Контакт

Спорт

Ѓоковиќ е многу загрижен за воздухот во Мелбурн

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ признава дека следејќи ги мечевите од квалификациите за Австралија опен низ чадот во Мелбурн станал „многу загрижен“ за настапите на првиот гренд слем од сезоната.

Актуелниот шампион од Австралија опен во последните години е голем поддржувач на активностите против климатските промени и вели дека тоа што се случува е „трагедија за Австралија“.

„Не е пријатно да се гледа како страдаат многу луѓе од последиците на оваа голема сила што е тешко да се сопре. Природата понекогаш ни покажува колку сме незначајни. Да бидам искрен, бев загрижен тие неколку дена кога траеја квалификациите. Мислам дека Мелбурн беше најзагадениот град на светот“, вели Ѓоковиќ.

Сепак, светскиот рекет број 2 верува во организаторите на еден од неговите најомилени турнири и очекува да нема проблеми од понеделник.

„Имам доверба во Мелбурн, во градот на ’четири годишни времиња’ како што го нарекуваат бидејќи промените се брзи. Еден дожд и малку ветер и небото е чисто. Последните три дена воздухот е навистина свеж. Дали ќе остане така не знам, но сигурен сум дека организаторите се подготвени“, вели 32-годишниот Србин.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Не сакам Ѓоковиќ да освои повеќе грен-слем титули од мене“

Објавено пред

Рафаел Надал признал дека не сака Новак Ѓоковиќ кариерата да ја заврши со со повеќе освоени грен-слен титули од него.

Светскиот рекет број 2, оваа недела ќе учествува на турнирот во Акапулко.

„Имам убави спомени од овој турнир. Тука се чувствувам како дома. По Австралија опен ова е многу важна недела за мене. Сакам да видам како ќе се чувствувам на теренот“, рекол Надал на средбата со новинарите.

Надал на првиот грен-слем во сезоната, Австралија опен, испадна во полу-финалето од Доминик Тим. Тој признал дека во финалето навивал против Новак Ѓоковиќ. Српскиот тенисер на крајот ја освои 17 грен-слем титула и го презеде врвот на АТП листата од Надал.

На вечната листа Надал сега има две грен-слем титули повеќе од Ѓоковиќ.

„Светот во кој што живееме понекогаш е превртлив. Имам добар однос со Доминик, имам добар однос со Ѓоковиќ. Но ако ме прашате дали би сакал Новак да освои повеќе грен-слем титули во повеќе од неме, тогаш одговорот е не. Таква е реалноста. Но, кога Ѓоковиќ ќе освои трофеј јас секогаш му честитам“, рекол Надал и дополнил.

„Тоа е чист професионализам. Верувам дека доколку го прашате Новак дали би сакал Ролан Гарос да го освојам јас или Доминик, веројатно одговорот ќе биде, Доминик“.

Надал на првото коло на турнирот во Акапулко ќе игра против Пабло Андухар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Коронавирусот ги затвори трибините на стадионите во Италија

Објавено пред

Серија А донесе одлука, шест натпревари од претстојното 26 коло ќе се играат пред празни трибини поради коронавирусот. Тоа значи дека најголемото италијанско дерби Јувентус-Интер, кое може да реши многу прашања околу шампионската трка, ќе се игра пред празни трибини.

Покрај на натпреварот во Торино, трибините за навивачите ќе бидат затворени и на натпреварите Удинезе-Фиорентина во Удине, Милан-Џенова на „Сан Сиро“, Парма-СПАЛ на „Енио Тардини“, Сасуоло-Бреша во Реџо Емилија и Сампдорија-Верона во Џенова.

Тоа значи дека навивачите ќе можат во живо да ги гледаат натпреварите што се играат во јужниот дел на Италија: Наполи-Торино, Лече-Аталанта, Лацио-Болоња и Калјари-Рома.

Одлуката стадионите да бидат затворени за навивачите проади коронавирусот е донесена на барање на Серија А. Истата ја поддржале премиерот на Италија Џузепе Конте и министерот за спорт Виченцо Спадафора.

Исто така без публика ќе се игра и реванш мечот во Лига Европа помеѓу Интер и Лудогорец.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милвоки посилни од Бредли Бил, рекорден натпревар за Ембид (Видео)

Објавено пред

Милвоки Бакс по едно продолжение славеа во Вашингтон 137:134. Дуелот мина во надигрувањето на Крис Мидлтон и Бредли Бил. Џоел Ембид против Атланта го одигра најдобриот меч во кариерата, а Џејмс Харден повторно одигра натпревар со 30+ поени.

Најдобриот тим во лигата Милвоки, испушти 18 поени предност во Вашингтон, со поените од линијата за слободни фрлања на Ерик Бледсо избори продолженија, во кои се истакна Мидлтон со девет поени во низа.

Мидлтон постигна 40 поени во победата на Бакс 137:134. Покрај Мидлрон кај Бакс се истакнаа Бледсо со 23 поени, односно Јанис Адетокумбо со 22 поени и 14 скока.

Бредли Бил одигра нестварен натпревар за Вашингтон, тој постигна 55 поени.

Џоел Ембид против Атланта постигна рекордни во кариерата 49 поени, на кои придодаде 14 скока. Камерунецот во третата четвртина имаше свое шоу со кое на нозе ги крена сите во „Велс Фарго“ арената.

