Контакт

Спорт

Фетел си заминува од Ферари, Луис Хамилтон ја „дочека“ својата шанса

Објавено пред

И покрај тоа што изјави дека „му поминала желбата“ да вози за Ферари, шесткратниот светски шампион Луис Хамилтон може да заврши во италијанскиот тим, откако Скудерија и Фетел продолжија дека нема да продолжат заедно по 2020.

Распадот на преговорите на Германецот со Ферари беше најавуван неколку месеци, но сега е јасно дека тој нема да продолжи во 2021 година и дека едно од најпосакуваните возачки места во Ф1 останува празно.

Фетел дојде во Ферари во 2015 како четирикратен светски шампион со Ред бул, но ниту тој, ниту тимот не успеаја да стигнат до светски титули последните четири сезони, потфрлајќи во борбата со Хамилтон и Мерцедес.

„Мојата врска со Скудерија Ферари ќе заврши на крајот на 2020. За да се постигнат најдобрите резултати во овој спорт, потребно е сите страни да работат во совршена хармонија. Тимот и јас одлучивме дека веќе нема заедничка желба за останување по крајот на сезоната. Финансиските причини немаат никаква врска во оваа заедничка одлука. Никогаш не сум носел одлуки мотивиран од парите, нема ниту сега. Тоа што се случуваше последните месеци не натера да погледнеме кон вистинските приоритети во животот. Потребно ми е време да одлучам што е вистина важно во мојата иднија. Скудерија Ферари има посебно место во Ф1 и се надевам дека ќе дојде заслужениот успех“, вели Германецот.

Минатиот декември, Ферари потврдија дека имале преговори со Хамилтон околу потенцијален трансфер во Маранело по крајот на неговиот договор со Мерцедес во 2021 година. Подоцна, Хамилтон изјави дека би сакал да остане во Мерцедес, но со вака привлечно место „слободно“ може да биде предизвикан.

Покрај Хамилтон, пореални и „поефтини“ опции за Ферари се возачот на Рено, Даниел Рикардо и возачот на Мекларен, Карлос Саинс Јуниор, иронично, возачи на два тима кои наводно веќе му понудиле договор на Фетел.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Георгиевски го засили Вардар

Објавено пред

Уште еден ракометен репрезентативец од наредната сезона ќе настапува во Македонија. По Филип Талески договор со Вардар склучи и Гоце Георгиевски. Десното крило во наредните две сезони ќе го носи црвено-црниот дрес.

Георгиевски изминатите три сезони беше играч на ЧСМ Букурешт. Пред неколку дена тој беше избран во тимот на сезоната во Романија.

Првите девет сезони во кариерата (2006-2015) Герогиевски ги мина во Металург, со тимот од Автокоманда шест пати го освоил првенството. Пред да се пресели во Романија една сезона мина во Тулуз.

Георгиевски е петтото засилување за Врадар по Робин Кантегрел, Томислав Јагуриновски, Дмитри Санталов и Филип Талески.

Прикажи повеќе...

Спорт

Блатер: Американците ја бараа мојата глава

Објавено пред

Поранешниот претседател на Светската фудбалска федерација (ФИФА) Сеп Блатер рекол дека бил притисната од Американците да поднесе оставка на функцијата.

Блатер ја напушти функцијата на денешен ден во 2015 година. Оставката ја поднесе иако неколку дена претходно тој беше повторно избран за претседател на ФИФА.

Швајцарецот открива дека бил принуден на поднесе оставка.

„Ми кажаа, твојата глава мора да падне“, изјавил Блатер за швајцарските медиуми.

Токму американските власти ја истражуваа корупцијата во ФИФА во времето на Блатер. На чело на ФИФА Блатер се наоѓаше од 1998 до 2015 година.

Тој доби забрана да врши функции во фудбалот поради сомнителната исплата од два милиони долари на тогашниот претседател на УЕФА Мишел Платини.

Прикажи повеќе...

Спорт

Македонија од вториот шешир ќе брка пласман на ЕП

Објавено пред

Ракометната репрезентација на Македонија од вториот шешир ќе ги чека противниците во квалификациите за пласман на Европското првенство што ќе се одржи во Унгарија и Словачка во 2022 година.

ЕУРО 2022 ќе биде првото на кое ќе учествуваат 24 репрезентации. Пласман на шампионатот ќе изборат првите две селекции од сите осум групи и четири третопласирани селекции. Пласман на ЕП веќе изборија финалистите од последното првенство Шпанија и Хрватска

Квалификациите ќе започнат во ноември, а ќе завршат во мај 2021 година.

Шешир 1: Норвешка, Шведска, Данска, Германија, Франција, Словенија, Чешка, Исланд.

