Контакт

Спорт

Фернандо Торес најави крај на кариерата

Објавено пред

Шпанскиот фудбалер Фернандо Торес на натпреварот помеѓу Саган Тосу и Висел Кобе в петок, ќе стави крај на професионалната кариера.

Искусниот напаѓач во сениорскиот фудбал дебитирал на 18-годишна возраст во Атлетико Мадрид, а во текот на кариерата играл и за Ливерпул, Челси и за Милан. Во Јапонија, во Саган Тосу се пресели во летото 2018 година.

„Тоа беа возбудливи години, освоив многу трофеи и заработив почит во светот на фудбалот, што е најважно. Остварив многу повеќе од она што го очекував и сега ми преостанува уште само еден натпревар. Ќе се трудам да уживам од првата до последната минута. Ова ќе биде посебен меч за мене“, рекол Торес.

Во фудбалскиот свет познат и како Ел Нињо, Торес во кариерата ја освоил Лигата на шампионите со Челси, Лига Европа со Атлетико Мадрид, а со репрезентацијата на Шпанија станал европски и светски првак.

Спорт

Тотенхем потврдија: Сон ќе отслужи војска додека трае паузата

Објавено пред

Тотенхем потврдија дека Сон Хеунг-Мин ќе ја комплетира четиринеделната задолжителна воена служба во Јужна Кореја додека трае паузата во Премиер лигата поради корона вирусот.

Вообичаено е мажите до 28 години во Кореја да отслужат 21-месечен воен рок, но Сон е изземен од оваа обврска откако беше капитен на фудбалската репрезентација која освои златен медал на Азиските игри во 2018 година.

Тој планираше да го отслужи своето во текот на летото, но сега по рехабилитацијата од скршената рака која ја доби на последниот меч од Премиер лигата, тој ќе оди во војска.

„Напаѓачот се врати во неговата татковина на крајот на март и во моментов е во карантин. Сони имаше операција на раката пред да се врати во февруари во Англија, но сега ќе ја отслужи воената служба во мај“, се вели во соопштението на Тотенхем.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чеферин: На еден или на друг начин Ливерпул ќе бидат шампиони

Објавено пред

И покрај претходните закани дека шампионатите мораат да бидат комплетирани, претседателот на УЕФА, Александер Чеферин вели дека не гледа ситуација во која Ливерпул нема да ја освојат титулата од Премиер лигата дури и остатокот од шампионатот да не се доигра.

Тимот на Јирген Клоп имаше 25 поени предност пред Манчестер сити кога лигата беше прекината минатиот месец и им беа потребни само две победи за да ја осигураат првата титула по 30 години пауза. По ова следуваа безброј коментари за тоа како ќе се заврши сезоната, дали Ливерпул треба да го добие трофејот, но сега Чеферин вели дека без разлика дали ќе ја освојат на теренот или ќе им биде доделена.

„Не гледам начин на кој Ливерпул ќе останат без титула. Ако Премиер лигата продолжи, Ливерпул сигурно ќе ја освојат титулата. Теоретски не е готово, но практично е така. Дури и да се случи да не се заврши сезоната, ќе мораме да најдеме начин да ги прогласиме конечните резултати, да ги прогласиме шампионите. И повторно, не можам да замислам сценарио во кое Ливерпул нема да се шампиони. Сфаќам дека фановите ќе бидат разочарани ако тоа се случи на празен стадион или во канцеларијата на федерацијата, но титулата ќе ја добијат“, вели Чеферин во интервју за словенечкиот спортски весник „Екипа СН“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фјури со бизарна приказна за „дуелот“ во сауна со Кличко

Објавено пред

Тајсон Фјури уште еднаш повтори дека обезбедил „ментална победа“ против Владимир Кличко и пред двајцата да влезат во боксерскиот ринг, и тоа во сауна!

Пред мечот за титулата во тешка категорија во 2015 во Диселдорф, каде што Фјури на поени го совлада Украинецот, „Џипси кинг“ откри приказна како прво ментално го победил на необично место.

„Бев во неговиот тренинг камп, влеговме во сауната и имаше околу 10 луѓе таму. На крајот останавме јас и Влад. Се сеќаваш на ова, Владимир? Во мојот ум јас ментално се борам со него. Тој може да каже што сака, да демантира, но јас бев подготвен да умрам во таа сауна, но ќе изддржев повеќе од него. Останав 40 минути“, вели Фјури.

Сега, пет години по повој пораз, 44-годишниот Кличко вели дека приказната е „вознемирувачка“.

„Продолжувам да ги читам овие вознемирувачки приказни за Фјури и сауната. Наводно бевме во некој дуел, во неговата глава. Колку е овој човек неприлагоден ако мисли или сонува за мене во сауна“, се прашува Кличко.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Експертите ги повикуваат пушачите да ги остават цигарите поради коронавирусот

Здравствените експерти ги предупредуваат пушачите да ги остават цигарите и тутунските компании да престанат да произведуваат и продаваат производи од...

