Контакт

Спорт

Галатасарај со пресврт до Турскиот куп (видео)

Објавено пред

Галатасарај ја освои титулата од Турскиот куп откако постигна три гола во последните десет минути за 3:1 триумф над Акхисар во финалето во Сивас.

Галата, кои се во „мртва трка“ со Башакшехир за титулата во турската Суперлига, губеа со 0:1 до финишот на мечот, откако Елвис Ману во 56. минута го донесе Акхисар во водство, а само девет минути подоцна пропуштија шанса да израмнат кога Баду Ндиаје беше непрецизен од белата точка.

Откако Акхисар во 78. минута остана со играч помалку по вториот жолт картон на Лопес, Галата постигна три гола – Синан Гумуш од пенал во 80-тата минута, Софијане Фегули во 88. минута и Мбаје Диање во 91. минута.

Ова е 18. титула во купот за најтрофејниот клуб во Турција, и прв од 2016 година.

Спорт

Леганес дели бесплатни сезонски билети

Објавено пред

Шпанскиот прволигаш Леганес објави дека на сите оние навивачи кои имаат годишни билети бесплатно ќе им ги продолжи и за наредната сезона.

Клубот решил да повлече ваков потег откако е објавено дека сезоната која ќе продолжи на почетокот на наредниот месец ќе се игра на празни стадиони. Како сега стојат работите трибините ќе останат празни и на почетокот на наредната сезона.

„Свесни сме колку е тешка општествената и економската ситуација во која се најде нашата заедница. Сакаме на овој начин барем малку даи ги олесниме на нашите навивачите тешките денови“, стои во клупското соопштение.

Сите навивачи кои ќе сакаат да ги продолжат сезонските билети ќе треба преку и-мејл да го известат клубот најдоцна до 11 јуни.

Леганес на 11 кола до крајот на сезоната се наоѓа на претпоследното место на табелата со три бода помалку од Селта која во овој момент се наоѓа во безбедната зона.

Прикажи повеќе...

Спорт

„На Џордан му дозволивме да стане најголемиот, на Леброн не“

Објавено пред

Док Риверс, тренерот на Лос Анџелес Клиперс, има интересно мислење поврзано со вечната дебата кој е најдобриот во историјата на кошарката, Мајкл Џордан или Леброн Џејмс.

Еден од најдобрите тренери во НБА лигата вели дека Џордан не бил изложен на никакви критики во првите седум сезони кога не успеал да ја освои титулата.

„Мајкл во првите седум години не ја освои титулата. Причина за тоа е што не му веруваше на системот. Сакаше сам да доминира. Не разбираше колку е важно да ги користи соиграчите. Но тогаш никој не го критикуваше Мајкл“, вели Риверс.

Според него никој не очекувал од Џордан дека ќе биде најголемиот на сите времиња кога се појавил во НБА лигата, додека за Леброн очекувањата биле такви.

„Разликата меѓу Мајкл и Леброн е таа што кога Мајкл влезе во лигата сите беа изненадени, а кога Леброн влезе во лигата сите очекуваа дека ќе биде брилијантен. На Мајкл му дозволивме да израсне во најголемиот на сите времиња, на Леброн не му го овозможивме тоа“.

Леброн во досегашниот дел од кариерата освоил три НБА титули, а има порази во шест финалиња, додека Џордан победил шест пати, односно во сите финалиња во кои учествувал.

Прикажи повеќе...

Спорт

Санчо внимавај, можеш да минеш како Јовиќ

Објавено пред

Џејдон Санчо се очекува да биде ѕвезда на летниот преоден рок. Крилниот напаѓач на Борусија Дортмунд се поврзува со неколку врвни тимови, а според медиумите најреално е тој да се врати во Англија. Се прашуваат само каде ќе заврши во Ливерпул или во Манчестер Јунајтед.

Во Дортмунд се подготвени да останат без младиот фудбалер, но нема да го продадат за сума помала од 100 милиони евра. Пред три години Санчо од Манчестер сити во Дортмунд пристигна за само 10 милиони евра.

На оваа тема говорел поранешниот германски репрезентативец Штефан Фројнд, кој дел од кариерата мина во Тотенхем. Тој го предупредува дека Премиерлигата е многу посилно натпреварување од Бундеслигата.

„Најдобро би било кога тој не би ризикувал. Нека остане уште една сезона, има време, доколку продолжи да игра вака богат договор не може да му избега. Би бил поискусен за една сезона“, смета Фројнд, а потоа го предупредил Санчо да учи од примерот на Лука Јовиќ.

„Санчо ризикува да стане новиот Лука Јовиќ. Замина и сега седи на клупата. Веројатно мислеше дека мора да замине бидејќи доби повик од Реал“.

