Контакт

Спорт

ГРУПА Ц: Македонија по историски успех, Холанѓаните, сепак, фаворити

Објавено пред

 МАКЕДОНИЈА

Македонската фудбалска репрезентација го направи тоа што многумина го сметаа за невозможно – се пласираше првпат во историјата на едно големо натпреварување. Големото срце, пожртвуваноста на теренот и водството на селекторот Игор Ангеловски ги направија миленици на македонската јавност, која сега очекува достојно претставување на националниот дрес.

Конкуренцијата е силна, но Македонија конечно покажа дека може да се носи со секаков противник (поздрав до германската репрезентација) и дека ништо не е невозможно. Напред момци!

Голмани: Димитриевски (Рајо Валјекано), Шишковски (Докса), Јанков (Работнички)

Одбрана: Ристовски (Динамо Загреб), Муслиу (Фехервар), Бејтулаи (Шкендија), Ристевски (Упешт), Зајков (Шарлроа), Велковски (Ријека), Алиоски (Лидс)

Среден ред: Адеми (Динамо Загреб), Барди (Леванте), Спировски (АЕК Ларнака), Николов (Лече), Костадинов (Ружемберок), Хасани (Партизани), Елмас (Наполи), Аврамовски (Кајсериспор), Чурлинов (Штутгарт), Радески (Академија Пандев).

Напад: Пандев (Џенова), Трајковски (Мајорка), Тричковски (АЕК Ларнака), Стојановски (Шамбли), Велковски (Сараево), Ристовски (Спартак Трнава).

ХОЛАНДИЈА

Холанѓаните се враќаат на големите натпреварувања откако двапати во низа не успеаја да се квалификуваат, но тоа не ја намалува нивната фудбалска вредност и позицијата на најголеми фаворити во нашата група.

Во одбраната секако ќе им недостасува Виргил ван Дајк, а во последно време фановите се свртеа против за нив дефанзивната тактика на селекторот Франк де Бур, но тешко на тие кои ќе ги потценат „оранје“.

Голмани: Силесен (Валенсија), Крул (Норич), Стекеленбург (Ајакс)

Одбрана: Аке (Манчестер сити), Блинд (Ајакс), Де Лихт (Јувентус), Де Фрај (Интер), Дамфрис (ПСВ), Тимбер (Ајакс), Ван Анхолт (Кристал палас), Велтман (Брајтон), Вајндал (АЗ)

Среден ред: Ф.Де Јонг (Барселона), Де Рон (Аталанта), Гравенберх (Ајакс), Класен (Ајакс), Копмајнерс (АЗ), Вајналдум (Ливерпул)

Напад: Бергхајс (Феенорд), Л.Де Јонг (Севилја), Депај (Лион), Гакпо (ПСВ), Мален (ПСВ), Промес (Спартак Москва), Вегхорст (Волфсбург).

УКРАИНА

Под водство на селекторот Андриј Шевченко, Украина има едноставна цел на ЕУРО 2020 – првпат да ја помине групната фаза по елиминациите во 2012 и 2016.

Столбот на украинската репрезентација го прават фудбалери од двата гиганти – Динамо Киев и Шахтјор Доњецк, од каде што доаѓаат многу млади таленти. Нивната најголема сила е моќниот среден ред со Степаненко, Малиновскиј и Зинченко, и ќе биде тешко да се обезбеди доминација во овој дел од теренот.

Голмани: Бушчан (Динамо Киев), Пјатов (Шахтјор), Трубин (Шахтјор)

Одбрана: Собол (Бриж), Забарњи (Динамо Киев), Кривцов (Шахтјор), Попов (Динамо Киев), Тимчик (Динамо Киев), Миколенко (Динамо Киев), Караваев (Динамо Киев), Матвијенко (Шахтјор)

Среден ред: Сидорчук (Динамо Киев), Малиновскиј (Аталанта), Шапаренко (Динамо Киев), Марлос (Шахтјор), Макаренко (Котрајк), Зинченко (Манчестер сити), Циганков (Динамо Киев), Степаненко (Шахтјор), Јармоленко (Вест хем), Зубков (Ференцварош), Судаков (Шахтјор), Безус (Гент)

Напад: Јаремчук (Гент), Беседин (Динамо Киев), Довбик (Днипро)

АВСТРИЈА

Австрија има сличен проблем како и Украина – во претходните два настапи на Европските првенства нема остварено победа, и очекувањата од „Дас тим“ се големи под водство на селекторот Франко Фода.

