Контакт

Спорт

Судењето на Ѓоковиќ е вечерва во 23.30 часот

Објавено пред

Судењето на Новак Ѓоковиќ пред Сојузниот суд на Австралија, ќе се одржи вечерва од 23:30 часот по средно-европско време. Ова е решено по прелиминарното сослушување пред судијата Џон О’Калахан.

Официјалната одлука, дали Ѓоковиќ ќе ја брани титулата на Австралија опен, или ќе биде депортиран ќе биде донесена во ноќта помеѓу сабота и недела.

Прелиминарното судење беше процедурално и се однесуваше на поднесувањето на документацијата. Најважната одлука се однесуваше на тоа дали конечната одлука во случајот ќе ја донесе еден судија или совет составен од три судии.

Адвокатите на Ѓоковиќ побарале тоа да бидат тројца судии, додека обвинителот барал тоа да биде само еден судија. Судијата О’Калахан рекол дека утринава ќе биде донесена и таа одлука.

Новак Ѓоковиќ, го доби првиот спор со Валдата на Австралија, во врска со укинувањето на визата. Четири дена подоцна, министерот за имиграција, го искористи дискреционото право и повторно му ја поништи визата.

Новиот процес е префрлен од судот на Викторија, во Сојузниот суд.

Пред прелиминарното сослушување, Ѓоковиќ имаше разговор и во министерството за имиграција.

Судењето, Ѓоковиќ, ќе го чека во хотелот за имигрантни, во кој веќе мина пет дена.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Балотели ќе игра против Македонија

Објавено пред

Роберто Манчини ќе го повика Марио Балотели во националниот тим, за бараж натпреварите, за пласман на Светското првенство во Катар. Медиумите на Апенинскиот полуостров, тврдат дека наскоро Манчини ќе ја објави оваа одлука.

Балотели (31), последен пат за Италија играл пред три и пол години. Лошото момче на италијанскиот фудбал дебито за азурите го имаше на 19 години. Досега во кариерата има одиграно 36 натпревари, на кои постигнал 14 голови.

Балотели има одлична сезона во Адана, во статистиката запишал осум гола и четири асистенции на 20 одиграни натпревари.

Италија во полу-финалето на 245.март, во Палермо ќе ја пречека Македонија. Победникот од овој дуел, четири дена подоцна во финалето ќе игра против Португалија или Турција.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барселона ќе го испрати Фати на нова операција

Објавено пред

Повредата на Ансу Фати е сериозна, ќе паузира два или три месеци, а не како што се шпекулираше дека ќе отсуствува четири недели. Момчето кое ја наследи „десетката“ на Лионел Меси, се повреди во четвртокот, против Атлетик Билбао, во Купот на Шпанија.

Фати, одигра 40-тина минути, потоа побара измена и со солзи во очите го напушти теренот. Репрезентативецот на Шпанија го повредил бутниот мускул. Повредата не е сериозна како онаа кога го повреди левото колено, поради што отсуствуваше девет месеци, но не е ниту наивна.

Барселона се уште се нема огласено по повод повредата на Фати, но медиумите, повикувајќи се на извори од клубот, пишуваат дека на Фати ќе му биде предложено да оди на операција.

Операцијата би била извршена во Финска. Сепак одлуката треба да ја донесе фудбалерот во консултација со своите родители.

Ансу Фати, од почетокот на сезоната, во сите натпреварувања одиграл 10 натпревари, постигнал пет гола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Изненадување на АО – Чилиќ го победи Рубљов

Објавено пред

Марин Чилиќ ја комплетираше листата на тенисери кои се пласираа во осмина-финалето на Австралија опен. Хрватот, во третата рунда, го победи петтиот фаворит на турнирот Андреј Рубљов.

Гренд-слем шампионот од Ју-ес опен од 2014 година, со сигурна игра, успеа да слави во четири сета 7/5, 7/6, 3/6, 6/3. Мечот траеше два часа и 38 минути.

Чилиќ, 27. на АТП листата, повеќе ризикуваше, на крајот таквата игра му ја донесе победата. Хрватот, имаше 55 винери, 17 повеќе од Рубљов, а направи и 10 неизнудени грешки повеќе од противникот (41/31).

