Контакт

Спорт

Германците му дадоа време на Лев, но признаваат дека ќе има „ревизија“

Објавено пред

Германската фудбалска федерација (ДФБ) откри дека има план да се разгледаат околностите при 6:0 поразот од Шпанија во Лигата на нации, по кој се зголеми притисокот на долгогодишниот селектор Јоаким Лев, кој сепак, со зборовите на федерацијата ќе добие „време и емоционална дистанца“.

Сепак, поранешниот германски репрезентативец, Оливер Бирхоф ќе ја предводи „ревизијата“ на 6:0 поразот од Шпанија, што беше најтежок пораз од 1931 година. Поразот од Лев беше опишан како „ужасен“, а статистиката вели дека тие немаа удар на голот, имаа само 30 отсто од поседот, а Тони Крос со 43 додавања беше единствениот германски фудбалер кој имаше повеќе успешни додавања од шпанскиот голман Унаи Симон (41). Иако ова беше прв пораз во 2020, Германија победи само во три од осумте меча во групата А4 – играјќи нерешено еднаш со Шпанија, двапати со Швајцарија и еднаш со Турција.

Иако ДФБ на почетокот му дадоа поддршка на Лев, сега објавија „временска рамка“ за разгледување на ситуацијата во репрезентацијата.

„Претседателскиот борд на ДФБ едногласно одлучи да има временска рамка за собирање информации, разгледување и советување за следните чекори. Со ова селекторот ќе добие доволно време и емоционална дистанца да ја ревидира ситуацијата во репрезентацијата. За спортски причини, да се анализираат причините за тешкиот пораз во Севилја, но и за лични причини да се соочи со големото разочарување. Кога ќе се сретне претседателскиот борд на 4 декември, тимскиот директор Оливер Бирхоф ќе даде излагање а ситуацијата“, се вели во објавата на федерацијата.

Лев е на чело на репрезентацијата на Германија од 2006 година, освојувајќи го третото место на ЕП во 2010, пред во 2014 да ја освои светската титула. Во 2018 година, тие имаа лош настап на СП во Русија, откако не успеаја да ги минат групите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Сензација во Каиро, Аргентина ја победи Хрватска

Објавено пред

Аргентина забележа сензационална победа над Хрватска 23:19 (12:12), во Групата 2, на 27.Светско првенство во ракомет. Хрватските медиуми веќе го прогласија овој натпревар за најлош на оваа генерација ракометари и еден од најлошите во историјата на хрватската репрезентација. Со овој натпревар Хрватите на минимум си ги сведоа шансите за пласман во четврт-финалето.

Аргентина изненадувањето го најави во воведната фаза од натпреварот, кога поведе со 5:0. Хрватите првиот гол го постигнаа во 11.минута. До крајот на првиот дел, благодарение на варадровиот играч Иван Чупиќ, Хрватска успеа да дојде до 12:12. Чупиќ во првиот дел постигна седум гола од исто толку обиди.

Хрватска, на стартот од вториот дел, го имаше единственото водство на натпреварот, по што повотрно падна во „црна дупка“. Аргентина одговори со серија од три гола и до крајот не ја испушти предноста.

Доколку сакаат да играат во четврт-финалето, во последното коло Хрватите мора да ја победат Данска и во исто време Катар да забележи победа над Аргентина. Овие натпревари на програмата се во понеделник.

Чупиќ со седум гла беше најефикасен играч на натпреварот. Кај Аргентина шестмина се запишаа меѓу стрелците, најефикасен со четири гола беше Писаро.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шоу на Ен Несири против Кадиз

Објавено пред

Фудбалерите на Севилја го совладаа Кадиз со 3:0 и со натпревар повеќе ја минаа Барселона на третото место во Ла Лига. Дуелот на ривалите од Андалузија мина во знакот на Мароканецот Јусуф Ен Несири.

Ен Несири постигна хет-трик, головите ги постигна во 32., 37. и 62.минута. Мароканецот постигна уште еден гол, во 65.минута, кој му беше поништен поради офсајд.

Ен Несири игра во голема форма, ова е негов втор хет-трик на последните четири натпревари, на кои вкупно постигна седум гола. Со 12 гола, во моментов, Мароканецот е најдобра стрелец во Ла Лига.Прикажи повеќе...

Спорт

Лесни победи за Шпанија и Катар

Објавено пред

Ракометните репрезентации на Шпанија и Катар забележаа победи во првите денешни натпревари, на 27:Светско првенство во ракомет.

Шпанците, во Групата 1, очекувано убедливо го победија Уругвај со 38:23. Актуелните европски шампиони имаа предност од 12 голови на полувреме, во вториот дел не форсираа, ги чуваа силите за решавачкиот натпревар со Унгарија за пласман во четврт-финалето. Арињо со девет гола ја предводеше Шпанија до победата.

