Контакт

Спорт

Финалето во 2024 година нема да се игра во САД

Објавено пред

Финалниот натпревар во Лигата на шампионите во 2024 година нема да биде одигран во Њу Џерси, САД.

Како што дознава агенцијата АП. Европската куќа на фудбалот (УЕФА) некогаш би можела да го организира финалето надвор од Европа, но тоа нема да се случи во 2024 година, бидејќи тогаш ќе се игра Европското првенство.

Анонимниот извор за АП рекол дека тука станува збор за интерни планирања во самата УЕФА.

Американските медиуми објавија дека по разговорите со потенцијалните комерцијални партнери финалето во Лигата на шампионите во 2024 година да се одигра на стадионот „МетЛајф“ во Њу Џерси.

Планот едно финале во Лигата на шампионите да бид еодиграно надвор од Европа прв пат УЕФА го презентирале во 2016 година.

До 2024 година се познати домаќините за финалните мечеви: Истанбул 2020, Санкт Петербург (2021), Минхен (2022) и Вембли во Лондон 2023 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Реал без милост за Химки, продолжи победничката низа на Ефес (видео)

Објавено пред

Реал Мадрид го „збриша“ рускиот Химки со 104:76 за да ја продолжи победничката низа во Евролигата и да го подобри скорот на 6-3. Мечот беше решен уште во првото полувреме, откако шпанскиот клуб имаше 65:42 предност и ништо не се смени во второто, во кое рускиот клуб немаше одговор за играта на „кралевите“.

Ентони Рендалф имаше 19 поени за победниците, а Факундо Кампацо и Валтер Таварес додадоа по 15 поени, додека Крис Крамер беше најефикасен за Химки со 14 поени, а Алексеј Швед и Ентони Гил имаа по 12 поени. И Химки има 6-3 скор.

Анадолу Ефес, пак, го подобри скорот на 7-2 со тешко извојувана 90:84 победа над Асвел Лион, предводени од 17-те поени на Шејн Ларкин и одличаната партија на Василије Мициќ, кој имаше 16 поени, 8 асистенции и 4 скока.

ЕВРОЛИГА, 9.КОЛО

Жалгирис Каунас – Панатинаикос 85:86 (16:19, 17:22, 20:23, 32:22)

Алба Берлин – Црвена звезда 92:80 (21:15, 25:19, 21:20, 25:26)

Баерн – Олимпијакос 85:82 (23:17, 20:27, 12:19, 30:19)

Асвел Лион – Анадолу Ефес 84:90 (22:25, 23:21, 21:24, 18:20)

Милано – Макаби Тел Авив 92:88 (21:21, 26:21, 24:22, 21:24)

Реал Мадрид – Химки 104:76 (31:25, 34:17, 27:14, 12:20)

Валенсија – Зенит Петерсбург 94:90 (15:16, 18:22, 24:25, 37:27)

Прикажи повеќе...

Спорт

Ремзи е велшкиот херој, Белгија, Холандија и Германија со импресивни победи (видео)

Објавено пред

Aрон Ремзи се покажа како клучен човек за велшката репрезентација, постигнувајќи два гола за 2:0 победа над Унгарија праќајќи го Велс на Евро 2020 како 20-та квалификувана репрезентација (остануваат само четирите репрезентации кои ќе влезат преку Лигата на нации, се надеваме меѓу нив и Македонија).

Ситуацијата за Велс беше јасна – мораше да се победи Унгарија, бидејќи со реми, пласман на ЕП ќе оствареше репрезентацијата на Словачка. Ремзи, кој почна да е стандарден и во Јувентус, го направи потребното со гол во 15. и 47. минута за „змејовите“ да се пласираат на големо натпреварување.

Белгија со 6:1 го „прегази“ Кипар, откако Бентеке и Де Брујне постигнаа по два гола, за да го комплетира настапот во групата И со совршени 10 победи во 10 меча и гол-разлика од застрашувачки 40:3. Русија веќе го имаше обезбедено второто место и пласман на ЕП и со 5:0 го совлада Сан Марино.

