Контакт

Спорт

Гладбах ја доби „битката“ на Борусиите!

Објавено пред

Борусија Менхенгладбах стигна до фантастична 4:2 победа во „дербито на Борусиите“ против Борусија Менхегладбах во последниот меч за двата клуба пред паузата поради Светското првенство.

dobivaj vesti na viber

Јонас Хофман ги донесе домаќините во водство по само четири минути игра, но „милионерите“ се вратија преку Јулијан Бранд во 19. минута. Сепак, домаќините ја презедоа контролата на мечот, откако Рами Бенсебаини во 26. минута и Маркус Турам четири минути подоцна ја збудалеа домашната публика. Дортмунд го комплетираше лудото прво полувреме намалувајќи на 3:2 преку Нико Шлотербек во 40. минута. Сепак, на крајот домаќините ја потврдија победата преку Куадио Коне само што започна второто полувреме.

Дортмунд останува на шестото место на табелата со 25 поени, додека Менхенгладбах сега се веднаш зад нив со 23 поени.

(function (el) {
window.addEventListener(“message”, (event) => {
if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) {
if (el.id === event.data.id) {
el.style.height = event.data.height + “px”;
}
}
});
})(document.getElementById(“sofa-standings-embed-42-42268”));

Standings provided by Sofascore

Спорт

„Тен Хаг нема да биде во Јунајтед следната сезона“

Објавено пред

Легендата на Манчестер јунајтед, Пол Сколс ги коментираше настаните во клубот и она што го работи менаџерот Ерик тен Хаг.

dobivaj vesti na viber

Поранешниот играч на Јунајтед смета дека Холанѓанецот нема да биде тренер на тимот во следната сезона. Ова го изјави по вчерашниот пораз на „црвените ѓаволи“ во градското дерби од Манчестер сити (3:1).

„Она што го гледаме е милион милји далеку од тим кој треба да биде претендент за титулата. Така е секоја сезона“, рече Сколс и продолжи.

„Мислам дека „ИНЕОС“ веќе ја кажа својата поента. Мислам дека Тен Хаг нема да биде таму следната сезона. Не. Од интервјуто што го слушнав од Ретклиф, можам да ја видам негативноста кон она што е направено во последните 10, 11 години. а особено во последните две. Мислам дека не е среќен поради тоа што се случува. Не би бил изненаден ако сега бараат нов тренер. Не велам дека тоа е вистинската одлука“, рече тој.

Ерик тен Хаг е втора сезона на клупата на Јунајтед, а се уште нема знаци за напредок. Холанѓанецот имаше планови Јунајтед оваа сезона да се бори за титулата, но како сега стојат работите неговиот тим ќе се бори за пласмна во Лига Европа или Лигата на конференции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дивајн Чарлот со светски рекорд на 60 метри со пречки

Објавено пред

Последниот ден од Светското првенство во сала во Глазгов го одбележа Дивајн Чарлтон.

dobivaj vesti na viber

Девојката од Бахамите, со светски рекорд, освои златен медал на трката на 60 метри со пречиво 60 пречки. Планетарниот рекорд во сала на 60 метри со пречки сега изнесува 7.65 секунди.

На 11 февруари, Чарлтон ги истрча 7,67 секунди, кога за стотинка го надмина во тој момент актуелниот рекорд стар 16 години.

Во скок со стап очекувано славеше Швеѓанецот Арманд Дуплантис со скок од 6,05. Олимпискиот шампион го одбрани тронот од Белград. Новозеланѓанецот Горди Бимиш приреди сензација победувајќи на 1.500 метри со 3:36,54. Во истата женска дисциплина славеше Етиопјанката Хаила со 4:01.46.

На 800 метри најбрзи беа Американецот Брајс Хопел во машка (1:44.92) и Етиопјанката Дугума во женска конкуренција (2:01.90).

Прикажи повеќе...

Спорт

Заедно со Клоп тројца клучни играчи ќе го напуштат Ливерпул

Објавено пред

Јирген Клоп минатиот месец објави дека ќе го напушти Ливерпул по завршувањето на сезоната. Додека клубот го бара најдоброто решение за нов менаџер, англиските медиуми шпекулираат како ќе изгледа тимот по заминувањето на Германецот.

dobivaj vesti na viber

Со оглед на тоа дека Клоп заминува, тоа предизвика сомнеж кај некои играчи дали треба да останат дел од Ливерпул или пак е совршен момент кариерите да ги продолжат на некое друго место.

Па така Англичаните тврдат дека тројца клучни играчи ќе си заминат од Ливерпул и тоа Ван Дијк, Мохамед Салах и Алисон Бекер.

„Во летниот преоден рок Ливерпул ќе остане без осовината Алисон, Ван Дајк и Салах. Тие се подготвени да го напуштат клубот“.

Ван Дајк веќе призна дека не знае дали ќе остане дел од Ливерпул откако Клоп ќе си замине од клубот. Откако ја даде таа изјава Холанѓанецот рече дека неговите зборови биле извадени од контекст.

