Контакт

Спорт

ФФМ го одржа генералното Собрание

Објавено пред

Фудбалската федерација на Македонија денеска го одржа Редовното Генерално Собрание.
Според одобрен здравствен протокол од Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести, Фудбалската федерација на Македонија го организираше Редовното Генерално Собрание.

Присутните делегати на Собранието на ФФМ ја потврдија одлуката на Управниот одбор на федерацијата во однос на регионалната поставеност и промена на организацијата на трети лиги и систем на натпревари. Новата регионална поставеност ќе се имплементира од сезоната 2020/2021 и вклучува поделба на пет региони со пет трети лиги кои би броеле од 6 до 16 екипи.

На Редовното Генерално Собрание е усвоен извештајот за работа на претседателот и Управниот одбор на ФФМ, потоа извештаите од правните органи и лиценцни тела на ФФМ, како и извештајот од администрацијата на ФФМ за исполнување на стратегискиот план 2016-2026 за 2019. година.

Присутните делегати го усвоија ревизорскиот извештај за работата на ФФМ, завршната сметка на федерацијата и финансискиот план – буџет на Фудбалската федерација на Македонија.

Собранието на ФФМ даде согласност и го овласти Управниот одбор да утврди буџетска позиција со која ќе се финансираат инфраструктурните проекти на начин што средствата предвидени за реализација на активностите за кои Управниот одбор ќе утврди дека не се реализирале ќе бидат реализирани во новата буџетска позиција.

извор/ffm.mk©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Германски кошаркар доби отказ поради присуство на протест

Објавено пред

Германскиот кошаркар Јошико Саибу доби отказ од неговиот клуб Баскетс Бон во вторникот откако минатиот викенд во Берлин бил дел од протестите против владините мерки за борба со коронавирусот.

„Не можеме да бидеме одговорни за постојаниот ризик од инфекции, каков што во моментов претставува кошаркарот Саибу. Тој доби отказ поради прекршувањата на договорот“, вели генералниот менаџер на тимот кој беше 15. во Бундеслигата, Волфганг Видлих.

Германија има 211.000 случаи од Ковид-19 и 9.156 смртни случаи, но во последно време бројот на инфекции е на највисоко ниво од мај.

30-годишниот Саибу бил дел од демонстрациите против мерките за коронавирусот во центарот на Берлин во саботата, каде што беа присутни околу 20.000 протестанти. Полицијата го „растури“ собирот попладнето бидејќи демонстрантите не носеа маски.

Прикажи повеќе...

Спорт

Крофт: Ја загубив целата почит кон Ник Кирјос

Објавено пред

Поранешната најдобра британска тенисерка, Анабел Крофт го нападна Ник Кирјос за неговите „неверојатно непристојни и безмилосни“ коментари кон своите ривали кои според неа ги прави само да добие внимание.

Кирјос последните месеци влезе во остар напад на Новак Ѓоковиќ и неговата „Адрија турнеја“ на која се заразија со корона вирус повеќе тенисери, вклучувајќи го Ѓоковиќ, Григор Димитров, Борна Чориќ и Виктор Троицки, како и Горан Иванишевиќ. Подоцна, вчера кога се повлекуваше од САД опен на Флешинг Медоуз не пропуши да ги критикува „тие кои танцуваат на маси“.

Крофт вели дека таа не е голем фан на Кирјос, како и многу тениски љубители.

„Тој се поставува на позиција на морална супериорност и постојано е многу гласен, и според мене неверојатно непристоен и безмилосен кон своите соиграчи во последно време. Ги напаѓа Ѓоковиќ, Доминик Тим, неодамна го нарече Борна Чориќ човек со мозок како киритка и најдосадниот тенисер во историјата. Тоа го прави само за да добие внимание и самиот се промовираше во злосторник. Морам да кажам дека со ова однесување, не го почитувам најмногу. Не можам да го почитувам како човек и тешко е да се слушаат неговите изјави“, вели Крофт.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мадрид опен и официјално е откажан

Објавено пред

Организаторите на мастерсот во Мадрид потврдија дека турнирот кој требаше да се оддржи од 12 до 20 септември е откажан поради зголемениот број на случаи на Ковид-19 во шпанската престолнина.

„Како најодговорен потег во сегашната ситуација и по разгледување на сите опции, одлучивме турнирот да не се оддржи оваа година“, објавија организаторите.

