Контакт

Спорт

Фергусон: Среќа е што во моето време немаше социјални медиуми

Објавено пред

Алекс Фергусон 27 години го предводеше Манчестер Јунајтед. Еден од најславните тренер во историјата на фудбалот со клубот од „Олд Трафорд“ освои 38 трофеи.

Фергусон, вниманието го привлече како тренер на Абердин, во Манчестер пристигна на 6.ноември 1986 година, како наследник на Рој Еткинсон, кој никако не успеваша да го однесе Манчестер Јунајтед до шампионската титула.

Сепак, неговите почетоци не беа успешни. Во првата сезона Јунајтед завршија 11 на табелата. Во наредната сезона најави подобри денови, Јунајтед беа втори зад Ливерпул, но сезоната потоа „црвените ѓаволи“ завршија повторно на 11 место, а во сезоната 1989/90 тимот беше 13-ти.

На првите 100 натпревари, како менаџер на Манчестер Јунајтед, Алекс Фергусон забележа само 48 победи. Сите негови наследници, со исклучок на Дејвид Мојс, биле поуспешни по првите 100 натпревари: Луј Ван Гал забележал 523 победи, Жозе Мурињо 62, а Оле Гунар Солскјер 55.

Фергусон од отказ се спасил благодарение на трофејот во ФА купот, во 1990 година. Тогаш Ли Мартин против Кристал Палас му го донесе првиот трофеј на Алекс Фергусон. Наредната сезона „црвените ѓаволи“ го освоија тогашниот Куп на победниците на куповите и сер Алкес ја започна својата импресивна низа.

Фергусон го предводеше Манчестер Јунајтед на 1.500 натпревари, забележа 895 победи.

Денес кога ќе новинарите ќе го прашаат за неговите наследници, тој дипломатски им одговара.

„Доколку имаше социјални медиуми во моето време, многу бргу ќе ме избркаа. Секогаш треба да застанете позади тренерот во кого верувате…“

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ЛШ: Барса со Брајтвајт и Јуве со Мората во осминафинале, Халанд е незапирлив!

Објавено пред

Барселона и без Лионел Меси во составот, ја забележа четвртата победа во четири кола во Лигата на шампионите, овојпат со 3:0 кај Динамо Киев за да се пласира во осминафиналето заедно со Јувентус, каде што многу блиску се и Манчестер јунајтед и Борусија Дортмунд по убедливите победи со кои останаа на врвот во своите групи.

Тимот на Роналд Куман беше на мета на критики по најлошиот старт на сезоната во Ла лига по речиси две децении, но затоа Лигата на шампионите одлично им одговара и без капитенот Лео Меси. Ѕвезда на вечерта во Киев беше Мартин Брејтвајт, откако Данецот постигна два гола во второто полувреме и му асистираше на Сержињо Дест за убедливиот триумф.

Јувентус, пак,  им се приклучи на Каталонците по драматичната 2:1 победа дома над Ференцварош. Акцијата беше во првото полувреме кога прво Мирто Узуни го донесе унгарскиот тим во водство со провокативно славење, пред Кристијано Роналдо со убав гол да израмни на 1:1. „Бјанконерите“ не успеваа да го скршат отпорот на Ференцварош до 94. минута, кога Алваро Мората беше „џокерот“ на Андреа Пирло за пласман во осминафинале.

„Рехабилитација“ доживеаја и Манчестер јунајтед, кои со 4:1 ги совладаа Башакшехир, одмаздувајќи им се за гостинскиот пораз и заддржувајќи предност од три поени пред ПСЖ и Лајпциг. Бруно Фернандеш постигна еден фантастичен, еден среќен гол во првото полувреме, за Маркус Рашфорд од пенал да зголеми на 3:0. Во Париз пак, во меч кој мораа да го добијат, ПСЖ стигнаа до минимална 1:0 победа над Лајпциг благодарение на голот од пенал на Нејмар.