Холандија и Германија, исто така веќе пласирани на Евро 2020, стигнаа до импресивни победи. Холанѓаните со 5:0 ја „прегазија“ Естонија, додека Германците со 6:1 беа подобри од Северна Ирска.

Пласман на ЕУРО 2020 изборија:

Група А: Англија, Чешка

Група Б: Украина, Португалија

Група Ц: Германија, Холандија

Група Д: Швајцарија, Данска

Група Е: Хрватска, Велс

Група Ф: Шпанија, Шведска

Група Г: Полска, Австрија

Група Х: Франција, Турција

Група Ј: Италија, Финска

ЕВРО 2020, КВАЛИФИКАЦИИ

ГРУПА Ц

Холандија – Естонија 5:0

Германија – Северна Ирска 6:1

Табела: 1.Германија 21, 2.Холандија 19, 3.Северна Ирска 13, 4.Белорусија 4, 5.Естонија 1

ГРУПА И

Белгија – Кипар 6:1

Сан Марино – Русија 0:5

Шкотска – Казахстан 3:1

Табела: 1.Белгија 30, 2.Русија 24, 3.Шкотска 15, 4.Кипар 10, 5.Казахстан 10, 6.Сан Марино 0

ГРУПА Е

Словачка – Азербејџан 2:0

Велс – Унгарија 2:0

Табела: 1.Хрватска 17, 2.Велс 14, 3.Словачка 13, 4.Унгарија 12, 5.Азербејџан 1

Прикажи повеќе...

Спорт

Победата над Израел доволна за трето место, сега на „мегдан“ со Косово (видео)

Објавено пред

Македонија со голот на Бобан Николов го совлада Израел со 1:0 за четврта победа на крајот на квалификациите за Европското првенство во 2020, што на крајот беше доволно за третото место на табелата во групата Г, откако Словенија загуби со 3:2 на гостувањето кај Полска.

Со овој триумф се комплетира уште еден квалификациски циклус во кој имавме солидни, но не и доволни резултати за пласман на едно големо натпреварување, но шансите за ЕП не се завршени, бидејќи со освоеното прво место во Лига Д од Лигата на нации на УЕФА не очекува пресметка со Косово на 26 март, а доколку ги добиеме соседите, ќе играме со подобриот од дуелот Грузија-Белорусија за место меѓу елитата.

Македонија одигра едно одлично прво полувреме против Израел, во кое ние ја имавме контролата на играта и игравме напаѓачки фудбал, додека гостите се решаваа да ги чекаат своите шанси преку контранапади. Бобан Николов во финишот на првото полувреме ни ја донесе предноста со убав шут од шестнаесетникот. Во второто полувреме, темпото на игра падна, и Израелците имаа повеќе шанси, но мечот заврши со наша победа.

Фото: ФФМ

ЕВРО 2020, КВАЛИФИКАЦИИ

ГРУПА Г

Македонија – Израел 1:0

Летонија – Австрија 1:0

Полска – Словенија 3:2

Табела: 1.Полска 23, 2.Австрија 19, 3.Македонија 14, 4.Словенија 14, 5.Израел 11, 6.Летонија 3

Прикажи повеќе...

Најново

Регион3 часа

Мигрант силувал две студентки во Љубљана

Триесет и осумгодишен државјанин на Мароко е уапсен под сомнение дека силувал две студентки во Љубљана. Како што пренесуваат локалните...

Македонија4 часа

Хрватска го поддржува писмото за Северна Македонија, но нема да го потпише

Хрватска го поддржува писмото кое во врска со Северна Македонија и Албанија на Европската комисија ѝ го испратија министрите за...

Европа5 часа

Членките на ЕУ поделени за предлогот на Франција

Земјите членки на Европската Унија се поделени за предлогот на Франција, некои од нив изразиле поддршка, а други се воздржани...