„Многу работи беа извадени од контекст. Го сакам клубот, ги сакам навивачите. Посветен сум на Ливерпул”, изјави неодамна фудбалерот на Ливерпул.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

Притвор за мажот што палеше казино во Битола: истурил бензин врз шест слот-машини

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против 35-годишен жител на селото Долно Оризари, кој е осомничен за кривично дело предизвикување...

Македонија3 часа

СДСМ: Пендаровски е победнички кандидат со јасна европска визија

Стево Пендаровски е победнички кандидат кој ги споделува прогресивните вредности, со јасна визија за европска иднина на државата, велат утрово...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Маричиќ користи шофер и возило за партиски активности

Бојан Маричиќ како вицепремиер за евроинтеграции да каже што е европски во злоупотребата на државно возило и шофер за партиски...

Свет3 часа

САД, Египет и Катар повикаа на прекин на огнот во Газа, Нетанјаху ги објави барањата

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, повторно го повика Хамас да направи отстапки пред понатамошните преговори за нов прекин на огнот и...

Македонија3 часа

Седуммина кандидати обезбедија место на гласачкото ливче за претседател на државата

Досега седум кандидати успеаа да го обезбедат своето место на изборите за претседател на државата, со последниот пресек на ДИК...

Македонија14 часа

СДСМ ја официјализираше кандидатурата на Пендаровски: „На граѓаните им треба претседател со јасна европска визија“

СДСМ на 27-миот Конгрес, попладнево ја официјализираше кандидатурата на Стево Пендаровски за претседател на државата. Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски,...

Македонија16 часа

И Ванковска му одговори на Мицкоски; „Јас сум опозиција на сите“

Се зезнал! Ванковска е опозиција на сите од прв до последен! Опозиција на овој гнил систем и естаблишмент, на овој...

Македонија17 часа

Јакимовски до Мицкоски: Не сум се кандидирал за некому да попречам, јас не прифаќам споредни улоги

Досега никогаш во мојата долга кариера не сум се кандидирал за да му попречам на било кого. Јас и посакувам...

Македонија20 часа

Мицкоски: Улогата на Јакимовски и Ванковска со кандидатурата е да го ослабнат потенцијалот на Давкова

Јасна е улогата на Билјана Ванковска и Стевчо Јакимовски. Тие практично ја имаат улогата на опозиција на опозицијата во оваа...

Македонија20 часа

Мицкоски: До 14 часот се собрани над 22.000 потписи за идната претседателка на Македонија, Силјановска Давкова

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски објави дека до 14 часот се собрани над 22.000 потписи за пратеничката и професорка, Гордана...

Македонија22 часа

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал...

Топ23 часа

МВР со детали за сообраќајката кај Штип: загина 66-годишник, сопатничката тешко повредена, вториот возач е приведен

Шеесет и шестгодишен маж загина во сообраќајката што се случи вчера попладнето на патот Велес-Штип. Според информациите од полицијата, во...

Македонија1 ден

Почна потпишувањето за кандидатурата на Силјановска-Давкова, ВМРО-ДПМНЕ очекува да бидат собрани за еден ден

Денеска се собирааат потписите за кандидатурата на професорката Силјановска Давкова за пртседател на државата. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека кандидатурата на...

Свет1 ден

Зеленски: Доцнењето на испораката на оружје за Украина доведува до загуба на животи

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, изјави дека доцнењето со испораката на оружје и системи за противвоздушна одбрана во Украина доведува до...

Регион1 ден

Сектолог за можното значење на симболите на ѕидовите на куќата во Нови Сад: „Дај Боже да грешам“

Цртежи од задгробниот живот од египетската митологија биле пронајдени на ѕидовите од куќата во Петроварадин каде се пронајдени безживотните тела...

Свет1 ден

Кремљ: Соборени 38 украински беспилотни летала над Крим

Руските системи за противвоздушна одбрана уништија 38 беспилотни летала лансирани од Украина над полуостровот Крим, објави државната новинска агенција РИА,...

Македонија1 ден

СДСМ денес на конгрес се очекува да ја официјализира поддршката за втор мандат на Пендаровски

СДСМ денес  во 18 часот ќе одржи конгрес на кој се очекува да ја официјализира поддршката за втор мандат на...

Регион2 дена

Ужас во Нови Сад: Деца на возраст од 1 и 3 години најдени мртви во домот, постои сомнеж дека родителите ги убиле

Полицијата пронашла тела на две деца на возраст од 1 и 3 години, кои според првичните информации биле убиени од...

Македонија2 дена

(Видео) Силјановска-Давкова е претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, повика на обединување

ВМРО-ДПМНЕ на денешната конвенција потврди дека пратеничката и професорка Гордана Силјановска-Давкова ќе биде претседателскиот кандидат на партијата на претстојите претседателски...

Македонија2 дена

Османи во Анталија: Регионот е ранлив, време е за брза и одлучна акција на Европската Унија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи учествуваше на Анталија дипломатскиот форум, во Република Турција, каде имаше обраќање на панелот насловен...