Хјустон, без Расел Вестбрук, немаа проблеми во дуелот со еден од најслабите тимови во лигата, Њујорк Никс. Џејмс Харден погоди 14 шутеви од 25 обиди мечот го заврши со 37 поени.

Далас запишаа лесна победа над Минесота 139:123. Лука Дончиќ поради големата предност одигра само три четвртини. Словенецот мечот го заврши со 20 поени, девет скока и седум асистенции.

Резултати:

Кливленд-Мајами 125:119
Филаделфија-Атланта 129:112
Вашингтон-Милвоки 134:137
Бруклин-Орландо 113:115
Хјустон-Њујорк 123:112
Далас-Минесота 139:123
Јута-Финикс 111:131
ЛА Клиперс-Мемфис 124:97

Прикажи повеќе...

Најново

Регион48 минути

Двајца Срби во карантин во Шабац, еден се вратил од Тајлaнд, а другиот од Милано

Двајца мажи се сместени на инфективното одделение на Општата болница во Шабац, поради сомнение дека се заразени со коронавирусот, пренесува...

Македонија1 час

Владата со препораки за коронавирусот – да се откажат сите патувања и екскурзии на учениците во Италија

Владата донесе повеќе заклучоци и препораки за превенција и заштита на јавното здравје и здравјето на граѓаните од коронавирусот. Како...

Регион2 часа

Во Хрватска потврден првиот случај на коронавирус

Потврден еден случај на заразен со коронавирус во Хрватска. „Се работи за помлад човек, кој се наоѓа на Клиниката за...

Македонија4 часа

Маж варел кафе на плин и го предизвикал пожарот во Ново Лисиче

Од запалениот стан во Ново Лисиче пожарникарите извлекле петмина, меѓу кои една неподвижна жена и маж, кој од стресот не...

Македонија4 часа

Патник од Дубаи заврши на Инфективна клиника, се прават тестирања за коронавирус

Пред неколку часа на Инфективната клиника во Скопје е примен пациент кој пред неколку дена допатувал од Дубаи, каде што...

Актуелно5 часа

Режисерите на „Медена земја“ подготвуваат нови филмови

Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, македонските режисери на документарниот филм со двојна номинација за Оскар „Медена земја“, се подготвуваат за...

Македонија5 часа

(Видео) Милошоски ја предаде „бомбата” за Заев во Обвинителствотo

„Она што го поседувавав како материјал, аудио и транскрипти во кои се слуша гласот на Зоран Заев, го предадов во...

Регион5 часа

Двајца Срби, членови на екипажот на крузерот, имаат коронавирус

Двајца државјани на Србија, членови на екипажот на бродот „Дајмонд принцес“, е потврдено дека се заразени со коронавирусот. Информацијата ја...

Македонија7 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира пред Обвинителството и Врховниот суд

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на протест во 18 часот, кој ќе почне пред Обвинителството, а ќе заврши пред...

Спорт7 часа

Џордан во солзи се прости од Коби Брајант (Видео)

Кошаркарската легенда Мајкл Џордан се прости од Коби Брајант, кој на 26 јануари заедно со својата ќерка Џијана и уште...

Македонија7 часа

Тестовите потврдија – нема заразен од коронавирус во земјава

Лицето кое синоќа беше примено на Инфективната клиника во Скопје е тестирано и нема коронавирус, потврдија од Министерството за здравство....

Свет7 часа

Почна процесот за екстрадиција на Асанж во САД

Првото рочиште во процесот на екстрадиција на Џулијан Асанж во САД се одржа пред судот во Лондон, при што двете...

Свет18 часа

Паника од коронавирусот, Италијанците ги испразнија супермаркетите

Во напад на паника поради коронавирусот Италијанците ги испразнија супермаркетите, а фотографиите на празни полици што ги објавија медиумите се...

Спорт18 часа

Ванеса Брајант ја тужи хеликоптерската компанија за трагичната несреќа

Ванеса Брајант поднела тужба против хеликоптерската компанија „Ајланд експрес хеликоптерс“ барајќи економска и казнена отштета по смртта на нејзиниот сопруг,...

Свет19 часа

Вајнштајн прогласен за виновен за сексуални напади

Поранешниот филмски продуцент Харви Вајнштајн е прогласен за виновен за две точки од обвиненијата за сексуален напад. Според Би-би-си, тој...

Македонија21 час

Поради ужасните услови за живеење во Битола, Лука се враќа во Скопската зоолошка градина

Социјалните мрежи денеска беа преплавени од фотографии од тажното мајмунче Лука, сместено во валкан кафез во битолската Зоолошка градина, без...

Свет23 часа

Автомобил удри во карневалска поворка – 15 лица повредени во Германија

Полицијата уапси возач кој со сребрен караван се забил во карневалска поворка во Германија, пpи што се повредени 15 лица....

Европа23 часа

Бројот на починати од коронавирус во Италија се зголеми на седум лица

Во Италија почина и седмото лице од коронавирус. Станува збор за 80-годишен маж, кој претходно бил хоспитализиран, пренесоа локалните медиуми....

Македонија1 ден

Филипче апелира граѓаните да ги откажат патувањата во Италија

По петте смртни случаи од коронавирус во Италија, министерот за здравство, Венко Филипче, апелира граѓаните да ги одложат сите патувања...

Свет1 ден

Шведска – земја во која пратениците немаат привилегии, дури и кафето го плаќаат од својот џеб

Народните избраници во Шведска имаат право на канцелариски простор од седум квадратни метри, мали станови за службени лица и строги...

Досие