Контакт

Спорт

Тие што не го сакаат Роџерс во Јунајтед, заборавиле на својата историја и Мет Базби

Објавено пред

Брендан Роџерс, покрај Зинедин Зидан, е фаворит на англиските обложувалници за позицијата на нов менаџер на Манчестер јунајтед, како неизбежна замена за Оле Гунар Солскјер. Додека малкумина би се спротиставиле Зидан, француската играчка и тренерска легенда да седне на жешкото столче, можноста Роџерс, актуелниот менаџер на Лестер да стане прв човек на „Олд Трафорд“ наидува на отпор кај фановите.

И тоа е нормално, бидејќи Роџерс повеќе од три години беше менаџер на лутите ривали Ливерпул, и самиот тогаш призна дека „кога си тренер на Ливерпул, се отпишуваш од можноста да седнеш на клупата на Манчестер јунајтед“.

Меѓутоа, навивачите на „ѓаволите“ треба добро да си ја проучат својата историја, бидејќи едно од најславните имиња поврзувани со Јунајтед, Сер Мет Базби, не само што беше играч на Ливерпул, туку и на другиот лут ривал, Манчестер сити.

Сер Александер Метју Базби, беше шкотски фудбалер кој од 1928 до 1945 година одигра 204 меча за Сити и 115 меча за Ливерпул, но нема да биде запишан во историјата поради тоа. Откако кариерата му беше прекината поради Втората светска војна, тој посака да стане фудбалски тренер, но во Ливерул се сомневаа во неговите квалитети и му понудија да остане како помошник тренер.

Наместо тоа, Базби се пресели 50 километри на исток на „Олд Трафорд“, каде што ја изгради славната генеранција на „Бебињата на Базби“. Осум од тие фудбалери загинаа во страшната авио-несреќа во Минхен, но Базби повторно го изгради тимот, и една деценија подоцна го освои Европскиот куп (сегашната ЛШ), со Јунајтед како прв англиски и втор британски (зад Селтик) со најголемата европска титула. Во вкупно 25 години со клубот, тој освои 13 титули – лигата беше освоена во 1952, 1956, 1957, 1965 и 1967 година, а ФА купот во 1947/48 и 1962/63.

Спорт

Фудбалер на Арсенал истепал крадец

Објавено пред

Фудбалерот на Арсенал, Габриел, се пресметал со крадци во својата гаража. Еден од нив е уапсен и ќе лежи во затвор пет години.

Снимката која ја објавија британските медиуми е од август оваа година. Габриел, во тој период се рехабилитирал од повредата на коленото. Крадците го следел до неговиот дом влегле во неговата гаража, со бејзбол палки му се заканиле и му го побарале часовникот, телефонот и автомобилот „Мерцедес“, вреден 50.000 евра.

Со намера да избгне конфликт, Габриел го дал часовникот, но потоа го тупаница го погодил Абрахам Муњоз. При полицискиот увид била пронајдена ДНК од крадецот. Муњоз веднаш бил уапсен. Бидејќи ова не му бил прв престап тој ќе добие петгодишна затворска казна.

Прикажи повеќе...

Спорт

Проблем за Тухел – Тројца ќе го пропуштат Вотфорд

Објавено пред

Менаџерот на Челси, Томас Тухел, се соочува со кадровски проблеми пред натпреварот со Вотфорд, во Премиер лигата.

Лидерот на табелата, како сега стојат работите, во овој натпревар ќе биде без Жоржињо, Рис Џејмс и Тимо Вернер. Од претходно надвор од тимот се Бен Чилвел, Матео Ковачиќ и Нголо Канте.

Челси, вечерва ќе гостува во Вотфорд. По 13.кола, екипата на Тухел ја предводи Премиер лигата с 30 бода, еден повеќе од Манчестер сити и два од Ливерпул.

Прикажи повеќе...

Спорт

ХУНС ќе го тужи коментаторот кој го навреди Вида

Објавено пред

Синдикатот на професионалните фудбалери на Хрватска (ХУНС), со соопштение најави дека со помош на ФИФПро ќе реагира на сите начини за да го заштити Домагој Вида.

Минатата недела коментаторот на холандската телевизија, Сиерд де Вос, со непримерни зборов го претстави Вида.

„Вида не смее да игра во овој термин, многу е грд, а сега и децата гледаат телевизија. За да може Вида да игра, Бешикташ мораше да плати и да бара посебна дозвола“, рекол Де Вос.

