Контакт

Спорт

ГРУПА Е: Дали „Фуријата“ има сила за голем дострел

Објавено пред

ШПАНИЈА

„Тики-така“ е минато, но малкумина би биле толку храбри да ги потценат шансите на Шпанија на ЕУРО 2020, освен ако корона вирусот не им ги помати плановите по позитивните тестови на неколку репрезентативци.

Сите три меча во групната фаза, Шпанците ќе ги играат пред сопствена публика во Севилја, каде што очекувањата ќе се огромни. Ова е репрезентацијата која со 6:0 ја совлада Германија во Лигата на нации во ноември, но и репрезентацијата која одигра 1:1 со Грција во квалификациите за СП во март. Енрике не се плашеше да ја подмлади репрезентацијата, но тоа не ја намалува нивната сила. Фаворити, не само во групата, туку и на целиот шампионат.

Голмани:  Унаи Симон (Билбао), Де Хеа (Манчестер јунајтед), Санчез (Брајтон)

Одбрана: Гаја (Валенсија), Алба (Барселона), Пау Торес (Вилјареал), Лапорт (Манчестер сити), Е.Гарсија (Барселона), Д.Љоренте (Лидс), Азпиликуета (Челси)

Среден ред: М.Љоренте (Атлетико Мадрид), Бускетс (Барселона), Родри (Манчестер сити), Педри (Барселона), Тијаго (Ливерпул), Коке (Атлетико Мадрид), Фабијан (Наполи), Олмо (Лајпциг), Сарабија (ПСЖ)

Напад: Морено (Вилјареал), Мората (Јувентус), Ф.Торес (Манчестер сити), Траоре (Вулверхемптон), Ојарзабал (Сосиедад)

ШВЕДСКА

Швеѓаните, слично, како и Шпанците, се најдоа пред неочекуван проблем пред ЕУРО, позитивниот тест на двајца редовни репрезентативци, вклучувајќи го и Дејан Кулушевски, фудбалерот кој на овој шампионат можеше да го носи и нашиот дрес доколку одлучеше така.

Златан Ибрахимовиќ се врати кај „трите круни“ по долга пауза, но веднаш се повреди и пропушти шанса да биде маскота на шампионатот. И без него, се работи за воигран тим, кој е во добра форма пред шампионатот. Секогаш незгодни и неизвесни.

Голмани: К.Ј.Јохансoн (Копенхаген), Нордфелт (Генчербирлиги), Олсен (Евертон)

Одбрана: Крафт (Њукасл), Линделоф (Манчестер јунајтед), Даниелсон (Далијан Јифанг), Олсон (Хакен), Аугустинсон (Вердер), Јансон (Брентфорд), Хеландер (Ренџерс), Лустиг (АИК), Гранквист (Хелсинборг)

Среден ред: Форсберг (Лајпциг), Сема (Вотфорд), Клесон (Краснодар), Кулушевски (Јувентус), Ларсон (АИК), Екдал (Сампдорија), Олсон (Краснодар), Кајусте (Митјиланд), Сванберг (Болоња), Свенсон (Гуангжу)

Напад: Берг (Краснодар), Исак (Сосиедад), Кваисон (Мајнц), Џ.Ларсон (Спартак Москва)

ПОЛСКА

Пред четири години на ЕП тие стигнаа до четврт-финалето, но потоа следуваше разочарувачкиот настап на СП во Русија во 2018, кога завршија на последното место во својата група. Тие во јануари му дадоа отказ на селекторот Јержи Брзечек, и го донесоа Португалецот Пауло Соуса со желба за напаѓачки фудбал.

А во нападот, таму е Роберт Левандовски, вистинската гол-машина и според многумина најдобриот напаѓач на денешницата. Сепак, одбраната и средниот ред не се импресивни и пласман во втората рунда би бил достигнување за почит.

Голмани: Фабијански (Вест хем), Шчесни (Јувентус), Скорупски (Болоња)

Одбрана: Беднарек (Саутемптон), Берешински (Сампдорија), Давидович (Верона), Глик (Беневенто), Хелик (Барнсли), Кедзиора (Динамо Киев), Пјотковски (Чехстохова), Пухач (Лех), Рибус (Локомотив Москва)

Среден ред: Франковски (Чикаго), Јозвијак (Дерби), Клих (Лидс), Козловски (Шќеќин), Криховијак (Локомотив Москва), Линети (Торино), Модер (Брајтон), Плахета (Норич), Зиелински (Наполи)

Напад: Ковњацки (Фортуна Диселдорф), Левандовски (Баерн), Милик (Марсеј), Свидерски (ПАОК0, Свјерчок (Пјаст).