Шешир 2: Македонија, Австрија, Белорусија, Португалија, Србија, Русија, Црна Гора, Холандија.

Шешир 3: Швајцарија, Литванија, Романија, БиХ, Украина, Летонија, Полска, Белгија.

Шешир 4: Финска, Италија, Турција, Израел, Естонија, Грција, Косово, Фарски острови.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

На 18 јуни пресуда за случајот „Рекет“

За две недели, односно на 18 јуни судот ќе ја изрече пресудата за случајот „Рекет“ во кој обвинети се Бојан...

Македонија46 минути

Бухова: Завршени се 100 од 485 тестови на вработени во конфекциските фабрики во Штип

Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат Ирина Бухова вели дека будно се следи состојбата со кластерите на новозаразени од...

Регион3 часа

Цело одделение во Марибор во карантин, еден ученик позитивен на коронавирус

Сите ученици од една паралелка од трето одделение во основно училиште во Марибор, Словенија, се во 14-дневен карантин, откако на...

Македонија4 часа

Портпаролката на СДСМ во самоизолација

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, е во самоизолација затоа што имала средба со директорката на УЈП, Сања Лукаревска, која е...

Регион4 часа

Црна Гора 28 дена без нови случаи, исполнети се условите за крај на епидемијата

Во Црна Гора се исполнети условите за прогласување крај на епидемијата на коронавирус, изјавил Сенад Бегиќ, помошник-директор на Институтот за...

Свет5 часа

(Видео) Четворица полицајци ранети во пукање во Сент Луис, во Бафало возило влета во полициски кордон

Насилните протести во САД продолжија откако минатата недела во полициско апсење беше убиен Џорџ Флојд, а Би-би-си јавува дека имало...

Свет6 часа

Чешка на 15 јуни ги отвора границите за 29 земји

Чешката влада соопшти дека од 15 јуни на граѓаните на таа земја ќе им биде дозволено да патуваат во 29...

Спорт6 часа

Барселона криела дека во тимот има заразени со коронавирусот

Шпанците се подготвуваа за ре-старт на сезоната, која беше прекината поради пандемијата на вирусот Ковид-19. Клубовите пред три недели добија...

Европа6 часа

Во Шпанија првпат од март нема нови смртни случаи од коронавирус

Во Шпанија во последните 24 часа не се пријавени смртни случаи од коронавирус, првпат од март, соопштија здравствените власти на...

Свет7 часа

(Видео) Трамп најави дека ќе испрати илјадници тешко вооружени војници на улиците

Претседателот на САД, Доналд Трамп, се закани дека ќе испрати војска на улиците за да ги задуши граѓанските немири во...

Свет18 часа

(Видео) Се огласи братот на Џорџ Флојд: Тој беше џин со нежно срце, немаше да поддржи насилни протести

Теренс Флојд, помладиот брат на Џорџ Флојд, се обидува да ја смири ситуацијата по жестоките и масовни портести кои избувнаа...

Свет18 часа

СЗО: Нема докази дека коронавирусот сега е послаб

Нема докази дека коронавирусот ја сменил формата на пренесување или дека се променила тежината на болеста што ја предизвикува, велат...

Македонија19 часа

Судниците и просториите во зградата на Кривичниот суд се подготвуваат за продолжување на судењата

Основниот кривичен суд Скопје, по добивање на одлуката на Судскиот совет за судење на сите насрочени судења, која беше објавена...

Македонија23 часа

Филипче: Бројки како вчерашните и денешните очекуваме и во следните неколку дена

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека се очекува бројката на новодијагностицирани од Ковид-19 и во следниве 2-3 дена да...

Македонија24 часа

Филипче: Над 70 отсто од новите случаи се од познати кластери

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека 70 отсто од новозаболените од Ковид-19 од Скопје се од веќе познати општини...

Македонија1 ден

Османи: Засега нема предлог за воведување полициски час во одделни скопски општини

Засега нема предлог до Кризниот штаб и Владата за воведување полициски час во одделни општини низ Скопје, каде бројот на...

Македонија1 ден

Седум починати и 89 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во изминатите 24 часа во државава се потврдени 89 нови случаи на коронавирус и седум смртни случаи, соопшти Министерството за...

Економија1 ден

Горивата поевтинуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Од вечерва на...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Датумот е завршена работа, избори ќе има на 5 јули

Поради заштита, изборите се решение, а датумот е завршена работа, тие ќе се случат на 5 јули за да добиеме...

Регион1 ден

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на Ковид-19

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на коронавирус. Од денеска се олеснети рестриктивните мерки, а со работа почнуваат фитнес-центрите, салоните...

Досие