Контакт

Спорт

Бразил го објави составот за Копа Америка без ѕвездите на Реал

Објавено пред

Бразилскиот селектор Тите ја соопшти листа на фудбалери кои ќе играат за „селесао“ за Копа Америка ова лето.

За домашниот турнир од 14 јуни до 7 јули, први фаворити ќе се Бразилците, и на листата од 23 играчи, зачудувачки нема место на фудбалерите на Реал Мадрид, Винисуис Жуниор и Марсело, како и за првотимецот на Ливерпул, Фабињо.

Бразил ќе има два теста пред стартот на Копа Америка, играјќи со Катар и Хондурас. Тие ги стартуваат натпреварите на Копа Америка на 14 јуни против Боливија, а во нивната група се и Венецуела и Перу.

Голмани: Алисон (Ливерпул), Едерсон (Манчестер сити), Касио (Коринтијанс)

Одбрана: Дани Алвеш (ПСЖ), Фагнер (Коринтијанс), Алекс Сандро (Јувентус), Филипе Луис (Атлетико Мадрид), Тијаго Силва (ПСЖ), Маркињос (ПСЖ), Миранда (Интер), Едер Милисао (Порто).

Среден ред: Касемиро (Реал Мадрид), Фернандињо (Манчестер сити), Артур (Барселона), Алан (Наполи), Лукас Пакуета (Милан), Филипе Кутињо (Барселона).

Напад: Евертон (Гремио), Давид Нереш (Ајакс), Ришарлисон (Евертон), Фирмино (Ливерпул), Габриел Жесус (Манчестер сити), Нејмар (ПСЖ).©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Младите тенисери се „осоколија“ – Медведев го мразел Федерер

Објавено пред

Повеќе од пет години се разговара за новата тениска генерација, таа која ќе треба до тронот да ги симне Роџер Федерер, Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ, и сега, конечно, таа се појави. Тие се силни барем „на зборови“.

Откако Ник Кирјос неодамна влезе во директен напад на Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал, а Стефанос Циципас минатата недела изјави дека веќе се „досадни“ победите на големото трио, денеска Русинот Данил Медведев, уште еден од младите „бунтовници“, призна дека посакува Федерер да ги губи сите мечеви.

23-годишниот Медведев по победата над ветеранот Фернандо Вердаско со 6:2/6:4 на Квинс клаб во Лондон, призна дека не го сака многу Швајцарецот.

„Кога имав 10 години го мразев Роџер. Не можев да го гледам како победува. Навивав од првото коло за другите момци. Исто така, кога Барселона победуваше во фудбалот, сакав тие да загубат. Искрено, ако јас загубам во прво коло, не ми е грижа дали Надал, Роџер или Новак ќе го освојат Ролан Гарос или Вимблдон. Воопшто“, вели Медведев.

Сега, останува, момците своите храбри најави да ги поткрепат со освојување на барем една гренд слем титула.

Прикажи повеќе...

Спорт

Така се прави! Голден стејт ја честиташе титулата со реклама од цела страна

Објавено пред

Голден стејт вориорс откупија реклама од цела страна во весникот „Торонто сан“ за да ја честитаат НБА титулата на Торонто репторс, кои ги спречија да стигнат до третата последователна титула.

Рекламата се појави истиот ден кога Репторс ја имаа победничката парада во Торонто, со околу 2 милиони луѓе на улиците.

„Голден стејт вориорс им честитаат на Торонто Репторс за историскиот успех и носењето на НБА титулата во градот Торонто“, се вели во рекламата покрај фотографија на Стеф Кари во прегратка со Кајл Лаури по финалето.

Репторс ја освоија титулата со 114:110 победа во шестиот натпревар во Оукленд минатата недела.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рома: Тоти е далеку од реалноста!

Објавено пред

Рома официјално одговори на експлозивната прес-конференција на Франческо Тоти, оценувајќи дека „неговите впечатоци за клубот се измислени и далеку од реалноста“.

Поранешниот капитен ја одби понудата да стане технички директор на клубот и си замина од „волчицата“ по 30 години, обвинувајќи ја управата на чело со претседателот Џејмс Палота и Франко Балдини дека сакаат да ги „остранат“ римјаните од клубот. Официјалниот веб-сајт на клубот не ја покриваше прес-конференцијата, туку се јави со соопштение вечерва.

„Клубот е екстремно разочаран што Франческо Тоти реши да го напушти клубот и да не ја преземе позицијата на технички директор, која му беше понудена по заминувањето на Мончи и за која чекавме одговор. Веруваме дека улогата која му ја понудивме беше една од најодговорните во клубот и побаруваше целосна посветеност, нешто што се очекува од сите на високи позиции. Бевме подготвени да бидеме трпеливи со Франческо и да му помогнеме во транзицијата од голем фудбалер во голем менаџер. Сфаќаме колку е тешко да си замине од АС Рома по 30 години, веруваме дека неговите впечатоци за фактите и одлуките во клубот се измислени и далеку од реалноста“, се вели во соопштението на Рома.

Покрај ова, од клубот исто така предупредија дека не е можен кам-бек под нова сопственичка структура.