Ерлинг Халанд, пак, е незапирлива гол-машина – по четирите гола против Херта во текот на викендот, тој постигна уште два гола при 3:0 победата на Дортмунд над Бриж за да се заддржи првото место на табелат пред Лацио, кои со 3:1 го совладаа Зенит.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 4.КОЛО

ГРУПА Ф

Борусија Дортмунд – Клуб Бриж 3:0

Лацио – Зенит 3:1

Табела: 1.Борусија Д. 9, 2.Лацио 8, 3.Бриж 4, 3.Зенит 1

ГРУПА Г

Динамо Киев – Барселона 0:4

Јувентус – Ференцварош 2:1

Табела: 1.Барселона 12, 2.Јувентус 9, 3.Ференцварош 1, 4.Динамо Киев 1

ГРУПА Х

Манчестер јунајтед – Башакшехир 3:1

Пари Сен-Жермен – РБ Лајпциг 1:0

Табела: 1.Манчестер ј. 9, 2.ПСЖ 6, 3.РБ Лајпциг 6, 4.Башакшехир 3

ДИНАМО КИЕВ – БАРСЕЛОНА

МАНЧЕСТЕР Ј. – БАШАКШЕХИР


ЈУВЕНТУС – ФЕРЕНЦВАРОШ

ДОРТМУНД – БРИЖ

ПСЖ – ЛАЈПЦИГ

ЛАЦИО – ЗЕНИТ

Прикажи повеќе...

Спорт

РНЛ, сепак, пресилни за Еурофарм Пелистер

Објавено пред

Еурофарм Пелистер доживеа очекуван висок пораз на гостувањето кај првите фаворити во нивната група во ЕХФ Лига Европа, Рајн-Некар Левен, губејќи со 28:20 (14:11).

По првичното водство од 0:1, и одличните први десетина минути во кои држеа ритам со далеку пореномираниот противник, РНЛ направи предност од три гола на полувреме (14:11), која подоцна ја зголемуваше до конечните 28:20. За бундеслигашот, кој е на второто место на табелата во Германија, Каспар Фајгел имаше 7 гола, а Уве Генсхајмер додаде шест, додека за македонскиот клуб, најефикасен беше Јосип Периќ со пет гола.

По три меча во новото натпреварување на ЕХФ, Пелистер има едно реми и два порази, откако претходно во два меча со Кадетен и ГОГ испуштаа водство во последните минути од мечот. Следен противник за тимот на Жељко Бабиќ е гостувањето кај словенечкиот Требње следниот вторник.

Фото: РК Еурофарм Пелистер

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛШ: Челси и Севилја со драматични победа влегоа во осминафинале

Објавено пред

Челси на Френк Лампард го обезбеди местото во нокаут фазата на Лигата на шампионите, откако на гостувањето кај Рен стигна до 2:1 победа во четвртото коло, а во истата група и со слична драма им се прилучи и Севилја по 2:1 победата кај Краснодар.

Со три победи и еден примен гол (9:1 гол-разлика), големите инвестиции на Роман Абрамович се исплатеа во Лигата на шампионите, со можеби најлесното минување на групната фаза досега за „сините“.

Фаворитите во Франција дојдоа во водство во во 22. минута, кога во еден супер-брз напад, Калам Хадсон-Одои доби фантастична долга топка од Мејсон Маунт и ги донесе Челси во водство. Меѓутоа, Рен не се откажаа и подобрата игра во второто полувреме ја крунисаа со гол на Французинот Серху Жираси во 85. минута. Џокер на Лампард беше Оливие Жиру, напаѓачот кој најавува заминување во јануари, во една помалку комична ситуација пред голот на домаќините.

Во Русија, пак, повратникот Ракитиќ уште во четвртата минута постигна супер-гол од работ на шестнасетникот, но дебитантот во ЛШ, Краснодар успеа да израмни преку Бразилецот Вандерсон во 56. минута. Мунир Ел Хадади во 95. минута им донесе пласман и на тимот на Хулен Лопетеги.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 4.КОЛО

ГРУПА Е

Краснодар – Севилја 1:2

Рен – Челси 1:2

Табела: 1.Челси 10, 2.Севилја 10, 3.Краснодар 1, 4.Рен 1

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Регистрирани се 1039 нови случаи на Ковид-19, починаа 15 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на...

