Контакт

Спорт

Германски новинари нападнати на мечот со Вест Хем

Објавено пред

Германски новинари биле нападнати во текот на натпреварот од Лига Европа помеѓу Вест Хем и Ајнтрахт (1:2). Вест Хем објави дека ќе им биде забранет пристап на стадионот на навивачите кои учествувале во нападот кога ќе биде откриен нивниот идентитет.

dobivaj vesti na viber

Тим Брокмајер и Филип Хофмајстер, коментатори на радио АРД, објавија дека биле нападнати од домашни навивачи за време на преносот на натпреварот. Според нив, инцидентот се случил во 21. минута од натпреварот по голот на Мајкл Антонио. И двајцата новинари тврдат дека фановите им ги украле слушалките.

Вест Хем најави дека ќе ги прегледа сите снимки од безбедносните камери, а оние за кои ќе се докаже дека учествувале во инцидентот ќе бидат строго казнети, а меѓу другото ќе им биде изречена забрана за доаѓање на стадионот.

„Свесни сме за инцидентот што се случи и работиме на откривање на одговорните. Во согласност со нулта толеранција за секаков вид насилство, оние за кои ќе се докаже дека учествувале во инцидентот ќе бидат предадени на полицијата. Она што клубот може и ќе го направи е да им забрани да влезат на стадион и да патуваат со клубот. Нема место за такво однесување“, изјави портпаролот на Вест Хем.

За време на преносот Хофмајстер изјави дека очекува нешто да се случи или некој да го удри и дека тоа му ги растерало илузиите за англискиот фудбал. По натпреварот изјави дека тој и неговиот колега се добро, а им се заблагодари на навивачите на Вест Хем кои искрено го сакаат својот клуб и фудбалот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Спектакуларен пречек во Сеул за „Златната копачка“ на Премиерлигата

Објавено пред

Напаѓачот на Тотенхем, Хјонг – Мин Сон, беше пречекан со овации во родната Јужна Кореја, откако пристигна со својот најголем индивидуален трофеј од оваа сезона, „Златната копачка“ од Премиерлигата.

dobivaj vesti na viber

Сон со Тотенхем успеа во завршницата од сезоната да обезбеди пласман и во Лигата на шампионите.

Пристигнувањето на аеродромот во Сеул беше спектакуларно за Јужокореецот. Тој постигна 23 гола изминатата сезона во Премиерлигата и ја подели наградата за Мохамед Салах од Ливерпул.

Прикажи повеќе...

Спорт

Павел Андреев, четврто засилување за РК Вардар

Објавено пред

Ракометниот првак Вардар е пред комплетирање на ова двојна круна, а почна да го формира тимот за следното издание во Лигата на шампионите. Вардар го засили тимот со рускиот интернационалец Павел Андреев (194 см. / 96 кг.) кој доаѓа од тимот на Чеховски Медведи и игра на пивотменската позиција.

dobivaj vesti na viber

Андреев кој има 29 години од 2006 година е дел од тимот на повеќекратниот шампион на Русија, а од 2014 игра во првиот тим. Зад себе има и настапи за репрезентацијата на Русија на последните две големи натпреварувања на кои настапи неговата репрезентација, на ЕП 2020 и на СП 2021.

Со ангажирањето на Андреев одбраната на Вардар треба да биде подеднакво цврста како и досега, и тоа е играч што настапува во два правци, и во напад и во одбрана.

Во сезоната 2019/20 беше избран за најдобар дефанзивец во руската Суперлига, а со Чеховски Медведи досега има освоено 7 шампионски титули, 4 во Купот на Русија и 7 во Суперкупот.

Андреев шест сезони беше дел од Лигата на шампионите со рускиот првак, а последните две играше во Лигата на Европа. Минатата сезона даде 30 гола, додека актуелната сезона, во групната фаза на осум меча постигна 15 погодоци.

Андреев е четврто засилување за Вардар, по десниот бек Цехте, средниот бек Анѓелиќ и левиот бек Дуарте.

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо едвај го преживеал дебаклот на Јунајтед од Брајтон

Објавено пред

Манчестер Јунајтед има уште една катастрофална сезона зад себе. „Црвените ѓаволи“ останаа без пласман во Лигата на шампионите. Освоено е само шестото место во Премиерлигата, а голем удат тимот доживеаја на крајот од сезоната кога беше декласиран од Брајтон со 4:0.

dobivaj vesti na viber

Кристијано Роналдо очигледно е многу разочаран од сето она што се случува во тимот. Тој останал дваесетина минути сам во соблекувалната по поразот од Брајтон.

„Неговите соиграчи веднаш заминаа дома. Роналдо седеше сам во соблекувалната околу 20 минути. Го напушти стадионот, но потоа се врати. Седеше сам и размислуваше, а потоа стана и го напушти стадионот”, пишува „Манчестер Ивнинг Њуз“.

Роналдо, ако и дефинитивно остане на „Олд Трафорд“, за првпат во кариерата ќе игра во Лига Европа, а не во Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија39 минути

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА

Признавањето на автокефалноста на црквата во Северна Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, изјави заменик-претседателот на...

