Контакт

Спорт

Дињо, Роналдо и Бекам: Меси е подобар од Кристијано

Објавено пред

Легендарните фудбалери Роналдињо, Роналдо и Дејвид Бекам се вклучија во вечната дебата, кој е подобар фудбалер Лионел Меси или Кристијано Роналдо.

Роналдињо играше со меси во Барселона, Тој му беше ментор на Аргентинецот, а неколку пати рекол дека требало подолго да бидат соиграчи.

„Меси или Роналдо? Меси. Жал ми е што не игравме повеќе време заедно. Беше многу млад. Би сакал да се вратам и уште еднаш да заиграм покрај него“, рекол Роналдињо и дополнил.

„Тој е најдобриот во историјата. Никој не е како него. Роналдо е комплетен фудбалер, има се, но јас повеќе го сакам стилот на Меси“.

И сонародникот на Роналдињо, оригиналниот Роналдо својот глас му го дава на Меси.

„Меси како да не е од оваа планета. И Кристијано е посебен, но ми делува дека Лео е комплетен играч. Одличен е, ми се допаѓа повеќе од било кој друг фудбалер во светот. Се што прави е спактакуларно“, рекол Роналдо.

Англиската фудбалска икона Дејвид Бекам смета дека Роналдо не е на нивото на Меси.

„Веројатно решив да се повлечам од фудбалот кога меси трчаше покрај мене“, признал Бекам.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Бојиќ се врати во МЗТ Скопје

Објавено пред

Србинот Андрија Бојиќ се врати во МЗТ Скопје Аеродром, потпишувајќи нов едногодишен договор со македонскиот клуб.

27-годишниот Бојиќ веќе беше дел од „металците“ во сезоната 2017/18 и 2018/19, освојувајќи титула со МЗТ, пред минатата сезона да игра за романскиот клуб Волунтари.

Бојиќ првите кошаркарски чекори ги направи во дресот на Мега Визура, по што играше за екипи како ОКК Београд, Борац Чачак, Младост Земун, КСЕ Јашбери (Унгарија), Полфарма (Полска) и романска Политехника.

Бојиќ е трето засилување за МЗТ пред настапите во АБА2 лигата по Американците Феми Олуџоби и Хасани Гравет.

Фото: КК МЗТ Скопје

Прикажи повеќе...

Спорт

Дибала го победи Роналдо за да стане најдобар играч во Серија А

Објавено пред

Пауло Дибала го победи соиграчот од Јувентус, Кристијано Роналдо за да стане најдобар играч во Серија А во сезоната 2019/20, што значи дека Португалецот не успеа да ја одбрани „титулата“ која ја освои во својата прва сезона со „бјанконерите“.

Лега Серија А го прогласи Аргентинецот за „МВП“ на лигата, додека неговиот иден соиграч, Дејан Кулушевски стана најдобриот млад фудбалер по фантастичната сезона со Парма. Јувентус имаат уште еден победник во Војчех Шчесни, кој е прогласен за најдобар голман, додека награди добија и Стефан де Фрај (Интер), Алехандро Папу Гомез (Аталанта) и Чиро Имобиле (Лацио) за најдобри н своите позиции (одбрана, среден ред, напад).

Дибала имаше 11 гола во 33 меча во Серија А оваа сезона, но и 11 асистенции, враќајќи се силно со „бјанконерите“ откако минатото лето се шпекулираше дека Јуве сака да го продаде. 26-годишниот Дибала се адаптираше на новата улога по пристигнувањето на Роналдо во 2018 година и ја врати својата најдобра форма под Маурицио Сари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Педро успешно опериран

Објавено пред

Фудбалерот на Челси Педро соопштил дека му била извршена операција на рамото. Шпанецот се повреди во последната минута во финалето на ФА купот против Арсенал. Челси остана без трофејот по поразот од 2:1.

„Операцијата мина добро, многу бргу ќе се вратам. Жал ми е што не го освоивме ФА купот. Во благодарам на поддршката“, порачал поранешниот фудбалер на Барселона.

Педро во финалето го замени Кристијан Пулишиќ кој исто така поради повреда пред време го заврши натпреварот.

Инаку овој крилен напаѓач во предниот рок во слободен траснфер ќе го напушти Челси. Наводно тој договорил соработак со Рома.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

Агенција за заштита на лични податоци: ДИК направила повеќе пропусти за заштита на личните податоци

Агенцијата за заштита на личните податоци утврди повеќе повреди на прописите за заштита на личните податоци од страна на Државната изборна...

