Контакт

Спорт

ФИФА да ја повлече „десетката“

Објавено пред

Фудбалскиот свет се простува од Диего Армандо Марадона. Аргентинската легенда почина вчера од срцев удар во својот дом во Тигре.

Простувајќи се од еден од најголемите во фудбалската историја, тренерот на Олимпик Марсеј, Андре-Вилас Боаш, упатил интересен предлог до Светската фудбалска федерација (ФИФА).

„Би сакал ФИФА да го повлече бројот 10 во сите натпреварувања и во сите екипи. Тоа би бил најдобриот начин да му се поклониме. Ова е голема загуба за фудбалскиот свет“, рекол Вилас Боаш.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

И Агуеро има корона, пропушта 3 меча на „граѓаните“

Објавено пред

Напаѓачот на Манчестер Сити, Аргентинецот Серхио Кун Агуеро објави дека е позитивен на коронавирусот.
Агуеро ги пропушти последните два натпревари на „граѓаните“ затоа што беше со самоизолација откако претходно бил во контакт со заразен пријател, а сега на Твитер потврди дека и самиот тој е заразен со вирусот.

Во следните 10 дена Сити на распоред има 3 меча, а Агуеро нема да биде дел од нив.

Оваа вест доаѓа во лош момент за Пеп Гвардиола и Манчестер Сити, посебно ако се знае дека од почетокот на сезоната тој одигра само 9 меча затоа што паузираше долго време поради повреда.

И без неговите услуги Сити има одлични резултати изминатиот период, стационирани се избраниците на Гвардиола на втората позиција, веднаш зад лидерот Јунајтед. Сепак, густиот распоред бара освежување во навалната линија на тимот од Манчестер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Две години од смртта на Емилијано Сала, семејството се уште бара одговори!

Објавено пред

Се навршија две години од трагичната смрт на аргентинскиот напаѓач, Емилијано Сала, а семејството се уште не знае под какви околности дошло до падот на авионот.

На денешен ден во 2019 година се сруши авионот во кој беше Сала, а со кој од Нант патуваше кон Британија. Телото на 28-годишниот фудбалер беше извлечено од Ламанш, додека остатоци од авионот и телото на пилотот Дејвид Оботсон никогаш не беа пронајдени.

„Трагично е што по две години од смртта на Емилијано се уште не знаеме како загина. Истрагата е единствениот начин како да се открие вистината. Се надеваме дека истрагата ќе почне по судењето на Дејвид Хедерсон и дека нема да мораме да поминуваме уште една година без одговори“ соопштија од семејството на Сала.

Хедерсон беше организатор на летот, а во октомври минатата година ги отфрли обвинувањата дека ја загрозил безбедноста на леталото. Неговото судење ќе продолжи во октомври годинава.

Прикажи повеќе...

Спорт

БиХ со Петев ќе брка пласман на СП во Катар

Објавено пред

Бугарскиот тренер Ивајло Петев е новиот селектор на фудбалската репрезентација на Босна и Херцеговина. Ангажманот на Петев, попладнево потврден на седницата на Извршниот одбор на националната федерација. Петев на кормилото на БиХ доаѓа на местото на Душан Бајевиќ.

Петев (45) зад себе има 14-годишна кариера како фудбалер,а со тренерската работа се занимава од 2010 година.

Тренерското деби го имал на клупата на Лудогорец. Со оваа екипа од Втората лига се пласира во елитниот ранг на бугарскиот фудбал, а потоа успеа да освои две шампионски титули, еден Куп и два Суперкупа.

Потоа работел во АЕЛ Лимасол, Динамо Загреб, каде се задржа два месеци, Омонија, Јагиелонија и Ал-Кадиш.

Во периодот 2015-2016, Петев бил селектор на Бугарија.

Петев ќе ја предводи БиХ во квалификациите за пласман на СП во 2022 година. Противници на БиХ ќе бидат Франција, Украина, Финска и Казахстан.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

15 починати и 356 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на...

Свет17 минути

(Видео) Најмалку петмина мртви во пожарот што ја зафати зградата на најголемиот светски производител на вакцини

Голем пожар избувна денес во Индискиот институт за серуми (SII), фабрика за производство на вакцини во градот Пуна. Пожарот го...

