Контакт

Спорт

Госенс: Ја продолжувам германската традиција со Интер

Објавено пред

Робин Госенс откри дека го избрал бројот 18 на дресот во Интер, праќајќи им порака на навивачите на Аталанта, пред да објасни дека сакал да ја продолжи „традицијата на германски успех“ со клубот од „Сан Сиро“.

dobivaj vesti na viber

Госенс пристигнува од Аталанта на првична позајмица со обврска за купување за 25 милиони евра, што ќе биде огромен профит за Аталанта, кои платија нешто над милион евра за неговиот трансфер од холандскиот Хераклес Алмело во 2017 година.

„Поминаа повеќе од четири години откако пристигнав во Аталанта како непознат млад фудбалер. Овој клуб ми даде шанса да играм во Серија А и самодоверба да пораснам како фудбалер и како човек. Од првата минута, го дадов максимумот за дресот и Бергамо секогаш ќе биде посебен град за мене и моето семејство. Имав фантастични искуства, најдов пријатели за цел живот и мојот син се роди тука. Благодарност за сите фанови за поддршка, на колегите и на клубот кој ми даде шансас да играм во оваа лига. Но, во фудбалот доаѓаат прилики еднаш во животот“, напиша Госенс на Инстаграм.

Во подоцнежното интервју за телевизијата на Интер, тој откри што го мотивирало да ја прифати понудата, како деветти Германец во клубот по легендите како Андреас Бреме, Лотар Матеус и Јирген Клинсман.

„Горд сум што пристигнувам во еден од најголемите клубови во Европа. Германските шампиони ја напишаа историјата на овој клуб и сакам да продолжам да ја пишувам таа историја. Дојдов со големи амбиции и сакам да ја продолжам традицијата на Германци кои играат добро во Интер“, објасни Госенс.

Спорт

Хоџсон побара да зборувам со Варди за неговата сопруга, открива Вејн Руни

Објавено пред

Британските таблоиди последните денови се опседнати со таканаречениот случај „Wagatha Christie“, односно судскиот спор помеѓу Колин Руни, сопругата на Вејн Руни и Ребека Варди, сопругата на Џејми Варди, а посебно интересно беше сведочењето на легендарниот англиски напаѓач Руни.

dobivaj vesti na viber

Тој денеска пред судот тврдеше дека тогашниот англиски селектор Рој Хоџсон побарал од него а зборува со Варди за да му порача сопругата Ребека да се „смири“ за време на Европското првенство во Франција во 2016 година.

„Тука сум под заклетва. 100 отсто зборував со господинот Варди. Ако тој сакаше да го пренесе тоа до неговата сопруга, тоа е негова работа. Рој Хоџсон и неговиот помошник, Гери Невил побараа од мене како капитен да зборувам за тоа, иако беше незгодна ситуација. Барањето беше да не се прават проблеми на теренот кои не се потребни“, вели Руни, кој беше капитен на таа репрезентација.

Спорот го води сопругата на Варди, Ребека, поради нарушувањето на угледот од страна на Колин Руни. Проблемите меѓу двете сопруги на фудбалери почнаа откако Колин Руни ја обвини Ребека Варди дека давала информации на англиските медиуми за нејзиниот приватен живот.

Сопругата на Варди ја тужи за клевета сопругата на Руни!

Сопругите на Варди и Руни во „лута“ преписка на Твитер

Прикажи повеќе...

Спорт

Оспина доаѓа меѓу „кралевите“?

Објавено пред

Реал Мадрид најверојатно ќе има нов втор голман за следната сезона, пишува „Марка“. Причината е тоа што Андриј Лунин сака поголема минутажа и подготвен е да замине во друг клуб, со оглед на фактот дека речиси и да не добива шанса за настап крај Тибо Куртоа.

dobivaj vesti na viber

Реал ќе мора да бара нов голман за следата сезона, а тренерот Карло Анчелоти ќе се насочи кон Давид Оспина од Наполи. 33-годишниот чувар на мрежата оваа сезона имаше 33 настапи, но договорот му истекува и се очекува летово да го напушти тимот од Неапол како слободен играч.

Оспина веќе соработуваше со Анчелоти токму во Наполи и би се согласил да се пресели на „Сантијаго Бернабеу“, разбирајќи и дека тој треба да биде „силна“ резерва на Куртоа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Меси ќе стане делумен газда на Интер Мајами и ќе се пресели во Америка?

Објавено пред

Иднината на седумкратниот освојувач на „Златната топка“, Лионел Меси повторно е предмет на шпекулации во аргентинските медиуми, кои тврдат дека Аргентинецот ќе купи 35 отсто од акциите во МЛС клубот Интер Мајами, каде што делумен сопственик е Дејвид Бекам и ќе се приклучи како фудбалер во 2023 година.

dobivaj vesti na viber

Според „ДиректТВ“, Меси, кој минатото лето како слободен агент си замина од Барселона за да потпише договор со Пари Сен-Жермен, ќе го исполни договорот со францускиот клуб обидувајќи се да стигне до петта титула од Лигата на шампионите и да биде во топ-форма пред СП во Катар, по што ќе се пресели во САД. Интер Мајами во моментов е сопственост на легендата на Манчестер јунајтед, Дејвид Бекам и браќата Хорхе и Хозе Мас.