Топ1 час

Уапсена скопјанка, членка на ИСИС

Полицијата уапси 38-годишна скопјанка која патувала во Сирија и учествувала во активности на ИСИС. Според информациите на МВР, Секторот за борба...

Македонија2 часа

Мицкоски: Ќе се фокусираме на предлози што значат борба против криминалот и корупцијата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, најави дека неговата партија ќе биде фокусирана да состави парламентарно мнозинство и да ја состави...

Македонија2 часа

Пронајдено телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро

По два дена трагање, пронајдено е телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро. Од МВР велат дека...

Македонија3 часа

Заев: За 10 до 15 дена ќе има исход од преговорите за влада, сите опции се отворени

Претседателот на СДСМ и пратеник во Собранието, Зоран Заев, посочи дека во деновите што следуваат ќе се разговара со сите...

Македонија3 часа

Петмина починати и 75 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на...

Македонија3 часа

Собранието им ги верификува мандатите на сите 120 пратеници

Со 116 гласа „за“, без ниту еден воздржан ниту, пак, против, верифицирани им се мандатите на сите 120 пратеници, со...

Македонија4 часа

42-годишен маж спасен на Клиниката за кардиологија со стентирање на трауматска трансекција на торакалната аорта

Маж на возраст од 42 години е спасен од сигурна смрт кога на Клиниката за кардиологија му било извршено стентирање...

Македонија4 часа

Јагода Шахпаска избрана за претседател на Верификациската комисија на Собранието

Со интонирање на химната почна првата седница на новиот парламентарен состав, која се одржува во салата Голема купола, со засилени...

Свет6 часа

В година Русите ќе ја тестираат вакцината против коронавирусот врз деца

Националниот истражувачки центар „Гамалеи“ во Русија планира да почне со тестирање на вакцината против коронавирусот врз деца во јануари-февруари в...

Регион6 часа

Грчките премини Дојрани и Ники ќе се отворат по 15 август

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека грчките гранични премини Дојрани и Ники ќе бидат целосно затворени за сообраќај до 15.8.2020...

Топ7 часа

Прегазена жена во Охрид

Деветнаесетгодишен скопјанец со „мерцедес“ на улицата Сирма Војвода во Охрид удрил во пешакот М. Т. (58) од Охрид. Жената била...

Свет8 часа

Гутереш: Коронавирусот ќе уништи генерации поради затворањето на училиштата

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди дека светот се соочува со генерациска катастрофа поради затворањето на училиштата во...

Свет9 часа

СЗО ќе распореди меѓународен тим експерти во Вухан

Светската здравствена организација соопшти дека тимот што го истражува потеклото на пандемијата на коронавирусот ја завршил својата мисија во Кина...

Европа9 часа

Расте бројот на тешко заболени од коронавирус во Франција

Бројот на пациенти заразени со коронавирус во одделите за интензивна нега во Франција денеска се искачи на 384, што е...

Македонија21 час

Привремено е прекината потрагата по момчето кое се удави во Преспанското езеро

Потрагата по момчето кое исчезна во водите на Преспанското езеро е привремено прекината поради временските услови. Како што информираат од...

Регион21 час

Преглед на состојбата во регионот: Во Албанија почина уште еден лекар, во Србија пад на бројот на новозаразени

Преглед на состојбата со коронавирусот во регионот во изминатото деноноќие. Уште еден лекар почина во Албанија од коронавирус Во болницата...

Македонија22 часа

Поранешни вработени во СЈО бараат од Пендаровски да им се извини: „Обвинителството не беше една личност“

Поранешни вработени во Специјалното јавно обвинителство реагираа на говорот на претседателот Стево Пендаровски во Пелинце. Тие велат дека СЈО не...

Топ1 ден

Лекар од Итната помош физички нападнат од татко на починато лице

Taтко на момче кое починало во сообраќајна несреќа, нападнал лекар од Итната медицинска помош. Лекарот бил на интервенција по претходно...

Македонија1 ден

Досега 500 лица починаа од коронавирус во Македонија

Бројот на починати од коронавирус во земјава достигна 500 лица, откако денеска беа потврдени 3 нови смртни случаи. Тројцата починати...

Досие