Тие беа убелдиви против нас во квалификациските групи за првенството, но во последните натпревари пред ЕУРО 2020, се покажа дека нивниот напад не функционира најдобро без расположениот Марко Арнаутовиќ.

Голмани: Бахман (Вотфорд), Перван (Волфсбург), Шлагер (ЛАСК)

Одбрана: Алаба (Реал Мадрид), Драговиќ (Леверкузен), Фридл (Вердер), Хинтерегер (Ајнтрахт), Лајнер (Менхенгладбах), Линхарт (Фрајбург), Пош (Хофенхајм), Тримел (Унион), Улмер (Салцбург)

Среден ред: Баумгартлингер (Леверкузен), Баумгартнер (Хофенхајм), Грилич (Хофенхајм), Илзанкер (Франкфурт), Лајмер (Лајпциг), Лазаро (Интер), Забицер (Лајпциг), Шауб (Луцерн), Шлагер (Волфсбург), Шепф (Шалке)

Напад: Арнаутович (Шангај порт), Грегорич (Аугзбург), Кајалџиќ (Штутгарт), Онисиво (Мајнц)

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1686-26542”));

Standings provided by SofaScore LiveScore©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Меѓународен

МОК почна истрага за случајот со белоруската атлетичарка

Објавено пред

Меѓународниот олимписки комитет почна официјална истрага за наводите дека Белорусија се обидела да ја натера својата атлетичарка Кристина Циманускаја да се врати во земјата од Олимпијадата во Токио по јавното критикување на националните тренери.

„Мораме да ги утврдиме целосните факти, што може да потрае. Во меѓувреме, нашата главна грижа е спортистот“, објави портпаролот на МОК, Марк Адамс, пренесува Би-би-си.

Министерството за надворешни работи на Јапонија потврди дека Циманускаја добила хуманитарна виза од Полска и дека сега се наоѓа во Амбасадата на таа земја во Токио, а се очекува утре да ја напушти Јапонија.

МОК побара Белорускиот национален олимписки комитет да го достави својот извештај за инцидентот до крајот на денот, а Циманускаја рече дека била одведена на аеродром против своја волја по критикувањето на тренерите и изрази страв за својата безбедност.

Белорусија тврди дека Циманускаја била отстранета од тимот поради нејзината емоционална состојба.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пенал-рулетот ги однесе Бразилците во финалето на ОИ

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Бразил ќе го брани златото освоено пред пет години на домашен терен во Рио де Жанеиро. Бразилците, во првото полуфинале, по изведувањето пенали, го победија Мексико со 4:1.

Полуфиналето во регуларниот дел и во продолженијата завршин без голови. Во 120 минути Бразилците беа покативни, а најдобрата шанса ја пропушти Ришарлисон. Напаѓачот на Евертон во второто полувреме ја погоди стативата.

Бразилците без грешка ги шутираа пеналите, голови постигнаа Дани Алвес, Габриел Мартинели, Бруно Гимараеш и Рејнер. За Мексико непрецизни беа Едуардо Агире и Јохан Васкез.

Бразил за златото ќе се бори против победникот од дуелот Шпанија – Јапонија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Злато и сребро за Кина, бронзата на греда за Бајлс

Објавено пред

Најдобрата гимнастичарка на денешницата, Симон Бајлс, без златем медал ќе замина од Токио. Американката која на Олимписките игри се соочи со сериозни ментални проблеми, реши да настапи во финалето на греда. На крајот Бајлс го освои бронзениот медал.

Финалето во оваа дисциплина донесе доминација на тинејџерките од Кина. Особено импресивен настап имаше 16-годишната, Ченчен Гуан. Со 14.633 поени таа го освои златото.

Нејзината сонародничка, Сијинг Танг, заврши на второто место, а Бајлс мораше да се задоволи со бронзата.