Меси повеќе пати изјавуваше дека би сакал да се пресели во САД, каде што би се школувале неговите синови.

„Секогаш имав сон да уживам во искуството на живот во САД, да видам каква е лигата таму“, изјави тој во 2019 откако наводно купи луксузен апартман во Мајами.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа50 минути

Путин: „Случувањата во Украина се резултат на лошата политика на Западот“

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека последните настани во Украина се поврзани со лошо дизајнираната политика на Западот. „Сѐ што...

Европа2 часа

Финскиот парламент го одобри предлогот за влез во НАТО

Финскиот парламент денеска го одобри предлогот за аплицирање за членство во НАТО, изјави претседателот на Парламентот, Мати Ванханен. За предлогот...

Македонија3 часа

Пендаровски ја поздрави одлуката на Шведска да поднесе барање за членство во НАТО

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими шведската амбасадорка Кристин Форсгрен Бенгтсон која го информираше за одлуката на Кралството Шведска да...

Топ4 часа

Родители ја продале малолетната ќерка на Белгиец за да може сексуално да ја искористува

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал при Секторот за криминалистички истраги разреши случај за сторено кривично дело трговија со...

Македонија6 часа

Спасовски: Во 2015 протестиравме против насилство и криминал, а ВМРО-ДПМНЕ не знае против што ќе протестира

Министерот за внатрешни работи во објава на својот фејсбук-профил се потсети на годишнината од протестите на 17 мај 2015 година....

Топ8 часа

22-годишна Македонка загина во несреќа во Данска

Дваесет и двегодишна девојка од Македонија загина во несреќен случај на своето работно место во Данска. Според данската полиција, настраданата...

Свет8 часа

(Видео) Eвакуирани ранетите украински војници од челичарницата „Азовстал“

Повеќе од 260 украински војници, од кои многумина ранети, беа евакуирани од опколената фабрика за челик „Азовстал“ во пристанишниот град...

Свет8 часа

Најголемиот тунел за шверц на дрога откриен под границата на САД и Мексико

Американските власти открија подземен тунел меѓу Калифорнија и Мексико, долг колку фудбалско игралиште. Тунелот има струја, вентилација, железнички систем, а...

Свет8 часа

Голем скок на бројот на заболени од треска во Северна Кореја

Северна Кореја пријави голем скок на бројот на заразени со болеста, за која се верува дека е ковид, апелирајќи до...

Свет9 часа

Американската војска успешно тестираше ново хиперсонично оружје кое лета пет пати побрзо од звукот

Воздухопловните сили на САД соопштија дека извршиле успешен тест на хиперсонично оружје, кое лета пет пати побрзо од брзината на...

Македонија19 часа

ВМРО-ДПМНЕ повика на голем протест на 18 јуни, блокадата во Собранието продолжува

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи со активната блокада во Собранието. Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски по завршувањето на Извршниот комитет на...

Македонија20 часа

Борел: Бугарското вето да се укине до крајот на јуни или ќе имаме криза во односите со Западен Балкан

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, повика веднаш да почнат преговорите за пристапување на Северна Македонија и...

Европа21 час

Ердоган најави вето: Нема да поддржиме прием во НАТО на држави што ни воведуваат санкции

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека нема да го поддржи влезот на Шведска и Финска во НАТО, јавува...

Регион23 часа

Радев oд Берлин: Да не дозволиме легитимација на македонизмот, во ЕУ нема место за идеологии од поранешна Југославија

Не треба да дозволуваме легитимација на македонизмот. Во ЕУ нема место за идеологии од поранешна Југославија и Коминтерната, изјави бугарскиот...

Топ23 часа

Млад Авганистанец пронајден мртов во Гевгелија, бил избоден со нож

24-годишен Авганистанец бил пронајден починат со убодна рана на телото во близина на железничкиот мост во Гевгелија. „На 15.5.2022, во...

Македонија24 часа

Ќе ја забрзаме постапката за одобрување на приемот на Финска и Шведска во НАТО, му рече Ковачевски на Столтенберг

Премиерот Димитар Ковачевски денеска оствари телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во кој ја изрази неговата поддршка...

Македонија24 часа

Москва ја поздрави одлуката на СПЦ за одобрување на канонското единство со МПЦ

Руската православна црква ја поздравува одлуката на Српската црква да го обнови канонското општење со Македонската црква. „Руската православна црква...

Регион1 ден

Соборот на СПЦ го одобри канонското единство со МПЦ-ОА

Соборот на СПЦ денеска го одобри канонското единство на СПЦ со Македонската православна црква, односно Охридска архиепископија, пренесуваат српските медиуми....

Македонија1 ден

Мицкоски најави и можни протести како дел од следите чекори на ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не сакаше да открие кои се следите чекори по блокадата на Собранието. Тој смета дека...

Македонија1 ден

Ковачевски: Нè очекува тешка зима, ВМРО-ДПМНЕ прави грешка со блокадата на Собранието

Премиерот Димитар Ковачевски смета дека ВМРО-ДПМНЕ постапува погрешно со блокадите на Собранието и најавите за блокади на улиците. Според него,...