Контакт

Спорт

Галахер пак блесна, Брајтон и Палас со реми во најнеобичното англиско дерби

Објавено пред

Конор Галахер го постигна својот седми премиерлигашки гол оваа сезона, но тоа не беше доволно Кристал палас да забележат победа во Брајтон во едно од најнеобичните дербија во англискиот фудбал, откако гостите си постигнаа автогол во 86. минута за 1:1 реми.

Домаќините прво утнаа пенал во 38.минута, пред три минути подоцна да им биде поништен и гол од ВАР системот поради прекршок. 21-годишниот Галахер, кој инаку игра во тимот на Патрик Виера како позајмен играч од Челси, се најде на вистинското место во 69. минута за да го донесе Палас во водство, но по ова следуваше огромен притисок на играчите на Брајтон, кои израмнија во 86. минута кога Јоаким Андерсен си ја смести топката во сопствената мрежа.

Иако повеќето фудбалски ривалства во Англија се продукт на времето (односно се стари над стотина години) или географијата (градски ривали), мечот Брајтон-Кристал Палас почна да биде „луто“ ривалство во една сезона – 1976/77.

Во таа сезона двата клуба поставија нови менаџери (Тери Венејблс-Палас, Алан Малери-Брајтон) и беа директни конкуренти за влез во Втората лига, и до крајот на сезоната двата клуба успеаја во мисијата. Контроверзите се зголемија во првото коло на ФА купот таа сезона – по две ремија, од кој вториот меч двапати се преигруваше поради силен дожд, Палас победи со 1:0 со контроверзен пенал.

Сегашниот прекар „галеби“ на Брајтон потекнува од тоа време, кога навивачите на овој клуб се потсмеваа со прекарот на Палас, „орли“.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

Standings provided by SofaScore LiveScore©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ковиниќ ја елиминира шампионката од Ју-ес опен

Објавено пред

Црногорската тенисерка Данка Ковиниќ, преку шампионката на Ју-ес опен, Ема Радукану, избори пласман во третото коло на Австралија опен. 27-годишната Ковиниќ, прв пат во кариерата се проби во третото коло на еден од гренд-слем турнирите.

Ковиниќ, 98. на ВТА листата, ја победи 18.носителка во три сета со 6/4, 4/6, 6/3. Мечот во Мелбурн траеше два часа и 36 минути.

Ковиниќ забележа 40 винери, 13 повеќе од противничката, спаси девет од 15.брејк топки, седум пати успеа да и го одземе сервисот на противничката и направи четири грешки помалку (35/39).

Црногорката во наредното коло ќе игра против Симона Халеп од Романија или Бразилката Маја Хадад.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мареј испадна од АО

Објавено пред

Енди Мареј го заврши својот настап на Австралија опен. Британецот кој по три години пауза се појави на Австралија опен, во второто коло, потклекна пред Јапонецот Таро Даниел.

Тенисерот од Јапонија со идентични 6/4, го доби дуелот во три сета. Во текот на три часовната борба, Даниел имаше 12 ас сервиси и 45 директни поени. На крајот победникот го решија брејк топките, Мареј искорсити само две од 11.можности да му го одземе сервисот на противникот.

Даниел, 120. на АТП листата, во третото коло ќе игра против 11.носител Јаник Синер или Стиви Џонсон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Крај на сагата – Дембеле веднаш треба да го напушти „Ноу Камп“

Објавено пред

Усман Дембеле го завршил својот престој на „Ноу Камп“. Спортскиот директор на Барелона, Матеу Алемани, поврдил дека клубот го известил фудбалерот дека треба да си замине од клубот.

Договорот на второто најскапо засилување во историјата на Барселона, истекува на 30.јуни. Преговорите, кои траеја неколку месеци, околу новиот договор завршија неуспешно. Клубот тврди дека менаџерот на Демебеле поставил нереални барања.

„Јасно е дека Дембеле не сака да продолжи да игра за Барселона, Тој не сака да биде дел од нашиот проект. Му порачавме дека сакаме веднаш да го напушти клубот. Очекуваме дека Усман че биде продаден до 31.јануари“, рекол Алемани.

Дембеле, во 2017 година, се пресели во Барселона од Борусија Дортмунд. Каталонците за неговиот трансфер издвоија фиксни 105.000.000 евра и 35.000.000 евра низ разни бонуси.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија34 минути

Бектеши: Нема да се намалува топлината на парното

Министерот за економија, Крешник Бектеши, тврди дека нема да се скратат часовите во кои скопјани ќе добиваат топлинска енергија. Од...

