Контакт

Спорт

СМС и Кореа го освоија Копа Италија за Лацио (видео)

Објавено пред

Лацио по седми пат е освојувач на Купот на Италија, откако во финалето на „Олимпико“ во Рим со два доцни гола со 2:0 ја совладаа Аталанта, најпријатното изненадување оваа сезона, која сепак нема да ја прослават со трофеј.

Сергеј Милинковиќ-Савиќ во 82. минута и Хоакин Кореа во 90. минута беа стрелци за „лацијалите“, кои го освојуваат својот прв трофеј од 2013 (исто така во Купот на Италија) и прв трофеј под водство на тренерот Симоне Инзаги.

За Аталанта, клуб кој има реални шанси за пласман во Лигата на шампионите пред великани како Милан и Рома, ова беше пропуштена шанса да се освои само втората титула во историјата, по трофејот од Копа Италија од 1963 година.

Спорт

„На Џордан му дозволивме да стане најголемиот, на Леброн не“

Објавено пред

Док Риверс, тренерот на Лос Анџелес Клиперс, има интересно мислење поврзано со вечната дебата кој е најдобриот во историјата на кошарката, Мајкл Џордан или Леброн Џејмс.

Еден од најдобрите тренери во НБА лигата вели дека Џордан не бил изложен на никакви критики во првите седум сезони кога не успеал да ја освои титулата.

„Мајкл во првите седум години не ја освои титулата. Причина за тоа е што не му веруваше на системот. Сакаше сам да доминира. Не разбираше колку е важно да ги користи соиграчите. Но тогаш никој не го критикуваше Мајкл“, вели Риверс.

Според него никој не очекувал од Џордан дека ќе биде најголемиот на сите времиња кога се појавил во НБА лигата, додека за Леброн очекувањата биле такви.

„Разликата меѓу Мајкл и Леброн е таа што кога Мајкл влезе во лигата сите беа изненадени, а кога Леброн влезе во лигата сите очекуваа дека ќе биде брилијантен. На Мајкл му дозволивме да израсне во најголемиот на сите времиња, на Леброн не му го овозможивме тоа“.

Леброн во досегашниот дел од кариерата освоил три НБА титули, а има порази во шест финалиња, додека Џордан победил шест пати, односно во сите финалиња во кои учествувал.

Прикажи повеќе...

Спорт

Санчо внимавај, можеш да минеш како Јовиќ

Објавено пред

Џејдон Санчо се очекува да биде ѕвезда на летниот преоден рок. Крилниот напаѓач на Борусија Дортмунд се поврзува со неколку врвни тимови, а според медиумите најреално е тој да се врати во Англија. Се прашуваат само каде ќе заврши во Ливерпул или во Манчестер Јунајтед.

Во Дортмунд се подготвени да останат без младиот фудбалер, но нема да го продадат за сума помала од 100 милиони евра. Пред три години Санчо од Манчестер сити во Дортмунд пристигна за само 10 милиони евра.

На оваа тема говорел поранешниот германски репрезентативец Штефан Фројнд, кој дел од кариерата мина во Тотенхем. Тој го предупредува дека Премиерлигата е многу посилно натпреварување од Бундеслигата.

„Најдобро би било кога тој не би ризикувал. нека остане уште една сезона, има време, доколку продолжи да игра вака богат договор не може да му избега. Би бил поискусен за една сезона“, смета Фројнд, а потоа го предупредил Санчо да учи од примерот на Лука Јовиќ.

„Санчо ризикува да стане новиот Лука Јовиќ. Замина и сега седи на клупата. Веројатно мислеше дека мора да замине бидејќи доби повик од Реал“.

„Мислам дека треба да почека, да оди со ситни чекори, доколку имате квалитет парите ќе ве чекаат“, заклучил Фројнд.

Прикажи повеќе...

Спорт

Усман го провоцира Мекгрегор: Зошто сакате да умре тој човек?

Објавено пред

Конор Мекгрегор има можност да се запише во историјата на УФЦ како борец што освоил шампионскиот титули во три категории бидејќи сѐ повеќе се шпекулира за борба помеѓу него и актуелниот шампион во велтер-категорија (до 77 килограми), Камару Усман.

Мекгрегор во минатото има три борби во велтер-категорија, забележал победа и пораз против Нате Дијаз и го победил пред четири месеци Доналд Сероне.

„Озлогласен, сакаш да добиеш шанса за шампионска титула? Усман ќе ти даде шанса и вети дека нема да те нокаутира во првите две рунди. Само ќе ти дели шлаканици“, рекол менаџерот на нигерискиот борец, Али Абделазиз.

„Навистина не знам зошто сакате да умре овој човек“, напишал Камару Усман.

Мекгрегор сè уште не одговорил на овие провокации.