Македонија2 часа

Филипче: Првите вакцини од „Фајзер“ и од Србија ќе стигнат со интервентен увоз

Не постои законска пречка за прием на вакцините против Ковид-19 во нашата земја. Првите дози на вакцината од „Фајзер“, која...

Македонија4 часа

Собранието го изгласа законот за попис

По 19 години, во април ќе се одржи попис на населението во земјата. Собрането денеска со 62 гласа „за“, без...

Македонија4 часа

Брнабиќ: Ќе помогнеме вакцините на „Фајзер“ да се регистрираат во Северна Македонија

Српската премиерка Ана Брнабиќ за ТВ „Хепи“ изјави дека земјата е подготвена да испрати 8.000 вакцини во Северна Македонија и...

Македонија5 часа

Фетаи за „Монструм“: Овој чин не заслужува ништо помалку од доживотен затвор

Обвинителката Фатиме Фетаи, која го застапува случајот „Монструм“, преку анализа на доказите, односно вештачењата и сведочењата, му докажуваше на судот...

Македонија6 часа

Матурантите ја бојкотираат наставата

Матурантите го бојкотираат почетокот на второто поллугодие. Тие бараат да полагаат два наместо четири предмети од државната матура. „Сојузот на...

Македонија6 часа

Обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина

Скопското Обвинителство поднесе обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина....

Македонија7 часа

Министерството за здравство: Состојбата со коронавирусот е стабилна

Во согласност со неделните извештаи на Институтот за јавно здравје за изминатиот месец се бележи стабилизација на епидемијата во земјата,...

Европа7 часа

Научниците од „Оксфорд“ подготвуваат вакцина против новите видови коронавирус

Научниците од Универзитетот „Оксфорд“ се подготвуваат што побргу да произведат нови верзии на вакцина, кои ќе може да се борат...

Свет8 часа

По 10 години, демократите ја презедоа контролата и над Сенатот на САД

Тројца нови американски сенатори вчера положија заклетва непосредно по преземањето на претседателската функција на Џозеф Бајден давајќи ѝ на Демократската...

Македонија9 часа

Угостителските објекти од денеска ќе работат до 21 часот

Рестораните и другите угостителски објекти од денеска, наместо до 18, ќе работат до 21 часот. Во согласност со одлуката на...

Свет20 часа

Кина воведе санкции кон 28 лица од администрацијата на Трамп

Кина воведе санкции за 28 лица од Америка, вклучително и официјални лица од поранешната администрација на Трамп, обвинувајќи ги за...

Свет22 часа

(Видео) По силната експлозија во Мадрид, една зграда е уништена, три лица загинаа

Една зграда е уништена, а околните згради се оштетени од силната експлозија којашто се случи недалеку од туристичката атракција Пуерта...

Свет23 часа

(Видео) Бајден положи заклетва: Победи демократијата

„Ова е ден на Америка, ден на демократија. Денес го славиме триумфот не на кандидатот, туку на пораката. Се слушна...

Македонија23 часа

Заев: Пописот е статистички процес неопходен за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација во делот на спроведување и поддршка на самиот попис....

Спорт1 ден

Финишот на полувремето кобен за Македонија, пораз од Словенија со 21-31

Добрите две третини од првиот дел од мечот меѓу Македонија и Словенија во рамки на главната фаза од ракометниот Мундијал...

Економија1 ден

Стратешкиот чешки инвеститор Групацијата АРИКОМА најавува продолжување на инвестициите во ИТ- експерти во Северна Македонија

На денешната прес-конференција присуствуваа претседателот на Владата на Република Северна Македонија, г. Зоран Заев, амбасадорот на Република Чешка во Република...

Македонија1 ден

72 нови случаи на Ковид-19, починаа 13 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео) Трамп го одржа својот последен говор како претседател: Ќе се вратиме во некоја форма

Трамп последен пат ѝ се обрати на јавноста во својство на претседател на САД во воздухопловната база „Ендрус“, каде што се...

Досие