Контакт

Спорт

Формула 1 ќе има нов начин на „менаџирање“ на трките, Маси ќе биде „жртвуван“?

Објавено пред

Формула 1 шампионатот ќе има целосно нова структура за менаџирање на трките во обид да се избегне нова контроверза како на последната трка од минатата сезона во Абу Даби, тврди „Би-би-си“.

dobivaj vesti na viber

По драматичниот финиш на сезоната, во кој Макс Ферстапен го помина Луис Хамилтон во последниот круг во Абу Даби, откако безбедносното возило се тргна од патеката по необичната наредба на директорот на трката, Мајкл Маси, Мерцедес најавија протест, од кого потоа се откажаа, иако побараа менување на системот во Ф1.

Според „Би-би-си“, плановите на ФИА се да се воведат серија „безбедносни мерки“ со кои директорот на трки на Ф1 ќе може да прави послободни одлуки, но без притисок од шефовите на тимовите. Исто така, останува нејасно дали Маси ќе ја заддржи својата позиција, иако ФИА смета дека тој бил нефер нападнат од шефовите на двата ривалски тима, Тото Волф и Кристијан Хорнер.

Исто така е можна и ревизијата на изборот на стјуардите на трките, кои се независни од директорот на трки и одлучуваат за прекршувањето на правилата.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Салернитана сака да го врати Кавани во Серија А

Објавено пред

Италијанскиот калчолигаш Салернитана во последното коло успеа да обезбеди опстанок во Серија А, но има многу поголеми амбиции за следната сезона. Раководството на клубот посакува да го ангажира уругвајскиот напаѓач Единсон Кавани кој ја заврши својата авантура во Манчестер јунајтед.

dobivaj vesti na viber

Кавани во минатото го носеше дресот на Палермо и на Наполи во Италија, а потоа се пресели на „Паркот на принцовите“ во Париз.

Покрај Кавани како ново име, раководството на Салернитана сака да го задржи и Франк Рибери уште сезона.

Прикажи повеќе...

Спорт

Роџер Шмит нов тренер на Бенфика: Дојдов за нова успешна приказна

Објавено пред

Германскиот тренер Роџер Шмит е именуван за нов тренер на португалскиот гигант Бенфика. Тој доаѓа од редовите на ПСВ Ајндховен, а претходно работеше во Падерборн, Салцбург, Баер Леверкузен и Пекинг Гуан.

dobivaj vesti na viber

„Лисабон е прекрасен град, а Бенфика е еден од најдобрите клубови во светот. Одушевен сум од шансата да пишуваме заедно овде нова приказна и се надевам дека ќе имаме успеси“, изјави Шмит.

Прикажи повеќе...

Спорт

Баерн ја официјализира соработката со Мазрауи

Објавено пред

Шампионот на Германија, Баерн Минхен соопшти дека Нусаир Мазрауи е и официјално е првото засилување на Баварците, за следната сезона.

dobivaj vesti na viber

Десниот бек на Ајакс дојде во Минхен како слободен играч по истекот на договорот со холандскиот шампион. Мароканецот потпиша договор со Баерн до 2026 година.

24-годишниот Мазрауи целата своја кариера ја помина во Ајакс откако како осумгодишник дојде во клубот од Амстердам. Мароканецот со Ајакс освои три титули шампион на Холандија. Минатиот месец беше познато дека тој кариерата ќе ја продолжи во Баерн.

Така тренерот на Баерн, Јулијан Нагелсман ќе добие уште една опција на позицијата десен бек и достојна замена за Французинот Бенжамин Павар, кого често го користи како стопер.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Од водите на Вардар извлечен маж и итно пренесен во болница

Mеѓу зградата на МРТ и Железничкиот мост од водите на реката Вардар во Скопје бил изваден маж од Скопје, кој...

Македонија4 часа

Ковачевски: Автокефалноста на МПЦ– ОА е историска вест и автентичен дел на македонскиот идентитет

Голем е денешниот ден, историски, кога ги чествуваме Светите браќа Кирил и Методиј, да ја добиеме и автокефалноста на нашата...