Македонија38 минути

Радев: Има позитивни сигнали од посетата на Кирил Петков во Скопје, но да не ги заборавиме главните прашања

Секој чекор што ја продлабочува нашата врска мора да биде поддржан, изјави бугарскиот претседател, Румен Радев, прашан за посетата на...

Македонија41 минута

Предлог за македонски амбасадор во Бугарија се очекува во следните денови

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, најави дека за неколку дена ќе има предлог за амбасадор во Бугарија. „Навистина беше...

Свет2 часа

Москва одговори на заканите на Бајден: Санкциите повеќе ќе ја погодат Америка отколку Русија

Забраната на руските банки да користат долари повеќе ќе ѝ нанесе удар на Америка отколку на Русија бидејќи големите светски сили,...

Свет3 часа

(Видео) Еколошка катастрофа во Перу – по ерупцијата во Тонга, дошло до силно излевање нафта

Властите во Перу соопштија дека излевањето на нафта кај брегот на земјата предизвикало „еколошка катастрофа“. Имено, од рафинеријата Ла Пампила...

Европа3 часа

Британскиот министер за здравство: 20.000 луѓе годишно умираат и од грип, па не ја затвораме земјата

Британија мора да научи да живее со Ковид-19 бидејќи болеста може да остане меѓу нас засекогаш, рече британскиот министер за...

Македонија20 часа

Регистрирани 2.051 нов случај на коронавирус, починаа 14 лица

Во последните 24 часа направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на Ковид-19: Скопје – 1.027, Битола...

Македонија20 часа

„Спијте мирно, нема да ни го земат Банско“, рече Борисов по посетата на Петков

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов рече дека по вчерашната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков на Скопје спиел мирно, бидејќи...

Македонија23 часа

Петков по посетата во Скопје: Постигнавме огромен успех

Вчерашната посета на Скопје беше огромен успех, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков пред новинарите во Народното собрание. „Од една страна...

Македонија24 часа

Горан Николовски го фати светиот крст во Скопје

Светиот крст кој беше положен во водите на реката Вардар во Скопје, годинава заврши во рацете на Горан Николовски. Точно...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: СДСМ да не ја продолжува агонијата и да одиме на избори

“Позади нас е една прилично тешка и предизвикувачка година. Година во која што имавме голем предизвик пред се со КОВИД...

Свет1 ден

Генералниот секретар на СЗО предупредува: Пандемијата не е ни блиску до крајот

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до...

Македонија1 ден

Германија, Финска и Хонг Конг со нови Ковид протоколи за македонските државјани

Заради ситуацијата со Ковид 19- пандемијата, Сојузна Република Германија ја врати Република Северна Македонија на листата на ризични земји. Со...

Македонија2 дена

Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.038 тестови, а регистрирани се 2.269...

Македонија2 дена

Учебната година ќе заврши на 10 јуни и покрај одложеното второ полугодие

Владата најави измена на наставните програми со цел учебната година да заврши стандардно на 10 јуни, и покрај тоа што...

Македонија2 дена

(Видео) Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, порача Пендаровски на средбата со бугарскиот премиер

Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, со цел засилување на добрососедските односи и политичкиот дијалог за почувствителните прашања....

Македонија2 дена

Рот: Бугарија да го признае македонското малцинство, како што Македонија го признава бугарското

Германски пратеник во Бундестагот и поранешен министер на Германија за Европа, Михаел Рот, ја поздрави денешната посета на Македонија на...

Македонија2 дена

Гаврил Бубевски избран за нов претседател на скопското Јавно обвинителство

Некогашниот специјален јавен обвинител, Гаврил Бубевски, стана шеф на скопското Јавно обвинителство, а неговиот колега од СЈО, Стевчо Донев, е...

Македонија2 дена

Бугарија го прифати краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше

Бугарија прифатила да го користи краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше. Премиерот Димитар Ковачевски вели дека ова е...

Европа2 дена

Европскиот парламент доби нов претседател

Европскиот парламент доби нов претседател. Роберта Мецола е избрана за наследник на Дејвид Сасоли за претседател на Европскиот парламент освојувајќи...

Досие