Контакт

Спорт

ЛЕ: Партизан победи за децата на трибините, Вулверхемптон го доби Торино (видео)

Објавено пред

Партизан стигна до 2:1 победа над Молде во првиот бараж-меч против норвешкиот Молде, триумф со кој може да се надеваат на влез во натпреварите по групи, и победа која е многу важна за неколкуте илјади деца на стадионот.

Партизан има казна од два меча играње зад затворени врати, а според правилата на УЕФА ова значи дека меѓу публиката може да има само деца до 15 години. Гостите поведоа преку Боли во 44. минута, но „црно-белите“ веднаш вратија преку Сума, пред Зоран Тошиќ да обезбеди победа во 84. минута од мечот.

Во можеби најинтересниот дуел, Торино го пречека премиерлигашот Вулверхемптон во меч со пет гола, по кој на крај сепак победија гостите.

Хрватскиот претставник Риека пак, пропушти водство од 1:0 и загуби со 2:1 од Гент на гостувањето во Белгија. Гент беше апсолутен фаворит во овој дуел, но Риека беше таа која прва дојде во водство во 40. минута преку Халиловиќ. Сепак, фаворитите го направија своето – прво во 57. минута израмнија преку Депотр, а потоа во 71. минута истиот фудбалер ги постави конечните 2:1.

Во „балканското“ дерби, бугарскиот шампион Лудогорец одигра само 0:0 со словенечкиот Марибор, Феенорд и ПСВ Ајндховен имаа лесни победи од по 3:0, додека Еспањол со 3:1 ја победи Зорја.

ЛИГА ЕВРОПА, БАРАЖ, 1.НАТПРЕВАР

Астана (Каз) – БАТЕ Борисов (Блр) 3:0

Арарат (Ерм) – Дуделанж (Лук) 2:1

Малме (Шве) – Бнеи Јехуда (Изр) 3:0

Судува (Лит) – Ференцварош (Унг) 0:0

Феенорд (Хол) – Хапоел Бер Шева (Изр) 3:0

Лудогорец (Буг ) – Марибор (Сло) 0:0

Копенхаген (Дан) – Рига (Лет) 3:1

АЕК Атина (Грц) – Трабзонспор (Тур) 1:3

Легија (Пол) – Глазгов Ренџерс (Шко) 0:0

АЗ Алкмар (Хол) – Антверпен (Бел) 1:1

ФЦСБ (Ром) – Гимараеш (Пор) 0:0

Гент (Бел) – Риека (Хрв) 2:1

ПСВ Ајндховен (Хол) – Аполон (Кип) 3:0

Стразбур (Фра) – Ајнтрахт Франкфурт (Гер) 1:0

Брага (Пор) – Спартак Москва (Рус) 1:0

Селтик (Шко) – АИК Стокхолм (Шве) 2:0

Линфилд (СИр) – Карабаг (Азе) 3:2

Еспањол (Шпа) – Зорја (Укр) 3:1

Партизан (Срб) – Молде (Нор) 2:1

Слован Братислава (Свк) – ПАОК (Грц) 1:0

Торино (Ита) – Вулверхемптон (Анг) 2:3©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Спектакуларен гол на Руиз, нова победа за Наполи (видео)

Објавено пред

Наполи го продолжува мини-препородот под Џенаро Гатузо, откако во првиот меч од 25. коло во Серија А успеа да се врати за 2:1 победа на гости кај Бреша за да се искачи на шестото место на табелата.

Иако имаа целосна доминација во првото полувреме, Наполи заостануваа со еден гол, откако во првата шанса за Бреша, Џон Ченселор успеа да го совлада Оспина во 26. минута од мечот.

Сепак, во второто полувреме, веќе во 49. минута, гостите израмнија со гол од пенал на Лоренцо Инсиње, пред само пет минути подоцна, Фабијан Руиз да постигне спектакуларен гол од далеку за победа.

Наполи се на шестото место со 36 поени, а веднаш по нив следат три тима со 35 (Верона, Парма, Милан), кои своите мечеви ги играат викендов. Бреша се на претпоследното место со 16 поени, дури седум од безбедната зона.

