Контакт

Спорт

Grazie „Il Dottore“ – Валентино Роси ја извозе својата последна Мото ГП трка

Објавено пред

Со шампионатот веќе одлучен (трофејот оди кај Фабио Квартараро), последната трка од Мото ГП сезоната 2021 година, секако беше во знак на Валентино Роси, најголемата ѕвезда која ја произведе овој спорт, кој ја извозе својата последна, 432. трка во блескавата кариера.

Резултатот, секако, не беше важен, бидејќи „Докторот“ одамна не е во конкуренција за победи и титули, но тоа не ги спречи навивачите на патеката „Рикардо Тормо“ во Валенсија, да приредат неверојатна атмосфера и прописно збогување со Италијанецот. Посебен гостин беше неговиот идол, бразилската фудбалска легенда Роналдо, пораки пратија сите Ф1 возачи, и се беше подготвено за емотивно попладне.

Можеби најприкладно, победата во Валенсија ја забележа Франческо „Пеко“ Бањаја, асот на Дукати, кој кариерата ја почна во академијата на Роси, а титулата отиде кај Фабио Квартараро, Французинот кој призна дека станал тркач откако го гледал „Докторот“ како се бори на патеката. Роси, последната трка ја заврши на 10. место.

42-годишниот тркач од Урбино, со славниот број 46 на својот мотоцикл, е деветкратен шампион, од кои седум ги освои во елитната класа, во кариера која трае повеќе од 20 години.

Откако се пресели во елитната класас во 2000, Роси ја освои 500сс титулата со Хонда во 2001 година, како последен возач на „сателитски“ тим со титула. Потоа во 2002 и 2003 година, тој ја освои титулата со фабричката Хонда, пред да направи неверојатен потег – го напушти доминантниот тим на Хонда, и се пресели кај лутите ривали, Јамаха.

Успехот продолжи – во 2004 и 2005 година тој ги освои титулите со Јамаха, пред во 2006 да ја загуби титулата со пад во последната трка. Во 2007 тој заврши како трет во генерален пласман, пред да додаде уште две титули во 2008 и 2009 година. По 2010, во која скрши нога, Роси направи уште еден ризичен потег во кариерата – се пресели во Дукати, каде што го замени Кејси Стонер. Меѓутоа сезоните 2011 и 2012 беа можеби најлоши во неговата кариера, и тој се врати во Јамаха во 2013.

Тој трипати едноподруго беше втор во генерален пласман во 2014, 2015 и 2016 година. Во 2015 година водеше во генерален пласман во поголемиот дел од сезоната, која имаше контроверзен крај, кога го „шутна“ Марк Маркез и беше казнет на последната трка, за титулата да ја освои Хорхе Лоренцо. Во 2017 година, тој последен пат победи на Холандското ТТ на 38 години, и тоа беше последната сезона во која освои над 200 поени.

Спорт

Конте подготвува чистка во Тотенхем

Објавено пред

Понижувачкиот пораз од Мура, во Марибор, му ги отвори очите на новиот менаџер на Тотенхем, Антонио Конте.

„Тотенхем во овој момент е далеку од врвните тимови. Сега навистина видов во каква ситуација се наоѓаме.“, изјави Конте.

Англиските медиуми тврдат дека Тотенхем ќе бара засилувања во зимскиот преоден рок, а според овие извори, Конте веќе ја направил листата на оние кои ќе го напуштат клубот.

Наводно на таа листа се Мет Дохерти, Деле Али, Дависон Санчез, Ден Дејвис, Хари Винкс, Танги Ндомбеле и Џек Кларк.

Листата може да биде проширена со уште некое име. Неколкумина имале рок до крајот на годината да му му докажат на менаџерот дека треба да останат во клубот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чилвел ќе паузира шест недели

Објавено пред

Бен Чилвел, поради повреда, ќе отсуствува најмалку шест недели. Левиот бек на Челси се повреди во вторникот, против Јувентус, во Лигата на шампионите.

„Откако ќе минат тие шест недели ќе знаеме дали ќе може да игра или ќе треба да се оперира“, изјави менаџерот на Челси, Томас Тухел.

Чилвел се повреди по еден дуел со Адрејен Рабио.

