Контакт

Спорт

Ферари: Без ограничен буџет, Формула 1 ќе умре

Објавено пред

Претседателот на Ферари, Луис Камилери вели дека е клучно тоа што Формула 1 во 2021 година ќе воведе ограничување на буџетот на тимовите, предупредувајќи дека без таква мерка спортот „полека ќе умре“.

Во 2021 година во Формула 1 ќе ги има најдрастичните промени во модерната ера, со ограничен буџет, стандардизирање на моторите и промени на аеродинамичките правила за да се обезбеди потесно тркање и помали трошоци. Пред тоа да се случи, тимовите ќе имаат простор за трошење за следната сезона.

„Мислам дека дојдовме до релативно добар компромис околу ограничувањето на трошоците и ние го поддржавме бидејќи сметаме дека тоа е добро за економската оддржливост на Формула 1. Со време, ограничувањето на буџетот ќе вклучува повеќе делови од болидот, моторите, возачите, различните други работи, бидејќи ако спортот не е економски исплатлив, полека ќе умре. Тоа беше наша одговорност и со тоа направивме одредени жртвувања за помалите тимови да добиваат повеќе пари“, вели Камилери.



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Бергвајн го засили Тотенхем

Објавено пред

Тотенхем и ПСВ Ајндховен го договориле трансферот на холандскиот напаѓач Стивен Бергвајн. Клубот од северен Лондон за трансферот ќе издвојат 30 милиони евра.

Тотенхем го очекуваат Бергвајн во Лондон каде треба најпрвин да ги мине лекарските прегледи пред да го стави потписот на договорот. Холандскиот репрезентативец треба да потпише договор до јуни 2024 година. Според договорот тој ќе заработува 3,5 милиони евра годишно.

Бергвајн започнал во фудбалската академија на Ајакс, меѓутоа како младинец се префрлил во Ајндховен.

Сезонава тој настапил на 29 натпревари за ПСВ, на кои постигнал шест гола и забележал 13 асистенции.

Бергвајн е второто засилување за Тотенхем во актуелниот преоден рок. Претходно во клубот пристигна младиот Португалец Жедсон Фернандеш.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ преку Раониќ до меч со Федерер

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ избори се пласираше во полу-финалето на Аватралија опен каде противник ќе му биде Роџер Федерер. Бранителот на трофејот со сигурна игра, во три сета (6/4, 6/3, 7/6) го победи Милош Раониќ кој во претходните две рунди ги победи Стефанос Циципас и Марин Чилиќ.

Ѓоковиќ рутински избори полу-финале во Мелбурн против тенисерот кој најави враќање во светскиот врв. Раониќ до мечот со Ѓоковиќ не загуби ниту еден сет, но против најдобриот ритерн на сите времиња неговиот моќен сервис немаше никакви шанси.

Бранителот на трофејот искористи две од 14 топки за брејк, а во исто време на Раониќ му дозволи замо три брејк шанси, по една во секој сет. Канаѓанецот не успеа ниту еднаш да му го доземе сервисот на противникот.

Ѓоковиќ го „притисна“ сервисот на Раониќ во финишот на првиот сет, во осмиот гем не искористи пет брејк топки, а во десеттиот ја реализираше четвртата која му донесе предност од 1:0.

За разлика од првиот, во вториот сет Ѓоковиќ направи брејк во раната фаза, во четвртиот гем. Потоа беше исклучително сигурен во своите сервис гемови за 2:0.

Слично како во првиот, во третиот Ѓоковиќ го нападна сервисот на ивалот во финишот, откако претходно во вториот гем спаси брејк топка. Во 11 гем Ѓоковиќ не успеа да искористи ниту една од четирите брејк топки.

Во тај-брејкот српскиот тенисер доминираше во однос на противникот. 13 игра Ѓковиќ ја доби убедливо со 7:1.

Ѓоковиќ во полу-финалето ќе игра против Федерер кој претходно во дрматичен меч, во кој спаси седум меч топки, го победи Тенис Снадгрен.

Интересен е податокот дека секогаш кога стигнувал до полу-финалето на Австралија опен, Ѓоковиќ го освојувал турнирот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кенин против Барти во полу-финалето на АО

Објавено пред

Американката Софија Кенин и Австрлијката Ешли Барти ја формираа првата полу-финална двојка на Австралија опен.

Кенин, во пресметката на тенисерките кои прв пат играа четврт-финале на некој грен-слем турнир, во два сета ја победи Онс Жабер од Тунис. Американката двата сета ги доби со резултат 6/4.

