Контакт

Спорт

Француската жандармерија со потрага по жената која предизвика хаос на ТдФ

Објавено пред

Француската полиција преку објава на Фејсбук се обидува да ја идентификува и да ја пронајде жената која предизвика еден од најголемите падови во историјата на Тур де Франс и за што дури може да и биде одредена затворска казна.

Жандармеријата преку својата Фејсбук страница ја бара жената која стоеше со знакот на патот на првата етапа во саботата, кога Германецот Тони Мартин се удри во неа, предизвикувајќи пад на над 20-тина велосипедисти.

„Гледачот кој го предизвика инцидентот си замина од сцената пред да пристигне полицијата. Таа јасно ја загрози безбедноста на сите“, се вели во објавата на Жандармеријата.

Претходно, Тур де Франс најави дека ќе ја тужи жената.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Трета среќа – Азар, конечно, се појави на тренинзи во добра форма!

Објавено пред

Откако претходните две сезони беше критикуван откако се појави на подготовките на Реал Мадрид со вишок на килограми, овојпат Еден Азар пријатно ги изненадил сите во „кралскиот“ клуб со својата форма, јавува „Марка“.

Иако денеска го одработи првиот тренинг со своите соиграчи по пристигнувањето во шпанската престолнина, по опоравувањето од повредата која ја доби за време на подготовките за ЕУРО 2020 со Белгија, физичките тестови покажале дека Азар е во одлична физичка подготвеност.

Азар не ги оправда очекувањата по трансферот од Челси во 2019 година, со многу малку натпревари и уште помалку голови, нешто што и самиот го призна, но очигледно работел на подготовките пред новата сезона.

Прикажи повеќе...

Спорт

Интер очекуваат 120 милиони евра за Лукаку!

Објавено пред

Откако трите понуди на Челси, од која последната од 100 милиони евра, беа одбиени, Интер дале сигнал дека се подготвени да го продадат Ромелу Лукаку, но за сума од 120 милиони евра, тврди порталот „Гол“.

Интер ја одбија понудата која предвидуваше и Маркос Алонсо да заврши во Интер, бидејќи имаат повисока проценка на вредноста на белгискиот напаѓач, а исто така не сакаат да има „трампа“ на играчи. Интер би сакале да го заддржат Лукаку, но понуда од 120 милиони евра би била невозможна да се одбие посебно поради финансиските проблеми на „нераѕурите“.

Самиот Лукаку изјави дека е подготвен за нова сезона со италијанскиот шампион, и се верува дека ужива на „Сан Сиро“, но од друга страна е свесен за проектот на Томас Тухел и статусот на европски шампиони на Челси

Прикажи повеќе...

Спорт

Ериксен се вратил во Милано

Објавено пред

Според повеќе италијански медиуми, Кристијан Ериксен се вратил во Милано и веќе се сретнал со генералниот директор на Интер, Бепе Марота.

Според „Скај спорт“ и „Ил кориере дело спорт“, Данецот, кој колабираше на теренот поради срцев напад на 12 јуни на првиот меч на Данска на Европското првенство, се јавил на работа и покрај здравствените проблеми и сега следуваат низа нови медицински тестови пред потенцијалното враќање на теренот.

29-годишниот Ериксен не може да игра во Серија А според правилата на италијанската федерација додека во телото му е вграден минијатурниот дефибрилатор, кој сигурно ќе остане вграден барем во следните 6 месеци.

Ериксен дојде во Интер од Тотенхем во јануари 2020 и по спориот старт на кариерата, минатата сезона беше еден од клучните фудбалери на „нераѕурите“ кои стигнаа до првата титула од Серија А по 11 години.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Спасовски: Четири српски хеликоптери им се приклучуваат на нашите два

Српските власти ни испратија четири хеликоптери за гаснење на пожарите, кои ќе се приклучат на нашите два и ќе сториме...

Македонија5 часа

Во Македонија нови 37 случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.658 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 15, Тетово...

Македонија7 часа

(Видео) Ангелов: Ако се утврди дека сум потфрлил, ќе си заминам од државата

Во моментот државата е во пламен и не можам да размислувам за споредни работи, но нека залади, нека се изгаснат...

Економија8 часа

Горивата поскапуваат

Малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек 3,36 %, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Според одлуката на РКЕ,...

Македонија8 часа

Армијата е ангажирана во најкритичните точки во справување со пожарите

Припадниците на Армијата се активни во најкритичните точки во справувањето со пожарите. Хеликоптерите од воздухопловниот ВИНГ, кои во текот на...

Македонија10 часа

Жителите на Кочани што побараа лекарска помош се пуштени дома

Министерството за здравство информира дека деветтемина жители на Кочани, кои синоќа побарале лекарска помош поради вдишување чад како последица од...

Свет11 час

Коронавирус регистриран во Вухан по една година, се тестира целото население

Властите во кинескиот град Вухан најавија дека ќе го тестираат целото население на коронавирус по појавувањето нови локални случаи на...

Европа11 час

Речиси 30 проценти од Европејците не може да си дозволат одмор, сиромаштијата во пораст

Речиси 28 проценти од Европејците не може да си дозволат една седмица одмор надвор од своето место на живеење, а...

Македонија11 час

Пожарите локализирани и ставени под контрола, противпожарните служби остануваат на терен

Пожарот кај Кочани во текот на ноќта е локализиран и ставен под контрола, соопштија надлежните. На одделни места во близина...

Македонија12 часа

Од денес стапува во сила целосната забрана за движење во шумите

Владата доцна синоќа излезе со соопштение во кое апелира до граѓаните да не се движат во шумските подрачја. „Во текот...

Македонија21 час

„Водовод“ и „Комунална хигиена“ испратија цистерни за гаснење на пожарот во Кочани

ЈП Водовод и канализација – Скопје и ЈП Комунална Хигиена – Скопје на барање и во координација со Град Скопје...

Македонија21 час

Пендаровски: Хеликоптерите не можат да летаат ноќе

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва на Фејсбук напиша дека хеликоптерите на армијата немаат технички можности за ноќно летање. „...

Македонија22 часа

Десетина луѓе во Кочани побарале лекарска помош

Кочанчани очајно се борат со огнената стихија, која проголта куќи и други објекти. Според информациите, десетина граѓани побарале помош, откако...

Македонија24 часа

15 пожарникари и 3 возила од Скопје ќе помагаат во гаснењето на пожарот во Кочани

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов вели дека во моментов 3 екипи од Противпожарната бригада на Град Скопје (15 пожарникари и...

Македонија24 часа

(Видео) Пожар се шири во Кочани, жителите во паника бараат помош

Огромен пожар се шири во кочанско Белско маало и местото викано Драчевник. Зафатени се шуми, но и бандери. Жителите бараат...

Спорт1 ден

Полска ѝ даде азил на белоруската атлетичарка

Драматичниот случај на белоруската атлетичарка Кристина Циманускаја најверојатно е пред решение откако Полска и понуди хуманитарна виза, односно и одобри...

Македонија1 ден

Во Македонија 54 нови случаи на коронавирус, почина едно лице

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 54 нови случаи на коронавирус, а едно лице почина, соопшти Министерството за...

Топ1 ден

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино. Според информациите на полицијата, мигрантот со тешки повреди е пренесен во болница. Несреќата...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот

Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот заради партиските интереси и заради повеќе гласови...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Илинден обедини генерации Македонци за слобода

Илинден обедини генерации Македонци за слобода, испраќам апел за обединување против Заев и рушење на најлошата власт до сега, рече...

Досие