Контакт

Спорт

Ферстапен најбрз на квалификациите во Бахреин, зад него пилотите на Мерцедес

Објавено пред

Возачот на Ред Бул, Холанѓанецот Макс Ферстапен ја освои пол позиијата на денешните квалификации што се возеа на патеката во Бахреин. Ферстапен го извозе најбрзиот круг со време 1:28.997.

„Имавме сјајна недела во тестирање, нема гаранции, но болидот функционира како што треба, уживање е да се вози. Ветерот се менува, моравме да се прилагодиме, но успеавме. Среќен сум поради пол позицијата. Болидот е сјаен и на кратки и на долги патеки“ рече Ферстапен.

Зад него на утрешната трка ќе стартува актуелниот шампион Луис Хамилтон кој беше побавен за 0,388 секунди.

„Му честитам на Макс, одлично завршена работа. Го дадов максимумот, момците во фабриката завршиле одлична работа, близу сме до Ред Бул, тоа е успех“ рече Хамилтон по квалификациите.

Трето време имаше уште еден член на тимот на Мерцедес, Валтери Ботас, додека од вториот ред, до него, утре ќе стартува Шарл Леклер со Ферари.

Ф1 трката во Бахреин започнува утре од 17 часот по средноевропско време.

Спорт

ПСЖ одбиле 300 милиони евра од Реал за Нејмар

Објавено пред

Вагнер Рибеиро, поранешниот менаџер на Нејмар, тврди дека Реал Мадрид подготвиле 300 милиони евра за негов трансфер во 2019 година, но дека од Пари Сен-Жермен им било јасно кажано дека таков трансфер е невозможен и за милијарда евра.

ПСЖ го срушија рекордот за трансфери во 2017 кога платија 222 милиони евра за откупната клаузула на Нејмар со Барселона, но од тој момент постојано се шпекулира за негово враќање во Шпанија. Сепак, 29-годишниот Нејмар остана во Париз и според последните вести е подготвен за нов договор со францускиот клуб.

„Тогаш тој беше блиску до Реал Мадрид, кои беа подготвени да платат 300 милиони евра. Тоа ми го кажа Флорентино Перез, но Насер Ал-Хелаифи го одби тоа. Ми кажа: ‘Ниту за милијарда, нема да оди никаде’. Ниту еден клуб не може да му го понуди тоа што го има во ПСЖ. Само тие можат да си го приуштат. Мадрид имаат финансиски проблеми . Барса? Уште полошо. Во Италија или Јунајтед или Сити? Не верувам. Во Париз живее убав живот и игра за силен тим. Оваа година ќе го освои трофејот од Лигата на шампионите и ‘Златната топка’“, вели Рибеиро за „Л’Екип“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рој Кин: Мислам дека сега Кејн го сака Манчестер јунајтед

Објавено пред

Поранешниот капитен Рој Кин смета дека Хери Кејн навистина го „сака“ Манчестер јунајтед и не би бил изненаден ако се случи трансфер од Тотенхем ова лето.

Шпекулациите околу иднината на англискиот фудбалер се зголемија последните месеци, и се очекува искусниот напаѓач барем да размислува за смена на клубови за да освои трофеи. Се тврди дека Тотенхем нема да можат да го заддржат доколку не влезат во Лигата на шампионите, а шансата за вакво нешто е минимална по 3:1 поразот од Јунајтед во неделата. Рој Кин смета дека е потребна промена.

„Мислам дека Кејн денеска ќе го погледне овој тим на Јунајтед и ќе сфати дека направиле прогрес во последните 12 месеци. Сигурно си мисли: ‘Би бил прв човек во нападот на Манчестер јунајтед’. Со таква улога, сигурен сум дека го сака Јунајтед. Кога би бил во тимот на Јунајтед, титулите би биле достижни. Јунајтед ја намалија разликата до Сити, но со Кејн во тимот би направиле голем чекор. Мислам дека Манчестер јунајтед уште можат да привлечат големи имиња“, вели Кин.

Прикажи повеќе...

Спорт

70 отсто Јапонци не сакаат ОИ да се одржат

Објавено пред

Повеќе од 70 отсто Јапонци сакаат Олимписките и Параолимписките игри во Токио да бида одложени или откажани, покажува истражувањето на агенцијата Кјодо Њуз.

Истражувањето покажало дека 39,2 отсто од анкетираните сакаат Игрите да бидат откажани, а 32,8 отсто сметале дека ОИ повторно треба да се одложат. Само 24,5 отсто од испитаниците сакале најголемиот спортски соби да се одржи според планот.

