Контакт

Спорт

Гвардиола: Колку пати треба да кажам? Не одам во Јувентус!

Објавено пред

Пеп Гвардиола се изема од трката за наследник на Масимилијано Алегри на клупата на Јувентус велејќи дека не оди во Италија откако Алегри доби отказ од „старата дама“.

Јувентус потврди дека Алегри не останува за следната сезона заминувајќи си од Торино една година пред крајот на неговиот договор. Гвардиола и претходно беше поврзуван со оваа позиција бидејќи, наводно, газдата Андреа Ањели е љубител на неговиот стил на игра, но Каталонецот вели дека тоа нема да се случи.

„Колку пати треба да кажам? Не одам во Јувентус, нема да ја сакам Италија. Задоволен сум во Манчестер сити и не одам никаде. В година ќе бидам менаџер на Сити и го кажав тоа многупати“, изјави Гвардиола на прес-конференција.

Сега, нормално, почна лицитацијата со имињата за следниот тренер на италијанскиот шампион и засега први фаворити се Маврисио Почетино од Тотенхем и Симоне Инзаги од Лацио, како и поранешниот тренер на Челси, Антонио Конте.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Чудо на „Сан Сиро“ – Милан за пет минути го победи Јувентус (Видео)

Објавено пред

Милан со спектакуларен пресврт го совладаа Јувентус со 4:2 во дербито на 31 коло во Серија А. Јувентус до 62 минута имаа предност 0:2, а Милан до 67 минута направија целосен пресврт, а победата ја потврди Анте Ребиќ во 80 минута.

Првото полувреме заврши без голови, а Јувентус дојдоа до предност со извонредниот гол на рабио во 47 минута. Шест минути подоцна Роналдо ја зголеми предноста.

Чудот го најави Ибрахимовиќ со гол од пенал во 62 минута, израмни Кеси четири минути подцна, а веќе во следната минута Леао го комплетираше пресвртот. Точка на мечот стави Ребиќ.

Јувентус и покрај поразот има сигурна предност од седум бода на врвот на табелата, додека Милан со натпревар повеќе од Рома и Наполи се искачи на петтото место.Прикажи повеќе...

Спорт

Арсенал испушти победа против Лестер (Видео)

Објавено пред

Арсенал и Лестер одиграа 1:1 во дербито на 34 коло во Премиерлигата. Пјер-Емерик Обамејанг и Џејми Варди ја продолжија трката за најдобар стрелец во лигата, Габонецот го постигна 20, а англискиот репрезентативец 22 гол во сезоната.

Обамејанг го постигна првиот гол на натпреварот во 21 минута. До крајот на првиот дел „топџиите“ не искористија уште две добри шанси за зголемување на предноста.

Во вториот дел клучниот момент се случи во 71 минута кога Нкетија поради невнимателен старт доби директен црвен картон. Младиот играч на Арсенал на теренот мина помалку од една минута.

Со играч повеќе Лестер изврши притисок и успеаја да израмнат во 84 минута преку Варди.

Лестер поради нерешениот резултат паднаа на четвртото место со 59 бода, четири повеќе од Манчестер Јунајтед, додека Арсенал се седми со 50 бодови.Прикажи повеќе...

Спорт

Тошевски потпиша за Ростов

Објавено пред

Напаѓачот на Работнички, Давид Тошевски (18), кариерата ја продолжува во рускиот клуб Ростов. Тошевски со Ростов потпиша петгодишен договор.

Тошевски е дете на Работнички минатат сезона одигра 21 натпревар постигна пет гола и забележа три асистенции. Тој е младински репрезентативец на Македонија.

Трансферот на официјалниот сајт го потврди и рускиот клуб Ростов.

Работнички не ја објави сумата за која талентираниот фудбалер замина во Ростов.

Според руските медиуми Ростов за напаѓачот шлатиле 900.000 евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет9 часа

СЗО: Епидемијата се забрзува, се појавуваат докази дека вирусот се пренесува преку воздух

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека епидемијата на коронавирус се забрзува и дека се појавуваат докази за пренесување на Kовид-19...

Регион12 часа

Србија го враќа полицискиот час, забрана за движење од петок до понеделник

Од утре во Србија ќе биде забрането собирање на повеќе од пет луѓе во отворен и затворен простор, а од...

