Контакт

Спорт

Гасперини: Што треба да правиме, да си ги исечеме рацете?

Објавено пред

Тренерот на Аталанта Џанпјеро Гасперини не го криел незадоволството од судењето на натпреварот кој неговиот тим го одигра протв Јувентус. Аталанта два пати имеше предност во Торнио, а Јувентус од пораз се спаси со головите постигнати од белата точка.

Пеналите кои беа судени против Аталната во најмала рака се дискутабилни. Де Рум,а потоа и Мјуриел играа со рака во забранетата зона. Според новите правила секое играње со рака во шеснаесетникот е пенал, но прашање е дали играчите имаа доволно време за вистинска реакција.

„Ова се правила кои се над сите правила во Италија. Што треба да направиме да си ги исечеме рацете? Пенали како првиот веќе имаше оваа сезона, многу тимови беа кезнети на тој начин. Тоа е лудило, правилата не се толкуваат исто во сите земји. Во другите држави за ова не се суди пенал“, рекол Гасперини.

„Одигравме голем меч против лидерот во Серија А. Им кажав играчите да продолжат вака и во август, во Лигата на шампионите. Пресреќен сум поради играта и многу сум разочаран бидејќи не победивме.“

Аталанта во четврт-финалето во Лигата на шампионите ќе игра против ПСЖ, победникот во полу-финалето ќе игра против подобриот од натпреварот Атлетико Мадрид-Лајпциг.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

УЕФА го укина „балканското“ правило, но руско-украинското останува на сила

Објавено пред

УЕФА го промени „балканското“ правило за клупските европски натпреварувања во 2020/21, со што веќе нема да биде забрането да се „паѓаат“ екипи од Србија со тие од Босна и Херцеговина и Хрватска.

УЕФА го воведе ова правило по хатичниот натпревар во Мостар во 2017, кога играа Зрињски и Партизан, по што европската куќа на фудбалот ги раздели овие противници. Бидејќи ќе се игра по само еден меч во квалификациите за Лигата на шампиони и Лига Европа и тоа без присуство на публика, укинувањето на правилото ќе биде „безболно“.

Сепак, УЕФА заддржа дел од „забраните“ – клубовите од Србија и БиХ нема да можат да се сретнат со клубови од Косово, клубовите од Ерменија нема да може да играат со тие од Азербејџан, и клубовите од Русија нема да може да играат со тие од Украина.

Прикажи повеќе...

Спорт

Филип Лазаров позитивен на Ковид-19

Објавено пред

Македонскиот репрезентативец Филип Лазаров, кој настапува во германскиот клуб Ратингер, бил позитивен на коронавирусот по враќањето од Македонија во Германија, јавуваат германските медиуми.

Според весникот „Рајнишер спорт“, Лазаров имал позитивен тест по враќањето во Македонија откога се верува дека летал во авион каде што имало директен позитивен случај.

Весникот додава дека по објавувањето на позитивниот тест на Лазаров, биле тестирани сите ракометари на Ратингер, но дека ниту еден друг тест не бил позитивен.

Прикажи повеќе...

Спорт

Меси се збогуваше со Касилјас: Беше многу тежок противник

Објавено пред

Лионел Меси беше еден од многуте фудбалери кои се простија со Икер Касилјас, откако легендарниот шпански голман вчера ја потврди пензијата на 39 години.

Касилјас во кариерата освои 24 трофеи, од кои пет титули од Ла лига, четири од Лигата на шампионите, две Европски првенства и едно Светско првенство. Касилјас имаше срцев напад пред една година и си замина со уште еден трофеј со Порто, кога ја победија Бенфика во Португалскиот куп, а капитенот Данило Переира го качи на подиумот.

Меси, кој му даде многу голови во „Ел класико“, прати одлична порака до него.

„Икер се повлекува, но тој одамна влезе во историјата на фудбалот. Не само бидејќи беше репер во Ла лига, туку поради тоа што го направи на сите полиња. Ти си спектакуларен голман и некој кој беше многу тежок противник. Сепак, мислам дека се работеше за убаво ривалство и уживав секогаш кога игравме еден против друг“, вели Меси во изјава за „АС“.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија2 часа

РКЕ: Поскапувањето на струјата нема да влијае на зголемување на цената на другите производи

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ги оценува како неточни, неосновани и нестручни наводите дека зголемените цени на електричната...

