Контакт

Спорт

Гвардиола пак контра Украинецот: Имам повеќе искуство од господинот Зинченко

Објавено пред

Менаџерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола не се согласува со својот играч Олександер Зинченко дека „граѓаните“ се фаворити за четири титули оваа сезона, и објаснува зошто овој негов тим е најслаб досега.

Сити се практично шампиони од Премиер лигата, играат во финалето на Карабао купот, а уште се во игра и во ФА купот и во Лигата на шампионите. Но, Гвардиола ниско го рангира овој негов тим.

„Во моментов, овој тим е најлошиот од претходните ,бидејќи тие тимови освоија многу, а овој уште не освоил ништо. Чекаме резултати, титули кои претходните тимови ги имаат освоено. Уште треба да се докажуваат“, вели Гвардиола.

Украинецот Зинченко, кој претходно мораше да му се јавува на Гвардиола на денот на неговата свадба за да се извини за коментарите на неговата сопруга (види линк подолу), изјави дека е можно да се освојат четирите титули.

„Постар сум од господинот Зинченко, имам повеќе искуство и не се согласувам со него. Четири титули досега не се случиле во Англија и мислам дека нема да се случат. Одиме натпревар по натпревар и тоа е тоа“, вели Гвардиола.

Гвардиола не му заборава на Зинченко: Најважно, на твојата сопруга уште и се допаѓам

Зинченко на денот на својата свадба се „правдаше“ кај Гвардиола©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Пангос ги однесе Зенит во плејофот во Евролигата, „извиси“ Валенсија

Објавено пред

Кевин Пангос ги предводеше Зенит Санкт Петерсбург до убедлива победа од 112:83 над Панатинаикос за првпат во историјата на клубот да се пласираат во плејофот во Евролигата.

Со победата, Зенит го освои осмото место по регуларната сезона и обезбеди дуел со првиот носител Барселона во плејофот.

Пангос во 33 минути имаше 33 поени и 11 асистенции, а Вил Томас го следеше со 18 поени без утка, а Били Барон додаде 12 поени. Немања Недовиќ беше најдобар за Панатинаикос со 20 поени, а Јанис Папапетру додаде 16 поени.

ЕВРОЛИГА, ПЛЕЈОФ

Барселона – Зенит Санкт Петерсбург

ЦКСА Москва – Фенербахче

Анадолу Ефес – Реал Мадрид

Армани Милано – Баерн Минхен

Прикажи повеќе...

Спорт

Пред 21 година се случи најтажната повреда во фудбалот – крикот на „феноменот“ Роналдо

Објавено пред

На денешен ден пред 21 година, Роналдо Назарио, според многумина најдобриот и најталентираниот фудбалер на сите времиња, ја доживеа страшната повреда на коленото, која ќе стави крај на блескавата кариера.

„Ел Феномено“ постојано мачеше мака со повреди, но таа која ја доби во 2000 ја смени неговата кариера. Бразилецот влезе во игра за Интер против Лацио во меч од Копа Италија и се обиде да направи еден од неговите препознатливи потези, но падна на тревата со болна гримаса на лицето.

Тоа беше прв меч на Роналдо по пауза од пет месеци поради скинати лигаменти во коленото, а повредата потоа стана посериозна, целосно кинејќи ги неговите жили во коленото. На снимката се гледа како фудбалерите на Интер и Лацио трчаат кон Роналдо по неговата повреда. Дури препознатливо бурната публика на „Олимпико“ аплаудираше кон Бразилецот. Подоцна, неговиот физиотерапевт изјави дека тоа е најлошата повреда која ја видел.

Роналдо ќе се врати на фудбалот во септември 2001, и иако ја врати фантастичната форма, веќе ја немаше таа експлозивност.Прикажи повеќе...

Спорт

Вест Бром и Алардајс во потера на невозможното – го декласираа и Саутемптон

Објавено пред

Сем Алардајс е познат како тренер кој никогаш не испаднал од Премиер лигата, односно како експерт за опстанување, но ако успее да го повтори тоа со Вест Бромвич Албион, несомнено ќе биде најголемиот успех.

ВБА, популарните „Бегис“, откако во минатото коло со 2:5 ги уништија Челси, вечерва со 3:0 го совладаа Саутемптон, за да дојдат на осум поени од безбедната зона со осум натпревари до крајот на сезоната, заддржувајќи ги шансите да останат во елитата.