Прикажи повеќе...

Спорт

Левандовски со два гола го извади Баерн по бизарната грешка на Нојер (видео)

Објавено пред

Баерн Минхен, за среќа го има неверојатниот Роберт Левандовски, кој со два гола ги „спаси“ Баварците за 3:2 победа над аутсајдерот Падерборн на „Алијанц арената“ во првиот меч од 23. Коло во Бундеслигата, осигурувајќи дека и следната недела ќе бидат лидери.

Мечот, започна добро за Баварците, откако Серж Гнабри во 25. минута ги донесе до очекувано водство. Меѓутоа, потоа во 44. минута, Мануел Нојер, кој честопати има навика да излегува далеку од својот гол, направи бизарна грешка и дозволи Денис Србени да израмни на 1:1.

Се мислеше дека работите дојдоа на своето место во 70. минута, кога Левандовски повторно ги донесе Баварците во водство, но само пет минути подоцна, по една убава акција и убава одбрана на Нојер, Свен Мичел израмни на 2:2.

Сепак, Левандовски во 88. минута обезбеди победа и три поени, откако по убавата асистенција на Гнабри постигна лесен гол. Со триумфот, Баерн останува четири поени пред РБ Лајпциг на врвот на табелата, додека Падерборн се последни со 16 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Левандовски: Навистина размислував за трансфер во Манчестер јунајтед

Објавено пред

Ѕвездата на Баерн Минхен, Роберт Левандовски открива дека неговиот фудбалски живот би бил сосема поинаков откако по добиен телефонски повик од Сер Алекс Фергусон, сериозно размислувал за трансфер во Манчестер јунајтед.

Полскиот голгетер повикот го добил во 2012 година, кога имаше само 23 години и постигна 30 голови во сите натпреварувања во втората сезона со Борусија Дортмунд. Сега, тој открива дека поради повикот од Фергусон сериозно размислувал за трансфер, но дека во Дортмунд не го дозволиле тоа.

„Зборував со Фергусон по две сезони во Дортмунд и навистина размислував за трансфер таму. Зошто? Поради Фергусон и поради Манчестер јунајтед. Но, од Борусија кажаа: ’Не, тоа е тоа’. Тоа беше првпат да размислувам за трансфер, и навистина беше прекрасно за млад фудбалер да добие повик од Фергусон. Тоа останува посебен ден за мене“, вели Левандовски во интервју за „Гардијан“.

Левандовски две години подоцна си замина од Борусија за трансфер во Баерн, заминувајќи од покровителството на Јирген Клоп за да работи со Пеп Гвардиола и вели дека тие двајца заедно би биле „совршен тренер“.

„Во Дортмунд се обложувавме дека ако постигнам 10 гола на тренинг, Клоп ќе ми дадеше 50. По три месеци, секој тренинг давав околу 10, и тој одеднаш ми кажа дека станува прескапо и дека нема да ми плаќа повеќе. Тоа беше навистина мотивирачки. Од Пеп научив многу за тактиката и за фудбалот. Двајцата се многу различни, а ако има некоја мешавина од нив тоа би било совршено“, додава Лева.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ5 часа

(Видео) Сеопфатното сексуaлно образование ќе превенира и скандали како „Јавна соба“

Порнографските материјали на малолетници дистрибуирани преку групата „Јавна соба“ на апликацијата „Телеграм“, бременост кај малолетнички, насилство базирано кон оние со...

Македонија7 часа

Спасовски: Владата разгледува две можни решенија за надминување на кризата со пасошите

Владата разгледува две можни решенија за надминување на пасошката криза, односно „Веридос“ што е можно побрзо да ги испорача обрасцирте...

Македонија7 часа

(Видео) Коалиција Села – Гаши: Ќе го победиме Ахмети, ние стоиме на зборот за разлика од ДУИ

Под мотото „Држава за сите“, Алијанса за Албанците на Зијадин Села и Алтернатива на Африм Гаши ќе настапат заедно на...