Македонија2 часа

Шестмина починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа од коронавирус починаа шест лица, две пациентки од Скопје, пациент од Куманово, пациент од Гостивар, пациент...

Топ3 часа

Петмина повредени во две сообраќајни несреќи на патот Охрид – Кичево

Две несреќи се случија утринава на патот Охрид – Кичево, а повредени се пет лица. Пред влезот во Охрид се...

Свет3 часа

СЗО: Нема чудотворен лек за коронавирусот, вакцината би можела да штити неколку месеци

Во време кога експертите од целиот свет работат на пронаоѓање вакцина, кога некои од нив се во последната фаза на...

Македонија4 часа

Министерството за одбрана: Македонските војници во Либан се безбедни

Министерството за одбрана информира дека припадниците на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на Обединетите нации во Либан, УНИФИЛ,...

Свет6 часа

СЗО: Ковид-19 е шест пати посмртоносен од сезонскиот грип

Според најновите процени на Светската здравствена организација, просечната смртност на заболените од Ковид-19 е 0,6 проценти. Ова го прави коронавирусот...

Свет6 часа

(Видео) Бејрут ден по експлозијата – болниците преполни, луѓето во шок бараат преживеани под урнатините

Чад сè уште се чувствува во Бејрут по вчерашните експлозии што разнесоа магацин и многубројни објекти на пристаништето. Спасувачите ги...

Македонија7 часа

СДСМ: Почнуваме сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство

СДСМ почнува сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство и влада што движи бргу напред по европскиот пат, патот на економијата...

Свет7 часа

(Видео) Над 100 починати и 4.000 повредени во експлозијата во Бејрут

Според последните информациите што ги пренесуваат медиумите, бројот на жртвите од експлозијата во Бејрут се искачи над 100, а повеќе...

Македонија7 часа

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 се лица над 60 години

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 во периодот од 27 јули до 2 август се лица над 60...

Свет8 часа

(Видео) Трамп: Бејрут е нападнат, тоа беше бомба

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека генерали на американската армија му пренеле оти експлозијата во Бејрут, во која загинаа најмалку...

Свет8 часа

(Видео) Над 2.000 тони амониумнитрат експлодирале во магацинот во Бејрут

Над 2.750 тони амониумнитрат експлодирале во магацин за пиротехника во пристаништето во главниот град на Либан, што предизвика стравотна експлозија,...

Македонија18 часа

Експретседателот на кривичниот суд, Владимир Панчевски, осуден на три ипол години затвор

Поранешниот претседател на скопскиот кривичен суд, Владимир Панчевски, е осуден на три години и шест месеци затворска казна за злоупотреби...

Свет20 часа

Вознемирувачки видеа од Бејрут, за секунда срамнети со земја огромни згради

Стравотни снимки од експлозијата што попладнево се случи во Бејрут се споделуваат во јавноста, а очевидци раскажуваат за драматични сцени...

Македонија23 часа

ДИК не го тестирала софтверот пред изборите, направила и други пропусти за заштита на личните податоци

Агенцијата за заштита на личните податоци утврди повеќе повреди на прописите за заштита на личните податоци од страна на Државната изборна...

Топ1 ден

Уапсена скопјанка, членка на ИСИС

Полицијата уапси 38-годишна скопјанка која патувала во Сирија и учествувала во активности на ИСИС. Според информациите на МВР, Секторот за борба...

Македонија1 ден

Мицкоски: Ќе се фокусираме на предлози што значат борба против криминалот и корупцијата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, најави дека неговата партија ќе биде фокусирана да состави парламентарно мнозинство и да ја состави...

Македонија1 ден

Пронајдено телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро

По два дена трагање, пронајдено е телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро. Од МВР велат дека...

Македонија1 ден

Заев: За 10 до 15 дена ќе има исход од преговорите за влада, сите опции се отворени

Претседателот на СДСМ и пратеник во Собранието, Зоран Заев, посочи дека во деновите што следуваат ќе се разговара со сите...

Македонија1 ден

Петмина починати и 75 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на...

Досие