Контакт

Спорт

Куп-среда: Звезда и Партизан во финална пресметка, Шахтјор доминантен, Урал ќе игра за рускиот куп! (видео)

Објавено пред

Црвена звезда и Партизан ќе се сретнат во финалето на Купот на Србија откако го минаа полуфиналето и покрај нерешените мечеви во вторите натпревари.

Звезда одигра 0:0 на гостувањето кај Младост Лучани, но имаше 4:1 предност од првиот меч, додека Партизан одигра 1:1 кај Раднички Ниш по 1:0 победата во Белград.

Шахтјор Доњецк пак, е шампион во Украинскиот куп, по лесната 4:0 победа над второлигашот Инхулец Петрова.

Во финалето на Рускиот куп ќе играат Локомотив Москва и Урал Екатеринбург. Локомотив победи кај Ростов со 2:0 по првиот домашен меч (2:2), додека Урал одигра 2:2 на гостувањето кај Арсенал Тула откако дома победи со 1:0.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Челси бара астрономски 130 милиони фунти за Азар

Објавено пред

Челси се подготвени да се договорат со Реал Мадрид за трансферот на Еден Азар, но само за астрономска сума од 130 милиони фунти, јавуваат дел од англиските медиуми.

За Реал ова е преголема сума, посебно ако се знае дека Белгиецот има само уште една сезона од договорот со „сините“, што значи дека следното лето ќе биде слободен да си замине без никаква отштета.

Челси имаа две просечни сезони по освојувањето на Премиер лигата во 2017 година, по што беа само петти следната сезона, за оваа година да завршат на третото место и да обезбедат место во Лигата на шампиони. Нив ги очекува дуел со Арсенал во финалето на Лига Европа следната недела.

28-годишниот Азар повторно беше еден од најдобрите фудбалери на клубот од западен Лондон, но шпекулациите кои го поврзуваат со трансфер во Реал Мадрид повторно се појавија откако се веруваше дека тој ќе направи трансфер лани по Светското првенство во Русија, каде што со Белгија го освои третото место.

Зинедин Зидан најверојатно веќе се откажа од Герет Бејл ако се земат во предвид неговите последни изјави, и Азар би бил совршена замена за него, посебно ако се знае дека Зидан е љубител на играта на Азар. Но, Реал ќе треба добро да искешираат ако сакаат ова да стане реалност.

Прикажи повеќе...

Спорт

Почетино за „Игра на тронови“ и за лимоните кои ја собираат негативната енергија

Објавено пред

Маурисио Почетино се подготвува за најголемиот натпревар во својата тренерска кариера, дуелот со Ливерпул во финалето на Лигата на шампионите, но тоа не го спречи да даде бизарно интервју за „Токспорт“ во кое зборуваше за навиката да чува лимони во соблекувалната на тимот и за разочарувањето со крајот на серијата „Игра на тронови“.

„Лимоните се тука да се отстрани лошата енергија. Во мојата канцеларија доаѓаат многу луѓе, а некои од нив немаат добра енергија. Кога ќе дојдат такви, енергијата оди во лимоните. Тоа е како бариера, како сунѓер. Ја преземаат негативноста и ги менувам на секои 10 дена. Понекогаш по само три-четири дена бидејќи веднаш се расипуваат. Кога претседателот Даниел Леви не е тука, може да ми траат цел месец“, вели Почетино, кој веќе пет години е тренер на Тотенхем.

Тој потоа објаснува за своето верување во „универзалната енергија“.

„Таа постои, а проблемот е дали си отворен да ја примиш. Се работи за вербата во некоја енергија која е помоќна од нас и енергија со која треба да се поврзеш. Тоа се случува поради некоја причина и треба да ја откриеш. Се сеќавам кога бев млад и кога почнав да верувам дека нешто постои. Мојата последна мисла пред одење во кревет беше дека утре сакам да направам нешто и тоа обично се остваруваше“, објаснува Поч, како што го нарекуваат навивачите на Тотенхем.

Покрај фудбалот, Почетино вели дека гледа речиси секаков спорт на ТВ, вклучувајќи лакрос и пикадо.

„Гледав малку лакрос пред некој ден и навистина уживав. Се сеќавам дека мојот син ме праша каков е тој спорт и потоа се заинтересирав и сега го следам. Гледам секаков спорт, Ф1, тенис, рагби. Пикадо посебно, бидејќи ми се допаѓа атмосферата“, вели Почетино.

Покрај спортската ТВ програма, тренерот е разочаран од крајот на неговата омилена ТВ-серија, „Игра на тронови“.

„Многу сум разочаран од последните епизоди. Се работеше за неверојатна серија, но во последнава сезона згрешија со избрзаниот крај. Немаше никакв смисла и мислам дека никој не е задоволен од крајот“, објаснува Почетино.

Прикажи повеќе...

Спорт

Жулио Баптиста: Гравесен сакаше да го убие Робињо! (видео)

Објавено пред

Жулио Баптиста се потсети за (не)славниот инцидент меѓу Данецот Томас Гравесен и Бразилецот Робињо во 2006 година кога двајцата беа фудбалери на Реал Мадрид.

На турнеја пред стартот на сезоната, Реал, тогаш под водство на Фабио Капело имале тренинг, кога Гравесен неколку пати го „поткачил“ својот Бразилец. Сепак, Робињо, одбил да биде жртва и тој вратил со неколку старта, по што соиграчите морале да ги раздвојуваат.

