Контакт

Спорт

Фетел: Нема толку големо ривалство со Леклер колку што медиумите сакаат

Објавено пред

Себастијан Фетел смета дека меѓу него и Шарл Леклер нема никакви проблеми и дека ривалството за кое најмногу се зборуваше во 2019 е направено повеќе од медиумите.

Пред последната трка од сезоната во Абу Даби овој викенд, Фетел и Леклер беа повеќе пати критикувани по судирот на Бразилското ГП по кој двајцата возачи на Ферари не ја завршија трката, а двајцата беа повикани во Маранело на разговори со шефовите на тимовите. Фетел пристигна малку подоцна во Абу Даби по раѓањето на неговото трето дете и вели дека проблемите се предимензионирани.

„Секако, несреќно е тоа што се случи во Бразил и сакаме да бидеме сигурни дека нема да се повтори. Тоа е најважно. Но, клучно е што ние двајца добро се согласуваме, што немаме проблем еден со друг. Знам дека однадвор ова се прави поголемо отколку што е, но во основа нема никаков проблем. Лекцијата е јасна – треба да оставаме повеќе простор кога се бориме на патеката, но проблеми нема“, вели Фетел.

Спорт

Милко Ѓуровски пред вечното дерби: Ќе биде 1:0 за Звезда!

Објавено пред

Легендарниот македонски фудбалер, Милко Ѓуровски го прогнозираше победникот на 165. вечно дерби меѓу Партизан и Црвена Звезда. Натпреварот на стадионот на партизан започнува во 18 часот, а „црно-белите“ го дочекуваат мечот со скор 7 победи од 7 меча.

Пред три ипол децении Ѓуровски предизвика земјотрес во поранешната република кога „црвено-белиот“ дрес на Звезда го замени со оној на Партизан.

Тој гордо истакнува дека е голем навивач на „црвено-белите“ и дека му е жал што не може во живо да го следи натпреварот.

„Доаѓам напролет кога дербито ќе биде на мојот стадион (Рајко Митиќ). Знам дека многумина не ме сакаат ниту денес, дека не ми простија што дресот на Звезда го заменив со `гробарскиот`, но на сите ќе им порачам – поголем звездаш сум од сите тие заедно“ изјави Милко Ѓуровски за српски „Журнал“.

Поранешниот фудбалер смета дека Звезда ќе слави на денешниот дуел.

„Ќе победи Звезда, ќе биде 1:0, малку голови, но ако падне еден во првите 20 минути, се може да се случи. А тоа публиката го сака“ смета тој.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бањаја славеше и во Мизано, сега е на 48 поени зад Квартараро

Објавено пред

Возачот на Дукати, Франческо Бањаја триумфираше попладнево на трката на патеката „Марко Симончели“ во Мизано, за Големата награда на Сан Марино и Римини, 14-та од овогодинешниот Мото ГП шампионат.

Откако минатиот викенд ги издржа нападите од Марк Маркез во Арагон, денеска Бањаја успеа да дојде до вториот триумф во кариерата во „кралската класа“ затоа што целта ја помина пред Фабио Квартараро (Јамаха) кој доцнеше само 364 илјадитинки зад Италијанецот.

На третата позиција заврши возачот на Авинти – Енеа Бастијанини.

Марк Маркез трката ја заврши како четврти, а во првата 10-ка место имаше и за Жоан Мир, Пол Еспаргаро, Алеиш Еспаргаро, Бред Биндер и Такаки Накагами.

Ветеранот Валентино Роси трката ја заврши како 17-ти.

Во генералниот пласман, Квартараро е прв со 234 бодови, Бањаја има 48 помалку од него, додека трет е Мир со 167 поени.

Наредната трка се вози на 3. октомври во Остин, за ГН на САД.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Меси би бил најдобриот бек во светот, ама за голман не го бива“

Објавено пред

По 21 сезона помината во дресот на Барселона, летово Лео Меси се пресели во тимот на ПСЖ.

Неговиот клубски колега, играчот од средниот ред – Андер Ерера во интервју за шпанска „Марка“ одговараше на прашањето кој е најдобар од големата тројка на „Светците“ – Меси-Нејмар, Мбапе.

„Навистина тешко прашање. Мислам дека Килијан е најдобриот на светот на голем простор, Нејмар е играч фантазија, играч од потег, а Лео е најдобриот во сето останато. Мислам дека тој би бил најдобриот лев или десен бек. Се би можел да игра, само не голман. Неверојатно е колку ја разбира играта“ рече Ерера.

Клубот од Париз потфли во воведниот меч од новата сезона во ЛШ. Само 1-1 во Белгија кај Клуб Бриж.