Македонија13 часа

ДИК ќе прави симулација на изборниот ден во услови на пандемија

Државната изборна комисија утре ќе спроведе симулација на процесот на гласање под посебните протоколи поради пандемијата на коронавирус. Симулацијата ќе...

Регион15 часа

Грчки медиуми: Повеќето од туристите од Србија се позитивни на Ковид-19

Грчките медиуми пренесуваат дека повеќето од туристите од Србија се позитивни на Ковид-19, а тоа е и половина од новите...

Македонија15 часа

Нови 120 заболени и петмина починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Македонија16 часа

(Видео) Со цитати од Конески и Мартиновски, Ципрас упати поддршка до Заев

Претседателот на грчката партија СИРИЗА и поранешен премиер на Грција, Алексис Ципрас, упати видеопорака со поддршка на претседателот Зоран Заев,...

Македонија16 часа

Јово Вангеловски обвинет за злоупотреба на службената положба

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе обвинителен предлог против поранешниот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски,...

Македонија16 часа

Заболените од коронавирус и оние во самоизолација до утре може да се пријават за да гласаат

Утре истекува рокот за пријавување на лицата што се позитивни на Ковид-19 или се во домашна изолација, а кои сакаат да гласаат...

Свет18 часа

Шведска, сепак, воведува мерки против коронавирусот

Во Шведска денеска стапуваат во сила строги правила за почитување на мерките за физичка дистанца во угостителските објекти. Минималното растојание...

Македонија18 часа

Филипче: На денот на изборите ќе биде безбедно да се гласа

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, истакна дека во изминатите четири месеци тој и колегите од Комисијата за заразни...

Свет20 часа

Секој десетти заболен од Ковид-19 во Англија е медицински или социјален работник

Десет проценти од сите инфекции на Ковид-19 во Англија забележани меѓу 26 април и 7 јуни биле меѓу здравствени или...

Регион21 час

Црна Гора воведе карантин за сите што доаѓаат од Србија

Националното координативно тело за заразни болести во Црна Гора најави неколку епидемиолошки мерки за целата земја и особено за северот...

Македонија21 час

Управниот суд ја отфрли тужбата на Наќе Чулев против Владата

Владата соопшти дека како тужена страна го доби решението од Управниот суд, со кое тужбата на тужителот Министерство за внатрешни...

Свет22 часа

Мелбурн ставен во карантин поради коронавирусот

Вториот по големина австралиски град, Мелбурн, ќе биде ставен под карантин поради коронавирусот, пренесе агенцијата АФП. Засега нема повеќе информации...

Свет22 часа

Коронавирусот може да се пренесе преку воздухот, тврдат 239 научници во отворено писмо до СЗО

Ако е точно дека коронавирусот се пренесува преку воздухот, тоа значително ќе влијае на мерките за нејзина контрола, пишува „Њујорк...

Македонија1 ден

„Правда за Кољо“ – нов протестен марш во Аеродром

Стотина млади лица вечерва одржуваа протестен марш од скопската населба Аеродром до кривичниот суд, носејќи транспарент „Правда за Кољо“. Граѓаните,...

Македонија1 ден

Шилегов: И вториот тест е негативен, невидливиот противник е победен

„Вечерва ги добив резултатите од вториот тест на Ковид-19. Како и вчерашниот, и денешниот е негативен.И официјално, невидливиот противник е...

Свет1 ден

Руските власти ископале ров околу село за да го заштитат од Ковид-19

Руските власти ископале ров околу оддалечено сибирско село за да го стават во карантин, откако десетици жители се заразиле со...

Регион1 ден

Во Србија шест лица починаа од коронавирус, регистрирани 289 новозаразени

Во последните 24 часа во Србија од ефектите на коронавирусот починаа уште шест лица, додека  регистриранисе  289 новозаразени лица, соопшти...

Македонија2 дена

ДИК со герила-акција во Охрид и Струга: Ти си на ред! Гласај безбедно!

Државната изборна комисија ја води кампањата „Ти си на ред“ за претстојните предвремени парламентарни избори 2020. Со герила-акција, за првпат...

Досие