Македонија7 часа

(Видео) Катица Јанева спроведена во домашен притвор

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, од затворот во Шуто Оризари беше спроведена во домашен притвор во стан во Скопје кога...

Македонија9 часа

(Видео) Мицкоски: Најавеното покачување на пензиите е лажно ветување на Заев

Владата на СДСМ и Зоран Заев не ги зголемија пензиите 700 денари, туку, напротив, ги намалија 400 денари, изјави на...

Свет10 часа

Шведска ја прекина истрагата за силување против Асанж

Шведското обвинителство ја отфрли истрагата поради обвинение за силување против основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, покренато уште во 2010 година....

Македонија10 часа

Екоактивистите ќе протестираат итно да се одземе концесијата од „Еуромакс ресурсис“

Се ближи датумот кога оваа влада нема да може да донесува и спроведува одлуки, а Министерството за економија сè уште...

Македонија12 часа

(Видео) Дуковски: На Боки 13 не му работи бубрегот и мокри крв

Адвокатот на обвинетиот Бојан Јовановски, Сашко Дуковски, на наменска прес-конференција за јавноста рече дека е загрижен поради здравствената состојба на...

Топ12 часа

(Видео) Во камион пронајдени над 100 килограми марихуана, приведен маж од Валандовско

Граничната полиција на преминот Табановце ноќеска во камион со приколка со бугарски регистарски ознаки пронајде 100 килограми марихуана. Приведен е...

Македонија13 часа

Тупураинен: ЕУ нема да му го сврти грбот на Балканот

Претседавачката со Советот на ЕУ, финската министерка за европски прашања, Тити Тупураинен, порача дека министрите на ЕУ од денешниот состанок...

Македонија14 часа

Дисциплинска за адвокатот Даути зашто бараше да бидат преведени сите списи на албански во ТНТ

Адвокатската комора со допис го известила судот дека повела дисциплинска постапка пред дисциплински обвинител за адвокатот на обвинетата во ТНТ...

Топ14 часа

Дрога и муниција пронајдени во куќа на 25-годишник во Ѓорче Петров

Полицијата уапси двајца скопјани на возраст од 25 и 32 години при извршен претрес во дом во населбата Ѓорче Петров....

Интервју/Дебата16 часа

(Интервју) Италијанскиот амбасадор Ромео: Ќе сториме сè за да ја поправиме историската грешка за вашата држава

На денешниот редовен Совет за општи работи во Брисел, на кој по иницијатива на Италија ќе се расправа за прашањата...

Економија16 часа

САД одново ги одложија санкциите за „Хуавеј“

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп ја одложи забраната за продажба на американски производи на кинеската компанија „Хуавеj“ за уште...

Европа16 часа

Во Советот на ЕУ дискусија за реформата за проширување

На состанокот на Советот за општи работи денеска во Брисел, министрите на ЕУ ќе разговараат за ситуацијата во областа на...

Свет1 ден

Три лица убиени во пукање во супермаркет во САД

Најмалку три лица се убиени во пукање во супермаркетот „Волмарт“ во Данкан, Оклахома, објавија американските медиуми. Од локалната полиција наведоа...

Македонија1 ден

Османи се сретна со Тимоние: „Процесот на интегрирање во ЕУ не е запрен“

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска оствари средба со францускиот амбасадор во земјата, Кристијан Тимоние, на која главна...

Економија1 ден

Бензините поевтинуваат

Бензините од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, додека цената на дизелот ќе остане иста, соопшти Регулаторната комисија...

Македонија2 дена

(Видео) Таткото на Боки 13 осуден на шест месеци затвор

Миле Јовановски, таткото на Бојан Јовановски, познат како Боки 13, е осуден на казна затвор во траење од шест месеци,...

Македонија2 дена

Серија земјотреси ја погодија Битола

Вчера и денеска регистрирани се серија земјотреси со епицентри во пограничното епицентрално подрачје Битола – Лерин во Грција, соопшти Сеизмолошката опсерваторија...

Досие