Контакт

Спорт

Ѓоковиќ чека „медицински исклучок“ за да учествува на Индијан Велс

Објавено пред

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, кој моментно е втор светски рекет, треба да настапи на АТП Мастерс 1000 турнирот во Индијан Велс. Тој е дел од ждребот за турнирот, но се уште чека да добие медицински исклучок за да може да влезе во Соединетите Американски Држави.

dobivaj vesti na viber

Ваква слична одисеја му се случуваше и во Австралија, а на крајот не настапи на гранслем турнирот и беше протеран од државата. Ова затоа што не е вакциниран против Ковид-19.

„Ѓоковиќ е на листата на тенисери и се наоѓа во ждребот. Во моментов сме во комуникација со неговиот тим. Сепак, и понатаму не знаеме дали ќе може да настапи бидејќи му е потребно одобрение за медицински исклучок за да добие можност за влез во државата“, велат од организацискиот одбор на турнирот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Зошто голот на Карим Бензема беше (правилно) поништен од ВАР?

Објавено пред

Еден од моментите на вчерашното финале на Лигата на шампионите помеѓу Реал Мадрид и Ливерпул предизвика огромен интерес и многу контроверзи, откако голот на Карим Бензема во финишот на првото полувреме беше поништен поради офсајд.

dobivaj vesti na viber

Французинот ја смести топката во мрежата, откако според францускиот судија Клемен Турпан беше во офсајд позиција и покрај тоа што топката до него пристигна од Фабињо. Уште почудно, зад линијата на Бензема беше Енди Робертсон.

Судијата и ВАР проценија дека топката ја упатува Федерико Валверде, иако последниот допир доаѓа од Фабињо. Покрај тоа, Робертсон не се смета како играч кој би го поништил офсајдот, бидејќи Бензема е зад голманот, односно Робертсон во оваа ситуација се смета за голман – уште поточно, кога голманот не е на своја позиција, мора да има барем двајца дефанзивци зад стрелецот на голот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Куртоа: Во Англија ме критикуваа, заслужувам поголем респект

Објавено пред

Тибо Куртоа го имаше можеби мечот на својата кариера, помагајќи голот на Реал Мадрид да остане недопрен во финалето на Лигата на шампионите против Ливерпул, по што влезе во напа на англиските медиуми, кои според него не го почитуваат доволно.

dobivaj vesti na viber

30-годишниот Белгиец, кој освои две титули од Премиерлигата во седум години со Челси пред да направи трансфер во Реал Мадрид, во ЛШ оваа сезона имаше 59 одбрани со 80.56 отсто одбрани, но најдоброто го сочува за финалето, во кое имаше 9 одбрани.

„Кажав дека кога Мадрид игра финалиња, победува. Бев на вистинската страна на историјата. Ми беше потребна победа во финале за кариерата, за целата работа која ја имам посветено и мислам дека не добивам доволно почит, посебно во Англија. Видов многу критики, посебно во Англија. Ги победивме најдобрите клубови на светот“, изјави Куртоа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Клоп до навивачите на Ливерпул: Букирајте хотели за Истанбул за следното финале

Објавено пред

Jирген Клоп е сигурен дека Ливерпул повторно ќе се кренат и ќе се радуваат на европска титула по вчерашниот 1:0 пораз од Реал Мадрид во финалето на Лигата на шампионите во Париз.

dobivaj vesti na viber

Тибо Куртоа блесна на голот, а Винисиус Жуниор го постигна единствениот гол за „црвените“ повторно да загубат од „кралевите“ како реприза на 2018 година, и од можни четири трофеи во 2021/22, Ливерпул останаа со титулите од Лига купот и ФА купот.

„Моите момци се обидоа да направат речиси се, посебно кога губевме со 1:0. Сакавме да бидеме похрабри во второто полувреме, но како што кажав и претходно, не е лошо да стигне до финалето. Имам силно чувство дека ќе се вратиме. Овие момци се многу конкурентни, имаме фантастична група на фудбалери кои следната година ќе се обидат повторно. Каде е финалето следната година? Истанбул. Букирајте си хотел“, вели Клоп.

Истанбул има посебно место во сеќавањата на навивачите на Ливерпул, бидејќи токму таму во 2005 во епското финале го совладаа Милан на пенали откако губеа со 3:0 на полувреме.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија47 минути

ВМРО-ДПМНЕ бара од власта да ја поддржи интерпелацијата што ќе ја поднесат за Талат Џафери

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за Обнова на Македонија ќе поднесе интерпелација за претседателот на Собранието на Македонија заради недоличното однесување, сите...