„По информациите околу заинтересираните за клубот од целиот свет, се надеваме дека тоа не беше неправилно очекување на преземање на клубот, сценарио кое ќе биде опасно, бидејќи Рома е компанија на берзата. Инвестициската група нема намера да ја продава АС Рома, ниту сега, ниту во иднина. Му посакуваме на Франческо многу среќа во иднината“, се завршува во соопштението.

Тоти си заминува со горчина во устата: Како да умирам!

Прикажи повеќе...

Најново

Крвав четврток7 часа

Пресудата за 27 април е на 1056 страници, адвокатите се жалат на рокот

Пресудата за 27 април кога се случи насилниот упад во Собранието е напишана на 1056 страници и веќе им се...

Македонија7 часа

Поплавени подруми, непроодни улици и затнати шахти од невремето во Куманово

Oпштинa Куманово денес од 14,45 до 15,40 часот ја зафати пороен дожд кој направи проблем за собирање на водата во...

Македонија11 час

Анкета на „Макфакс“: Шилегов направил најмалку за градот Скопје

Во онлајн-анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“, на прашањето „Кој градоначалник на Скопје направи најмалку за градот?“, најголем...

Македонија13 часа

(Видео) Жителите на населбата Јака се жалат – живееме во кал и мрак, без јавен превоз

Седум години по почнувањето на изградбата на населбата Јака во Илинден, состојбата е непроменета – очајна, а општинската власт не...

Македонија13 часа

Хан: Северна Македонија направи храбри компромиси, ЕУ губи ако не ја награди земјата

Политичкиот компромис на земјите од Западен Балкан треба да биде награден, изјави комесарот за проширување, Јоханес Хан, во пресрет на...

Економија14 часа

Објавен јавниот повик за бесплатен одмор за работниците со ниски примања

Јавниот повик за организиран одмор на работници чии месечни примања во семејството не го надминуваат нето-износот од 22.000 денари е...

Бегството на Груевски15 часа

(Видео) Државата ќе бара екстрадиција на Груевски како организатор на 27 април

Државата ќе бара екстрадиција на поранешниот премиер и бегалец од правдата, Никола Груевски, за настаните од 27 април 2017 година...

Регион16 часа

Јадранот се задушува во пластика и е меѓу најзагадените мориња во Европа

Концентрацијата на пластичен отпад на дното на Јадранското Море е меѓу најголемите во Европа по североисточниот дел на Медитеранот и...

Вести1 ден

Помпео: САД не сакаат војна со Иран

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, денеска изјави дека, иако Иран несомнено е одговорен за минатонеделните напади врз два танкери на...

Македонија1 ден

(Видео) СДСМ избра нов Извршен одбор

Централниот одбор на СДСМ избра нови членови на Извршниот одбор, нов организационен секретар и секретар за меѓународна соработка. Лидерот на...

Спорт1 ден

Победа и одмазда над Грција за сигурно прво место! (галерија)

Македонија ги надмина проблемите од стартот на мечот, и во Струмица ја победи Грција со 27:23 (13:11) во последното коло...

Вести1 ден

Сопругата на премиерот на Израел со државни пари јадела во луксузни ресторани

Сопругата на премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, Сара Нетанјаху, е казнета со 15.000 долари за злоупотреба на државни фондови. Судот...

Спорт1 ден

Рекорд – дрес на Бејб Рут продаден за 5.64 милиони долари!

Дрес на американската безбол легенда Бејб Рут го сруши рекордот за најскапо продадена спортска „меморабилија“, откако на аукцијата во Њујорк...

Свет1 ден

Електричен дефект ги остави Аргентина и Уругвај без струја

Голем дефект во електричната мрежа ги остави Аргентина и Уругвај без струја, соопшти главната електродистрибутивната мрежа на Аргентина. Според информациите,...

Топ2 дена

Мотоциклист удри во 83-годишна жена на „Партизанска“ и побегна

Непознато лице со мотоцикл синоќа на бул.„Партизански Одреди“ во Скопје удри во 83-годишна жена пешак и побегна од местото. Жената...

Свет2 дена

Трамп повторно го нападна градоначалникот на Лондон поради насилствата

Американскиот претседател Доналд Трамп уште еднаш го критикуваше градоначалникот на Лондон, Садик Кан, нарекувајќи го „катастрофа“, кој го уништува главниот...

Свет2 дена

Се судрија два мали авиони во Нов Зеланд, загинаа двајцата пилоти

Два лесни авиони се судрија при слетување на аеродромот „Худ“ на Нов Зеланд, двајцата пилоти загинаа, соопшти полицијата. Според информациите,...

Свет2 дена

Силно невреме во Швајцарија и Франција, има и загинати

Една жена загинала кога на неа паднало дрво, а друга жена загинала во несреќа на езеро во источна Франција, кое...

Свет2 дена

Вонредна состојба на Нов Зеланд по земјотрес во океанот, се очекува силно цунами

Новозеландската цивилна заштита издаде предупредување после земјотресот со интензитет од 7,4 степени, регистриран во Тихиот океан кај островот Кермадек, ненаселена...

Бегството на Груевски2 дена

Груевски: Напамет не ми паднало да влегувам во багажник за какви било цели

Експремиерот Никола Груевски се огласи на Фејсбук по изјавата на премиерот Заев за германски „Франкфуртер алгемајне цајтунг“(ФАЦ), каде тој рече...

Досие