Финалистот во Мелбурн од 2018 година, во осмина-финалето ќе игра против младиот Канаѓанец Феликс Оже-Алијасим.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Почина Аки Ракимовски од „Парни Ваљак“

Пејачот на групата Парни Ваљак, Аки Ракимовски почина на 66-годишна возраст. Веста за смртта беше објавена и на официјалната страна...

Македонија2 часа

Стоилковски извади списоци: „Паркинг не плаќале стотици функционери од Демократскиот сојуз, СДСМ и ДУИ“

Стотици автомобили на функционери од власта и членови на Демократскиот сојуз, на СДСМ, на ДУИ биле ослободени од плаќање паркинг...

Македонија3 часа

Пецаков вели дека не се изолирал и на Водици излегол оти побарал тест заради патување

Градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков вели дека не се изолирал по тестирањето за Ковид-19 и на Водици излегол да ја...

Македонија5 часа

Родители бараат укинување на задолжителното носење маски во училиштата

Иницијативата „Стоп за носењето маски во училиштата“ која обединува 12.000 родители, преку допис до медиумите тврди дека имаат поддршка од...

Свет5 часа

Првата пратка на американско оружје пристигна во Украина

Првата пратка оружје од американскиот пакет безбедносна поддршка за Украина во вредност од 200 милиони долари пристигна во Киев, соопшти...

Македонија6 часа

Спасовски и МВР му дадоа македонски пасош на Звицер кој сакал да изврши атентат врз Вучиќ, oбвини ВМРО-ДПМНЕ

Скандал го тресе МВР по информациите на Европол дека е откриен заговор за атентат врз претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од...

Свет6 часа

СЗО: Повеќе од 340 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Бројот на регистрирани случаи на зараза со коронавирус во светот надмина 340 милиони луѓе, соопшти Светската здравствена организација. Според информациите,...

Македонија7 часа

Во притвор е спроведен возачот кој ја усмрти 24-годишната радовишанка на „Партизанска“

Судот доцна синоќа му одреди 30-дневен притвор на 22-годишниот Јордан Ѓ. кој со автомобил „цитроен Ц4“ ја усмрти 24-годишната радовишанка...

Македонија21 час

Регистрирани 2.071 нов случај на Ковид-19 и 11 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071 нов случај на...

Македонија22 часа

Комисијата за заразни болести со препорака периодот за изолација да се намали на 7 дена

Намалување на периодот на изолција од 10 на 7 дена за ковид-позитивните пациенти е ставот што произлезе од денешната вонредна...

Македонија22 часа

Фон дер Лајен до Ковачевски: Лично сум подготвена да помогнам во процесот со Бугарија

Премиерот Димитар Ковачевски попладневно остварил телефонски разговор со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која му го честитала...

Македонија24 часа

Опасност од одрон на карпа тешка 20 тони врз кањонот Матка – од ЦУК велат нема простор за паника

Центарот за управување со кризи доби известување од ЕВН за опасност од одрон на голема карпа над кањонот Матка. Директорот...

Регион1 ден

Петков: Бугарија сама одлучува за својата одбрана

Бугарија сама ќе одлучува за плановите за одбрана во координација со партнерите од НАТО, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков....

Свет1 ден

Лавров по средбата со Блинкен: Следната недела од САД ќе добиеме писмени одговори

САД ќе ѝ дадат писмени одговори на Русија на барањата за безбедносни гаранции следната недела, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија1 ден

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговорите со Европската Унија. Македонските тајни служби се разгранок на...

Топ1 ден

Нова трагедија кај Струма: возач загина во сообраќајна несреќа со македонски камион

Возач на автомобил загина по сообраќајна несреќа што се случила со македонски камион на патот помеѓу Благоевград и граничниот премин...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, од СДСМ велат дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Македонија1 ден

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово, поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Свет1 ден

Властите во Калифорнија предлагаат тинејџерите да се вакцинираат без согласност од родителите

Калифорнија треба да дозволи вакцинација на деца на возраст од 12 и повеќе години без согласност од родителите, предложи синоќа...

Македонија2 дена

Загина 24-годишна девојка – автомобил ја прегази на пешачки пред Сити мол

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје. Девојката преминувала улица...

Досие