Контакт

Спорт

Фулам му „откина“ нови поени на Тотенхем

Објавено пред

Тотенхем на Жозе Мурињо продолжи со променливата игра во Премиер лигата, откако со лондонскиот ривал Фулам одиграа само 1:1 за во последните пет меча да имаат само една победа.

Мурињо претходно влезе во вербална војна со менаџерот на Фулам, Скот Паркер, велејќи дека нема симпатии кон нивните маки со презакажувањето на овој натпревар поради позитивните случаи на КОВИД-19, откако нивниот првично закажан меч беше одложен неколку часа пред почетокот.

Хери Кејн во 25. минута ги донесе домаќините во водство по асистенцијата на Регуилон, меѓутоа, Фулам се вратија во 74. минута преку Иван Кавалиеро за да го забележат петтото реми во низа. Овој резултат го остава Тотенхем на шестото место со 30 поени, два зад Лестер, Евертон и Манчестер сити, и шест зад лидерот Манчестер јунајтед. Фулам се уште се во зоната за испаѓање на 18. место со 12 поени, но сега само два зад Брајтон.

Спорт

Французите ги минаа и Исланѓаните, Египет лесно против Белорусија

Објавено пред

Франција останува на добар пат да се бори за својата седма светска титула, откако со 28:26 триумфираа над Исланд за да го преземат првото место во групата 3 и сега во директен дуел со Португалија ќе го одлучуваат победникот во групата.

„Триколорите“ водеа во текот на целото прво полувреме, но не успеаја да се одвојат на повеќе од два гола разлика за Исланд да направи пресврт на стартот на второто полувреме и да дојде до 24:22 водство. Сепак, искуството и силата на Французите се покажа и тие успеаја да стигнат до победа од 28:26.

Блиску до четврт-финале се и домаќините Египет, откако немаа мака со Белорусија, стигнувајќи до необично лесна 35:26 победа за да го преземат првото место во групата 4, барем до вечерашнито дуел меѓу Словенија и Шведска.

СП ЕГИПЕТ, ВТОРА РУНДА

ГРУПА 3

Швајцарија – Португалија 29:33 (15:17)

Исланд – Франција 26:28 (14:16)

Норвешка – Алжир 20.30 ч.

Табела: 1.Франција 8, 2.Португалија 6, 3.Норвешка 4, 4.Исланд 2, 5.Швајцарија 2, 6.Алжир 0

ГРУПА 4

Македонија – Русија 20:32 (9:19)

Египет – Белорусија 35:26 (21:14)

Словенија – Шведска 20.30 ч.

Табела: 1.Египет 6, 2.Русија 5, 3.Шведска 5, 4.Словенија 4, 5.Белорусија 2, 6.Македонија 0

Прикажи повеќе...

Спорт

Барса во економска криза, бара одложување на плаќањето на долговите

Објавено пред

Според шпанскиот весник „Ел конфиденсијал“, Барселона побарале под повеќе големи банки да се репрограмира нивниот долг за да се избегне банкротирање на клубот

Барса побарала од банките „Голдман Сакс“, „Алијанц“, „Барингс“, „Амунди“ и „Пруденшл“ дозвола да не се исплатат околу 200 милиони евра од нивниот долг, бидејќи имаат негативен капитал од 600 милиони евра, плус дополнителни 100 милиони евра кај други доверители.

Ова доаѓа во ситуација кога изборите за нов претседател на клубот се одложени поради КОВИД-19, и откако пред сезоната 2019/20 беше најавено дека „Блауграна“ ќе стане првиот клуб кој заработил милијарда евра во една година, план уништен од пандемијата. „Марка“ тврди дека долгот на клубот се зголемил од 216 милиони евра на 487 милиони евра за една година (од јуни 2019 до јуни 2020).

Барса ги продаде Нелсон Семедо, Артур, Иван Ракитиќ и Марк Кукурелја во обид да ги намали трошоците за плати, но преодниот претседател Карлос Тускетс за каталонските медиуми призна дека не е исплатена платата за јануари, која обично се исплаќала предвреме. Тој исто така откри дека платите на фудбалерите се 70 отсто од целосниот буџет на клубот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Маја Веуг е првата жена во академијата на Ферари

Објавено пред

Тинејџерката Маја Веуг е првата жена која се приклучува на Возачката академија на Ферари, откако победи во иницијативата на ФИА за пронаоѓање на новиот возачки талент помеѓу 12 и 16 години.

16-годишната Холанѓанка/Белгијка во 2021 година ќе вози во Формула 4 со целосна поддршка на Ферари, откако беше избрана од 20 кандидатки по тридневниот картинг-камп на патеката Пол Рикар во Франција.

Веуг, која живее во Шпанија, го дели истото потекло како Макс Ферстапен – нејзиниот татко е Холанѓанец, а нејзината мајка Белгијка.

