Контакт

Спорт

Карацев: Сакам да се соочам со Федерер!

Објавено пред

Рускиот тенисер Аслан Карацев (27), кој неодамна на АТП-турнир во Белград го совлада моментно најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ, има голема желба да одигра меч против својот идол од детството – Роџер Федерер.

Иако швајцарскиот ас полека попушта со формата, пред сѐ, поради повредата, но и поради годините (за 3 месеци ќе наполни 40), сепак рускиот тенисер верува дека Федерер има уште многу да му понуди на светскиот тенис.

Карацев сака пред да замине Федерер во пензија да одигра меч против него.

„Ги сакам Агаси и Сампрас, кога тие заминаа, го гледав Федерер. Неговата игра не може да се спореди со ниедна од претходните тенисери. Не само што ми остана идол, сакам да играм против него. Од детството го гледав, затоа сакам да се соочам со него“, рече Карацев.

Федерер од јануари минатата година одигра само еден турнир, во Доха, а следниот на кој би требало да се појави е оној во Женева.

„Феноменално е да се игра со 39 години. Не знам како ја одржува формата, тоа е реткост. Неверојатно е како се движи на теренот“, додаде рускиот тенисер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Манчини останува италијански селектор до 2026

Објавено пред

Роберто Манчини официјално потпиша нов договор со кој ќе остане селектор на Италија до 2026 година, откако го предводеше „препородот“ на „аѕурите“ по срамниот неуспех за квалификување на Светското првенство во 2018 година.

Претседателот на Италијанската фудбалска федерација (ФИГЦ), Габриеле Гравина потврди дека Манчини ќе ги предводи „аѕурите“ на следните две Светски првенства и две Европски првенства.

„Најважно беше да се постави континуитет на работата во репрезентацијата. Победите секогаш се важни, но проектот е најважен. Манчини заврши одлична работа последните две години, што беше цел за почитување на нашите навивачи“, вели Гравина.

Прикажи повеќе...

Спорт

Претседателот на германската федерација си замина по „нацистичките“ коментари

Објавено пред

Фриц Келер се повлече од позицијата претседател на Германската фудбалска федерација (ДФБ) по контроверзните „нацистички“ коментари.

64-годишниот Келер беше избран за претседател на ДФБ во септември 2019, кога немаше противкандидат, но беше под притисок на јавноста по навредливите коментари за потпретседателот на федерацијата, Рајнер Кох во април.

Келер го спореди Кох со „славниот“ нацистички судија Роланд Фрajзлер, креаторот на нацистичките „народни судови“ на состанок на бордот на федерацијата, по што му беше изгласана недоверба

„Како што најавив, ја оставам мојата позиција на претседател достапна за потребен нов почеток во Германската фудбалска федерација. Ја преземам одговорноста за коментарите на состанокот на 23 април, кои се случија во срамни околности за ДФБ, но мојата оставка нема да ги реши проблемите во германскиот фудбал“, објави Келер.

Кох и вториот потпретседател Петер Петерс ќе бидат преодни претседатели до 2022 кога ќе има избори за позицијата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Близнаците Њокас потпишаа за Металург

Објавено пред

Браќата близнаци, Кевин и Оливие Њокас од денеска и официјално се дел од Металург. Близнаците со Металург потпишаа двегодишен договор. Кевин и Оливие се први Французи во историјата на клубот од Автокоманда.

Браќата открија дела долго време преговарале со Металург. Оливие, за клубот, слушнал само убави зборови од својот соиграч, Кирил Лазаров.

Кевин Њокас е десен бек, кој професионалната кариера ја почна во Пари Сен Жермен за кој настапувал од 2006 до 2012 години. Потоа по две години играше во Шамбери и во Гепинген, а една сезона го носеше дресот и на Гумерсбах. Од 2018 година е дел од Бенфика од каде и доаѓа во Металург. За репрезентацијата на Франција одигра 41 натпревар и има златни медали од ЕП 2014 во Данска и СП 2015 во Катар.

Оливие Њокас е лев бек, кој исто така првиот професионален договор го потпишал со екипата на Пари Сен Жермен, за која настапувал од 2006 до 2008 години. Оливие по заминувањето од ПСЖ една сезона мина во шпанскиот Алкобендас, а потоа пет сезони беше дел од Кретеј.

Од 2014 до 2016 години го носеше дресот на Балинген, а последните пет сезони ги мина во Нант, каде настапуваше со селекторот и капитен на македонска репрезентација, Кире Лазаров.

За репрезентацијата на Франција одигра 32 натпревари и е носител на сребрен медал од ОИ 2016 во Бразил и на златен медал од СП 2017 во Франција.