Свет5 часа

Зошто Путин досега не се вакцинирал?

Рускиот претседател Владимир Путин не може да биде меѓу доброволците кои ќе бидат вакцинирани против коронавирусот до крајот на клиничките...

Свет5 часа

(Видео) Маж со секира држеше во заложништво шест деца во Русија

Маж кој држеше шест деца како заложници во стан во Санкт Петербург, се предаде на полицијата.Во стан во предградијата на...

Македонија5 часа

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Поранешниот пратеник Мухамед Зекири е избран за нов генерален секретар во Владата.Одлуката e донесена на последната владина седница одржана денеска....

Европа5 часа

Старските домови во Шпанија први ќе бидат вакцинирани против Ковид-19

Штитениците и персоналот на домовите за стари лица ќе бидат први вакцинирани против коронавирус во Шпанија, изјави министерот за здравство...

Свет6 часа

САД: Повеќе од 190.000 новозаразени со Ковид-19

Во САД 1.083 лица починаа како последица на Ковид-19 во изминатите 24 часа, додека регистрирани се 190.562 нови случаи на...

Спорт7 часа

Ѓоковиќ најдобар во 2020-та година

Моментно најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ја завршува годинава на првата позиција на АТП листата. Тоа му појде од рака...

Топ7 часа

Приведен германски државјанин баран и од Интерпол, кај него пронајдени две исчезнати деца

Полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка-Отсек за потрага на ул.МАНАПО во Скопје врз основа на издадена меѓународна потерница...

Македонија7 часа

Вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола по фотографиите дека пациент прима инфузија покрај починати лица

Министерот за здравство Венко Филипче побара од ДСЗИ да испрати вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола како би се...

Македонија8 часа

На инфективните одделенија се лекуваат 814 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 814 пациенти позитивни...

Свет9 часа

Во Шведска стапи во сила ограничувањето на јавни собири на најмногу осум луѓе

Во Шведска стапува во сила ограничувањето на јавните собири на најмногу осум лица како мерка во обид да се запре...

Европа9 часа

Германски научници докажаа дека проветрувањето е поефикасно од прочистувачите на воздухот

Кратко отворање на сите прозорци во училницата неколкупати на ден е многукратно поефикасно отколку да користите прочистувач на воздухот, според...

Свет10 часа

Кина тврди дека коронавирусот најпрвин се појавил во Европа, а не во Вухан

Кина користи нова студија за раното скриено ширење на коронавирусот во Италија за да се доведе во сомневање цврсто заснованата...

Свет13 часа

СЗО: Бројот на потенцијални вакцини против коронаворусот се зголеми од 11 на 48

Десетици компании – од стартап до фармацевтски гиганти – се натпреваруваат за производство на безбедна и ефективна вакцина против коронавирусот...

Македонија13 часа

„Медијапул“: Десет незгодни прашања во врска со бугарското вето

Бугарскиот портал „Медијапул“ објави прашања до бугарската влада, кои се однесуваат на блокадата за Северна Македонија, со наслов „Десет незгодни...

Македонија14 часа

Свршувачка со 30 и свадба со 90 гости – глоба за скопјани поради организирање собири

Скопското Обвинителство поднесе предлози за издавање казнени налози против три лица и еден угостителски објект поради организирање масовни собири за...

Македонија15 часа

За една недела, регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излекувани и 204 починати

Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лицата над 60...

Свет15 часа

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината

Кина објави дека успешно лансирала ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината, со што ќе стана...

Македонија15 часа

Заев најави дека не сме далеку од договор со Бугарија, опозицијата бара со декларација да се утврдат позициите

Премиерот Зоран Заев вчера најави дека не сме далеку од договор со Бугарија. Тој рече дека не се разговара за...

Свет16 часа

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да почне со преземање на власта

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да почне со преземањето на власта....

Досие