Контакт

Спорт

Фудбалерите годината ќе ја завршат на 67.место во светот

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Македонија 2021 ја заврши на 67.место, на ранг-листата на ФИФА. Во овој период пред една година, Македонија, на оваа листа имаше подобра пласман за две позиции.

dobivaj vesti na viber

Фудбалската 2021 ќе остане засекогаш запишана во историјата на македонскиот фудбал, репрезентацијата дебитираше на едно големо натпреварување, ЕУРО 2020, а неколку месеци подоцна избори место во баражот за пласман на Светското првенство во Катар.

Македонија во полу-финалето ќе игра против актуелниот европски првак Италија, доколку ги победи „азурите“, ќе игра во финалето против Португалија или Турција.

Противникот на Македонија во баражот за Мундијалот, Италија, на листата се наоѓа на шестото место.

Годината на првото место ќе ја заврши Белгија, пред Бразил, Франција, Англија, Аргентина, Италија, Шпанија, Португалија, Данска, Холандија…

Фото/ffm.mk©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Новак Ѓоковиќ почна да тренира по операцијата на коленото

Објавено пред

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ денеска соопшти дека почнал да тренира по операцијата на коленото.

dobivaj vesti na viber

Ѓоковиќ на социјалните мрежи објави видео од теретана каде се гледа како работи на зајакнување на коленото, со опис „напредок“.

Српскиот тенисер поради повреда на коленото мораше да му го предаде четвртфиналниот меч на Ролан Гарос на Каспер Руд, а само ден подоцна замина на операција на менискусот на коленото во Париз.

Прикажи повеќе...

Спорт

Борусија Дортмунд експресно брзо најде нов тренер

Објавено пред

Борусија Дортмунд брзо најде нов тренер. Станува збор за Нури Сахин, 35-годишен поранешен играч на Борусија и Реал Мадрид. Турчинот играчката кариера ја заврши пред две години во турски Анталијаспор, каде остана да работи како тренер, а потоа и како спортски директор. Сахин е наследникот на Един Терзиќ кој пред неколку дена се прости од клубот. Сахин беше помошник на Терзиќ половина година и учествуваше во походот до финалето на Лигата на шампионите.

dobivaj vesti na viber

„Голема чест е да станам тренер на Борусија. Сакам да им се заблагодарам на челниците на клубот кои ми ја дадоа довербата. Со нетрпение ја очекувам работата. Од првиот ден ќе направиме се што можеме со многу енергија и страст да го постигнеме максимумот“, изјави Нури Сахин по потпишувањето на договорот.

Тој ги одигра своите најдобри игри за Борусија Дортмунд. Настапи на 274 натпревари и постигна 26 голови. Играше на позицијата централен играч. Со Дортмунд го освои Купот на Германија во 2017 година и шампионатот во 2011 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Фото) 200.000 Шкоти лудо се забавуваат во Минхен

Објавено пред

Шкотските навивачи познати под името „татран Арми“, приредија незаборавна атмосфера во најголемиот град на германската покраина Баварија, Минхен. Вчерва од 21 часот, на стадионот на Баерн, Германија и Шкотска ќе го отворат 17. Европско првенство во фудбал.

dobivaj vesti na viber
foto/ epa

Шкотите се апсолутен хит на ЕП во Германија. Шкотска е аутсајдер во дуелот со домаќинот Германија на отворањето на континенталниот шампионат, но нивните навивачи засега ги засенија сите останати.

foto/ epa

Според некои прогнози во Минхен има околу 200.000 шкотски навивачи, лудо се забавуваат од вчера. Јасно е дека мал дел од нив ќе ја имаат привилегијата да бидат на „Алијанц арена“ и во живо да го следатт првиот натпревар на ЕУРО 2024.

Но, нема да биде лошо ниту во пабовите во Минхен, Шкотите ќе знаат да направат одлична атмосфера таму.

foto/ epa
Прикажи повеќе...

Најново

Македонија23 минути

Земјотрес вечерва почуствуван во подрачјето Штип-Радовиш

Земјотрес со локална магнитуда од 2,4 степени по Рихтер е регистриран вечерва во 19.54 часот со епицентар во подрачјето Штип...

Македонија7 часа

Гаши оствари средба со Пападополу: Северна Македонија има искрен пријател во Грција

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Африм Гаши, се сретна со заменик-министерката за надворешни работи на Република Грција Aлександра...