Македонија2 часа

Џафери не чувствува одговорност да им се извини на собраниските службеници

Собранискиот спикер Талат Џафери не чувствува одговорност да се извини на собраниските службеници кон кои се обратил со пцости, а...

Свет2 часа

Убиецот пред масакрот во Тексас и’ испратил порака на непозната девојка: „Имам мала тајна“

Осумнаесетгодишниот Салвадор Рамос, кој уби најмалку 19 ученици и двајца учители во основното училиште „Роб“ во Тексас, пред масакрот на...

Македонија3 часа

„Бегај бе таму, хеј сус“ – пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со транспаренти во Собранието побараа оставка од Талат Џафери

Со транспарент, на кој е испишано „Бегај бе таму, хеј сус“, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побараа оставка од претседателот на Собранието,...

Топ3 часа

Четиринаесетгодишник со нож ѝ се заканувал на аптекарка, ѝ го одзел прометот и ја удрил со тврд предмет

Скопското Обвинителство до Кривичниот суд во Скопје достави барање за поведување подготвителна постапка против дете поради разбојништво. На 23 мај,...

Свет3 часа

Познат идентитетот на децата убиени во масакрот во Тексас

Неколку часа по масакрот во основното училиште во Тексас, почнаа да пристигнуваат информации за жртвите. Полицијата потврди дека загинале 19...

Свет4 часа

Сорос предупредува: Русија можеби го означи почетокот на третата светска војна, нашата цивилизација можеби нема да опстане

Американскиот милијардер и филантроп Џорџ Сорос се обрати на Светскиот економски форум во Давос предупредувајќи дека руската инвазија на Украина можеби...

Свет4 часа

(Видео) Ова е напаѓачот што уби 18 деца – објавена е снимка пред да го почне масакрот

Вооружен напаѓач уби 18 деца и наставник во основно училиште во Увалде, Јужен Тексас, објави гувернерот Грег Абот, пренесоа АФП...

Свет4 часа

Наставничка е првата идентификувана жртва од масакрот во Тексас – се обидела да ги заштити децата од напаѓачот

Голема трагедија се случи вчера во САД кога 18-годишниот Салвадор Рамос уби најмалку 21 лице, меѓу кои 19 деца, ученик...

Свет5 часа

Лансирани три балистички проектили во Северна Кореја кога Бајден го напуштил регионот

Јужнокорејската војска соопшти дека Северна Кореја лансирала три балистички ракети рано утринава. Властите во Сеул соопштија дека проектилите биле лансирани...

Свет5 часа

Бајден по крвопролевањето во Тексас: Мора да направиме нешто, децата како да се на бојно поле

Американскиот претседател Џо Бајден ѝ се обрати на нацијата неколку часа по големото крвопролевање во основното училиште во Тексас, каде...

Европа16 часа

(Видео) Орбан прогласи вонредна состојба во земјата

Унгарската влада денеска прогласи вонредна состојба, соопшти премиерот Виктор Орбан. Причина за прогласување вонредна состојба е војната во Украина, а...

Македонија17 часа

(Видео) Пендаровски од Давос: Политиката на отворени врати не треба да важи само за НАТО, туку и за ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Годишниот состанок на Светскиот економски форум во Давос, денеска се обрати на...

Топ20 часа

Од водите на Вардар извлечен маж и итно пренесен во болница

Mеѓу зградата на МРТ и Железничкиот мост од водите на реката Вардар во Скопје бил изваден маж од Скопје, кој...

Македонија23 часа

Ковачевски: Автокефалноста на МПЦ– ОА е историска вест и автентичен дел на македонскиот идентитет

Голем е денешниот ден, историски, кога ги чествуваме Светите браќа Кирил и Методиј, да ја добиеме и автокефалноста на нашата...

Македонија1 ден

Архиепископот Стефан: 55 години седевме и чекавме во тремот, сега имаме кој да ни нацрпи вода

Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан се заблагодари на Српската православна црква и српскиот Патријарх Порфириј за признавањето на автокефалноста...

Македонија1 ден

(Видео) Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност во Вселенската патријаршија за МПЦ

Патријархот Порфириј на заедничката литургија во Соборниот храм во Скопје упати Томос за афтокефалност во Вселенската патријаршија на Македонската православна...

Економија1 ден

Грција одлучи да го плати рускиот гас во рубли, објавија агенциите

Сите грчки компании кои увезуваат руски гас се префрлија на нова процедура за плаќање на „Гаспром“ во рубли и нема...

Македонија1 ден

Пендаровски по повод 24 Мај: Сѐ уште има такви кои си земаат за право да имаат ексклузивитет врз заедничките добра

Денот посветен на солунските браќа, кои не само што ги поставија темелите на духовноста и на писменоста кај словенските народи...

Европа1 ден

СЗО за мајмунските сипаници: Нема да биде потребна масовна вакцинација

Од Светската здравствена организација осврнувајќи се на проблемот со мајмунски сипаници во неколку земји, наведуваат дека не веруваат дека епидемијата...