Катар со пресврт во вториот дел, во Групата 2, го победи Бахреин 28:23. Катар ја запиша првата победа во втората фаза и ги задржа теоретските шенси за пласман во четврт-финалето.

Најзаслужни за победата беа капоте со девет и Франкис со осум гола.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион35 минути

Вучиќ: За 72 часа Србија ќе биде втора во Европа и петта во светот според стапката на вакцинација

Србија во моментов е четврта во Европа според стапката на вакцинација, верувам дека во следните 72 години ќе бидеме дури...

Топ2 часа

Приведени вкупно 97 илегалци кои работеле како градежници кај Стара железничка

Бројот на приведени илегалци кои работеле како градежници на градилиштата кај Стара железничка во Скопје од 50 се искачи на...

Свет3 часа

Скандал во Шпанија: Се вакцинирале војници и политичари, а не и приоритетните групи

Шпанските војници и политичари кои се вакцинирани против коронавирус, а не биле приоритетна група, се во центарот на јавен спор...

Топ4 часа

Удавен маж пронајден во водите на Пчиња, претходно бил пријавен за исчезнат

Во близина на мостот на автопатот Велес-Катланово, во водите на реката Пчиња, вчера бил пронајден починат 73-годишен маж. Според информациите...

Свет4 часа

(Видео) Над 1.600 луѓе уапсени на протестите во Москва

Во центарот на Москва денеска се собраа илјадници луѓе во знак на поддршка на уапсениот опозиционер Алексеј Навални. At least...

Македонија6 часа

Во Македонија 347 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 347 нови случаи на коронавирус, 11 лица починаа, а 378 оздравеа, соопшти...

Свет8 часа

Десетгодишно девојче се задуши во Италија, родителите тврдат дека учествувало во „ТикТок“ предизвик

Италијанската агенција за регулирање на приватноста на податоците вчера ѝ нареди на апликацијата „ТикТок“ да ги блокира сметките на сите...

Топ9 часа

Седумдесет и седумгодишен возач во Скопје удрил во пешак и избегал

Седумдесет и седумгодишен старец со автомобил удрил во пешак и избегал. Според информациите на МВР, несреќата се случила вчера во...

Топ9 часа

Пронајдено оружје и муниција во куќа во Скопје

Полицијата пронајде оружје во куќа во Скопје, а сопственикот е приведен. Според информациите на МВР, вчера бил приведен З.Д(49) од...

Македонија10 часа

Во ковид – центрите во Скопје хоспитализирани 20 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 20 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а...

Свет10 часа

Повеќе од 100 припадници на Националната гарда кои беа на инаугурацијата заболени со Ковид-19

Помеѓу 100 и 200 членови на Националната гарда кои ја обезбедуваа инаугурацијата на претседателот на САД, Џо Бајден, се позитивни...

Економија10 часа

РКЕ предлага проширување на листата на граѓани кои ќе добиваат финансиска помош за сметките за струја

Стартува дефинирањето на принципите врз основа на кои ќе се прошири постојната листата на ранливи потрошувачи со цел да се...

Регион11 час

Црна Гора најави дека во земјата ќе пристигнат три различни вакцини

Граѓаните на Црна Гора ќе имаат можност да бираат помеѓу вакцините на „Фајзер / Бионтек“, кинеската „Синофарм“ и руската вакцина...

Свет24 часа

(Видео) Џонсон со предупредување: Новиот вид коронавирус посмртоносен од претходниот

Британскиот премиер Борис Џонсон вечерва предупреди дека според најновите податоци новиот вид на Ковид-19 може да биде посмртоносен од другите...

Регион1 ден

Вучиќ: Ќе се обидеме да направиме фабрика за вакцини во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ објави дека ќе се обидат да направат фабрика за вакцини во Србија. Како што се наведува...

Свет1 ден

Уште една компанија ја намалува испораката на вакцина за ЕУ

Компанијата „Астра зенека“ соопшти дека почетните испораки на вакцината против коронавирус за земјите на ЕУ ќе бидат помали од предвиденото....

Свет1 ден

Илјада луѓе во Шведска примиле вакцина што се транспортирала на прениска температура

Околу илјада луѓе во Шведска примиле вакцина на „Модерна“ која се чувала на погрешна температура за време на транспортот, објави...

Економија1 ден

Повеќето од службениците вработени по Рамковниот ќе бидат прераспределени во МВР и УЈП

Првиот вицепремиер Артан Груби соопшти дека 1.349 службеници вработени по Охридскиот рамковен договор до крајот на јануари ќе почнат со...

Европа1 ден

ЕК бара објаснување од „Фајзер“ за доцнењето на вакцините

Европската комисија ќе побара објаснување од американската компанија „Фајзер“ за причините поради кои повторно се одложува испораката на вакцини против...

Македонија1 ден

Обвинителството незадоволно од условната казна за поранешниот советник на Чулев

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција е незадоволно од условната казна за Зоран Ѓорѓевски, кој беше вработен...

Досие