Контакт

Спорт

Го победи вирусот па им порачал на новинарите: Треба и вие да се заразите

Објавено пред

Жорге Жесус (65), тренерот на Фламенго, откако го победи коронавирусот од Бразил се врати во Лисабон кај своето семејство.

На аеродромот во Лисабон трофејниот тренер бил пречекан од новинарите. Им порачал да не го вознемируваат.

„Немојте да ме вознемирувате. Зошто ништо не почитувате? Сите вие би требалод а добиете коронавирус“, им порачал нервозниот Жесус.

Новинарите не носеле заштитни маски е се претпоставува дека тоа била причината за неговата нервозна реакција.

Инаку Жесус минатата сезона со Фламенго стана шампион на Бразил и Јужна Америка.

Спорт

Капитенот подготвен да замине од Милан

Објавено пред

Капитенот на Милан Алесио Ромањоли би можел да го напушти клубот во летниот преоден рок и да се пресели во клубот за кого навива од детството, Лацио. Ромањоли има договор со Милан до 2022 година, а во моментов неговата цена изнесува помеѓу 45 и 50 милиони евра.

Во Милано се очекувата големи промени ова лето покрај Ромањоли од клубот веројатно ќе замине и голманот Џиџи Донарума, додека не е јасна иднината на Златан Ибрахимовиќ.

Ромањоли е во Милан од 2017 година кога тогашниот тренер Синиша Михајловиќ инсистираше на неговиот трансфер. Ромањоли тогаш играч на Рома го забрза трансферот сликајќи се во дрес на Лацио.

Лацио наредната сезона сигурно ќе игра во Лигата шампионите, поради тоа претседателот Клаудио Лотито има намера дополнително да го засили тимот.

Неогивот план е Ромањоли да игра во тандем со Франческо Ачерби.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пријовиќ доби три месеци куќен затвор

Објавено пред

Поранешниот српски репрезентативец Александар Пријовиќ ќе биде осуден на три месеци куќен затвор, објавија белградските медиуми. Пријовиќ во петокот бил уапсен бидејќи го прекршил правилото за полициски час.

Пријовиќ бил уапсен во еден хотел во Белград по 17 часот, заедно со уште двајца пријатели.

Според медиумите тој постигнал договор со обвинителството, ја признал вината и ќе биде осуден на три месеци куќен затвор.

Прикажи повеќе...

Спорт

Коби, Данкан и Гарнет влегоа во Куќата на славните

Објавено пред

Коби Брајант, Тим Данкан и Кевин Гарнет се примени во кошаркарската Куќа на славните. Покрај овие тројца од класата 2020 во Куќата на славните се примени Руди Томљановиќ, Тамика Кечингс, Еди Сатон, Ким Малки, Барбара Стивенс и Патрик Бауман.

Коби Брајант целата кариера ја мина во Лос Анџелес Лејкерс (1996-2016). Со „езерџиите“ освои пет титули, еднаш беше МВП на регуларниот дел од сезоната, а два пати МВП на финалните натпревари, 18 пати бил Ол-стар, а 11 пати играл на Ол стар натпреварот.

Брајант на 26 јануари загина во хеликоптерска несреќа.

Тим Данкан исто така целата кариера ја мина во еден клуб, Сан Антонио Спарс (1997-2016). Со франшизата од Тексас освоил пет шампионски прстени.

Два пати бил МВП на регуларниот дел од сезоната, три пати бил МВП на финалните натпревари, 15 пати бил Ол стар, 10 пати бил во најдобриот тим на сезоната.

Кевин Гарнет играл за Минесота Тимбервулфс, Бостон Селтикс и Бруклин Нетс. Има еден шампионски прстен, со Селтикс во 2008 година. Еднаш бил МВП на сезоната, 15 пати бил Ол стар, а четири пати бил избран во најдобрата петорка.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

МЗ: Земјава има 4.500 тестови за коронавирус, а резервите секојдневно се надополнуваат

Анализите покажуваат дека сме втора земја во регионот според бројот на спроведени тестови за коронавирус на еден милион жители, соопшти...