Откако во петтата минута од мечот беше поништен апсолутно „легален“ гол на Диањ, Матеуш Переира во 32. минута од пенал ги донесе домаќините во водство. Само три минути подоцна Мет Филипс го зголеми водството, за во 69. минута Калам Робинсон да ги постави конечните 3:0.

ВБА остануваат на претпоследното место на табелата, но сега имаат 24 поени, два помалку од Фулам пред нив и осум зад Њукасл со 32 на првото „безбедно“ место. Брајтон исто така имаат 32 поени, а Барнли на 15. место имаат 33 поени во интересна трка за опстанок. Саутемптон се 14. со 36 поени.Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

(Видео) Суспендирани двајца полицајци кои во Мостар претепаа момче поради кршење на мерките

Главна тема во БиХ деновиве е видеото снимено во Мостар на кое се гледа како двајца полицајци брутално тепаат момче....

Свет3 часа

Директорот на СЗО: Контрола над пандемијата е можна за неколку месеци, ако се почитуваат мерките

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, денес изјави дека проблемот со пандемијата на Ковид-19 сè уште не...

Топ5 часа

Од автомобил паркиран зад полициска станица украл службени легитимации и картичка за влез во МВР

Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 47-годишник, кој на 28 март извршил тешка кражба во близина на полициската станица...

Македонија6 часа

34 починати и 193 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи...

Свет8 часа

Експертите посочуваат дека ни доаѓа нов супер коронавирус, комбинација од 18 мутации

Нов супер сој на коронавирусот во Бразил е комбинација од 18 мутации вклучувајќи ги таканаречените соеви на Бразил, Велика Британија...

Македонија9 часа

Нови 30 дена притвор за Камчев

Основниот кривичен суд Скопје му го продолжи притворот за дополнителни 30 дена на бизнисменот Јордан Камчев. „Кривичниот совет при Основниот...

Свет11 час

Вакцината на „Фајзер“ помалку ефикасна кај јужноафриканскиот сој, покажува израелска студија

Јужноафриканскиот сој на коронавирус може да ја избегне заштитата обезбедена од вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ до одреден степен, открива...

Македонија11 час

Ќе се ограничат цените за лекување пациенти од коронавирус во приватните болници

До Владата ќе биде поднесе предлог за измена на законот со кој ќе се ограничи сумата за лекување пациенти од...

Македонија11 час

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тој рече дека вакцините, кои...

Македонија12 часа

Девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро

Денеска се навршуваат девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро. На 12 април 2012 година, на Величетврток, беа убиени...

Свет12 часа

Научниците со охрабрувачки вести: За секој нов сој ќе имаме вакцини

Во тек е трка помеѓу вакцините против Ковид-19 и мутациите на коронавирусот кои се закануваат да ги загрозат, откриле научниците...

Свет12 часа

„Билд“: Меркел го откажала терминот за вакцинирање со „астра зенека“

Германската канцеларка, Ангела Меркел, сè уште не е вакцинирана против коронавирусот, а според весникот „Билд“, таа требало вчера да прими...

Свет14 часа

Поединци немаат чувство за вкус и мирис, дури и една година по заразата од коронавирусот

Три дена по позитивниот тест на коронавирус, сè имаше вкус на картон, се сеќава 38-годишната Елизабет Медина, која го изгубила...

Македонија16 часа

Почнува вакцинацијата на новинарите и медиумските работници

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници што се пријавија на повикот и ги исполнија условите за да влезат во првата...

Македонија1 ден

Притвор за шестмината приведени во акцијата со марихуана

Скопскиот кривичен суд определи 30-дневен притвор за шестмината осомничени за шверц на марихуана кои пред два дена беа приведени во...

Македонија1 ден

Првачињата ќе учат по нова наставна програма

На предлог на Бирото за развој на образованието, во петокот Министерството за образование и наука ги усвои новите наставни програми...

Македонија1 ден

Трајче Заев: Комбето не е во сопственост на фирма на Заеви, јас сум на службено патување

Трајче Заев – братучед на премиерот, Зоран Заев, ги отфрла обвинувањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, за негова поврзаност со акцијата на...

Македонија1 ден

Во болниците се лекуваат 1.699 пациенти со коронавирус, има 340 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и...

Македонија1 ден

(Видео) Милошоски: Македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС, откако стана извесно дека над 200 македонски...

Свет1 ден

Јужна Кореја со „Астра зенека“ ги вакцинира лицата помеѓу 30 и 60 години

Јужна Кореја продолжува со вакцинацијата на лица под 60-годишна возраст со вакцината на „Астра зенека“. Корејската агенција за контрола и...

Досие