За трите девојки ова беа први медали во поединечна конкуренција, на Олимписките игри.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија52 минути

Во Македонија нови 37 случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.658 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 15, Тетово...

Македонија2 часа

(Видео) Ангелов: Ако се утврди дека сум потфрлил, ќе си заминам од државата

Во моментот државата е во пламен и не можам да размислувам за споредни работи, но нека залади, нека се изгаснат...

Економија3 часа

Горивата поскапуваат

Малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек 3,36 %, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Според одлуката на РКЕ,...

Македонија4 часа

Армијата е ангажирана во најкритичните точки во справување со пожарите

Припадниците на Армијата се активни во најкритичните точки во справувањето со пожарите. Хеликоптерите од воздухопловниот ВИНГ, кои во текот на...

Македонија5 часа

Жителите на Кочани што побараа лекарска помош се пуштени дома

Министерството за здравство информира дека деветтемина жители на Кочани, кои синоќа побарале лекарска помош поради вдишување чад како последица од...

Свет6 часа

Коронавирус регистриран во Вухан по една година, се тестира целото население

Властите во кинескиот град Вухан најавија дека ќе го тестираат целото население на коронавирус по појавувањето нови локални случаи на...

Европа6 часа

Речиси 30 проценти од Европејците не може да си дозволат одмор, сиромаштијата во пораст

Речиси 28 проценти од Европејците не може да си дозволат една седмица одмор надвор од своето место на живеење, а...

Македонија7 часа

Пожарите локализирани и ставени под контрола, противпожарните служби остануваат на терен

Пожарот кај Кочани во текот на ноќта е локализиран и ставен под контрола, соопштија надлежните. На одделни места во близина...

Македонија7 часа

Од денес стапува во сила целосната забрана за движење во шумите

Владата доцна синоќа излезе со соопштение во кое апелира до граѓаните да не се движат во шумските подрачја. „Во текот...

Македонија17 часа

„Водовод“ и „Комунална хигиена“ испратија цистерни за гаснење на пожарот во Кочани

ЈП Водовод и канализација – Скопје и ЈП Комунална Хигиена – Скопје на барање и во координација со Град Скопје...

Македонија17 часа

Пендаровски: Хеликоптерите не можат да летаат ноќе

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва на Фејсбук напиша дека хеликоптерите на армијата немаат технички можности за ноќно летање. „...

Македонија17 часа

Десетина луѓе во Кочани побарале лекарска помош

Кочанчани очајно се борат со огнената стихија, која проголта куќи и други објекти. Според информациите, десетина граѓани побарале помош, откако...

Македонија19 часа

15 пожарникари и 3 возила од Скопје ќе помагаат во гаснењето на пожарот во Кочани

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов вели дека во моментов 3 екипи од Противпожарната бригада на Град Скопје (15 пожарникари и...

Македонија19 часа

(Видео) Пожар се шири во Кочани, жителите во паника бараат помош

Огромен пожар се шири во кочанско Белско маало и местото викано Драчевник. Зафатени се шуми, но и бандери. Жителите бараат...

Спорт22 часа

Полска ѝ даде азил на белоруската атлетичарка

Драматичниот случај на белоруската атлетичарка Кристина Циманускаја најверојатно е пред решение откако Полска и понуди хуманитарна виза, односно и одобри...

Македонија1 ден

Во Македонија 54 нови случаи на коронавирус, почина едно лице

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 54 нови случаи на коронавирус, а едно лице почина, соопшти Министерството за...

Топ1 ден

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино. Според информациите на полицијата, мигрантот со тешки повреди е пренесен во болница. Несреќата...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот

Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот заради партиските интереси и заради повеќе гласови...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Илинден обедини генерации Македонци за слобода

Илинден обедини генерации Македонци за слобода, испраќам апел за обединување против Заев и рушење на најлошата власт до сега, рече...

Свет1 ден

(Видео) Туристи во Бодрум со чамци бегаат од пожарите, Ердоган призна дека земјата нема канадери

На југот на Турција, како и на други места во Средоземното Море, со денови беснеат огромни пожари. По петдневните пожари...

Досие