Контакт

Спорт

Фудбалерите на ново големо искушение во Тбилиси

Објавено пред

Топспорт во Тбилиси,
Никола Ѓуровски

dobivaj vesti na viber

Фудбалската репрезентација на Македонија вечерва (18 часот) и гостува на Грузија во претпоследниот меч од годинашното издание во Лигата на нации. Селекторот Благоја Милевски се соочува со многу проблеми, но, сепак, кај него и фудбалерите не изостанува оптимизмот дека може да се оствари позитивен резултат на ова гостување.

„Имаме проблеми со повреди, тоа е факт, но не сакам да размислувам за сите што ги нема во овој момент. Имаме квалитет, потенцијал, да одиграме добар натпревар и се надеваме на поволен исход. Ова е шанса за некои од помладите фудбалери, верувам дека ќе ја искористат. Ако не мислевме дека можеме да победиме, верувајте дека немаше ни да дојдеме овде“, истакна селекторот Благоја Милевски.

Нема неколку клучни фудбалери, пред се капитенот Стефан Ристовски и Аријан Адеми. Отсутен е и Дарко Чурлинов, а иако се во Тбилиси, неизвесни за настап се Александар Трајковски поради болест и Дарко Велковски поради повреда.

„Македонија е колектив, тие што ќе истрчаат на теренот сигурен сум дека ќе го дадат максимумот“, дополнува селекторот Милевски.

Стадионот на Динамо Тбилиси ќе биде исполнет до последно место, со оглед дека веќе два дена билетите се распродадени. Се очекува Грузија да има поддршка од 55.000 навивачи, а главен судија е Словакот Иван Кружлиак.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Де Хеа на пат кон Њукасл

Објавено пред

Давид Де Хеа шест месеци е без клуб. Манчестер јунајтен не му го продолжи договорот, а Де Хеа, во летниот преоден рок не прифати ниту една понуда, а ги имаше неколку. Финансиски најдобри беа оние од Саудиска Арабија.

dobivaj vesti na viber

Англиските медиуми тврдат дека 33-годишниот голман би можел да се врати во Премиер лигата, во Њукасл.

„Страчките“, во саботата против Манчестер јунајтед, остнаа без првиот голман Ник Поуп. Претпставките се дека Поуп го очекува подолга пауза.

Екипата на Сент Џејмс Парк во своите редови ги има Мартин Дубравка и Лорис Кариус, но менаџерот Еди Хау верува дека Де Хеа сепак може да донесе многу повеќе во преостанатиот дел од сезоната.

Наводно тој веќе побарал од клупските челници да стаат во контакт со 33. годишниот голман.

Како слободен играч, Де Геа може веднаш да потпише договор и нема потреба да го чека јануарскиот преоден рок.

Де Хеа од 2011 до 2023 година одигра 545 натпревар за Манчестер јунајтед .

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Суарез во солзи се прости од Гремио

Објавено пред

Луис Суарез во солзи се прости со навивачите на Гремио. Легендарниот Уругваец го постгна единствениот гол во победата на Греми над Васко де Гама.

dobivaj vesti na viber

Суарез се сели во Интер Мајами, за Гремио одигра 52 натпревари, постигна 27 гола.

„Испиша прекрасно поглавје во нашата историја. Каде и да си, засекогаш ќе бидеш бесмртен“, напиша Гремио.

Суарез во Интер ќе игра со својот голем пријател Меси и поранешните соиграчи од Барселона, Бускетс и Алба.

Уругвајската легенда ќе потпише едногодишен договор со Интер со опција за продолжување на договорот за 2025 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Незадоволство во Наполи: Чувствуваме дека сме ограбени

Објавено пред

„Чувствуваме дека не ограбија, тоа е единственото нешто што може да се каже по вакво судење“, изјави претседателот на Наполи, Аурелио Де Лаурентис по домашниот пораз од Интер (0:3).

dobivaj vesti na viber

Клубот од Милано со победата во Неапол се врати на првата позиција на табелата со 35 поени, Наполи се петти со 11 поени помалку од лидерот.

„Судијата Давиде Маса немаше своја вечер. Тој направи неколку клучни грешки, сите на наша штета. Тоа влијаеше на резултатот“, изјави првиот човек на Наполи и воедно ги повика челниците на италијанскиот фудбал и судискиот комитет да реагираат на случувањата на стадионот „Диего Марадона“.

Во исто време, Де Лаурентис му забрани на новиот тренер на неговиот тим Валтер Мацари воопшто да се појави пред новинарите бидејќи според него, новиот тренер на клубот од Неапол бил уште полут од него по судењето на дерби натпреварот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

„Велешанецот е ‘прометна жртва’ за да му се одземе ‘ситроенот’ и поради долг од 500 евра“, вели обвинителот

Велешанецот Панче Жежовски имал долг од 500 евра, а според обвинителот Гаврил Бубевски, тој е „прометна жртва“. „Не можам до...