Македонија2 часа

На годишен одмор не мораат сите вработени во приватните компании, Инспекторатот за труд ја појасни уредбата

Неискористените годишни одмори од 2019 година, како и првиот дел од одморот за 2020 година, задолжително треба да ги користат...

Македонија5 часа

Тројца пациенти починале од коронавирус во последните 24 часа

Тројца пациенти починале од коронавирусот во последниве 24 часа, информира министерот за здравство, Венко Филипче. Еден од пациентите е од...

Свет6 часа

Во Русија создаден тест кој го открива коронавирусот за 40 минути

Руските научници создадоа експресен тест за откривање на коронавирусот кој дава резултати за 40 минути, соопшто руското Министерство за индустрија...

Македонија6 часа

Од среда полицискиот час ќе почнува во 16 часот, а за време на викендите 24 часовна забрана за движење

Владата на предлог на Комисијата за заразни болести во рамки на Министерството за здравство и Генералниот кризен штаб, донесе одлука...

Топ7 часа

Мајка и син пронајдени мртви во стан во Велес

Мајка и син се пронајдени мртви во стан во Велес. Во моментов се врши увид од страна на екипа на...

Македонија8 часа

(Видео) Сијарто му ја предаде на Чулев унгарската донација од 100.000 маски и 5.000 заштитни одела

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, денеска во Министерството за внатрешни работи оствари работна средба со министерот за надворешни работи...

Македонија8 часа

АХВ препорачува да се избегнува користење автомати за кафе и апарати за вода

Заради избегнување на опасноста од евентуално пренесување на вирусот Ковид-19, во услови на прогласена пандемија, Агенцијата за храна и ветеринарство...

Македонија9 часа

(Видео) Сијарто: Почеток на преговорите најдоцна во јуни

Унгарскиот шеф на дипломатијата, Петер Сијарто, упати честитки за започнувањето на преговорите со ЕУ и за членството во НАТО. На...

Регион9 часа

Брнабиќ: Србија за 10 дена почнува со лечење на заболените со крвна плазма

Во Србија за десетина дена ќе почне таканаречената плазна терапија за заболените со коронавирус, објави српската премиерка Ана Брнабиќ. Таа...

Македонија10 часа

Препораки за трудниците за време на пандемијата со коронавирус

Колкава е веројатноста за инфекција со коронавирус во текот на бременоста? Што доколку здрава трудница има позитивен тест? Дали ако...

Македонија10 часа

Мицкоски ѝ заблагодари на Унгарија за помошта: „Пријателите се познаваат во тешките моменти“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи упати благодарност до унгарската влада за помошта од 100.000 маски и 5.000...

Македонија11 час

Унгарскиот шеф на дипломатијата во Македонија донесе 100.000 заштитни маски и 5.000 скафандери

Со специјален воен каргоавион, унгарскиот министер за надворешни работи, Петар Сијарто, допатува во земјава директно до Унгарија со пакети помош...

Регион11 час

Хрватска се подготвува да воведе пократка работна недела

Хрватскиот министер за труд, Јосип Аладровиќ, не ја исклучува можноста земјата да воведе скратување на работната недела поради епидемијата на...

Македонија11 час

Казни за 30 лица кои за време на полицискиот час се шетале низ Скопје

Скопското обвинителство  достави до Основниот кривичен суд Скопје 28 предлози за издавање казни со кои се опфатени вкупно 30 лица,...

Свет12 часа

Тигар од зоолошката градина во Њујорк е позитивен на коронавирус

Надија, четиригодишна женка тигар од зоолошката градина во Њујорк, е позитивна на коронавирусот. Ова е првиот потврден случај на заразено...

Свет12 часа

„Не ги следев советите што им ги давав на другите“ – главната советничка за здравство во Шкотска поднесе оставка

Главниот советник за здравство на шкотската влада, Кетрин Калдервуд, поднесе оставка откако беше откриено дека ги прекршила советите за ограничувања...

Македонија13 часа

Филипче: Одговарајте точно на прашањата на лекарите и епидемиолозите

Министерот за здравство, Венко Филипче, сподели фотографии на социјалните мрежа и порача дека треба да се одговара точно  на прашањата...

Свет23 часа

Премиерот на Британија повторно во болница, откако беше заразен од коронавирусот

Британскиот премиер Борис Џонсон вечерва бил пренесен во болница за да му бидат извршени дополнителни испитувања,  откако пред 10 дена...

Свет23 часа

(Видео) Британската кралица: Ја разбирам вашата болка и тага, заедно ќе ја надминеме кризата

Самодисциплина и решителност е пораката која британската кралица Елизабета Втора вечерва им ја испрати на Британците во овие тешки моменти...

Досие