Контакт

Спорт

Јуве подготвуваат договор за Роналдо до 2023 година!

Објавено пред

Јувентус планираат да му го обноват договорот на Кристијано Роналдо до 2023 година, со што португалската мега-ѕвезда би останал во Торино до својата 38. година, тврди „Кориере дело спорт“.

Според весникот, Роналдо сигнализирал дека сака нов договор неколку дена откако Јувентус загуби во италијанскиот Суперкуп од Лацио, а по добивањето на „Глоуб“ наградата во Дубаи тој преговарал со својот агент, Жорге Мендеш за обнова на договорот.

Спортскиот директор на Јуве, Фабио Паратичи затоа подготвува нов тригодишен договор со опција за дополнителни 12 месеци и сега треба да се услогласат деталите за договорот, според кој Португалецот добива над 30 милиони евра по сезона.

Самиот Роналдо смета дека има уште многу да покаже на фудбалскиот терен, додека претседателот на клубот, Андреа Ањели гледа на ЦР7 како на клучен фудбалер во развојот на младите фудбалери на тимот, вклучувајќи го и Дејан Кулушевски, кој се очекува наредните денови да го официјализира трансферот од Аталанта.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Роденденско ветување од Пеп: 100% останувам во Сити и следната сезона!

Објавено пред

Како и да заврши оваа сезона, а изгледа како невозможна мисија Сити да ја одбрани титулата во Премиерлигата, Пеп Гаврдиола ќе остане на клупата на „граѓаните“ и следната сезона. Ова го тврди самиот менаџер на Сити кој минатото лето „го селеа“ најмногу во Јувентус.

„Освен ако од клубот не ме сменат, останувам во Сити 100%. Не зборувам затоа што ги добивме последните два натпревари, туку и ако биде лошо до крајот на сезоната, сигурно никаде нема да одам. Нема таков тренер кој ги добил сите мечеви во кариерата. Уживам да работам со овие момци“ – вели Гвардиола.

Шпанскиот стратег денеска полни 49 години, многу постигна во кариерата, некои го нарекуваат и револуционерен тренер, но години тренерска работа се уште се пред него.

Тренерот на Кристал палас, Рој Хоџсон е 23 години постар од Гвардиола.

„Ако сте на тренинг на 72 години, значи дека ви е многу досадно дома. Нашата работа е убава, работиме со млади луѓе, спортисти, се натпреваруваме. Секој меч е различен. Можеби тоа е причината што Рој и останатите менаџери остануваат тука. Јас нема да се пензионирам утре, ниту следната година, но мислам дека нема да траам толку долго како некои“ – вели Шпанецот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Енди Руиз добил милионска понуда за борба со Дилијан Вајт

Објавено пред

Енди Руиз се врати на тренинзите откако неодамна загуби во реваншот од Ентони Џошуа во Саудијска Арабија и во исто време остана без сите титули во тешка категорија кои ги освои токму против истиот противник во Њујорк.

Не е познато кога Руиз ќе се врати во рингот, но Еди Херн, моментно најголемиот боксерски промотор во светот, има идеја.

Херн реле дека на Руиз му е помудена седмоцифрена сума пари за да се бори против Дилијан Вајт, боксер кој има само еден пораз во кариерата.

„Ризичен е тоа меч за двајцата. Ако Дилијан загуби, тогаш неговите соништа за титулата се разбиени. Од друга страна, ако загуби Руиз тоа ќе е негов втор врзан пораз, а тоа не изгледа добро“ – смета Херн.

Вајт се натпреваруваше на истата приредба на која Руиз загуби од Џошуа. Тој до 27-от триумф во кариерата стигна по победата над Мариуш Вах.

Прикажи повеќе...

Спорт

Германија е првата меч топка за полуфинале на „коцкастите“ на ЕП

Објавено пред

Ракометните селекции на Хрватска и Германија досега одиграле 11 меча на големите натпреварувања, вечерва во Виена, во „Штадхале“ во 20.30 часот ќе биде нивиот 12-ти меч. Хрватска досега победила седумпати, трипати славеле Германците, а еден меч завршил нерешено.

Доколку Хрватска загуби вечерва, ќе има шанса за поправен против Шпанија, но доколку Германија биде поразена, за нив ќе завршат сите шанси за полуфинале.

„Се е отворено, знаеме дека ќе играме против моќен противник со доста квалитетни поединци. Ние мора да пружиме дисциплинирана игра, со упорност, трпеливост и залагање во целиот меч“ рече селекторот на „коцкастите“, Лино Червар.

Хрватите на овој меч гледаат како на прва меч топка до зацртаната цел – полуфинале.

„Ова ни е најважниот меч на турнирот, ако победиме, во полуфинале сме. Лани игравме со Германците и изгубивме со гол разлика, двапати лани од нив губиме со гол разлика, сите мечеви беа тесни и со мал број голови, мисла дека таков меч не чека и денес“ – рече играчот на Кил, Домагој Дувњак.

За играта на Хрватска на вечерашниот меч многу ќе зависи и од играта на Лука Циндриќ

„Ја темпирав формата баш за овие три последни меча во групата од вториот круг. Добро се чувствувам и силно сум мотивиран против нив оти лани не можев да играм против нив поради повреда“ – рече Циндриќ.