Македонија6 часа

Архиепископот Стефан: 55 години седевме и чекавме во тремот, сега имаме кој да ни нацрпи вода

Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан се заблагодари на Српската православна црква и српскиот Патријарх Порфириј за признавањето на автокефалноста...

Македонија7 часа

(Видео) Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност во Вселенската патријаршија за МПЦ

Патријархот Порфириј на заедничката литургија во Соборниот храм во Скопје упати Томос за афтокефалност во Вселенската патријаршија на Македонската православна...

Економија7 часа

Грција одлучи да го плати рускиот гас во рубли, објавија агенциите

Сите грчки компании кои увезуваат руски гас се префрлија на нова процедура за плаќање на „Гаспром“ во рубли и нема...

Македонија8 часа

Пендаровски по повод 24 Мај: Сѐ уште има такви кои си земаат за право да имаат ексклузивитет врз заедничките добра

Денот посветен на солунските браќа, кои не само што ги поставија темелите на духовноста и на писменоста кај словенските народи...

Европа9 часа

СЗО за мајмунските сипаници: Нема да биде потребна масовна вакцинација

Од Светската здравствена организација осврнувајќи се на проблемот со мајмунски сипаници во неколку земји, наведуваат дека не веруваат дека епидемијата...

Европа10 часа

Зеленски: Единствениот руски функционер со кој би разговарал е Путин

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера се обрати на Светскиот економски форум во Давос. Во своето обраќање преку видео врска, Зеленски...

Европа10 часа

Бајден: Ова е мрачен момент во нашата заедничка историја

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа имаше воведен говор на самитот во Јапонија, на кој присуствуваа лидерите на Индија, Австралија и...

Македонија11 час

СПЦ и МПЦ со нова заедничка литургија во Скопје

Во соборниот храм „Свети Климент Охридски” во Скопје се одржува божествена литургија со која чиноначалствуваат поглаварот на МПЦ-OА г.г. Стефан...

Македонија22 часа

(Видео) Ковачевски: Не можам да кажам дека има напредок со Бугарија во однос на заемно прифатлив документ

Во моментов не можам да кажам дека постои напредок во преговорите, во однос на  постигнување на заедно прифатив документ со...

Македонија23 часа

Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи

Најважно за двете влади е да имаат конструктивен дијалог и тој да продолжи. Ова го изјави бугарскиот премиер Кирил Петков...

Свет23 часа

Италија развила план за мир во Украина, Москва го разгледува

Италија разви план за постигнување мир во Украина, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо. Првата цел е...

Македонија1 ден

Регистрирани 151 новoзаразен од коронавирус во последните три дена, нема починати лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните три дена, од 20.5...

Топ1 ден

Кривична пријава за наставник од Струмица, кој на ученичка ѝ праќал пораки и ја допирал

Приведен наставник од Струмица за полов напад врз дете што не наполнило 14 години. Според информациите, 40-годишниот наставник ја допирал...

Европа1 ден

Зеленски во Давос: Ова е моментот кога се одлучува дали брутална сила ќе владее со светот

Украина се спротивстави на нападите подолго од очекуваното, но не би била принудена да ја преживува оваа војна со толку...

Економија1 ден

Нови цени на горивата од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија1 ден

Ангел Димитров: Проблемот е што македонските историчари се трудат да не прифатат заедничка историја

Бугарија не треба да дозволи притисок. Бугарската страна мора да покаже доверба во својот став, во своите аргументи и без...

Европа1 ден

Белгија е првата земја што воведе карантин поради мајмунските сипаници

Белгија стана првата земја што воведе задолжителен 21-дневен карантин против мајмунските сипаници бидејќи 14 земји сега потврдуваат појава на вирусна...

Европа1 ден

Светскиот економски форум во Давос: Ќе се разговара за последиците од војната во Украина

Три месеци по почетокот на руската инвазија на Украина, војната и ризиците што таа ги носи за светската економија ќе...