Контакт

Спорт

Ферстапен: Титула? Прво да се научиме да завршуваме трки

Објавено пред

Светскиот шампион на Ред бул, Макс Ферстапен вели дека не сака да размислува за одбрана на титулата по второто откажување во првите три трки од сезоната во Мелбурн утрово.

dobivaj vesti na viber

Холанѓанецот беше сигурен на второто место зад Шарл Леклер во текот на трката, пред да се откаже на 20 круга пред крајот со проблеми со моторот. Ова го остава на далечни 46 поени зад асот на Ферари, Леклер во генерален пласман.

„Веќе заостануваме милји зад нив и не сакам ниту а размислувам за борбата за титулата во овој момент, мислам дека е поважно да се фокусираме на завршување на трките. Ова беше многу лош ден. Немавме вистинска брзина, така што внимавав на моите гуми и сакав да стигнам до целта. Знаев дека нема да има борба со Шарл, така што немаше поента да притискам. Но, да не се заврши трката е фрустрирачки и неприфатливо“, вели 24-годишниот Холанѓанец.

Леклер со рутинска победа во Мелбурн, предвремен крај за Ферстапен©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Големи немири во Тирана во пресрет на мечот Рома – Феенорд, 12 полицајци во болница

Објавено пред

Во пресрет на вечерашниот натпревар помеѓу Рома и Феенорд во финалето на Конференциската лига, големи нереди имаше во Тирана, градот домаќин на финалната пресметка. Вкупно, повеќе од 60 лица се уапсени, а најмалку 12 полицајци завршиле во болница поради повреди.

dobivaj vesti na viber

Двајца полицајци се со тешки повреди, исто како и еден локален граѓанин.

Низ улиците на Тирана имало жестоки пресметки меѓу навивачите на Рома и на Феенорд, но и со полициските сили.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Големи нереди во Тирана пред мечот Рома-Фејнорд, 12 полицајци во болница

Објавено пред

Во пресрет на вечерашниот натпревар помеѓу Рома и Фејнорд во финалето на Конференциската лига во Тирана, се случија големи нереди.

dobivaj vesti na viber

Пред натпреварот се степале полицајци и навивачи на Рома, навивачи на Рома и на Фејнорд, навивачи на Фејнорд и мештани.

Повеќе од 60 лица се уапсени, а најмалку 12 полицајци завршиле во болница поради повреди.

Двајца полицајци се со тешки повреди.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јирген Клоп избран за менаџер на годината: Ова беше луда сезона во Премиерлигата

Објавено пред

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, ја доби наградата за најдобар тренер во Премиерлигата и истакна дека тоа е најважното индивидуално признание што може да го добие, а не би успеал без неговите помошници.

dobivaj vesti na viber

„Ова за мене е голема чест, а зад нас е луда сезона. Во последното коло, во кое само два натпревари немаа натпреварувачко значење, ние останатите дадовме апсолутно се од себе. Беше тензично, а за нас немаше најдобар исход. Кога ќе освоиш ваква награда – или си генијалец или го имаш најдобриот стручен штаб на светот. Јас сум тука поради мојот стручен штаб и тие знаат колку ги ценам“, изјави Клоп.

Ливерпул до последното коло се бореше за шампионската титула со Манчестер Сити, а сезоната во Премиерлигата ја заврши со 92 бода, бод помалку од ривалот, иако во еден момент „граѓаните“ имаа и +14.

„Црвените“ сезонава освоија два трофеи, ФА Купот и Лига купот на Англија, а имаат можност да го освојат и третиот, бидејќи в сабота во Париз ќе играат против Реал Мадрид во финалето на Лигата на шампионите.

„Фактот што колегите ме изгласаа за најдобар е најдобрата награда што можете да ја добиете. Не верувам во индивидуални награди во фудбалот, ова е тимски спорт и јас би бил никој и ништо без овие момци. Се работи за тоа што можеме направиме заедно и тоа што го направивме заедно“, изјави германскиот стратег.

Ливерпул в сабота од 21 часот во Париз ќе се бори со Реал Мадрид за пехарот во Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 минута

Четиринаесетгодишник со нож се заканувал на вработена во аптека и го одзел прометот и ја удрил со тврд предмет

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до судијата за деца при Основниот кривичен суд Скопје достави Барање за поведување...

Свет22 минути

Познат идентитетот на децата убиени во масакрот во Тексас

Неколку часа по масакрот во основното училиште во Тексас, почнаа да пристигнуваат информации за жртвите. Полицијата потврди дека загинале 19...

