Контакт

Спорт

Готово е! Погба се договорил со Јуве, ќе добие тригодишен договор

Објавено пред

Пол Погба по вторпат пристигнува во Јувентус како слободен играч, откако се договори со „бјанконерите“ за договор како слободен фудбалер по заминувањето од Манчестер јунајтед, јавува италијанскиот „експерт“ за трансфери Фабрицио Романо.

dobivaj vesti na viber

Јувентус успеаја да го продадат Погба за 100 милиони евра на Манчестер јунајтед пред шест години, но тој не го оствари својот максимум во клубот од чија академија произлезе, по што „ѓаволите“ се решија да го пуштат да замине како слободен играч. Неговото враќање во Јувентус беше очекувано, откако претходно одби да остане во Премиерлигата по понудата на Манчестер сити, а тука беше и интересот на Пари Сен-Жермен.

Договорот денеска бил „испеглан“ од страна на неговата адвокатка Рафаела Пимента, која преговараше со Јувентус, и според „Тутоспорт“, ова претставува само почеток на целосниот „ремонт“ на средниот ред на „старата дама“, и само Мануел Локатели останува сигурно во тимот.

Адриен Рабио се очекуваа да замине во Премиерлигата пред последната сезона од неговиот договор, со цена од само 20 милиони евра, Арон Ремзи бара 4 милиони евра да го раскине својот договор, а и Вестон Меккени е поврзуван со клубови од Премиерлигата.

Спорт

Реал Мадрид ќе ги се збогува со Ауди по 19 години, пристигнува БМВ!

Објавено пред

Реал Мадрид, актуелниот европски шампион и германскиот бренд Ауди на 1 јули го завршуваат партнерството кое трае од 2003 година, по што главен снабдувач со автомобили на „кралевите“ ќе стане уште еден германски брен, БМВ, јавува „Марка“.

dobivaj vesti na viber

Ауди планира да го намали своето учество во спонзорирањењ на фудбалот, за да се фокусира само на Баерн Минхен, и по 19 години, веќе нема да ги „чести“ фудбалерите на Реал со своите автомобили. Според „Марка“, БМВ ќе стане нов главен спонзор на 14-кратниот европски шампион, нешто што ќе биде потврдено следниот понеделник.

БМВ е „премиум“ спонзор на италијанскиот шампион Милан од минатата година и според „Марка“, Реал ќе добие повластена улога и спонзорство на нивото на претходното со Ауди.

Прикажи повеќе...

Спорт

Србите со драма против Австралија, Хрватска и Шпанија убедливи

Објавено пред

Иако повторно, исто како во првото коло против САД, српските ватерполисти не беа убедливи, стигнаа до драматична 6:5 победа над Австралија со што се на чекор до пласман во четврт-финалето на Светското првенство во Будимешта.

dobivaj vesti na viber

Србите, секако, беа големи фаворити против Австралија, но наидоа на опасен противник, кој ги заддржи на 1:1 по првата четвртина и на 3:3 на полувреме. Во првите 16 минути игра, Србија даде само 3 гола од 14 напади, пред Никола Лукиќ со голот на минута и пол до крај да обезбеди победа.

Хрватска, пак, по стартното реми со Грција, не дозволи изненадување и со 13:9 ја совлада Германија, која сега има два порази по сензационалниот пораз од Јапонија. Шпанија, пак, покажа дека на СП има огромна разлика помеѓу европските и другите репрезентации со доминантна 28:2 победа над Јужна Африка.

СП ВАТЕРПОЛО – БУДИМПЕШТА

ГРУПА А

Грузија – Црна Гора 19.30 ч.

Унгарија – Бразил 21.30 ч.

ГРУПА Б

Хрватска  – Германија 13:9 (4:1, 4:1, 2:2, 3:5)

Јапонија – Грција 19.30 ч.

ГРУПА Ц

Шпанија – Јужна Африка 28:2 (7:1, 7:0, 6:1, 8:0)

Италија – Канада 19.30 ч.

ГРУПА Д

Србија – Австралија 6:5 (1:1, 2:2, 2:2, 1:0)

Казахстан – САД 19.30 ч.

Прикажи повеќе...

Спорт

Германија дозволи трансродовите фудбалери да бираат дали ќе играат во машка или женска конуренција

Објавено пред

Германската фудбалска федерација (ДФБ) објави дека трансродовите и не-бинарните фудбалери во Германија ќе можат да бираат дали ќе играат во машки или во женски тимови, во одлука која се однесува за аматерскиот и јуниорскиот фудбал, но и за футсалот.

dobivaj vesti na viber

Одлуката доаѓа откако Светската пливачка федерација (ФИНА) им забрани на трансродовите спортисти да се натпреваруваат во женска конкуренција доколку го поминале пубертетот, а слични одлуки најавија и Светската атлетика, но и Светската фубалска федерација (ФИФА).

