Контакт

Спорт

Форлан: Атлетико и Кавани ќе бидат совршена комбинација

Објавено пред

Поранешниот голгетер на Атлетико Мадрид Диего Форлан смета дека неговиот сонародник Единсон Кавани би бил идеално засилување за екипата на Диего Симеоне. Атлетико подолг период се поврзуваат со Кавани (32). Неговиот трансфер на „Ванда Метрополитано“ беше актуелен и минатото лето.

Последните информации говорат дека Атлетико и Кавани постигнале договор за три годишна соработка. Кавани по завршувањето на сезоната, како слободен играч, би се преселил во Мадрид.

Форлан смета дека неговиот поранешен клуб треба да го донесе Кавани во претстојниот, зимски преоден рок.

„Тоа би бил спектакуларен потег и одличено завршена работа за Атлетико“, смета најдобриот играч на СП во Јужна Африка.

„Кавани и Атлетико ќе бидат совршена комбинација. Зошто да чекаат на него? Симеоне со неговиот трансфер ќе ја реши сегашноста и иднината. Доаѓањето на Кавани ќе му овозможи на тимот да го оставари целите за оваа сезона“, рекол Форлан во интервјуто за „Марка“.

Кавани е незадоволен од статусот што го има кај Томас Тухел од почетокот на сезоната, поради што решил да замине од ПСЖ. Се шпекулира дека Атлетико можат да го добијат за само пет милиони евра во јануарскиот преоден рок.

Единсон Кавани е играч на ПСЖ од 2013 година. Тој е најдобриот стрелец во историјата на клубот, одиграл 194 натпревари и постигнал 136 гола. Сезонава има одиграно само осум натпревари за ПСЖ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Австралија опен: Федерер го декласира Крајиновиќ

Објавено пред

Роџер Федерер експресно го мина второто коло на Австралија опен. Швајцарецот за 92 минути го збриша од теренот српскиот тенисер Филип Крајиновиќ.

Федерер за 21 минута го доби првиот сет со 6/1, за 6/4 во вториот му беа потребни 40 минути, а работата ја завриши за 31 минута во третиот сет кој го доби со идентичен резултат како и првиот сет.

Крајиновиќ успеа некаков отпор да пружи само во вториот сет кога го направи единствениот брејк во мечот.

38 годишниот Швајцарец во третото коло ќе игра против домашниот тенисер Џон Милман.

Прикажи повеќе...

Спорт

Баерн го потврдија доаѓањето на Одриозола

Објавено пред

Баерн Минхен го потврди ангажманот на фудбалерот на Реал Мадрид Алваро Одриозола. 24 годишниот десен бек претпладнево ги минал лекарските прегледи и потпишал договор до крајот на сезоната.

Алваро Одриозола од почетокот на првенството во Шпанија одиграл само четири натпревари, поради што ја прифатил понудата до крајот на сезоната да настапува како позајмен играч во Баерн.

„Убедени сме дека Одриозола ќе ни помогне со своите квалитети. Среќни сме што донесовме ваков фудбалер“, рекол спортскиот директор на Баерн, Хасан Салихамиџиќ.

Баерн на позицијата десен бек го има само Џошуа Кимих бидејќи Бенжаман Павар ја покрива позицијата на повредениот Себастијан Зуле.

Одриозола е продукт на школата на Реал Сосиедад, а играч на Реал стана во 2018 година. Неговиот трансфер изнесуваше 30 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Австралија опен: Крај во пет сета за Димитров и Беретни

Објавено пред

Григор Димитров не успеа да се пласира во третото коло на Австралија опен. Покрај Димитров, турнирот заврши и за осмиот носител Матео Беретини, односно Матин Хуркач. Втората рунда ја мина Канаѓнецот Милош Раониќ.

Димитров, инаку 20. носител на турнирот. не успеа да го добие спектакуларниот меч со Американецот Тими Пол.

Американецот, 80. на АТП-листата, ги доби првите два сета 6/4, 7/6, потоа возврати Димитров со 3/6, 6/7, а драмата кулминира во решавачкиот петти сет.

Бугариниот имаше брејк предност, сервира за победа, меѓутоа Пол го врати брејкот, а потоа во супер тајбрејкот беше подобар со 10:3.

Турнирот заврши и за осмиот носител, Италијанецот Матео Беретини. Четвртфиналистот пред две години, Тенис Снадгрен, победи по три часа и 27 минути игра.

Слично како Димитров, Беретни успеа да се врати во мечот кога Снадгрен со 7/6 и 6/4 ги доби првите два сета. Италијанецот возврати со 4/6 и 2/6, но решавачкиот сет му припадна на Американецот со 7/5.

Изненадување претставува и поразот на Полјакот Хуберт Хуркач, кој во Мелбурн дојде во одлична форма и со освоена титула во Оукленд. Миленикот на домашната публика, Џон Милман, го победи Хуркач по два и пол часа игра со 6/4, 7/5, 6/3.

