Контакт

Спорт

Ѓоковиќ се израмни со Серена Вилијамс

Објавено пред

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ веќе одамна го собори рекордот по бројот на недели поминати на првото место на АТП ранг-листата, а сега го израмни рекордот и на најуспешната дама во светот на тенисот, Серена Вилијамс.

Ѓоковиќ вчера ја почна 319. недела на врвот на светскиот тенис. Серена последен пат на врвот на ВТА беше во март 2017 година, а од тогаш ниту една нејзина колешка не дошла ниту блиску до тој успех.

Сепак, пред Серена Вилијамс има две тенисерки со подобар ефект. Се работи за Мартина Навратилова, која на врвот била 332 недели, и Штефи Граф, која 377 недели беше број 1.

Новак Ѓоковиќ не крие дека цел му е да го надмине рекордот на Граф, му недосигаат уште 58 недели на врвот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Плеј-ин пресметка Лејкерси-Вориорс

Објавено пред

ЛА Лејкерс и покрај петтата последовна победа не успеаја да влезат во плеј-фот. Актуелните шампиони ќе разигруваат со Голден стејт Вориорс за место во плеј-офот и дуел со Финикс Санс во плеј-офот.

Лејкерси завршија на седмото место во Западната конференција, Вориорс се осми. Победникот ќе игра против вторпласираните Финикс Санс. Поразениот од овој дуел, за осмата позиција и дуел со Јута Џез во плеј-офот, ќе разигрува против победникот од дуелот помеѓу Мемфис Гризлис и Сан Антонио Спарс.

На истокот, за седмото место ќе играат Бостон Селтикс и Вашингтон Визардс. Поразениот за осмото место потоа ќе се бори против победникот од пресметката помеѓу Индијана Пејсерс и Шарлот Хорнетс.

Познато е дека на истокот во првата плеј-оф рунда ќе играат Њујорк Никс (4) и Атланта Хокс (5), односно Милвоки Бакс (3) и Мајами Хит (6). На западот познати се двојките Денвер (3)-Портланд (6) и ЛА Клиперс (4)-Далас (5).

Прикажи повеќе...

Спорт

Наместо во недела, последното коло во Ла Лига ќе се игра во сабота

Објавено пред

Последното коло во Ла Лига, кое решава за титулата, нема да се одигра во недела, туку ден претходно. Ла Лига го смени распоредот поради настапот на Виљареал во финалето, во Лига Европа.

Виљареал, за трофејот во Лига Европа, ќе игра на 26.мај против Манчестер јунајтед. Клубот побара, а Ла Лига го прифати барањето, колото да се игра во сабота, за да му овозможи на тимот да има ден повеќе за одмор и подготовка за финалето.

Во последното коло Виљареал ќе гостува во Мадрид кај Реал.

Прикажи повеќе...

Спорт

Се топи предноста на Ѓоковиќ

Објавено пред

Се топи предноста на Новак Ѓоковиќ на АТП листата. Српскиот тенисер, не успеа да ја одбрани титулата на Мастерсот во Рим, поради што остана без 400 бодови. Ѓоковиќ со 11.063 поени ја започна својата 321 недела на првото место, на АТП листата.

Ѓоковиќ, се уште има добра предност во однос на Данил Медведев (9.793). Ѓоковиќ, сигурно ќе биде прв до почетокот на Ролан Гарос, а веројатно и по завршувањето на овој Гренд слем.

Медведев треба да го освои Ролан Гарос за да го престигне Ѓоковиќ.

Трет на оваа листа е Рафаел Надал, со 163 поени помалку од Медведев. Можно е Надал, до почетокот на Ролан Гарос да одигра еден турнир за да се врати на второто место.

Во Топ 5 на АТП листата се уште и Доминик Тим (8.445) и Стефанос Циципас (7.430).

Прикажи повеќе...

Најново

Свет26 минути

Индија почна со дистрибуција на свој лек против коронавирус

Индија почна со дистрибуција на нов, домашен лек за лекување на симптомите од Ковид-19. Властите го одобрија лекот 2-ДГ, кој...

Свет45 минути

(Видео) Тврдат дека Израел фрлил забранета бомба врз Газа, од која се топи човечко месо

На социјалните мрежи се шири видео со ракетирање на Појасот Газа, за кое се тврди дека е доказ дека Израел...