Претходно, во Германија, полот утврден на личните документи го одредуваше тимот во кој можеа да играат трансродовите фудбалери, иако од 2018 година во личните документи постоеше опција за „различно“ и „не-утврдено“ во одделот за пол.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Мишел: За Северна Македонија продолжува работата кон брзо изнаоѓање на прифатливо решение

Претседателот на Европскиот совет – Шарл Мишел по самитот ЕУ – Западен Балкан на Твитер напиша дека „На ЕУ и...

Регион5 часа

Вучиќ: Ќе се бориме заедно за европска иднина почитувајќи се себеси

Србија денеска даде голема поддршка за отворањето на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија. Повторно ништо не се случи....

Регион6 часа

Рама: Жал ми е за ЕУ, ни пандемијата ни војната не ги обедини Европејците

Албанскиот премиер Еди Рама, по самитот за Западен Балкан, изјави дека му е жал за Европската Унија и дека се...

Македонија6 часа

(Видео) Ковачевски: Францускиот предлог е неприфатлив

Премиерот Димитар Ковачевски изјави дека францускиот предлог е неприфатлив за него и за неговата држава. „Северна Македонија е кандидат 17...

Европа7 часа

Борисов: Ако ја срушиме Владата на Северна Македонија, тогаш Петков му е сојузник на Путин на Балканот

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, ја повика владата итно да ги достави до парламентот ажурирањето на буџетот и францускиот предлог...

Европа8 часа

(Видео) Кирил Петков: Ќе си го одржам зборот за Северна Македонија, уморен сум од кукавици!

Неколку часа пред состанокот на Европскиот совет во Брисел, премиерот во оставка, Кирил Петков, увери дека ќе си го одржи...

Европа10 часа

Шолц: Ќе вложам максимални напори Украина и Молдавија да добијат кандидатски статус

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека ќе вложи максимални напори на Украина и на Молдавија да им даде кандидатски статус,...

Европа11 час

Борел: „Денеска не е добар ден – Бугарија го блокира процесот“

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел, изрази незадоволство што во Бугарија нема напредок во однос...

Европа11 час

Рама: Срамно, Бугарија киднапира две членки на НАТО

Премиерот на Албанија, Еди Рама, по пристигнувањето на самитот на ЕУ, повтори дека е срамота што една земја на НАТО,...

Регион11 час

Вучиќ од Брисел: Помина времето на притисок врз слободните независни држави

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска, по пристигнувањето на самитот на ЕУ, изјави дека дошол во Брисел да разговара со...

Европа12 часа

Самит ЕУ – Западен Балкан: „Приклучувањето на Западен Балкан е геостратешка неизбежност“

Во пресрет на денешниот состанок на лидерите на Европската Унија и Западен Балкан во Брисел, неколку претставници на граѓанското општество...

Европа12 часа

Лидерите на ЕУ денеска одлучуваат за Украина

На денешниот состанок во Брисел европските лидери формално ќе го почнат долгиот пат на Украина до членство во ЕУ бидејќи...

Регион1 ден

Падна владата на Кирил Петков

Владата на Кирил Петков падна по гласањето недоверба во Народното собрание, јави собранискиот известувач на БГНЕС. За недоверба гласаа 123...

Свет1 ден

Новоименувана министерка во владата на Макрон под истрага за обвинение за силување

Кризула Захаропулу, новоименуваната министерка во новата влада на францускиот претседател Емануел Макрон, е под истрага поради обвинувања дека силувала две...

Македонија1 ден

Ковачевски: Историските прашања не можат да бидат критериум во преговарачката рамка

Премиерот Димитар Ковачевски по реакциите на јавноста се огласи за францускиот предлог. Тој потенцира дека Владата формално нема добиено предлог...

Топ1 ден

Двегодишно дете паднало од четврти кат на зграда во Скопје

Двегодишено дете паднало од четврти кат од зградата во која живеело во Скопје. Според информациите од полицијата, доцна синоќа, додека...

Македонија1 ден

Николоски: Владата итно да го отфрли предлогот од Париз со кој се прави бугаризација и уништување на Македонија

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, соопшти дека во рамките на Парламентарното собрание на Советот на Европа остварил многубројни средби на...

Економија1 ден

(Интервју) Фатмир Битиќи: Пари има, луѓето да не се грижат за исплата на платите и пензиите

Се наоѓаме во потешка ситуација од претходните две години, одредени кругови не сакаат да признаат дека се наоѓаме во воена...

Македонија1 ден

Рама, Вучиќ и Ковачевски решија – ќе одат во Брисел на самитот ЕУ – Западен Балкан

Премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска на „Твитер“ напиша дека тој, заедно со своите колеги, македонскиот премиер Димитар Ковачевски, албанскиот...

Свет1 ден

Во разорниот земјотрес во Авганистан загинаа најмалку 950 луѓе

Авганистанските власти за справување со катастрофи соопштија дека најмалку 950 луѓе загинале, а повеќе од 600 се повредени во земјотресот...