Контакт

Спорт

Ѓоковиќ прв од големата тројка стигна до третото коло на „Ролан Гарос“

Објавено пред

За нешто повеќе од 2 часа на теренот во Париз, српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласира во третото коло на грен слем турнирот „Ролан Гарос“. Ѓоковиќ со максимални 3-0 славеше против Уругваецот Пабло Куевас, и тоа по сетови 6-3, 6-2 и 6-4.

Уругваецот дури петпати загуби поени на својот сервис наспроти само едниот таков неуспех на српскиот ас.

Доминантната игра на првиот светски рекет не успеа да ја разниша ниту недоличното однесување на еден гледач во публиката поради што Новак се пожали на судијата, но одличната психолошка подготвеност го доведе до нов триумф и дуел против Литванецот Беранкис, кој со 3-1 беше подобар од Австралиецот Дикворт.

И шведскиот тенисер Мајкл Имер се пласира во третото коло на „Ролан Гарос“ откако денеска со 3-1 (6:0, 2:6, 6:4, 6:3) славеше против домашниот претставник Гаел Монфис. Со тоа Имер стана првиот Швеѓанец што стигнал до третото коло во Париз по Робин Содерлинг кому тоа му успеа пред 10 години.

Имер во следното коло игра против Италијанецот Јаник Синер, кој по четири сета, славеше ((6:1, 7:5, 3:6, 6:3) против сонародникот Џанлука Мегер.

Десеттиот светски тенисер во моментот, Аргентинецот Диего Шварцман, го победи Словенецот Аљош Бедене со 6:4, 6:2, 6:4 и во третото коло ќе игра против Германецот Филип Колшрајбер, кој денеска беше подобар од Русинот Аслан Карацев со 3-1 (6:3, 7:6, 4:6, 6:1).

Уште еден Италијанец е во третата рунда – Матео Беретини. Тој со лесни 3-0 (6:3, 6:3, 6:2) славеше против Аргентинецот Корија и за противник во следното коло ќе го има Кореецот Квон Сунву, кој со 3-0 беше подобар од Андреас Сепи.

Пласман во следна рунда обезбедија и Лоренцо Мусети, Доменик Кепфер и Камерон Нори.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ангеловски: Нема разочарување, имаме уште два натпревари!

Објавено пред

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски по натпреварот со Австрија изјави дека репрезентацијата не успеала да се соземе по вториот примен гол.

„Не можам да не бидам горд на овие момци, тие се тие што го донесоа ова ЕП. На моменти функциониравме денеска добро, на моменти имавме и посед, контрола на мечот, но кога се кршеше резултатот, клучна беше шансата на Николов за 1-2, а клучен беше и вториот гол на Арнаутовиќ. Нема зошто да се разочараме, имаме уште два меча, а треба да се подготвиме да не ги направиме грешките од овој меч. Жал ми е за таа шанса на Николов“ – рече Ангеловски.

Ангеловски упати благодарност за макнавивачи кои во голем број дојдоа во Букурешт.

„Морам да изразам благодарност до навивачите, немам зборови за атмосферата која на направија и многу жалам што не им возвративме со позитивен резултат, но се надевам дека веќе на следниот меч ќе ги израдуваме“ – рече Ангеловски.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пандев: За нас ова е големо искуство, жал ми е за навивачите!

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Македонија безмалку 80 минути имаше нерешен резултат во дуелот со Австрија, но во последните минути Австријците со 2 гола стигнаа до победата.

По мечот во Букуреш капитенотот на нашит национален тим, Горан Пандев рече дека жали затоа што фудбалерите не ги израдувале многубројните навивачи кои допатуваа во Букурешт.

„Како и за првпат, за прв натпревар на Европското првенство, за нас ова е едно големо искуство. Одигравме одлични 70 минути. Австрија физички е многу посилна од нас, имаат добра клупа, знаевме дека ако издржиме во првите 15 минути, можеме. Примивме еден несреќен втор гол, па натпреварот беше решен. Шансите не се загубени, треба добро да се одмориме. Не чека уште еден тежок натпревар против Украина, на кој мора да играме отворено и да одиме на победа затоа што нема што да загубиме. Најмногу ми е жал за луѓето кои дојдоа тука, им благодарам од срце. Ние го дадовме максимумот, се надевам дека ќе бидеме уште подобри“, изјави Пандев по мечот.

„Рисовите“ следниот меч на ЕП го играат во четврот против Украина.

Прикажи повеќе...

Спорт

Арнаутовиќ е голем играч, ама „мал“ човек – се „закачи“ со Алиоски

Објавено пред

Фудбалската селекција на Австрија со 3-1 ја совлада Македонија во првиот меч од групата Ц на Европското првенство.

Третиот гол во мрежата на Димитривски беше дело на нововлезениот Марко Арнаутовиќ кој веднаш по погодокот непримерно му се нафрли на нашиот играч – Езѓан Алиоски.