„ХУНС е во контакт со ФИФПро, ќе ги преземе сите правни чекори за да го заштити својот член, но и останатите фудбалери од вакви непримерни коментари. Срамно, непрофесионално и непримерно е на овој начин да се користи јавниот простор“, стои во соопштението на ХУНС.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет25 минути

Eксперти: Новиот сој на коронавирус „омикрон“ може да биде најава за крај на пандемијата

Новиот сој на коронавирус „омикрон“ е откриен во Јужна Африка а потоа следат се повеќе информации од оваа земја во...

Македонија1 час

Утрово два земјотреса во Кичево

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија1 час

Стартува забраната за бесплатни пластични кеси

Од денеска стапува на сила обврската за наплата на кесите за носење стоки. Пластичните кеси ќе чинат 15 денари за...

Европа2 часа

Со третата доза на „Фајзер“ над 80 проценти заштита од коронавирус

Третата доза од вакцината против коронавирус на „Фајзер“ го намалува ризикот од инфекција за дополнителни 80 проценти или многу повеќе...

Македонија14 часа

Парична награда за матичните лекари ако имаат 70% вакцинирани пациенти

Во насока на стимулација на интересот за вакцинација за заштита од Ковид-19 и за спречување на ширењето на пандемијата, Владата...

Македонија15 часа

Пријава за напад во МНТ – блокирани улици во центарот на Скопје

Министерството за внатрешни работи не кажува дали има дојава за бомба во Македонскиот народен театар, но потврдуваат дека полицајци се...

Регион16 часа

Убиство во Сплит: Вработена во продавница убиена со нож, напаѓачот уапсен

Маж нападнал жена со нож додека таа била на своето работно место во продавница во Сплит. Жената починала во болница,...

Свет16 часа

Тедрос: Мерките не се неопходни, неправедно се казнуваат африканските земји

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, изрази загриженост дека некои земји воведуваат општи ограничувања против ширењето на варијантата на коронавирус...

Македонија18 часа

Уште 43 Авганистанци си заминаа од Македонија

Нова група од 43 авганистански граѓани замина од Македонија откако за нив беше подготвена потребната документација за влез во трета...

Македонија19 часа

460 нови случаи на Кoвид-19 и вкупно 12 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на...

Топ20 часа

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, на 29 ноември...

Македонија21 час

Бугарската министерка Комитова: Патот „Струма“ има недостатоци, но тие не се причина за пожарот во автобусот

Заштитната ограда во која удри автобусот е според стандардите што важеле во 2002 година кога се реконструирал патот, а денеска...

Европа22 часа

ЕМА: Вакцини против омикрон може да се одобрат за три месеци

Европскиот медицински регулатор денеска објави дека може да одобри вакцини приспособени за заштита од омикрон-варијантата на коронавирусот за три до...

Европа22 часа

(Видео) Австрискиот државен врв затекнат на журка, без маски, најавени кривични пријави

Партијата на слободата на Австрија (ФПО) поднесе жалба против австрискиот канцелар, како и други политичари, за забава по учеството во...

Регион23 часа

Грција со казни за невакцинираните, 100 евра ќе платат повозрасните што не примиле ниту една доза

Грција денеска соопшти дека со 100 евра ќе ги казни лицата на возраст од 60 години, како и постарите што...

Европа24 часа

Блинкен: Потребно е поголемо присуство на ЕУ и САД на Балканот

Австрискиот министер за надворешни работи, Мајкл Линхарт, и министерот за надворешни работи на САД, Антони Блинкен, сметаат дека е потребно...

Македонија2 дена

Повреден возач кога македонски камион се превртел на автопат во Хрватска

Камион со платформа за превоз на други возила се превртел на 130-тиот километар од јужната страна на автопатот А3 Брегана...

Македонија2 дена

Сопственикот на „Беса транс“: Си велам зошто не бев и јас во автобусот

Сопственикот на туристичката агенција „Беса транс“, Беким Хаџиу, првпат по стравотната несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, во интервју за...

Македонија2 дена

Заев – Гаши: Постигната начелна согласност за можна соработка, во тек се консултации за кадровски решенија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, имаа работна средба...

Македонија2 дена

22 починати и 118 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје,дека во последните 24 часа: Направени се 1.245 тестирања, а...

Досие