Контакт

Спорт

Голманот на Брајтон ќе брани за Шпанија на ЕВРО 2020

Објавено пред

Голманот на Брајтон, Роберт Санчез, веројатно ќе го брани голот на Шпанија на Европското првенство.

Селекторот на Шпанија, Луис Енрике, конечната одлука околу првиот голман ќе ја донесе по контролниот натпревар со Португалија, кој на голот ќе го започне Санчез.

Според шпанските медиуми, Енрике бил импресиониран од Санчез, особено од начинот на којшто игра со топката.

Роберт Санчез сезонава настапи на 27 натпревари за Брајтон во Премиер лигата.

Покрај Санчез, на спискот на Шпанија се наоѓаат и голманите на Атлетик Билбао, односно Манчестер јунајтед, Унаи Симон и Давид Де Хеа.

Де Хеа долго време не е прв голман на репрезентацијата, на последните неколку натпревари голот на Шпанија го бранеше Симон.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Теренс Мен ги однесе Клиперси во финалето на Западот

Објавено пред

Најдобриот тим во регуларниот дел од сезоната, во НБА лигата, Јута Џез, не успеа да се пласира во конференциското финале. Јута Џез со 4-2 ја загубија серијата од Лос Анџелес Клиперс. На домашен терен, Клиперси славеа во шесттиот меч со 131:119.

Без најдобриот играч, Каваи Ленард, Клиперс до победата ги однесе Теренс Мен. Бекот на Клиперс постигна рекордни во кариерата 39 поени. Мен е првиот играч на Клиперси уште од 1997 година, кој постигнал 20 или повеќе поени во една четвртина.

Мен го раздвижи својот тим во третата четвртина, кога Клиперси успеаја да ја надополнат негативата од 22 поени, колку што водеше Јута на полувремето. Во третиот период Клиперси се доближија на пет поени негатива, а потоа во решавачкиот квартал го прегазија противникот.

Покрај Мен, кај Клиперси блескаа Пол Џорџ со 28 и Реџи Џексон со 27 поени и 10 асистенции.

На Јута не и помогна ниту Донован Мичел, кој повторно одигра маестрално, постигна 39 поени.

Лос Анџелес Клиперс во финалето на Западот ќе играат против Финикс Санс.Прикажи повеќе...

Спорт

Атланта не ја искористија меч топката, Филаделфија избори мајсторка

Објавено пред

Филаделфија Севентисиксерс, во Атланта, изборија мајсторка за пласман во финалето на Истокот. Шестиот меч кошаркарите на Филаделфија го добија со 104:99.

Севентисиксерс, со исклучок на првата четвртина, имаа предност, Атланта го следеше нивниот ритам, но не успеа во финишот да направи пресврт. Во последните минути, се случи инцидент, кога настана голема мешаница на теренот, по грубиот фаул на Џоел Ембид врз Џо Колинс.

Проблем за Атланта е повредата на Богдан Богдановиќ. Српскиот репрезентативец поради повреда на десното колено не играше во второто полувреме.

Тобајас Херис и Сет Кари со по 24 поени ја предводеа Филаделфија, Џоел Ембид забележа 23 поени и 13 скокови.

Во редовите на Атланта блескаше Тре Јанг со 34 поени, 12 асистенции, 5 скока и 3 украдени топки, Кевин Хуртер постигна 17 поени, на кои придодаде 11 скокови.

Мајсторката во Филалделфија на програмата е во понеделник.Прикажи повеќе...

Спорт

Шкотланѓаните покажаа дека се еднакви со Англичаните во ремито без голови

Објавено пред

Aнглија и Шкотска се сретна на „Вембли“ во најстарото фудбалско репрезентативно дерби (првиот меч се одигра во далечната 1872 година), а и покрај тоа што „трите лава“ беа сметани за апсолутно фаворити, на крајот мораат да бидат задоволни што освоија поен против инспирираните Шкотланѓани.

За разлика од првиот меч на Шкотска, поразот од Чешка, овојпат „тартан армијата“ покажа дека со доволна мотивација може да ги испоти и најдобрите репрезентации на светот, нешто што треба да биде „закана“ кон Хрватите, со кои ќе играат одлучувачки меч во последното коло за пласман во осминафиналето.

Англичаните имаа подобар старт на мечот, кога Џон Стоунс ја погоди стативата по еден фантастичен скок, а потоа и Фил Фоден имаше неколку шанси, но Шкотланѓаните се заканија преку Че Адамс и го кренаа нивото на играта при крајот на полувремето.