Регион2 часа

Во Словенија 934 заболени од коронавирус и 22 починати, направени се 25. 921 тестови

Еден месец од првиот потврден случај и 21 ден по првиот смртен случај, во Словенија бројот на заболени од коронавирус...

Европа3 часа

Шпанија ја продолжи вонредната состојба

Владата на Шпанија објави продолжување на вонредната состојба за дополнителни 21 дена откако бројот на заразени со коронавирус достигна околу...

Македонија6 часа

ДСЗИ спроведува вонреден инспекциски надзор за смртта на починатиот велешанец

Државниот санитарен и здравствен инспекторат спроведува вонреден инспекциски надзор во однос на причината за велешкиот пациент кој почина пред неколку дена,...

Македонија8 часа

Потврдени нови 53 случаи на коронавирус, вкупниот број на починати се искачи на 17

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483...

Свет8 часа

Излекуван најмладиот пациент со коронавирус во Италија

Најмладиот пациент заразен со вирусот Ковид-19 во Италија, едногодишно дете, е излекуван. Момчето од местото Понтеј, во близина на италијанската...

Свет10 часа

Шојбле против заедничко задолжување во ЕУ поради коронавирусот

Претседателот на германскиот Бундестаг, Волфганг Шојбле изјави дека е против заедничко задолжување на европското семејство во борбата против последиците од...

Свет11 час

Во Франција коронавирусот се шири во старските домови, во Белгија нови 140 починати

Бројот на заболени од коронавирус во светот надмина еден милион. Утрово бројот изнесува 1.099.711. Ситуацијата е се полоша во Франција,...

Македонија12 часа

Чулев: Досега на 2.405 луѓе им се издадени решенија за изолација, а 9.793 потпишале изјава за самоизолација

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев преку Фејсбук информираше дека 1322 лица не ја почитувале мерката за ограничување на движењето,...

Свет13 часа

(Видео) Мртви тела на улиците во Еквадор, мртовечниците преполни

Улиците во градот Гвајакил, Еквадор се пусти, можат да се видат малку луѓе, а се полни со тела од мртви...

Македонија13 часа

Филипче: Мицкоски лаже за количината на тестови за коронавирус

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски свесно ја лаже јавноста за количината на тестови за коронавирус, а со тоа предизвикува паника...

Свет14 часа

Ден на жалост во Кина за жртвите од коронавирусот

Триминутно молчење за повеќе од 3,300 луѓе кои починаа од коронавирус во Кина. Точно во 10 часот по локално време,...

Свет14 часа

Трамп советува да се носат маски, но и самиот не носи

Американската влада им советува на граѓаните да носат заштитни маски за лице за да спречат ширење на заразата со коронавирус,...

Македонија1 ден

Починатиот пациент од Куманово за кој се чекаа резултати е позитивен на коронавирус

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби...

Свет1 ден

(Видео) САД го сменија капетанот на носачот на авиони кој молеше за помош поради ширењето на вирусот

Американската морнарица го смени капетанот на носачот на авиони „УСС Теодор Рузвелт“, откако медиумите го објавија неговиот апел до властите...

Свет1 ден

Најсмртоносен ден во Њујорк, за 24 часа починале 562 лица

Во Њујорк во последните 24 часа починале уште 562 луѓе од коронавирус, а ова стана најсмртоносниот ден во оваа сојузна...

Македонија1 ден

Двајца доктори од Скопје и Штип ќе ја организираат работата на Инфективното одделение во Куманово

Двајца доктори од Штип и Скопје ќе работат на Инфективното одделение во Куманово, откако 11 доктори заболеа од коронавирусот, посочи...

Македонија1 ден

Целосна забрана за движење во Куманово за време на викендот

Владата донесе одлука за забрана и посебен полициски час во Општина Куманово, односно целосна забрана за движење за време на...

Топ1 ден

Притвор за двајцата насилници што тепаа девојче во Штип

Судот определи притвор за тепачите што малтретираа девојче во Штип. Тие ќе останат во притвор осум дена додека Овинителството да...

Македонија1 ден

Почина уште еден пациент од коронавирус, бројот на новозаразени е 46, а на излекувани три

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти. Едниот пациент на возраст...

Досие