По два одиграни сета пласман во полу-финалето избори и Ешли Барти. Таа е првата Австралијска што ќе игра во полу-финалето по пауза од 36 години.

Барти со 7/6, 6/2 го доби дуелот со Петра Квитова од Чешка. Тенисерката од Австралија и се реваншираше на Квитова за поразот од минатата сезона на турнирот во Мелбурн.

Утре ќе се одиграат преостанатите две четврт-финалиња кај дамите. За полу-финале ќе се борат Симона Халеп и Анет Контавејт, односно Гарбиња Мугуруса и Анастасија Пављученкова.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Чулев: Спасовски последниот ден делел решенија и во 12 навечер

Само во последните две години МВР потрошило над 4 милиони евра за судски постапки од вработени кои тужеле главно за...

Македонија2 часа

Филипче: Состојбата е под контрола, нема причина за паника за коронавирус во нашата држава

Состојбата е целосно под контрола, во овој момент нема ниту една причина за некаков ризик или паника за коронавирус во...

Македонија2 часа

(Видео) Возачот на „Дурмо турс“ не спиел, но нешто друго го деконцентрирало

На денешното рочиште за автобуската несреќа кај Ласкарци имаше вкрстено испрашување на вештакот Драган Аксентиев. „Возачот презел дејство, но немал...

Македонија3 часа

Рустеми: Јанева бараше да се утврди штетата во „Поштенска банка“ и да се затвори истрагата

Обвинителот Бурим Рустеми од поранешното СЈО сведочеше денеска пред судот за случајот „Рекет“ каде обвинети се Бојан Јовановски и ексшефицата...

Топ3 часа

Се судрија автобус и автомобил на автопатот Куманово-Табановце, дваесетина луѓе повредени

Дваесет и едно лице се тешко повредени во сообраќајна несреќа што синоќа се случила на автопатот Куманово-Граничен премин Табановце, помеѓу...

Култура3 часа

Тимот на „Медена земја“ на настан пред „оскарите“ во друштво со големите холивудски ѕвезди

Тимот на „Медена земја“ беше дел од настан во театарот „Долби“ во Холивуд организиран од американската Академија за филмски уметности и...

Свет4 часа

Откриено што се случувало во хеликоптерот на Брајант во последните моменти пред несреќата

Кошаркарската легенда Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во неделата наутро по локално време откако леталото во кое беше ѕвездата...

Свет6 часа

Трамп денеска ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека денеска ќе го претстави мировниот план за Блискиот Исток, кој претходно го најави како...

Свет6 часа

Во Германија потврден прв случај на коронавирусот

Во Германија е потврден прв случај на смртоносниот коронавирус, кој се појави во Кина и се прошири и во други...

Свет6 часа

Бројот на жртви од коронавирусот во Кина надмина 100

Бројката на починати од коронавирусот во Кина надмина 100. Според најновите податоци, се работи за 106 смртни случаи, а во...

Македонија19 часа

(Видео) Поранешни вработени во ОХИС: Во фабриката има остатоци од опасна жива

Поранешни вработени во фабриката ОХИС тврдат дека во кругот на фабриката има опасна жива како остаток од работењето на некогашниот...

Топ21 час

Тело на 60-годишна жена извлечено од водите на Вардар

Телото на 60-годишна жена било извлечено од реката Вардар во Скопје. „Вчера, во СВР Скопје било пријавено дека во водите...

Македонија22 часа

Град Скопје објави итни мерки и препораки поради загадувањето

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг се дел од итните мерки од надлежност на Град Скопје,...

Македонија23 часа

Во Скопје и Тетово надминат прагот на загадување, стапуваат на сила препораките на Владата

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг-систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи,...

Македонија1 ден

(Видео) Стефанова: Дејствијата на Јанева нанесоа огромна штета на СЈО

Дали Катица Јанева е виновна за кривичното дело што се суди, ќе си одлучи судечкиот совет што ја води оваа...

Економија1 ден

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Македонија1 ден

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна...

Македонија1 ден

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување...

Македонија1 ден

Сведочење за „Рекет“: Чифлиганец и Савова се обидувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

Ванчо Чифлиганец, сопственикот на градежната компанија Адора инжинеринг, бил кај обвинителката Лиле Стефанова за да се интересира за предметот „Империја”,...

Свет1 ден

Објавена аудиоснимка од последниот разговор на пилотот на Коби Брајант и контролата на летање

На интернет е објавена аудиоснимка од последниот разговор меѓу пилотот на хеликоптерот со кој загинаа кошаркарот Коби Брајант, неговата 13-годишна...

Досие