Фото/rkmetalurg.mk

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија47 минути

Пендаровски: Процесот на преговори со ЕУ не смее да се оптоварува со историски контроверзии

ти на состанокот на лидерите на земјите учеснички во Процесот „Брдо – Бриони“, што се одржува во Брдо кај Крањ....

Македонија2 часа

Денеска се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, починати се 19 лица

Министерството за здравство информира дек во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на...

Регион3 часа

(Видео) Вучиќ: Не успеавме да се договориме, иницијативата на Србија не беше прифатена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по самитот Брдо-Бриони рече дека целиот регион е на европскиот пат и дека треба заедно...

Економија5 часа

Oд полноќ се намалува цената на еуросупер БС-95 и на мазутот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет6 часа

Индија почна со дистрибуција на свој лек против коронавирус

Индија почна со дистрибуција на нов, домашен лек за лекување на симптомите од Ковид-19. Властите го одобрија лекот 2-ДГ, кој...

Македонија6 часа

Захариева: Властите во Македонија ќе направат сѐ што можат Бугарите таму да се сѐ помалку

И Европа и ние ќе го следиме пописот во РСМ и очекуваме да се спроведе според сите европски стандарди и...

Свет6 часа

(Видео) Тврдат дека Израел фрлил забранета бомба врз Газа, од која се топи човечко месо

На социјалните мрежи се шири видео со ракетирање на Појасот Газа, за кое се тврди дека е доказ дека Израел...

Свет8 часа

СЗО: Животниот век на работниците загрозен по пандемијата на коронавирусот

Премногу долгото работно време е смртоносно за стотици илјади луѓе во светот и ова е тренд што може да се...

Европа9 часа

Германски виролог предупредува: И следната година ќе мора да се вакцинираме

Шефот на германскиот независен советодавен панел за вакцинација, вирусологот Томас Мертенс, изјави дека е многу веројатно декаи следната година  сите...

Свет9 часа

На повидок нова вакцина – „Санофи“ и „ГСК“ велат дека произведува силен имунолошки одговор

Француската фармацевтска компанија „Санофи“ денеска соопшти дека експерименталната вакцина против Ковид-19, која ја развива заедно со „Глаксо Смит Клајн“ ќе...

Свет9 часа

Израел утрово изврши серија воздушни напади на Газа, висококатници срамнети со земја

Израелските воздушни сили рано утрово извршија серија масовни воздушни напади на повеќе локации во градот Газа. Најновата беше извршена само...

Свет10 часа

Товарен воз со токсични материи излета од шините во САД

Во близина на градот Сибли во американската држава Ајова воз на компанијата „Унион Пацифик“, кој превезувал тенкови и вагони со...

Македонија19 часа

(Видео) Заев: СДСМ останува локомотива за напредокот на македонската држава

Со задоволство сакам да соопштам дека денеска СДСМ одржа успешен 26. Конгрес, а веднаш потоа и прва седница на новоизбраниот...

Македонија1 ден

Лукаревска избрана за заменик-претседателка на СДСМ

Сања Лукаревска е новата заменик-претседателка на СДСМ, беше одлучено на денешниот 26. Конгрес на партијата. Таа беше изгласана со 682...

Свет1 ден

Нетанјаху со благодарност до земјите кои го поддржале Израел, меѓу нив и Македонија

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху на социјалните мрежи им се заблагодари на владите на голем број земји во светот за, како...

Македонија1 ден

Регистрирани се 62 нови случаи на Ковид-19, починати се 14 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.557 тестирања, а регистрирани се 62 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео)10 годишно девојче во урнатините на Газа, низ солзи вели: Не можам да го трпам ова, јас сум само дете

Жестоките напади меѓу Израел и Хамас се најтешки за луѓето во Газа, каде што луѓето умираат секој ден – претежно...

Свет1 ден

Курц: Целта на истрагата е да ме отстранат од функцијата

Австрискиот канцелар Себастијан Курц оцени дека целта на поднесената пријава против него, поради наводни лажни изјави пред истражниот одбор во...

Свет1 ден

Гутереш запрепастен од страдањата на цивилите во Газа

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш е „шокиран“ од страдањето на цивилите во Газа, рече неговиот портпарол. „Генералниот секретар е...

Свет1 ден

(Видео) Немирна ноќ во Газа, истрелани околу 120 ракети, бројот на загинати и повредени расте

Израелската армија објави дека 120 проектили биле истрелани од Појасот Газа во текот на ноќта. Продолжена е вонредната состојба во...

Досие