„Мислам дека треба да почека, да оди со ситни чекори, доколку имате квалитет парите ќе ве чекаат“, заклучил Фројнд.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Во Хрватска и Словенија нема нови случаи на коронавирус

Во изминатите 24 часа во Хрватска и Словенија не се потврдени нови случаи на коронавирус. Во Хрватска втор ден по...

Македонија1 час

Регистрирани 16 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа уште 3 лица

Денеска, потврдени се 16 нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 2.014 лица. Оздравени се 14...

Македонија2 часа

Адвокатот на Јанева вели дека Русковска нема докази против неа

Адвокатот Дељо Кадиев, кој ја застапува обвинетата Катица Јанева во предметот „Рекет“, по судењето, на кое завршни зборови даваше Обвинителството,...

Македонија3 часа

Русковска: Доживеавме разочарување кога клучниот лик во „Чарлиевите ангели“ премина на страната на злото

Во завршните зборови за случајот „Рекет“ обвинителката Вилма Русковска пред судот рече дека одбраната на обвинетите Бојан Јовановски – Боки...

Македонија3 часа

Арсовски: Избори во јуни не се можни

Избори во јуни не се можни, истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. Одговарајќи на новинарски прашања, тој ја отфрли можноста...

Македонија3 часа

Укинување на полицискиот час и отворање на границите и кафулињата, предлага Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок одлучила да побара од Владата укинување на полицискиот час, а веќе во текот...

Свет4 часа

СЗО го суспендира тестирањето на лекот против малaрија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) го суспендира тестирањето на лекот против малaрија „хидроксиклорокин“ кај пациенти со Ковид-19 поради стравувањата за нивната...

Европа5 часа

Шпанија го намали вкупниот број на починати од Ковид-19 за 2.000

Шпанија синоќа објави дека од коронавирусот починале речиси 2.000 луѓе помалку отколку што се сметаше претходно. Министерството за здравство соопшти дека...

Регион6 часа

Црна Гора дозволи свадби, крштевки, публика на стадионите…

За разлика од многу европски првенства, во Црна Гора натпреварите ќе се играат во присуство на публиката, рече премиерот Душан...

Европа6 часа

Германија и Франција повикаа на отворање на границите во Европa

Претседателот на францускиот парламент и неговиот германски колега побараа што побргу да се отворат границите меѓу европските земји по затворањето...

Македонија6 часа

Зоолошката градина од денеска е отворена за посети со нов протокол за движење

Од денеска скопската Зоолошка градина повторно е отворена за посети, но со нов протокол за движење поради ситуацијата предизвикана од...

Регион7 часа

Брнабиќ ги повика Србите да не летуваат во Црна Гора

Кога Србија не се најде на списокот на земји за кои Црна Гора ќе ги отвори своите граници на 1...

Свет18 часа

Италија бара 60.000 доброволци, кои ќе надгледуваат дали се држи физичка дистанца

Италија планира на улиците да испрати речиси 60.000 доброволци, кои би внимавале на одржување на правилата за физичка дистанца и...

Македонија19 часа

Чулев: Ако се потврди автентичноста на „орото во Чаир“ ќе следат казни

Намалување на бројот на заразени од вирусот Ковид-19 е возможно само доколку граѓаните се дисциплинирани и ги почитуваат мерките за...

Свет20 часа

(Видео) Додека претседателот на Бразил јадеше хот-дог на улица минувачите извикуваа „убиец“

Минувачите во Бразил извикуваа „убиец“ и „ѓубре“ кон бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, кој во саботата опкружен со телохранители излезе на...

Европа20 часа

Виена: За првпат во Европа извршена трансплантација на белите дробови на заразен со коронавирус

На Медицинскиот универзитет во Виена деновиве била извршена итна и екстремно комплицирана трансплантација на белите дробови кај 45-годишна пациентка кој...

Свет21 час

Боливиски министер во притвор – купил респиратори за трипати повисока цена од реалната

Боливискиот министер за здравство Марсел Навахас е задржан во тримесечен притвор поради обвинувањата дека купил респиратори за трипати повисока цела...

Свет21 час

Во Вухан 6,5 милиони луѓе тестирани за десет дена

Во изминатите десетина дена, 6,5 милиони луѓе се тестирани за присуство на коронавирусот во Вухан, а целта е да се...

Европа22 часа

Психијатарот поради невозвратена љубов ги труел своите колеги со торта

Млад доктор со српско потекло им донел торта на колегите во психијатриска болница во австриски затвор, во која ставил разни...

Македонија1 ден

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна...

Досие