АТП и ВТА-турнирот требаше да биде главна подготовка за Ролан Гарос, кој стартува на 27 септември. Шпанија е една од најпогодените европски земји од коронавирусот имаше над 315.000 случаи и 28.400 смртни случаи од вирусот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет36 минути

(Видео) Експлoзијата во Бејрут се случила во магацин за пиротехника, десет лица загинале

Најмалку десет лица загинале во експлозијата во Бејрут што, според најновите информации, се случила во магацин за пиротехника во пристаништето...

Македонија3 часа

ДИК не го тестирала софтверот пред изборите, направила и други пропусти за заштита на личните податоци

Агенцијата за заштита на личните податоци утврди повеќе повреди на прописите за заштита на личните податоци од страна на Државната изборна...

Топ4 часа

Уапсена скопјанка, членка на ИСИС

Полицијата уапси 38-годишна скопјанка која патувала во Сирија и учествувала во активности на ИСИС. Според информациите на МВР, Секторот за борба...

Македонија4 часа

Мицкоски: Ќе се фокусираме на предлози што значат борба против криминалот и корупцијата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, најави дека неговата партија ќе биде фокусирана да состави парламентарно мнозинство и да ја состави...

Македонија5 часа

Пронајдено телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро

По два дена трагање, пронајдено е телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро. Од МВР велат дека...

Македонија5 часа

Заев: За 10 до 15 дена ќе има исход од преговорите за влада, сите опции се отворени

Претседателот на СДСМ и пратеник во Собранието, Зоран Заев, посочи дека во деновите што следуваат ќе се разговара со сите...

Македонија5 часа

Петмина починати и 75 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на...

Македонија6 часа

Собранието им ги верификува мандатите на сите 120 пратеници

Со 116 гласа „за“, без ниту еден воздржан ниту, пак, против, верифицирани им се мандатите на сите 120 пратеници, со...

Македонија6 часа

42-годишен маж спасен на Клиниката за кардиологија со стентирање на трауматска трансекција на торакалната аорта

Маж на возраст од 42 години е спасен од сигурна смрт кога на Клиниката за кардиологија му било извршено стентирање...

Македонија7 часа

Јагода Шахпаска избрана за претседател на Верификациската комисија на Собранието

Со интонирање на химната почна првата седница на новиот парламентарен состав, која се одржува во салата Голема купола, со засилени...

Свет9 часа

В година Русите ќе ја тестираат вакцината против коронавирусот врз деца

Националниот истражувачки центар „Гамалеи“ во Русија планира да почне со тестирање на вакцината против коронавирусот врз деца во јануари-февруари в...

Регион9 часа

Грчките премини Дојрани и Ники ќе се отворат по 15 август

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека грчките гранични премини Дојрани и Ники ќе бидат целосно затворени за сообраќај до 15.8.2020...

Топ9 часа

Прегазена жена во Охрид

Деветнаесетгодишен скопјанец со „мерцедес“ на улицата Сирма Војвода во Охрид удрил во пешакот М. Т. (58) од Охрид. Жената била...

Свет11 час

Гутереш: Коронавирусот ќе уништи генерации поради затворањето на училиштата

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди дека светот се соочува со генерациска катастрофа поради затворањето на училиштата во...

Свет11 час

СЗО ќе распореди меѓународен тим експерти во Вухан

Светската здравствена организација соопшти дека тимот што го истражува потеклото на пандемијата на коронавирусот ја завршил својата мисија во Кина...

Европа12 часа

Расте бројот на тешко заболени од коронавирус во Франција

Бројот на пациенти заразени со коронавирус во одделите за интензивна нега во Франција денеска се искачи на 384, што е...

Македонија23 часа

Привремено е прекината потрагата по момчето кое се удави во Преспанското езеро

Потрагата по момчето кое исчезна во водите на Преспанското езеро е привремено прекината поради временските услови. Како што информираат од...

Регион24 часа

Преглед на состојбата во регионот: Во Албанија почина уште еден лекар, во Србија пад на бројот на новозаразени

Преглед на состојбата со коронавирусот во регионот во изминатото деноноќие. Уште еден лекар почина во Албанија од коронавирус Во болницата...

Македонија1 ден

Поранешни вработени во СЈО бараат од Пендаровски да им се извини: „Обвинителството не беше една личност“

Поранешни вработени во Специјалното јавно обвинителство реагираа на говорот на претседателот Стево Пендаровски во Пелинце. Тие велат дека СЈО не...

Топ1 ден

Лекар од Итната помош физички нападнат од татко на починато лице

Taтко на момче кое починало во сообраќајна несреќа, нападнал лекар од Итната медицинска помош. Лекарот бил на интервенција по претходно...

Досие