„Немам зборови за да го опишам тоа што го чувствувам, бидејќи ова беше мојот сон од времето кога почнав со картинг. Вистинска чест е да се биде дел од Академијата на Ферари и се надевам дека ќе ги направам горди“, изјави Веуг.

Преку Академијата на Ферари (ФДА) претходно поминаа повеќе Формула 1 возачи, како Шарл Леклер, Ленс Строл, Антонио Џовинаци, Мик Шумахер и покојниот Жил Бјанки.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Вучиќ: Ќе се обидеме да направиме фабрика за вакцини во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ објави дека ќе се обидат да направат фабрика за вакцини во Србија. Како што се наведува...

Свет1 час

Уште една компанија ја намалува испораката на вакцина за ЕУ

Компанијата „Астра зенека“ соопшти дека почетните испораки на вакцината против коронавирус за земјите на ЕУ ќе бидат помали од предвиденото....

Македонија3 часа

Нови 307 заболени и 14 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.854 тестирања, а регистрирани се 307 нови случаи на...

Свет4 часа

Илјада луѓе во Шведска примиле вакцина што се транспортирала на прениска температура

Околу илјада луѓе во Шведска примиле вакцина на „Модерна“ која се чувала на погрешна температура за време на транспортот, објави...

Економија6 часа

Повеќето од службениците вработени по Рамковниот ќе бидат прераспределени во МВР и УЈП

Првиот вицепремиер Артан Груби соопшти дека 1.349 службеници вработени по Охридскиот рамковен договор до крајот на јануари ќе почнат со...

Европа7 часа

ЕК бара објаснување од „Фајзер“ за доцнењето на вакцините

Европската комисија ќе побара објаснување од американската компанија „Фајзер“ за причините поради кои повторно се одложува испораката на вакцини против...

Македонија7 часа

Обвинителството незадоволно од условната казна за поранешниот советник на Чулев

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција е незадоволно од условната казна за Зоран Ѓорѓевски, кој беше вработен...

Македонија8 часа

Филипче: Спремни сме да ги примиме вакцините од Србија

Министерот за здравство, Венко Филипче, пред денешниот разговор за вакцините од Србија вели дека не постојат пречки ковид-вакцините да пристигнат...

Топ9 часа

(Видео) Пресечен меѓународен канал за дрога, запленети 40 килограми марихуана

Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, заедно со Одделот за специјални полициски...

Македонија9 часа

Општина Центар додели 400.000 денари помош за Петриња и Сисак

Советот на Општина Центар додели парична помош во висина од 400.000 денари на градовите Петриња и Сисак во Хрватска. „По...

Македонија10 часа

Заев и Спасовски земаат највисоки плати во Владата

Премиерот Зоран Заев зема највисока плата од 87.813 денари, а министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, е втор на списокот...

Македонија10 часа

Царовска на средба со МАНУ: Реформите во образованието се неопходни ако сакаме подобри резултати

Министерството за образование и наука, Бирото за развој на образованието и членовите на работната група денес ги продолжуваат дебатите за предложените...

Регион10 часа

Мира Фурлан починала од западнонилска треска

Познатата актерка Мира Фурлан починала од вирусот на западнонилската треска, пишуваат хрватските медиуми. Актерката неколку месеци се борела со болеста...

Европа11 час

Урсула фон дер Лаен: ЕУ ќе мора што побргу да обезбеди вакцини за Западен Балкан

Европската Унија со посебен механизам ќе обезбеди вакцини против коронавирусот за Западен Балкан што е можно побргу, рече претседателката на...

Свет11 час

Уапсени двајца соработници на Навални затоа што повикувале на протести

Русија уапси двајца соработници на затворениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални, и се закани дека ќе ги тужи другите поради...

Европа12 часа

ЕУ воведува темноцрвени зони на епидемиолошката карта на Европа

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, најави воведување нова ознака на епидемиолошката карта на Европа, темноцрвена зона, од...

Свет12 часа

Бајден бара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје со Русија

Претседателот на САД, Џо Бајден, ќе побара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје „Нов СТАРТ“ со Русија,...

Свет23 часа

(Видео) Бајден: Ќе ги поместиме небото и земјата за да вакцинираме што е можно повеќе луѓе

Новиот американски претседател Џо Бајден ѝ се обрати на американската јавност по повод презентацијата на планот за борба против пандемијата...

Европа1 ден

Холандија воведува полициски час, луѓето веќе смислуваат начини како да го избегнат

Предлогот на холандската влада да воведе полициски час, прв по Втората светска војна, помина во парламентот, пренесува АФП. #BREAKING Dutch...

Македонија1 ден

Филипче: Попис во време на пандемија е голем предизвик, но може да се спроведе

Спроведувањето на пописот во време на пандемија е голем предизвик, но процесот може да се спроведе и заврши по сите...

Досие