СЛОВАЧКА

За Словачка ова е второ Европско првенство во историјата како независна држава, и слично како Македонија, влегоа на шампионатот преку плејофот во Лигата на нации, совладувајќи ги Ирска и Северна Ирска. Тие се несомнено аутсајдери во групата, но на минатото ЕП во Франција, тие успеаја да извлечат поени против Англија и Русија, пред да загубат од Германија во осминафиналето.

Во одбраната тие го имаат еден од најдобрите центар-халфови на континентот, Милан Шкринијар, кој помогна Интер дури 15 меча минатата сезона да не прими гол, така што нема да биде лесно да им се даде гол.

Голмани: Дубравка (Њукасл), Родак (Фулам), Кучиак (Лехија)

Одбрана: Пекарик (Херта), Сатка (Лех), Вавро (Уеска), Шкринијар (Интер), Хубочан (Омонија), Ханцко (Спарта Прага), Косцелник (Либерец), Ваљент (Мајорка)

Среден ред: Хамшик (Гетеборг), Лоботка (Наполи), Хросовски (Генк), Куцка (Парма), Дуда (Келн), Мак (Ференцварош), Вајс (Слован Братислава), Бенеш (Аугзбург), Хараслин (Сасуоло), Хромада (Славија Прага), Суслов (Гронинген), Грегус (Минесота)

Напад: Дурис (Омонија), Бозеник (Феенорд), Шранц (Јаблонец)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Сестрата на Роналдо велеше КОВИД е измама, заглави во болница со пневмонија

Објавено пред

Катја Авеиро, сестрата на португалската фудбалска легенда Кристијано Роналдо е хоспитализирана со пневмонија откако доби КОВИД-19, иако претходно ја нарекуваше болеста „најголемата измама на светот“.

Авеиро преку Инстаграм потврди дека била позитивна на 17 јули и дека се опоравувала во изолација, пред состојбата да и се влоши и да биде однесена во болница со пневмонија.

„Не сакав да се јавувам со вакви вести, но во знак на почит за тие кои се грижат ќе ја споделам вистината. Ме фати проклетиот вирус. Бев во изолација и бев добро со малку симптоми, и за среќа мојата мајка не беше тука. Благодарам на луѓето во болницата во Фуншал, но ќе продолжам со истите мисли и верувања. Нема да ме сруши вирус поставен од алчноста на оовј свет, иако иронично тој дојде во мојот свет“, напиша Авеиро.

43-годишната Авеиро, со полно име Лилијана Катја Переира Сантош Авеиро, претходно беше пејачка под името „Роналда“. И нејзиниот брат претходно беше позитивен на КОВИД, но немаше симптоми.

Прикажи повеќе...

Спорт

Петковиќ ја напушта Швајцарија, станува тренер на Бордо

Објавено пред

По седум години на клупата на швајцарската репрезентација, Владимир Петковиќ се реши за нов предизвик, преземајќи го францускиот клуб Бордо, потврдија од Швајцарската фудбалска федерација.

Швајцарскиот тренер, кој е родум од Сараево, но поголемиот дел од фудбалската кариера како играч и тренер ја има во Швајцарија, потпишал договор на три години. Тој претходно беше тренер и на Лацио, Сион, Самсунспор, Јанг бојс, Лугано и Белинцона.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јунајтед го потврди пристигнувањето на Варан

Објавено пред

Манчестер јунајтед и Реал Мадрид потврдија дека Рафаел Варан се сели на „Олд Трафорд“ за Оле Гунар Солскјер да го добие второто големо засилување ова лето по пристигнувањето на Џејдон Санчо од Борусија Дортмунд.

28-годишниот централен бек, кој е постојан француски репрезентативец, пристигнува за 34 милиони фунти.

„Манчестер јунајтед е презадоволн што може да објави дека се договорил со Реал Мадрид за трансфер на францускиот дефанзивец и освојувач на Светско првенство, Рафаел Варан, условено со поминувањето на медицинскиот тест“, се вели во објавата на Јунајтед.

Според порталот „Гол“, Јунајтед ќе плати 34 милиони фунти плус 7 милиони фунти во бонуси, а Реал Мадрид ќе му исплати солидарен износ од 1 милион фунти на поранешниот клуб на дефанзивецот, Ленс.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

Maкедонците сè уште се вакцинираат на белградскиот саем

Македонските граѓани и понатаму се вакцинираат на белградскиот саем. „Меѓу 300 и 500 граѓани се вакцинираат дневно на саемот во...