Македонија3 часа

Бубевски за причината за грабнувањето на Вања: Проверуваме дали средствата од станот што го продала мајката се мотив   

Откога двајца од осомничените кажале дека информациите за времето и местото кога убиената Вања ќе излезе сама од дома ги...

Македонија4 часа

Таткото јавил кога Вања ќе излезе од дома, ја грабнале од влезот на зградата за да изнудат пари од мајката

Таткото на киднапираното, па убиено 14-годишно девојче, споделил со убијците информации кога и како Вања ќе излезе од дома за...

Македонија4 часа

Спасовски: Со врзани раце и нозе, во вреќа за спиење ја ставиле во багажникот

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, рече дека ова е изолиран случај и дека нема врска со јавната безбедност генерално....

Македонија4 часа

Бубевски: Ја убиле во паника, решиле парите да ги бараат подоцна

Основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје, Гаврил Бубевски, изјави дека имаат искази за „тоа излегување од контрола за ова дејство“,...

Македонија5 часа

(Видео) Спасовски и Бубевски за убиството на 14-годишната Вања

Прес-конференција на министерот за внатрешни работи на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, и основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје, Гаврил...

Македонија5 часа

Демократскиот сојуз: Владата да прогласи ден на жалоста, а лидерската средба да се одложи

Демократскиот сојуз до семејството на Вања Ѓорчевска изразува длабоко сочувство и жалење за трагедијата што се случи. ДС бара темелна...

Македонија6 часа

„Бруталното убиство на Вања е пораз за целата држава, оставка на Спасовски веднаш“, бара ВМРО-ДПМНЕ

„Бруталното и грозоморно убиство на Вања е пораз за целата држава. Тоа се случи и поради нефункционирањето на системот, неспособноста...

Македонија6 часа

Пронајдени залутани деца на Средно Водно

На единствениот број за итни случаи 112 во ЦУК, вчера била добиена пријава за изгубени, залутани, деца во предел на...

Македонија6 часа

48-часовен притвор за тројцата осомничени за киднапирањето и убиството на Вања

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство, за определување мерка краткотраен...

Македонија14 часа

Апасиев го откажа учеството на лидерската средба: Треба да биде ден на жалост, а не лидерска за датум за избори

Утре треба да биде ден на жалост заради двојното убиство, а не на лидерска за датум за избори, вели претседателот...

Македонија15 часа

Taткото на Вања во полициска станица, досега не е побаран притвор

Таткото на 14-годишната, Вања Ѓорчевска, по која се трагаше цела недела, а чиешто тело беше најдено денеска, се’ уште е...

Македонија16 часа

Истите лица што ја убиле Вања се осомничени и за убиството на велешкиот фризер Панче по кој се трагаше, автомобилот му беше пронајден опожарен во средата

Истите лица кои стојат зад убиството на 14-годишната Вања по која со денови трагаше целата држава, се осомничени и за...

Македонија17 часа

Вања е пронајдена мртва – била убиена дента кога исчезнала

Во околината на Скопје пронајдено е безживотното тело на малолетната Вања Ѓ., која беше пријавена за исчезната на 27 ноември,...

Економија1 ден

(Видео) Кузеска: Пензионерите добиваат до 15.000 денари во наредните пет месеци

Со новиот пакет антикризни мерки пензионерите со најниски пензии до 14.000 денари, во наредните 5 месеци ќе добијат 15.000 денари...

Свет1 ден

Нов силен земјотрес на Филипините, повторно издадено предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди Филипините, а веднаш беше издадено предупредување за цунами....

Топ1 ден

Скопјанец запали автомобил во Центар, огнот се прошири и на друго возило

Полицијата доцна синоќа околу 3.30 часот, во Центар, го приведе А.Г.(21) од Скопје. Тој се сомничи дека претходно на подрачје...

Македонија1 ден

Николоски: Омилената фирма на власта, Марковски, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само 10 булдожери од РЕК Битола

Владата руши рекорди во крадење, омилената фирма на власта, Марковски компани, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само...

Свет1 ден

Мистерија нерешена 14 години: го избришал своето минато, а потоа бил пронајден мртов

Во јуни 2009 година, човек по име Питер Бергман беше пронајден мртов на плажа во Ирска.Слаб маж облечен во црно...

Европа1 ден

(Видео) Напаѓач уби турист кај Ајфеловата кула и нападна уште двајца, извикал „Алах акбар“

Маж е убиен, а двајца повредени во напад со нож и чекан на улица во центарот на Париз. Францускиот министер...