Свет48 минути

Сорос предупредува: Русија можеби го означи почетокот на Третата светска војна, нашата цивилизација можеби нема да опстане

Американскиот милијардер и филантроп Џорџ Сорос се обрати на Светскиот економски форум во Давос, предупредувајќи дека руската инвазија на Украина...

Свет1 час

(Видео) Ова е напаѓачот кој уби 18 деца – објавена е снимка пред да го започне масакрот

Вооружен напаѓач уби 18 деца и наставник во основно училиште во Увалде, Јужен Тексас, објави гувернерот Грег Абот, пренесоа АФП...

Свет2 часа

Наставничка е првата идентификувана жртва од масакрот во Тексас – се обидела да ги заштити децата од напаѓачот

Голема трагедија се случи вчера во САД, кога 18-годишниот Салвадор Рамос уби најмалку 21 лице, меѓу кои 19 деца, ученик...

Свет2 часа

Испукани три балистички проектили во Северна Кореја откако Бајден го напуштил регионот

Јужнокорејската војска соопшти дека Северна Кореја истрелала три балистички ракети рано утринава. Властите во Сеул соопштија дека проектилите биле истрелани...

Свет2 часа

Бајден по крвопролевањето во Тексас: Мора да направиме нешто, децата како да се на бојно поле

Американскиот претседател Џо Бајден и се обрати на нацијата неколку часа по големото крвопролевање во основното училиште во Тексас, каде...

Европа13 часа

(Видео) Орбан прогласи вонредна состојба во земјата

Унгарската влада денеска прогласи вонредна состојба, соопшти премиерот Виктор Орбан. Причина за прогласување вонредна состојба е војната во Украина, а...

Македонија14 часа

(Видео) Пендаровски од Давос: Политиката на отворени врати не треба да важи само за НАТО, туку и за ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Годишниот состанок на Светскиот економски форум во Давос, денеска се обрати на...

Топ18 часа

Од водите на Вардар извлечен маж и итно пренесен во болница

Mеѓу зградата на МРТ и Железничкиот мост од водите на реката Вардар во Скопје бил изваден маж од Скопје, кој...

Македонија20 часа

Ковачевски: Автокефалноста на МПЦ– ОА е историска вест и автентичен дел на македонскиот идентитет

Голем е денешниот ден, историски, кога ги чествуваме Светите браќа Кирил и Методиј, да ја добиеме и автокефалноста на нашата...

Македонија22 часа

Архиепископот Стефан: 55 години седевме и чекавме во тремот, сега имаме кој да ни нацрпи вода

Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан се заблагодари на Српската православна црква и српскиот Патријарх Порфириј за признавањето на автокефалноста...

Македонија23 часа

(Видео) Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност во Вселенската патријаршија за МПЦ

Патријархот Порфириј на заедничката литургија во Соборниот храм во Скопје упати Томос за афтокефалност во Вселенската патријаршија на Македонската православна...

Економија23 часа

Грција одлучи да го плати рускиот гас во рубли, објавија агенциите

Сите грчки компании кои увезуваат руски гас се префрлија на нова процедура за плаќање на „Гаспром“ во рубли и нема...

Македонија1 ден

Пендаровски по повод 24 Мај: Сѐ уште има такви кои си земаат за право да имаат ексклузивитет врз заедничките добра

Денот посветен на солунските браќа, кои не само што ги поставија темелите на духовноста и на писменоста кај словенските народи...

Европа1 ден

СЗО за мајмунските сипаници: Нема да биде потребна масовна вакцинација

Од Светската здравствена организација осврнувајќи се на проблемот со мајмунски сипаници во неколку земји, наведуваат дека не веруваат дека епидемијата...

Европа1 ден

Зеленски: Единствениот руски функционер со кој би разговарал е Путин

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера се обрати на Светскиот економски форум во Давос. Во своето обраќање преку видео врска, Зеленски...

Европа1 ден

Бајден: Ова е мрачен момент во нашата заедничка историја

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа имаше воведен говор на самитот во Јапонија, на кој присуствуваа лидерите на Индија, Австралија и...

Македонија1 ден

СПЦ и МПЦ со нова заедничка литургија во Скопје

Во соборниот храм „Свети Климент Охридски” во Скопје се одржува божествена литургија со која чиноначалствуваат поглаварот на МПЦ-OА г.г. Стефан...

Македонија2 дена

(Видео) Ковачевски: Не можам да кажам дека има напредок со Бугарија во однос на заемно прифатлив документ

Во моментов не можам да кажам дека постои напредок во преговорите, во однос на  постигнување на заедно прифатив документ со...