Во другите два меча од истата група во која се Хрватска и Германија, лидерот на табелата Шпанија од 18.15 часот ќе игра против ко-домаќинот Австрија, додека од 16 часот е дуелот меѓу Белорусија и Чешка.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

По 20 часа распит, Обвинителството бара притвор за Емил Јакимовски

По речиси 20 часовен распит во полициска станица, Oбвинителството бара притвор за Емил Јакимовски, поранешен член на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен...

Економија55 минути

(Видео) Aнгеловска: Буџетот е во добра кондиција, платите и пензиите ќе бидат исплатени навреме

„Буџетот е во добра кондиција, финансиите се стабилни. Минатата година имавме добра динамика на наплата со реализација на проекцијата за...

Свет2 часа

Седум планинари исчезнаа во лавина во Непал

Најмалку четворица јужнокорејци и тројца непалски водичи исчезнаа во лавина на популарната патека за планинарење во Непал, соопштија властите.         ...

Култура3 часа

Џејми Ли Кертис за „Медена земја“ твитна: Колку совршен филм, воодушевена сум

Македонскиот документарец номиниран за два оскари, „Медена земја“ ги освои симпатиите и на познатите холивудски актерски имиња. What a perfect...

Економија4 часа

Луксембург – земја со најголема минимална плата во ЕУ

Минималната месечна плата во Луксембург се зголеми на 1 јануари и сега изнесува 2,14 илјади евра. Дури и пред ова...

Економија4 часа

Комората на сметководители препорачува: Канцерогените фискални ленти итно да се забранат како во ЕУ

Од 1 јануари годинава во Европската Унија, стапи на сила забраната за употреба на штетната хемиска материја Бисфенол А или...

Свет5 часа

Помпео под притисок да се појави на јавно сослушување за убиството на Сулејмани

Одборот за надворешни работи на Претставничкиот дом на Конгресот на САД испрати обврзувачки повик до државниот секретар Мајк Помпео за...

Спорт5 часа

Михајловиќ: Имав напади на паника во болница, сакав да побегнам низ прозорец!

Екс-српскиот фудбалер, а сега актуелен тренер на калчолигашот Болоња, Синиша Михајловиќ за тв емисијата „Verisimo” раскажа досега непознати детали од...

Свет5 часа

Сменет бразилски министер кој во говор го цитираше Гебелс

Бразилскиот министер за култура е сменет од позицијата, откако што цитираше делови од говор на нацистичкиот шеф на пропаганда Јозеф...

Свет18 часа

Граѓаните од ЕУ нема автоматски да бидат депортирани по брегзитот

Велика Британија нема автоматски да ги депортира граѓаните од Европската Унија кои не побарале да останат во земјата по брегзитот,...

Европа20 часа

Музејот „Лувр“ во Париз затворен поради протести

Музејот „Лувр“ во Париз денеска беше затворен кога десетици демонстранти го блокираа влезот протестирајќи против намерата на француската влада да...

Македонија22 часа

(Видео) Петровска: Погубно за Министерството и граѓаните ќе биде МВР да се претвори во партија

Впечатокот дека се случува хаос во Министерството за внатрешни работи е резултат на избрзаните телеграми од министерот Чулев, вели неговата...

Европа23 часа

Папата за првпат назначи жена на висока позиција во Ватикан

За првпат една жена ќе има висока позиција во Ватикан, бидејќи папата Франциско, поглавар на Римокатоличката црква, ја назначи Франческа...

Свет1 ден

Еден милион морски птици умреле над Тихиот Океан

Дури еден милион морски птици умреле над Пацификот за помалку од 12 месеци, а експертите велат дека е виновна топлата...

Регион1 ден

Грција идната недела ќе добие нов претседател

Грчката влада достави предлог до парламентот за избор на нов претседател на републиката, што ќе се одржи на 22 јануари,...

Топ1 ден

Две деца повредени кога „бе-ем-ве“ излетало на патот Велес – Извор

Вчера во 16:00 часот било пријавено дека на регионалниот пат Велес – Извор, по крстосницата за селото Г.Оризари, патничко возило...

Свет1 ден

(Видео) Кралот на кокаинот доби пиво со неговиот лик и име

Мексиканскиот наркобос Хоакин „Ел Чапо“ Гузман издржува доживотна казна затвор, а неговата ќерка Алехандрина се труди да ја одржи неговата...

Македонија1 ден

Меркел: Северна Македонија и Албанија заслужуваат да ги почнат преговорите со ЕУ

„Северна Македонија и Албанија заслужуваат да ги почнат преговорите со ЕУ, но на тој пат двете земји можат да се...

Македонија1 ден

Усвоени измените во законот за извршување, социјално загрозените нема да плаќаат

Законодавниот дом ги изгласа најновите измени и дополнувања на Законот за извршување кои ги подготви Министерството за правда. Ова е...

Свет1 ден

Премиерот на Украина поднесе оставка

Премиерот на Украина, Олексиј Хончарук, денеска поднесе оставка, јавува „Ројтерс“. Од кабинетот на претседателот на Украина, Володимир Зеленски, соопштуваат дека...

Досие