Дури 92,6 отсто, од учесниците во анкетата, стравувале дека одржувањето на Олимписките и Параолимписките игри може да предизвика нов бран на пандемија со коронавирусот.

До свеченото отворање на Олимписките игри останаа уште 100 дена. ОИ во Токио, кои лани беа одложени, ќе се одржат од 23.јули до 8.август.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија41 минута

34 починати и 193 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи...

Свет2 часа

Експертите посочуваат дека ни доаѓа нов супер коронавирус, комбинација од 18 мутации

Нов супер сој на коронавирусот во Бразил е комбинација од 18 мутации вклучувајќи ги таканаречените соеви на Бразил, Велика Британија...

Македонија4 часа

Нови 30 дена притвор за Камчев

Основниот кривичен суд Скопје му го продолжи притворот за дополнителни 30 дена на бизнисменот Јордан Камчев. „Кривичниот совет при Основниот...

Свет6 часа

Вакцината на „Фајзер“ помалку ефикасна кај јужноафриканскиот сој, покажува израелска студија

Јужноафриканскиот сој на коронавирус може да ја избегне заштитата обезбедена од вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ до одреден степен, открива...

Македонија6 часа

Ќе се ограничат цените за лекување пациенти од коронавирус во приватните болници

До Владата ќе биде поднесе предлог за измена на законот со кој ќе се ограничи сумата за лекување пациенти од...

Македонија6 часа

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тој рече дека вакцините, кои...

Македонија6 часа

Девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро

Денеска се навршуваат девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро. На 12 април 2012 година, на Величетврток, беа убиени...

Свет7 часа

Научниците со охрабрувачки вести: За секој нов сој ќе имаме вакцини

Во тек е трка помеѓу вакцините против Ковид-19 и мутациите на коронавирусот кои се закануваат да ги загрозат, откриле научниците...

Свет7 часа

„Билд“: Меркел го откажала терминот за вакцинирање со „астра зенека“

Германската канцеларка, Ангела Меркел, сè уште не е вакцинирана против коронавирусот, а според весникот „Билд“, таа требало вчера да прими...

Свет8 часа

Поединци немаат чувство за вкус и мирис, дури и една година по заразата од коронавирусот

Три дена по позитивниот тест на коронавирус, сè имаше вкус на картон, се сеќава 38-годишната Елизабет Медина, која го изгубила...

Македонија10 часа

Почнува вакцинацијата на новинарите и медиумските работници

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници што се пријавија на повикот и ги исполнија условите за да влезат во првата...

Македонија1 ден

Притвор за шестмината приведени во акцијата со марихуана

Скопскиот кривичен суд определи 30-дневен притвор за шестмината осомничени за шверц на марихуана кои пред два дена беа приведени во...

Македонија1 ден

Првачињата ќе учат по нова наставна програма

На предлог на Бирото за развој на образованието, во петокот Министерството за образование и наука ги усвои новите наставни програми...

Македонија1 ден

Трајче Заев: Комбето не е во сопственост на фирма на Заеви, јас сум на службено патување

Трајче Заев – братучед на премиерот, Зоран Заев, ги отфрла обвинувањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, за негова поврзаност со акцијата на...

Македонија1 ден

Во болниците се лекуваат 1.699 пациенти со коронавирус, има 340 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и...

Македонија1 ден

(Видео) Милошоски: Македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС, откако стана извесно дека над 200 македонски...

Свет1 ден

Јужна Кореја со „Астра зенека“ ги вакцинира лицата помеѓу 30 и 60 години

Јужна Кореја продолжува со вакцинацијата на лица под 60-годишна возраст со вакцината на „Астра зенека“. Корејската агенција за контрола и...

Македонија1 ден

Утре ќе се вакцинираат новинарите над 40 години

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и кои ги исполнија условите за да влезат во...

Европа2 дена

Малолетник со македонско потекло уапсен во Виена, се заканувал со тероризам оти Курц не му одговорил на пораките

Aвстриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло за закана за терористички напад во центарот на Виена, пренесе „Танјуг“. Малолетникот се...

Македонија2 дена

Филипче: До колективен имунитет само со вакцинација на голем број граѓани

Процесот на имунизација е пред нас и само со вакцинација на голем број граѓани ќе успееме да стекнеме колективен имунитет,...

Досие