Пласман во третата рунда избори Милош Раониќ. Канаѓанецот во три сета го победи Чилеанецот Кристијан Гарино.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Раскината концесијата за Охридското езеро, Димковски тврди дека концесионерот ги кршел законите

Владата донесе одлука за раскинување на договорот за концесија за Охридското езеро со концесионерот „Летница-Белвица“. Причината за оваа одлука, како...

Македонија13 минути

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ со 3.000 амандмани го блокира предлог-законот за отпис на камати

ВМРО-ДПМНЕ поднеле 3.000 амандмани за предлог-законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови и трошоци на јавните препријатија, за кој...

Топ42 минути

Измамник во Свети Николе изнудил 2.000 евра од жена, ја излажал дека е полицаец и ја спасува нејзината внука од затвор

Седумдесет и осумгодишна жена од Свети Николе пријавила дека била измамена за сума од 2.000 евра. Според пријавеното, вчера лицето...

Македонија1 час

Микиќ: Нема потреба од паника за корона вирусот во Македонија

Информативните летоци ќе бидат превентивна мерка во Македонија да не се рашири смртоносниот корона вирус. Доктор Владимир Микиќ од Институтот...

Македонија2 часа

Уставниот суд нема да ја оценува уставноста на амнестијата на обвинетите за 27 април

Нема да се оценува уставноста на амнестијата со која некои од обвинетите за упадот во Собранието на 27 април се...

Македонија3 часа

Спасовски: Во земјата не се увезува штетен отпад

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, уверува дека во државата не се увезува штетен отпад за кој нема сертификати. Тој вели дека...

Македонија3 часа

Филипче: Чекаме препораки од СЗО за заштита од корона вирусот

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека чекаат Светската здравствена организација да даде препораки за тоа што треба да се...

Македонија4 часа

(Видео) Крпен студентски живот: 61 денар за оброк дневно, еден килограм месо месечно

Просечно по 61 денар се издвојува дневно за оброк за станарите во студентските домови. На секој станар му следуваат по...

Свет4 часа

СЗО: Постои голема веројатност корона вирусот да се прошири и надвор од Кина

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека постои голема веројатност новиот корона вирус да се прошири и во други делови на...

Свет4 часа

Сенатот на САД ги усвои правилата за постапката за импичмент на Трамп

По 13-часовна расправа, американскиот Сенат ги усвои правилата за водење на постапката за отповикување на претседателот Доналд Трамп вклучувајќи го...

Свет4 часа

Трамп: Имаме добар план за новиот корона вирус

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека САД имаат план за борба против корона вирусот, од коj во Кина загинаа деветмина,...

Регион5 часа

Протести на грчките острови поради преполните мигрантски кампови

Штрајкови и протести се одржаа на грчките острови Лезбос, Самос и Киос поради владиното справување со мигрантите што пристигнуваат од...

Свет6 часа

Саудиска Арабија негира дека го хакирала телефонот на Џеф Безос

Саудиска Арабија ги отфрли како апсурдни пишувањата на „Гардијан“ дека го хакирала телефонот на сопственикот на „Амазон“ и на „Вашингтон...

Свет8 часа

Путин го потпиша указот, Шојгу и Лавров и во новата руска влада

Рускиот претседател, Владимир Путин, синоќа потпиша указ за составот на новата влада предводена од премиерот Михаил Мишустин, при што ресорите...

Свет8 часа

Кина: Новиот вирус мутира, расте бројот на починати

Кинеската здравствена комисија соопшти дека 440 луѓе во 13 провинции биле заразени од новиот респираторен и смртоносен вирус од кои...

Македонија8 часа

Владата ги поништи одлуките на Мизрахи за в.д. директори на центри за социјална работа

Владата донесе одлука за поништување на решенијата за разрешување од должност и именување на вршители на должност директори во јавните...

Култура20 часа

Владата ќе ги плати трошоците за патување на екипата на „Медена земја“ на „оскарите“

Владата ќе ги плати патните трошоци за патувањето на петчлената филмска екипа и за хероината на филмот „Медена земја“ Атиџе...

Свет21 час

Прв случај на мистериозниот вирус во САД

Официјални лица од здравствените власти го потврдија првиот случај на мистериозниот корона вирус во САД, кој уби шест луѓе во...

Спорт21 час

Норвежаните во полуфинале по триумфот над Исланд (видео)

Норвешката ракометна репрезентација се приклучи на Хрватска и на Шпанија во полуфиналето на Европското првенство, откако во нордиската пресметка со...

Свет22 часа

Папата до учесниците на форумот во Давос: Луѓето, а не профитот, мора да бидат во центарот на политиката

Папата Франциско испрати писмена порака за да ги потсети делегатите на годинешниот Светски економски форум во Давос на моралната обврска...

Досие