Контакт

Спорт

Гвардиола: Не го почитувам она што Арсенал го прават надвор од фудбалскиот терен

Објавено пред

Манчестер сити, во саботата, испаднаа во полу-финалето на ФА купот од Арсенал, предводен од поранешниот асистент на пеп Гвардиола, Микел Артета.

„Секој ривал секогаш го почитувам. Истото важи и за Арсенал. Исклучително го ценам се она што го прават на теренот, но не го почитувам она што го прават надвор од теренот и методите со кои ги користат“, рекол Гвардиола.

Англиските медиуми се уверени дека Гвардиола сака да им порача на сопствениците на Арсенал дека погрешно кон Сити се однесувале во најмалку две ситуации.

Наводно Арсенал лобирале кај седум екипи и беа потписници на писмото испратено до УЕФА со кое бараа да биде потврдена две годишната суспензија на Манчестер сити.

Исто така Гвардиола е лут што Арсенал му го зедоа асистентот Артета. Гвардиола е лут бидејќи челниците на Арсенал прво преговарале со Артета, постигнале договор, а дури потоа го известиле Манчестер сити.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Решен шпанскиот „јазол“ – Фуенлабрада ќе добие шанса да влезе во Ла лига

Објавено пред

Шпанскиот второлигаш Фуенлабрада ќе добие шанса да избори бараж за влез во првата лига, откако Ла лига дозволи во среда да се одигра мечот против Депортиво Ла Коруња, кој беше откажан по позитивниот тест на КОВИД-19 на повеќе фудбалери на клубот.

Фуенлабрада потврди дека имаат 28 позитивни случаи во својот прв тим и во базата на клубот во Мадрид, по што Ла лига објави дека поради „виша сила“ мечот е откажан.

По последното коло во втората лига, на Фуенлабрада им беше потребно реми за да се вратат на шестото место и да влезат во баражот за влез во Ла лига, но лигата првично реши да го додели ова место на Елче. Сега, во среда против Ла Коруња, тим веќе испаднат во третата лига, ќе можат да се борат за местото.

Уеска и Кадиз автоматски влегоа во првата лига, додека Реал Сарагоса, Алмерија и Џирона се останатите три тима кои ќе се борат за последното место. Првите мечеви од полуфиналето се играат на 13 август, а ревашните три дена подоцна. Финалето во две рунди ќе се одигра на 20 и 23 август, само три недели пред стартот на новата сезона на 12 септември.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лидс јунајтед на Алиоски ќе се наполни со пари ако опстане во Премиер лигата

Објавено пред

Ако Лидс јунајтед успеат да опстанат во Премиер лигата следната сезона ќе добијат најмалку 265 милиони фунти во дополнителни приходи во следните пет години, вели процената на финансиските експерти од „Делоит“.

Нивната проценка вели дека клубот во кој игра македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски ќе заработат 160 милиони фунти во следните три години со самото влегување во Премиер лигата, а бидејќи се работи за клуб со славна историја, овие средства ќе се зголемат ако опстанат во елитата, од каде што испаднаа пред 16 години.

Газдата на клубот, Андреа Радрицани им вети на навивачите дека Лидс јунајтед имаат поголеми амбиции од обично опстанување во лигата, но посочи дека клубот „прво мора да научи да оди, а потоа да трча“.

Статистиката не е на страната на Лидс – само 2/3 од тимовите кои влегле во Премиер лигата во последните 10 сезони опстанале.

Прикажи повеќе...

Спорт

Наполи потврди дека Инсиње е неизвесен за Барса

Објавено пред

Капитенот на Наполи, Лоренцо Инсиње е во трка со времето за да биде подготвен за мечот против Барселона од Лигата на шапионите, откако клубот потврди дека има повреда на левиот бутен мускул.

Инсиње се повреди при 3:1 победата над Лацио минатиот викенд, и сега медицинскиот тим ќе мора да направи проценка дали ќе биде подготвен за мечот од Лигата на шампионите. Инсиње, кој постигна гол од пенал во 54. минута од мечот, беше заменет од македонскиот репрезентативец Елиф Елмас по 84 минути игра.

„Лоренцо Инсиње се повреди во финишот на мечот против Лацио и помина на медицински тест, кој покажа повреда на левиот адуктор и неговата состојба ќе биде разгледувана секојдневно“, велат од Наполи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Провремено е прекината потрагата по момчето кое се удави во Преспанското езеро

Потрагата по момчето кое исчезна во водите на Преспанското езеро е привремено прекината поради временските услови. Како што информираат од...