Македонија9 часа

Условно осудени седум лица за упадот во М-НАВ

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело...

Македонија13 часа

(Фото) Ослободено мече, кое утрово било заглавено на дрво во Маврови Анови

Утрово, во 7.35 часот, на 112 е добиена пријава за заглавено мече во гранките на дрво во двор на викендица...

Топ13 часа

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Вчера вечер, полицајците во Кратово уапсиле 36-годишна жена која е осомничена дека со остар предмет ги убила сопругот и свекорот,...

Македонија13 часа

ЦУК: 11 пожари на отворено, во Светиниколско изгореа куќа и четири помошни простории

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека имало вкупно 2 122 повици на Единствениот повикувачки број за итни случаи...

Европа13 часа

Украинската армија: Соборивме седум проектили и 17 руски беспилотни летала

Украинската армија денеска соопшти дека соборила седум од 14 проектили и сите 17 беспилотни летала кои Русија ги лансираше во...

Свет14 часа

Израел ја бомбардира Газа, тензиите растат и на границата со Либан

Војската на Израел денеска продолжи со бомбардирањето на Појасот Газа без напредок во разговорите за прекин на огнот, заедно со...

Регион14 часа

Четиригодишно девојче добило изгореници додека пливалo во Грција: откриено што ја каснало

Четиригодишно девојче добило страшни изгореници додека пливало во морето во Грција, а откриено е дека ја изгорела морска анемона додека...

Регион1 ден

Сахарски песок повторно доаѓа над Балканот: „Силно влијае на квалитетот на воздухот“

Според прогнозите на Службата за следење на атмосферата Коперник (CAMS), оваа недела се очекува нова епизода на сахарска прашина да...

Македонија1 ден

Несреќа кај мостот Беласица, огромни гужви кај Транспортен центар

Огромни гужви кај Транспортниот центар во Скопје поради сообраќајна незгода. Две возила се судрија кај мостот „Беласица“. Колони возила некое...

Македонија1 ден

Османи – Пападопуло: Почитувањето на преспанскиот договор и поддршката од Грција клучни за нашата европска интеграција

На маргините на Состанокот на министрите за надворешни работи на процесот за соработка на Југоисточна Европа кој се одржува во...

Економија1 ден

„Лидл“ почнува да го гради првиот маркет во Скопје, за 9,5 милиони евра го купи објектот на „Бриколаж“

Лидл почна со подготовки за градежни активности на местото на некогашниот Бриколаж. За таа цел Лидл го купи имотот од...

Македонија1 ден

Прекршувањето на договорот од Преспа ќе ја доведе до егзистенцијален предизвик иднината на Северна Македонија, велат Заев и Ципрас

Поранешните премиери на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во заедничката колумна на веб-порталот „Еуроактив“ велат дека преспанскиот...

Македонија2 дена

Левицата: ДПМНЕ институционално го подреди трудот на работниците под економските и бизнис-интересите

Законските измени спроведени на иницијатива на ДПМНЕ и Мицкоски, преку кои трудот се распределува под Министерството за економија, овозможува супер...

Македонија2 дена

Пронајдено исчезнатото 19-годишно момче од Битола

Вчера, имаше потрага по исчезнато лице во општина Битола, соопшти ЦУК. Регионалниот ЦУК Битола информира дека лице на 19 години...

Македонија2 дена

Мечка нападнала стадо овци во Гостиварско

Вчера како што информира Центарот за управување со кризи на нивниот повикувачки број за итни случаи 112, имало пријавен напад...

Свет2 дена

(Видео) Солзавец и водни топови на протестите во Буенос Аирес: илјадници луѓе излегоа на улиците против реформите на владата

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Буенос Аирес за да протестираат против реформите на владата. Протестите беа организирани недалеку од...

Свет2 дена

(Видео) Тепачка во италијанскиот парламент: пратеник беше изнесен од салата во инвалидска количка

Член на италијанската опозиција вчера беше изнесен од италијанскиот парламент во инвалидска количка по расправија и тепачка за време на...

Свет2 дена

Петгодишно момче загина во одрон во Австрија

Вчера имаше одрон во Австрија во кој загина момче. Како што јавуваат австриските медиуми, поради обилните дождови изминатиот ден во...