Регион2 часа

Почнува самитот Брдо-Бриони: Целта е што побрзо приближување на Западен Балкан кон ЕУ

Балканските лидери учествуваат на самитот Брдо-Бриони. На самитот учествуваат претседателите на процесот, претседателите на Словенија и Хрватска и лидерите на...

Свет3 часа

СЗО: Животниот век на работниците загрозен по пандемијата на коронавирусот

Премногу долгото работно време е смртоносно за стотици илјади луѓе во светот и ова е тренд што може да се...

Европа3 часа

Германски виролог предупредува: И следната година ќе мора да се вакцинираме

Шефот на германскиот независен советодавен панел за вакцинација, вирусологот Томас Мертенс, изјави дека е многу веројатно декаи следната година  сите...

Свет4 часа

На повидок нова вакцина – „Санофи“ и „ГСК“ велат дека произведува силен имунолошки одговор

Француската фармацевтска компанија „Санофи“ денеска соопшти дека експерименталната вакцина против Ковид-19, која ја развива заедно со „Глаксо Смит Клајн“ ќе...

Свет4 часа

Израел утрово изврши серија воздушни напади на Газа, висококатници срамнети со земја

Израелските воздушни сили рано утрово извршија серија масовни воздушни напади на повеќе локации во градот Газа. Најновата беше извршена само...

Свет4 часа

Товарен воз со токсични материи излета од шините во САД

Во близина на градот Сибли во американската држава Ајова воз на компанијата „Унион Пацифик“, кој превезувал тенкови и вагони со...

Македонија14 часа

(Видео) Заев: СДСМ останува локомотива за напредокот на македонската држава

Со задоволство сакам да соопштам дека денеска СДСМ одржа успешен 26. Конгрес, а веднаш потоа и прва седница на новоизбраниот...

Македонија20 часа

Лукаревска избрана за заменик-претседателка на СДСМ

Сања Лукаревска е новата заменик-претседателка на СДСМ, беше одлучено на денешниот 26. Конгрес на партијата. Таа беше изгласана со 682...

Свет20 часа

Нетанјаху со благодарност до земјите кои го поддржале Израел, меѓу нив и Македонија

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху на социјалните мрежи им се заблагодари на владите на голем број земји во светот за, како...

Македонија21 час

Регистрирани се 62 нови случаи на Ковид-19, починати се 14 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.557 тестирања, а регистрирани се 62 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео)10 годишно девојче во урнатините на Газа, низ солзи вели: Не можам да го трпам ова, јас сум само дете

Жестоките напади меѓу Израел и Хамас се најтешки за луѓето во Газа, каде што луѓето умираат секој ден – претежно...

Свет1 ден

Курц: Целта на истрагата е да ме отстранат од функцијата

Австрискиот канцелар Себастијан Курц оцени дека целта на поднесената пријава против него, поради наводни лажни изјави пред истражниот одбор во...

Свет1 ден

Гутереш запрепастен од страдањата на цивилите во Газа

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш е „шокиран“ од страдањето на цивилите во Газа, рече неговиот портпарол. „Генералниот секретар е...

Свет1 ден

(Видео) Немирна ноќ во Газа, истрелани околу 120 ракети, бројот на загинати и повредени расте

Израелската армија објави дека 120 проектили биле истрелани од Појасот Газа во текот на ноќта. Продолжена е вонредната состојба во...

Свет2 дена

Нетанјаху до Бајден: Израел не сака да повредува лица кои не се вклучени во борбата со Хамас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска му соопшти на американскиот претседател Џо Бајден дека Израел „прави се за да избегне повреда...

Македонија2 дена

13 починати и 112 нови случаи на Ковид-19 од 4.196 тестови

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Свет2 дена

(Видео) Израел во Газа уништи зграда во која се канцелариите на „Ал-Џезира“ и светски агенции

Израел во воздушен напад уништи зграда во која се сместени канцелариите на катарската телевизија „Ал-Џезира“, како и на светските новински...

Македонија2 дена

Заев: Законот за дивоградбите ќе се врати во Собрание, мора да ги спасиме домовите на сиромашните

Премиерот Заев вели дека не се откажува од носењето на Законот за легализација на дивоградбите. Откако претседателот Стево Пендаровски не...

Досие