Регион2 часа

Преглед на состојбата во регионот: Во Албанија почина уште еден лекар, во Србија пад на бројот на новозаразени

Преглед на состојбата со коронавирусот во регионот во изминатото деноноќие. Уште еден лекар почина во Албанија од коронавирус Во болницата...

Македонија3 часа

Поранешни вработени во СЈО бараат од Пендаровски да им се извини: „Обвинителството не беше една личност“

Поранешни вработени во Специјалното јавно обвинителство реагираа на говорот на претседателот Стево Пендаровски во Пелинце. Тие велат дека СЈО не...

Топ5 часа

Лекар од Итната помош физички нападнат од татко на починато лице

Taтко на момче кое починало во сообраќајна несреќа, нападнал лекар од Итната медицинска помош. Лекарот бил на интервенција по претходно...

Македонија6 часа

Досега 500 лица починаа од коронавирус во Македонија

Бројот на починати од коронавирус во земјава достигна 500 лица, откако денеска беа потврдени 3 нови смртни случаи. Тројцата починати...

Македонија6 часа

Гостивар со најмногу новозаразени во изминатото деноноќие

Гостивар е на врвот на листата со најмногу новозаразени од коронавирус во земјава во изминатите 24 часа. Според податоците на...

Свет7 часа

СЗО: Mајките да ги дојат своите деца и кога имаат ковид-19

Светската здравствена организација денеска предупреди дека наспроти големите надежи за пронаоѓање на вакцина, можеби никогаш нема да има чудотворено решение...

Македонија9 часа

Нови 74 заболени и тројца починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Свет9 часа

Германските ученици се вратија во училишните клупи во екот на пандемијата

Десетици илјади училишни деца денеска се вратија во училиштата во северна Германија. Мекленбург-Западна Померанија е првата од 16 германски држави...

Македонија10 часа

Џафери: Добро се чувствувам, јас ќе ја водам седницата

Претседателот на Собранието, Тала Џафери изјави дека утре тој ќе ја води конститутивната седница. Џафери денеска ја напушта Клиниката за...

Свет11 час

Руски доктор: Пандемијата личи на проба за биолошка војна

Ситуацијата со пандемијата на коронавирус личи на проба за биолошка војна, изјави рускиот детски хирург, Леонид Рошаљ, пренесе „Спутник“. „...

Свет12 часа

Мелбурн ги затвора речиси сите продавници и фабрики за да го спречи вирусот

Вториот по големина австралиски град Мелбурн, во кој веќе на сила е ноќен полициски час, најави нови ограничувања за индустријата,...

Свет12 часа

Латинска Америка најтешко погоден регион во светот, има речиси пет милиони заразени

Аргентина вчера надмина 200.000 случаи на ковида-19, Колумбија поставува дневен рекорд, а во Латинска Америка се рушат црните рекорди со...

Свет12 часа

Трамп: Ретко кој заслужил смртна казна повеќе од бомбашот од Бостон

Американската сојузна влада би можела уште еднаш да побара смртна казна за Чеченецот Џохар Царнаев, изјави американскиот претседател Доналд Трамп....

Свет13 часа

Германците сакаат да продолжат да работат од дома и по пандемијата

Поголем дел од Германците сакаат да ја задржат можноста за работа од дома и по завршувањето на пандемијата на коронавирус,...

Свет13 часа

Американски и британски фармери добиваат мистериозни пакети со семиња од Кина

Фармери во Велика Британија и САД веќе некое време примаат чудни пакувања со семиња од Кина во пошта што не...

Топ23 часа

Малолетник од Ресен исчезна во Преспанското езеро

Во водите на Преспанското езеро вчера исчезнало 16-годишно момче од Ресен. Во Полициската станица Ресен од Итната медицинска помош било...

Регион1 ден

Преглед на состојбата во регионот: Албанија со нов рекорд на новозаразени, во Косово уште 13 починати

Преглед на состојбата со коронавирус во регионот во последното деноноќие. Нов рекорд на новозаболени во Албанија Откако Албанија вчера регистрираше...

Македонија1 ден

Maлиот Ајан кој го победи карциномот заѕвони на ѕвонче пред да ја напушти Детската клиника

По долга битка со леукозата, малиот херој Ајан денеска ја напушти Детската клиника во Скопје. Придружен со аплауз од медицинскиот...

Македонија1 ден

Филипче: Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет

Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет, предупредува министерот за здравство, Венко Филипче. Tој апелира на почитување на...

Досие