Баптиста, кој беше дел од таа тренинг-сесија се потсети во интервју за радиото „Кадења СЕР“.

„Беше смешно. Замислете го Гравесен, кој беше малку луд, како трча кон Робињо и си зборува. Го удри еднаш, па уште еднаш. Робињо застана, го погледна и го турна и потоа почнаа. Гравесен сакаше да го убие. Се раздвоија, а Робињо се врати во соблекувалната, додека Гравесен ме погледна и ми кажа: ’Ќе го убијам’“, открива Баптиста.

Гравесен „издржа“ една сезона во Мадрид, по што се пресели во Селтик, а потоа во Евертон, каде што се пензионираше. Робињо уште игра за Истанбул Башакшехир.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Владата: Управниот суд пресуди дека раскинувањето на договорот за „Казандол“ е законито

Владата информира дека Управниот суд донел пресуда дека едностраното раскинување на договорот за изградба на рудникот „Казандол“ од страната на...

Вести2 часа

Судот ја блокира изградбата на ѕидот на Трамп

Федералниот суд во Калифорнија ѝ нареди на администрацијата на американскиот претседател, Доналд Трамп, да престане да ги користи средствата од...

Европа3 часа

ОН изгласа: Велика Британија да го врати островот од кој го протера населението

Генералното собрание на Обединетите нации побара од Велика Британија во рок од шест месеци на Маурициус да му го врати...

Спорт3 часа

„Златната копачка“ по шести пат за Лионел Меси

Лионел Меси е првиот фудбалер кој ја освоил „златната копачка“ во Европа три години во низа, откако Килијан Мбапе, неговиот...

Македонија3 часа

Земјотрес во Пехчево и Берово

Земјотрес со јачина од 2,7 степени според Рихтеровата скала вчеравечер бил почувствуван во Пехчево, Берово и околината, соопшти Сеизмолошката опсерваторија...

Европа16 часа

(Видео) Експлодираше бомба во Лион, најмалку осум лица се повредени

Најмалку осум лица се повредени при бомбашки напад во централен Лион, соопштија француски официјални лица. Explosion in pedestrian street in...

Свет18 часа

(Вознемирувачко видео) Дваесет ученици загинаа скокајќи од запалена зграда во Индија

Најмалку дваесет ученици загинаа, а дваесетина  се повредени скокајќи од запалена зграда во Индија, каде што посетувале настава. Massive tragedy...

Свет18 часа

Штрахе тужи три лица за скандалот поради кој падна австриската влада

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со...

Македонија19 часа

(Видео) Македонска делегација на молебен и на аудиенција кај папата во Рим

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, заедно со сопругата, е дел од официјалната државна делегација,...

Топ20 часа

Го погодило струја при обид за кражба на железничката станица во Трубарево

Момче на возраст од 20 до 25 години се здобило со висок степен на изгореници по телото при обид за...

Свет22 часа

Харви Вајнштајн постигна вонсудска спогодба со жртвите од 44 милиони долари

Холивудскиот продуцент Харви Вајнштајн, кој повеќе жени го обвинија за сексуално злоставување, постигна привремена спогодба вредна 44 милиони долари со...

Европа1 ден

(Видео) Британската премиерка Тереза Меј даде оставка

Британската премиерка Тереза Меј денеска објави дека на 7 јуни ќе ја напушти функцијата. За оставката ја информирала и британската...

Македонија1 ден

(Видео) Изгаснат пожарот во Карпош 4, едно лице пренесено во болница

Пожарот кој избувна пред околу еден час во една од кулите во скопската населба Карпош 4 е изгаснат. Во пожарот...

Спорт1 ден

Лоциран домот на Роналдо, ќе добие судски повик за „случајот Мајорга“

Звучи бизарно дека потргата по Кристијано Роналдо, една од најголемите спортски ѕвезди, може да трае цели шест месеци. Толку време...

Економија1 ден

Трамп: Случајот со „Хуавеј“ би можел да биде дел од трговските преговори со Кина

Претседателот на САД, Доналд Трамп, првпат навести дека случајот со кинескиот телекомуникациски гигант „Хуавеј“ би можел да биде вклучен во...

Свет2 дена

Украинскиот претседател предлага анкета за тоа како да се преговара со Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски сака да ја праша јавноста како неговата земја би требала да преговара со Русија за војната...

Свет2 дена

„Фејсбук“ отстранил над три милијарди лажни профили

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека од октомври минатата година до март годинава, биле идентификувани и отстранети повеќе од три милијарди лажни...

Свет2 дена

Јункер: Глупавите националисти ги сакаат само своите земји

Претседателот на Европската комисија, Жан клод Јункер изјави дека е свесен за заканата, која ја претставуваат националистичките политичари за европската...

Топ2 дена

(Видео) Груби ја поздрави одлуката за оставка на Богоевски

Пратеникот од ДУИ, Артан Груби, ја поздрави одлуката за оставката на пратеникот Павле Богоевски и изрази жалење за состојбата во...

Бегството на Груевски2 дена

Јовески: Не постојат пречки за Интерпол да објави потерница по Груевски

Јавниот обвинител Љубомир Јовески рече дека верува оти не постојат законски или какви било пречки за да биде објавена потерницата за...

Досие