Поранешниот играч на Лестер на последните пет натпревари за Челси постигна четири гола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ди Марија: Мбапе знае што сака

Објавено пред

Фудбалерот на ПСЖ, Анхел Ди Марија, во интервју за „РМЦ спорт“, говорел за иднината на соиграчот Килијан Мбапе. Тој е сигурен дека Мбапе ќе го напушти Париз.

„Тука се работи за лична одлука, тоа е реалноста. Килијан знае во која насока треба да му се развива кариерата. Секако дека сите ние сакаме да го продолжи договорот, задоволство е да се игра со него. Јас со него имам одлична соработка, би било сјано кога би можел и понатаму да играм со него во ПСЖ“, рекол Ди Марија.

Водечките европски медиуми шпекулираат дека на 1.јануари ќе потпише преддоговор со Реал Мадрид.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Македонија4 часа

Филипче предлага матичните лекари да бидат парично наградени ако 70 отсто од нивните пациенти се вакцинирани

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да...

Македонија4 часа

Бугарското обвинителството ги презеде материјалите од Македонија за истрагата за автобуската несреќа

Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во...

Македонија5 часа

Османи: Со Бугарија сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

„Бугарските институции постапија професионално и им обезбедија мир на семејствата на жртвите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Свет6 часа

Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена, велат од „Фајзер“

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот...

Свет6 часа

Автобус се заби во куќа во Мексико, најмалку 19 загинати

Најмалку 19 лица загинаа, а 32 се повредени во автобуска несреќа што вчера се случи во Мексико, кога автобус се...

Македонија6 часа

Двајца од повредените во несреќата се отпуштени од болницата „Пирогов“

Двајца повредени во сообраќајката на автопатот „Струма“ се отпуштени од болницата во „Пирогов“. Отпуштените се во добра и стабилна состојба,...

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Кој дал наредба автобусите на „Беса-транс“ да поминуваат граница над 100 пати без дозвола?

„Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата. Скоро 140...

Македонија16 часа

Прифатена оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

На 12 декември, недела, ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката...

Регион18 часа

(Видео) Пукање во автобус со калашников во Косово, убиени возачот и двајца ученици

Во автобус вечерва е пукано од калашников кај селото Глоѓане кај Дечани, во Косово, а според последните информации загинале четири...

Македонија18 часа

Алтернатива ќе преговара за влез во Владата

Алтернатива одлучи претседателот Африм Гаши да преговара со премиерот Зоран Заев или идниот мандатар за влез во Влада. Според нив,...

Топ22 часа

Скопјанец повикан во полициска станица поради говор на омраза за автобуската несреќа

Скопјанец бил повикан во полициска станица на информативен разговор поради говор на омраза за автобуската несреќа во која загинаа 45...

Популарно23 часа

Македонија ќе игра против Италија во полуфиналето на плејофот за Светското првенство во Катар

Фудбалската репрезентација на Македонија ги доби ривалите за баражот за пласман на Светското првенство во Катар. Денешната ждрепка во Цирих...

Македонија23 часа

Возачите на автобусот што изгоре не биле вработени во „Беса транс“

Ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса транс“ кој изгоре не бил вработен во компанијата. Еден од...

Македонија23 часа

Автобусот бил технички исправен, годинава 113 пати ја поминал државната граница

Автобусот на „Беса транс“ минатата година во 22 случаја остварил влез – излез од државата, додека, пак, во 2021 година...

Македонија23 часа

(Видео) Утре ќе бидат префрлени во Скопје првите двајца преживеани во автобуската несреќа

Утре ќе бидат донесени првите двајца од седумте преживеани во автобуската несреќа во Бугарија. Тие прво ќе бидат сместени на...

Македонија24 часа

19 починати и 434 новозаболени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.026 тестирања,...

Македонија1 ден

Изгорениот автобус бил произведен 2007 година

Автобусот на компанијата „Беса транс“, кој изгоре во Бугарија и однесе 45 животи, бил стар 14 години. Од македонското МВР...

Македонија1 ден

Пронајдено уште едно тело, дете е 45. жртва во изгорениот автобус во Бугарија

При дополнителен преглед на изгорениот македонски автобус што се запали на автопатот „Струма“ пронајдено е уште едно тело, пренесе Бугарската...

Македонија1 ден

Невакцинирани се 69 проценти од новите случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на коронавирус во период од 6 август заклучно со...

Досие