Македонија7 часа

Мицкоски: Идната коалиција ќе биде на база на програма, а не на победник со победник

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања најави дека доколку ВМРО-ДПМНЕ победи на изборите, тоа не мора да...

Економија8 часа

Запленети 113 килограми тутун и 415 кутии цигари во Скопје и Тетово

Царинската управа во соработка со Државниот пазарен инспекторат, денеска во две акции во Скопје и Тетово заплени 113 килограми тутун...

Топ9 часа

Шверцери на мигранти признаа вина, условно се казнети и ќе бидат протерани од земјава

По поднесен обвинителен акт од страна на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за предметот во кој...

Македонија10 часа

(Видео) Падна пресуда за „Змиско око“ – четворица вработени на патарините починале за време на историското судење

По 13 години низ судските лавиринти, денеска падна првостепената пресуда за веќе историскиот случај „Змиско око“. Претходно, во два наврата...

Македонија11 час

Работниците од Кина што влегоа во државата немаат коронавирус, но ќе поминат 14 дена во карантин

Двете лица од Кина, кои се работно ангажирани од кинеската компанија „Синохидро“, а кои вчера пристигнаа во државата, немаат симптоми...

Македонија12 часа

(Видео) Русковска: Адвокатите на обвинетите за организирање на 27 април предлагаат по 300 сведоци

Шефицата на Основното јавно обвинителство за организиран криминал, Вилма Русковска, по денешното рочиште за судење на организаторите на 27 април,...

Македонија12 часа

Судење за „Монструм“: Ахмети имал информации дека момчињата не биле само убиени, туку масакрирани

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, го почна своето денешно сведочење во случајот „Монструм“ претставувајќи се како пратеник. „За овој грозоморен...

Забава13 часа

Ѓоковиќ објави екстремен предизвик на „Инстаграм“

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ објави нов предизвик на „Инстаграм“ по капењето во ледена река.   View this post on Instagram...

Свет13 часа

Дуња Мијатовиќ е против екстрадицијата на Асанж во САД

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, не треба да биде екстрадиран во САД затоа што тоа би имало ужасен ефект врз...

Регион14 часа

Јамајка демантира дека го признала Косово

Министерката за надворешни работи на Јамајка, Камина Џонсон Смит, ја демантира изјавата на косовскиот претседател Хашим Тачи дека државата ја признала...

Свет14 часа

Нови 889 случаи на заразени од коронавирус во Кина

Во Кина се забележани 889 новопотврдени случаи на заразени од коронавирус и 118 починати. Од смртните случаи, 115 се во...

Свет15 часа

Во април почнуваат клиничките тестирања на вакцината против коронавирусот

Кон крајот на април ќе почнат клиничките испитувања на вакцината против коронавирусот, од кој во Кина починаа повеќе од 2.000...

Свет15 часа

(Видео) Украинци пречекани со камења дома кога беа евакуирани од Кина

Украинци евакуирани од кинескиот град Вухан биле пречекани од револтираните мештани, кои со камења мавале по автобусите што се упатиле...

Македонија1 ден

Истрага за две лица по акцијата во која беше запленет кокаин во Сарај

Заврши распитот на лицата што вчера вечерта беа приведени во акцијата во селото Крушопек, Општина Сарај, по добиени сознанија за...

Топ1 ден

Момче прободено со нож, уапсена девојка осомничена за обид за убиство

Дваесет и тригодишен државјанин на Турција синоќа бил пронајден на излез од Гостивар, на магистралниот пат кон Тетово, со повреда од...

Топ1 ден

(Видео) Кокаинот од Колумбија бил скриен во банани, приведени се четири лица

МВР соопшти детали за запленетиот килограм кокаин по потекло од Колумбија, кој беше запленет во полициска акција во селото Крушопек...

Македонија2 дена

Јовановски до Русковска: Не се дери, ти ги знаеме гласовните способности

Половина час пред судот, првообвинетиот за „Рекет“, Бојан Јовановски, образложува зошто треба да му биде заменета мерката притвор со домашен....

Досие