Инаку, Ирецот е првиот борец во УФЦ, кој истовремено бил шампион во две категории, перо-лесна и лесна.

Мекгрегор во кариерата има 22 победи и четири порази, а Усман има 16 победи и еден пораз, забележан пред седум години.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

Регистрирани 16 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа уште 3 лица

Денеска се потврдени 16 нови случаи на ковид 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 2.014 лица. Оздравени се...

Македонија58 минути

Адвокатот на Јанева вели дека Русковска нема докази против неа

Адвокатот Дељо Кадиев, кој ја застапува обвинетата Катица Јанева во предметот „Рекет“, по судењето на кое завршни зборови даваше Обвинителството,...

Македонија1 час

Русковска: Доживеавме разочарување кога клучниот лик во „Чарлиевите ангели“ премина на страната на злото

Во завршните зборови во случајот „Рекет“, обвинителката Вилма Русковска пред судот кажа дека одбраната на обвинетите Бојан Јовановски-Боки 13 и...

Македонија1 час

Арсовски: Избори во јуни не се можни

Избори во јуни не се можни, истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. Одговарајќи на новинарски прашања, тој ја отфрли можноста...

Македонија2 часа

Укинување на полицискиот час и отворање на границите и кафулињата, предлага Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок одлучила да побара од Владата укинување на полицискиот час, а веќе во текот...

Свет3 часа

СЗО го суспендира тестирањето на лекот против малaрија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) го суспендира тестирањето на лекот против малaрија „хидроксиклорокин“ кај пациенти со Ковид-19 поради стравувањата за нивната...

Европа4 часа

Шпанија го намали вкупниот број на починати од Ковид-19 за 2.000

Шпанија синоќа објави дека од коронавирусот починале речиси 2.000 луѓе помалку отколку што се сметаше претходно. Министерството за здравство соопшти дека...

Регион5 часа

Црна Гора дозволи свадби, крштевки, публика на стадионите…

За разлика од многу европски првенства, во Црна Гора натпреварите ќе се играат во присуство на публиката, рече премиерот Душан...

Европа5 часа

Германија и Франција повикаа на отворање на границите во Европa

Претседателот на францускиот парламент и неговиот германски колега побараа што побргу да се отворат границите меѓу европските земји по затворањето...

Македонија5 часа

Зоолошката градина од денеска е отворена за посети со нов протокол за движење

Од денеска скопската Зоолошка градина повторно е отворена за посети, но со нов протокол за движење поради ситуацијата предизвикана од...

Регион5 часа

Брнабиќ ги повика Србите да не летуваат во Црна Гора

Кога Србија не се најде на списокот на земји за кои Црна Гора ќе ги отвори своите граници на 1...

Свет17 часа

Италија бара 60.000 доброволци, кои ќе надгледуваат дали се држи физичка дистанца

Италија планира на улиците да испрати речиси 60.000 доброволци, кои би внимавале на одржување на правилата за физичка дистанца и...

Македонија18 часа

Чулев: Ако се потврди автентичноста на „орото во Чаир“ ќе следат казни

Намалување на бројот на заразени од вирусот Ковид-19 е возможно само доколку граѓаните се дисциплинирани и ги почитуваат мерките за...

Свет19 часа

(Видео) Додека претседателот на Бразил јадеше хот-дог на улица минувачите извикуваа „убиец“

Минувачите во Бразил извикуваа „убиец“ и „ѓубре“ кон бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, кој во саботата опкружен со телохранители излезе на...

Европа19 часа

Виена: За првпат во Европа извршена трансплантација на белите дробови на заразен со коронавирус

На Медицинскиот универзитет во Виена деновиве била извршена итна и екстремно комплицирана трансплантација на белите дробови кај 45-годишна пациентка кој...

Свет19 часа

Боливиски министер во притвор – купил респиратори за трипати повисока цена од реалната

Боливискиот министер за здравство Марсел Навахас е задржан во тримесечен притвор поради обвинувањата дека купил респиратори за трипати повисока цела...

Свет20 часа

Во Вухан 6,5 милиони луѓе тестирани за десет дена

Во изминатите десетина дена, 6,5 милиони луѓе се тестирани за присуство на коронавирусот во Вухан, а целта е да се...

Европа21 час

Психијатарот поради невозвратена љубов ги труел своите колеги со торта

Млад доктор со српско потекло им донел торта на колегите во психијатриска болница во австриски затвор, во која ставил разни...

Македонија24 часа

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна...

Македонија1 ден

Потврден 21 нов случај на коронавирус, нема починати пациенти

Во изминатите 24 часа потврден е 21 нов случај на коронавирус, а Министерството за здравство соопшти дека не се регистрирани починати...

Досие