„Не ми е јасно зошто за ПСЖ би бил неуспех доколку не ја освои Лигата на шампиони. Последните две години игравме во финале, односно во полуфинале. Мислам дека тоа е голем успех, посебно за еден така млад клуб. Не разбирам како никој не ги прозива Реал, Барселона, Челси, Сити или Јувентус, туку само ПСЖ. Ни наметнуваат императив шампиони, тоа е претерано“ смета Ерера.

Францускиот клуб во второто коло од ЛШ на 28 овој месец на свој терен го дочекува тимот на Манчестер Сити.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

Изминатава недела Македонија е прва во Европа според бројот на починати од Ковид-19 на милион жители

Според бројот на смртни случаи минатата седмица, Гренада е повторно на прво место во светот со 212 смртни случаи на...

Македонија3 часа

Започна уривањето на старата конструкција на Универзална сала

Универзална сала започнува да го добива своето ново лице, сподели градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил. Според...

Свет4 часа

Талибанците до вработените жени: Останете дома

Новата талибанска власт им нареди на жените вработени во градските служби да останат дома, изјави денеска привремениот градоначалник на Кабул,...

Македонија5 часа

Со хебла оштетена таблата за електрична енергија во модуларната болница во Прилеп

Општа болница Прилеп до Министерството за внатрешни работи синоќа пријави случај на физичко оштетување на таблата за електрична енергија од...

Топ5 часа

Приведен сопственикот на угостителски објект во Гостивар кој примал гости без сертификат за вакцинација

Гости без сертификат за вакцинација биле затекнати во угостителски објект во Гостивар а по реакција на полицијата објектот бил затворен...

Свет6 часа

Париз за потегот на САД и Австралија – лицемерие, презир, лаги

Лицемерие, презир, лаги, се зборовите што ги користи францускиот министер за надворешни работи за да ја опише кризата во односите...

Свет7 часа

Светските лидери среде пандемија во Њујорк и покрај противењето на Американците

Светските лидери се собираат во Њујорк од вторник на дебата на Генералното собрание на Обединетите нации, која ќе се фокусира...

Европа8 часа

Италијанците следната година излегуваат на референдум за легализација на марихуаната

Референдум за легализација на марихуаната најверојатно ќе се одржи во Италија следната година. Поддржувачите за легализација на марихуаната ги собраа...

Свет8 часа

Русите на гласање на последниот ден од парламентарните избори

Недела е последен ден за гласање на Русите на тридневните парламентарни избори во земјата. Околу 110 милиони луѓе имаат право...

Македонија20 часа

41 починато лице, регистрирани 539 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на...

Топ22 часа

Осумдневен притвор за пет лица од вчерашните протести во Тетово

Судијата на претходна постапка при Основниот суд Тетово им определил осумдневен притвор на петмината приведени по вчерашните протести во Тетово....

Свет23 часа

Експертите во САД против трета доза на вакцина за севкупната популација

Советодавниот одбор на Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска го отфрли планот да понуди дополнителна, трета доза на...

Македонија23 часа

Османи формира работна група за укинување на визите со САД

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на неговиот Фејсбук профил информира дека формирал работна група во рамки на Министерството за...

Македонија1 ден

Шилегов: Се урива првата од трите галии во Вардар

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денес на својот Фејсбук профил објави фотографии од демонтирањето на галијата која е поставена во...

Свет1 ден

Американски милијардер случајно признал убиство, му се заканува доживотен затвор

Американскиот милијардер Роберт Дурст вчера беше прогласен за виновен пред судот во Лос Анџелес за убиство на неговата најдобра пријателка...

Топ1 ден

Жител на Сарај уапсен поради кражба на графички картички и струја за „копање“ на биткоини

Во скопското село Љубин, вчера околу 19.30 часот, единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го уапсила 39-годишниот Е.А. Како...

Свет1 ден

Американската војска призна: Во нашиот напад со дрон во Кабул загинаа 10 цивили

Американската војска во петокот потврди дека нејзиниот последен напад во Кабул кон крајот на август, во кој загинаа десет цивили,...

Македонија2 дена

Заев: Со Бугарија ќе бараме европско решение за двојна победа

Актуелниот момент поврзан со членството на Северна Македонија во ЕУ и состојбите во регионот беа главна тема на средбата на...

Македонија2 дена

Почина двегодишно дете со Ковид-19 кое имало претходни здравствени проблеми

Од Министерството за здравство информираат дека во денешната статистика за Ковид-19 на Институтот за јавно здравје ќе биде заведено и...

Македонија2 дена

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тоа значи...

Досие