Не ја знаеме причината за кавгата, но гестикулациите на фудбалскиот ветеран направија грда слика во финишот на мечот.

И по крајот на дуелот двајцата фудбаери се обидоа да ги разјаснат недоразбирањата, но се чини дека не успеаја во тоа.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт1 час

Македонија со пораз од Австрија на стартот на ЕП

Замените на австрискиот селектор Фода – Грегорич и Арнаутовиќ беа кобни за македонскиот национален тим во првиот меч на едно...

Спорт3 часа

(Видео) Пандев го постигна првиот гол за Македонија на ЕП

Македонската фудбалска репрезетнација израмни против Австрија (1-1) на ЕП, со гол на Горан Пандев. Пандев во 28. минута ја искористи...

Македонија8 часа

За првпат по 9 месеци, во Македонија нема починат од коронавирус

За прв пат по 2 септември 2020, во Македонија не е забележан ниту еден смртен случај од Ковид-19, во изминатото...

Европа8 часа

ЕМА: „Астразенека“ да не се дава на постари од 60 години

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека треба да се избегнува вакцината „Астразенека“  за лица над 60 години, поради стравувања...

Топ9 часа

Полицаецот по кој се трагаше е пронајден починат во водите на Брегалница

Во возило во водите на Брегалница е пронајдено е телото на 51 годишниот полицаец Т.С. од Делчево, кој беше пријавен за...

Македонија9 часа

Османи: Ќе вложам напори во среда да бидам во Скопје за да се обратам пред Комисијата

Ќе ги вложам сите напори да ја прекинам тековната дипломатска офанзива за во среда на неколку часа да бидам во...

Спорт9 часа

Селекторот Ангеловски емотивен: Вие сте моите херои!

Пред денешното деби на Македонија на Европското првенство, на натпреварот во Букурешт против Австрија, селекторот Игор Ангеловски на Инстаграм сподели...

Македонија13 часа

Општина Центар за протестот: Ќе се засадат нови дрвја на Орце Николов, отстранетите беа стари, болни и оштетени

По повод денешниот протест против сечата на дрвјата на улицата Орце Николов, општина Центар тврди дека останува посветена на остварување...

Македонија1 ден

Мицкоски: Ги почитуваме стратешките интереси на партнерите, но ги почитуваме и македонските национални интереси

ВМРО-ДПМНЕ ги почитува стратешките интереси на стратешките партнери, но тоа не значи дека немаме право да ги почитуваме и да се...

Македонија1 ден

Заев: Извозот на канабис за медицински цели oд Северна Македонија во ЕУ станува реалност

Извозот на сув цвет од канабис за медицински цели од Северна Македонија за пазарите во Европската Унија станува реалност, пишува...

Спорт1 ден

Ериксен во стабилна состојба префрлен во болница

Данскиот репрезентативец, Кристијан Ериксен, во стабилна состојба е префрлен во болницата во Копенхаген. Натпреварот, помеѓу Данска и Финска е прекинат...

Македонија1 ден

Османи: Зголемена е активноста на ЕУ за почеток на преговорите, но исходот е непредвидлив

Се забележува една невообичаена зголемена активност од сите земји членки за Македонија да ги почне преговорите со ЕУ, истакна министерот...

Македонија1 ден

Регистрирани 21 нов случај на коронавирус, почина едно лице

Денеска се регистрирани 21 нов случај на Ковид-19, оздравени се 7 пациенти, а пријавенo е едно починатo лицe. Во последните...

Македонија1 ден

Заев отвори канцеларија за директни средби со граѓаните во Струмица

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска во Струмица ја отвори Канцеларијата за непосреден контакт со граѓаните. Од Владата велат дека...

Македонија1 ден

Средношколскиот сојуз: Училишта бараат пари од учениците за издавање на свидетелства

Сојузот на средношколците реагира дека некои училишта бараат од учениците пари за издавање на свидетелства. „Изминативе неколку денови Сојузот на...

Македонија2 дена

Македонија повеќе не е на германската листа на ризични земји

Според новите податоци, објавени од државниот германски институт „Роберт Кох“, Македонија повеќе не се смета за ризична држава од Ковид-19....

Спорт2 дена

Арнаутовиќ: Не го отпишувајте Пандев поради неговите години

Македонија и Австрија, утре ќе го одиграат првиот натпревар во Ц-групата на Европското првенство. Дуелот на двете селекции, во Букурешт,...

Спорт2 дена

Пандев со обраќање до нацијата: Генерацијата која ја обедини цела Македонија

Капитенот Горан Пандев преку Инстаграм прати порака до нацијата пред историскиот настап на Европското првенство во фудбал, во кое зборува...

Регион2 дена

Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ за деца од 12 до 15 години

Агенцијата за лекови и медицински помагала на Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ за деца на возраст од...

Македонија2 дена

Заев – Брнз: Извршната наредба на Бајден ги штитат САД, Северна Македонија и сојузниците

Премиерот, Зоран Заев, денеска имаше средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Брнз, при што во фокусот на разговорите...

Досие