Свет1 час

Нови детали за масакрот во Тексас: Отворена истрага поради доцненењето на полицијата

Истражителите во Тексас ќе се обидат да утврдат кои критични грешки биле направени како одговор на смртоносното пукање во училиште...

Свет2 часа

Зеленски: Ослободувањето на Украина е прашање на време, ќе имаме повеќе оружје од Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето ноќно обраќање рече дека ослободувањето на Украина е се поблиску секој ден и дека...

Свет2 часа

Украина: Продолжуваат борбите во Северодонецк

Борбите за источниот украински град Северодонецк продолжуваат, а руските сили вршат напади, тврди Генералштабот на вооружените сили на Украина. „Со...

Регион14 часа

Димитров: Северна Македонија е генетски поврзана со Србија и Русија

Проблемот со европската интеграција на Северна Македонија не е централен за бугарскиот политички државен поредок. Формално, секоја влада носи одлуки...

Свет16 часа

Украинскиот премиер ја објави штетата што Украина ја претрпела од почетокот на војната

Украинскиот премиер Денис Шмигаљ изјави дека руската инвазија на неговата земја уништила повеќе од 25.000 километри патишта, неколку стотици мостови...

Македонија17 часа

ЦУК апелира на внимателност поради силно локално невреме и можни опасни порои во текот на викендот

Центарот за управување со кризи (ЦУК), согласно информацијата од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), превентивно апелира и препорачува на граѓаните...

Свет20 часа

(Видео) Русите повторно тестираа „Циркон“

Русија успешно ја тестираше хиперсоничната крстосувачка ракета „Циркон“, соопшти денеска руското Министерство за одбрана, додавајќи дека проектилот прелетал околу 1.000...

Македонија23 часа

Руската црква: Му благодариме на Бога што ја прекина долгогодишната раздвоеност меѓу МПЦ-ОА и Српската православна црква

Светиот синод на Руската православна црква (РПЦ) го поздрави враќањето на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) во единство со Српската...

Македонија1 ден

Наталитетот зголемен, од почетокот на годината склучени помалку бракови во споредба со лани

Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од оваа година, живородени се 4.009 деца и во споредба...

Топ1 ден

Веднаш откако бил осуден за семејно насилство, скопјанец ја нападнал поранешната сопруга во близина на судот

На паркинг во близина на кривичниот суд, скопјанец физички ја нападнал неговата поранешна вонбрачна сопруга веднаш откако бил осуден за...

Свет1 ден

Зеленски: Донбас ќе биде наш, иако ситуацијата е многу тешка

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека Русија греши ако мисли дека Лиман или Северодоњецк ќе бидат нејзини. „Донбас ќе...

Свет1 ден

„Си-ен-ен“: Вашингтон ќе вклучи ракетни системи со долг дострел во испораките на оружје за Украина

Вашингтон има намера да вклучи ракетни системи со долг дострел во вооружената помош за Украина, објави „Си-Ен-Ен“, повикувајќи се на...

Свет1 ден

Украина негира дека во нејзина нуклерна централа биле пронајдени големи количества на плутониум

Украинскиот нуклеарен инспекторат ја обвини Меѓународната агенција за атомска енергија дека подлегнала на руската пропаганда и побара поддршка за барањето...

Македонија1 ден

Притвор за осомничените за продажба на парцели за “ЕВН електрани”

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против седум лица, од кои за двајца постои основано сомнение...

Регион1 ден

Бугарија нема да отстапи од ветото без согласност на парламентот

Го потврдивме ветувањето дека темата за Северна Македонија задолжително ќе помине преку Народното собрание, изјави портпаролката во кабинетот на премиерот...

Свет2 дена

Русија тврди: Американската војска ослободи мајмунски сипаници од своите лаборатории

Мајмунската сипаница е увезена од Нигерија, каде што работат најмалку четири американски биолошки лаборатории, изјави Игор Кирилов, началник на силите...

Европа2 дена

Путин: Притисокот од непријателските земји е практично агресија

Притисокот од непријателските држави е „практично агресија“, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. – Предноста на интеграцискиот курс сега е...

Македонија2 дена

Османи: Слободата на Северна Македонија и секоја друга европска земја денеска се брани во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина оствари средба со својот домаќин Дмитро Кулеба. Ова...

Свет2 дена

Лавров: Западот ѝ објави тотална војна на Русија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги обвини западните земји дека водат тотална војна против Русија и рускиот народ...