Во второто полувреме, Шкотска беше поактивна, додека од другата страна Англичаните беа безопасни, посебно преку вечерва слабиот Хери Кејн, кој беше заменет од Маркус Рашфорд.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1687-26542”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Регион15 минути

САД ја поздравија Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора

Американскиот Стејт департмент ја поздрави Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора во петокот. „Позицијата на САД во...

Топ13 часа

300 килограми кокаин во пакувања од „Чикаго булс“ и ПСЖ, македонски државјанин уапсен во Драч

Околу 300 килограми кокаин во пакувања со амблемите на спортските тимови „Чикаго Булс“ и „Париз Сен Жермен“, но и луксузниот...

Свет15 часа

Во Русија откриена нова опасна мутација на Ковид-19

Руската Федерална медицинско-биолошка служба (ФМБА) открила нова мутација на коронавирусот, способна да ја намали ефикасноста на медицинските третмани и превентивните...

Спорт18 часа

Премиерот најави промена на името на Фудбалската федерација на Македонија

Премиерот Зоран Заев во интервју за грчката „ЕРТ“ изјави дека по жалбата на Атина на логото на Фудбалската федерација на...

Македонија18 часа

(Видео) Заев: Направен е голем исчекор во македонско-бугарскиот пријателски дијалог

Премиерот Зоран Заев денеска одржа прес-конференција на завршницата од Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Виена, каде присуствуваше на...

Македонија19 часа

Во Македонија 19 нови случаи на коронавирус, починаа две лица

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани 19 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 14 пациенти, а две...

Регион23 часа

Црногорски министер сменет од функцијата, одбил да го нарече злосторството во Сребреница геноцид

Министерот за правда на Црна Гора, Владимир Лепосавиќ, е сменет од функцијата затоа што одби да го нарече злосторството во...

Македонија24 часа

Кривична пријава за едно лице кое се заканувало на новинари на „Фејсбук“, ЗНМ очекува судска разрешница

МВР поднесе кривична пријава против едно лице од тетовско Теарце за кривично дело загрозување на сигурноста против новинари, соопшти Здружението...

Регион24 часа

Во Србија целосно вакцинирани 40 проценти од населението

Во Србија досега се дадени вкупно 5.058.165 дози вакцини против коронавирус. Првата доза ја примиле 2.673.634 лица, а 2.384.531 граѓани...

Спорт1 ден

Ангеловски и Пандев ги прекршиле ковид-протоколите

Селекторот и капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски и Горан Пандев, по вечерашниот натпревар на ЕУРО 2020, против...

Спорт1 ден

Холанѓаните ја „решија“ Австрија и ја потврдија елиминацијата на Македонија

Холандија се пласираше во осминафиналето на ЕУРО 2020 по 2:0 победата над Австрија, резултат кој дефинитивно ги заврши и теоретските...

Регион2 дена

Курц: Западен Балкан да се врати високо на агендата на ЕУ

Во организација на австриската влада утре во Виена ќе се одржи конференција за Западен Балкан. Домаќинот на состанокот, австрискиот канцелар...

Европа2 дена

(Видео) Тепачка во украинскиот парламент, пратеник изјавил дека опозиционерите треба да бидат застрелани

За време на разгледувањето на измените и дополнувањата на предлог законот за реформа на Националниот совет за телевизиски и радио...

Македонија2 дена

Пендаровски-Борел: Се очекува исчекор за пристапните преговори со ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Турција, денеска оствари средба со потпретседателот на Европската Комисија и...

Македонија2 дена

Заев се сретна со Радев: Имаме обврска да градиме пријателството меѓу нашите братски народи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот во Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров...

Македонија2 дена

Десет нови случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.529 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на Ковид-19, и тоа од: Скопје,...

Македонија2 дена

Наместо пресуда, повторно судење на Мијалков за „Тортура“

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина поранешни припадници на полициската единица „Алфа“, денеска требаше да ја слушнат пресудата...

Македонија2 дена

Бројката на хоспитализирани поради Ковид-19 падна на 90 лица

Вкупно 90 лица сомнителни и потврдени на Ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија, и тоа 26 во Скопје и 64...

Топ2 дена

Двајца браќа истепале полицајци во Струга

Двајца браќа со тупаници и шлаканици нападнале полицајци во Струга.  Поради опасност од бегство, судот им определи притвор на напаѓачите....

Македонија2 дена

(Видео) Запленети над 2.000 стебла марихуана во Виена во заедничка акција на македонската и австриската полиција

Во заедничка акција на македонската и австриската полиција запленети се над 2.000 стебла марихуана во околината на Виена, а приведени...

Досие