Македонија10 часа

Напад врз новинар ќе се смета како напад врз службено лице, се воведува и кривично дело демнење

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, објави дека во Владата поминале измените на Кривичниот законик, со кои заштитата на медиумските работници...

Македонија10 часа

Заев по повод 20 години од Рамковниот договор: Успешна историја благодарение на партнерите ЕУ, САД и НАТО

Владата денеска одржа тематска седница посветена на 20-годишнината од Охридскиот рамковен договор. Во своето обраќање на седницата премиерот Заев потенцира...

Македонија11 час

Дејан Георгиевски ѝ донесе олимписко сребро на Македонија

Дејан Геoргиевски го прекина 20-годишниот пост на Македонија и од Олимписки игри ќе го донесе досега најблескавиот медал во 30-годишната...

Македонија12 часа

Регистрирани 39 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.839 тестирања, а регистрирани се 39 нови случаи на...

Македонија14 часа

Заев: 17 октомври е датумот за локалните избори

И покрај дилемите за тоа дали кампањата за локалните избори ќе се поклопи со претстојниот попис, премиерот Зоран Заев денеска...

Европа15 часа

(Видео) Силна експлозија го потресе Леверкузен: Жителите добиле предупредување за екстремна опасност

Силна експлозија ги потресе куќите во германскиот град Леверкузен. Снимките од социјалните мрежи покажуваат како се крева огромен облак од...

Македонија15 часа

Само 0,02 отсто од вакцинираните со две дози во Македонија заболеле од коронавирус

Вкупно 92 лица од 330.000 кои се ревакцинирани заболеле со коронавирус, објави министерот за здравство, Венко Филипче. Ова, додаде тој,...

Европа16 часа

Во ЕУ вакцинирани 70 отсто од возрасните, две дози примиле 57 отсто

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, објави дека целта од 70 проценти вакцинирани од возрасните лица во Европската...

Спорт16 часа

Георгиевски обезбеди сребро на ОИ во Токио

Дејан Георгиевски избори пласман во финалето на олимпискиот турнир во таеквондо, во категоријата над 80 килограми. Во полу-финалето, Георгиевски го...

Македонија17 часа

Спасени планинари од Чешка на Шар Планина

Група планинари од Чешка вчера вечер се спасени од Шар Планина. Тие залутале, а околу 18 и 30 часот се...

Свет1 ден

(Видео) Песочна бура проголта град во Кина

Песочна бура висока речиси 100 метри зафати град во северозападна Кина, при што целиот град остана покриен со прашина. На...

Европа1 ден

Украинскиот напад ќе заврши со колапс, одговори Русија по изјавите за нова офанзива на Киев

Коментирајќи ја позицијата на поранешниот заменик-министер за привремено окупираните територии на Украина, Јуриј Гримчак, кој повика на подготовка на армијата...

Европа1 ден

Стапката на заразени од коронавирус во Европа се зголемува, предупредува СЗО

Светската здравствена организација (СЗО) денеска објави дека стапката на ширење на коронавирусот е забрзана во некои европски земји, пренесуваат светските...

Европа1 ден

(Видео) Јужна Европа се бори со пожари, најлошо е во Грција и Италија

Шумските пожари, потпомогнати од горештините и силните ветрови, денеска зедоа замав во јужна Европа, а некои северни земји ги расчистуваат...

Регион1 ден

Радев: Нема да дозволиме кршење на правата на Бугарите во Северна Македонија

Бугарија е најсилниот поддржувач на проширувањето на ЕУ, но не може да дозволи кршење на правата на граѓаните на Република...

Македонија1 ден

Двајца починати и 10 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 10 нови случаи на коронавирус, две лица починаа, а 16 пациенти оздравеа,...

Економија2 дена

Поевтинуваат горивата

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за 1,5 и за 1 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија2 дена

(Видео) Јанакиески за притворот: Ова е малтретирање и изживување со човекови судбини

Ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, по објавувањето на пресудата за „27 април“ со која беше осуден на 6...

Македонија2 дена

Пресуда за Вељаноски, Ристовски, Јанакиески и Атанасовски – осудените плански го организирале упадот со цел да се зачува власта

Судот ги изрече пресудите за организаторите за упадот во Собранието на 27 април –  поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е...

Досие