Контакт

Спорт

Гвардиола: Успешни сме поради постојаната желба за менување

Објавено пред

Менаџерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола, смета дека клучот за успехот на неговиот клуб е желбата за еволуција на фудбалската игра, како и постојаните промени во клубот. Иако во последните неколку години тимот на Пеп остана релативно непроменет, сепак, од клубот си заминаа клучни имиња како Винсент Компани, Давид Силва и Серхио Агуеро.

Сити поставија рекорд од 34 победи во календарската година и освоија 106 поени (исто така рекорд), пред мечот со Лестер денеска.

„Беше тешко да се заменат тие икони на клубот – Вини Компани, Серхио Агуеро, Давид Силва, Пабло Забалета… Многу важни фудбалери си заминаа, но клубот работеше постојано на градење, на еволуција на тимот. Не знаеме кој ќе биде тука за 10 години. Фудбалерите заминуваат и клубот мора да биде подготвен за тоа. Кој не би сакал да го има Компани или Агуеро уште десет години, но тука се повредите, возраста… Затоа работиме на проценка за иднината, учите како да го менувате тимот“, вели Гвардиола.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ерера од почит кон Манчестер јунајтед го одбил Тотенхем

Објавено пред

Андер Ерера го одбил предлогот да се пресели во Тотенхем, во замена за Тангуј Ндомбеле.

Поранешниот играч на Атлетик Билбао и Манчестер јунајтед на Леонардо му соопштил дека во Премиер лигата може да игра само за Манчестер јунајтед и за ниту еден друг клуб.

Ерера, во сезоната 2016/2017, кога Јунајтед го освои Лига купот и Лига Европа, беше прогласен за најдобар играч на „црвените ѓаволи“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мориба се враќа во Шпанија

Објавено пред

Илајш Мориба, талентираниот играч на Лајпциг, по само шест месеци ќе се врати во Шпанија. Мориба, до крајот на сезоната ќе игра во Валенсија.

Мороба, минатата сезона влезе во првиот тим на Барселона. Шансата која ја доби од Роналд Куман во целост ја искористи. Поради тоа, неговите менаџери бара повеќе пари за новиот договор.

Барселона одби да го направи тоа, го врати Мориба во Б-тимот и му се закани дека нема да игра доколку не ги прифати условите кои му ги нуди клубот.

На крајот Мориба за 16.000.000 евра за ина во Лајпциг. Шест месеци подоцна тој е подготвен да замина од Германија, сака да биде во клуб каде што ќе игра, бидејќе во Лајпциг настапи на само шест натпревари.

Шпанските медиуми пишуваат дека тој деновиве ќе пристигне на „Местаља“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Халанд: Мора да се согласите дека Левандовски е број 1

Објавено пред

Ерлинг Халанд, голгетерот на Борусија Дортмунд, секако е еден од фудбалерите кои ја обележаа минатата година. Додека траат шпекулациите околу неговата иднина, Халанд се рехабилитира од повредата со која се здоби минатата недела.

Норвежанецот одбил подетално да ја објасни изјавата дека клубот врши притисок врз него што поскоро да се изјасни дали ќе остане во Дортмунд или не, но не одбил да одговори на прашањето кои играчи ја обележале 2021 година.

„Мората да кажете дека во моментов број 1 е Роберт Левандовски. Јас сметам дека е најдобра. Го имате и Карим Бензема, навистина беше фантастичен, а Меси секогаш е при врвот. Значи Бензема би бил втор, а Меси трет за минатата година“, рекол Халанд.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија48 минути

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа1 час

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа3 часа

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Македонија15 часа

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија15 часа

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија18 часа

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија18 часа

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ19 часа

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија20 часа

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ22 часа

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија22 часа

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Топ22 часа

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Македонија23 часа

Лекарската комора бара промени на казнената регулатива на Фондот

Лекарската комора остро реагира на наплатата на изречените казни за матичните лекари од страна на Фондот за здравствено осигурување. Оттаму...

Свет1 ден

Италијанските болници одбиваат да лекуваат невакцинирани пациенти, новинари снимиле со скриена камера

Италијанските болници одбиваат да ги лекуваат и оперираат невакцинираните и оние кои не биле заразени. Откако минатата недела во емисијата...

Македонија1 ден

Загадениот воздух предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи во Западен Балкан

Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување...

Свет1 ден

Русија почна големи поморски вежби во Арктикот

Руски воени бродови денеска влегоа во Баренцовото Море за да вежбаат заштита на главната рута на бродскиот сообраќај на Арктикот,...

Свет1 ден

Холандија ги олабавува мерките и покрај силниот бран на инфекции – кафулињата и рестораните ќе работат до 22 часот

Холандија од денеска отвора ресторани, театри, музеи и кина и покрај силниот бран на инфекции со варијантата омикрон на коронавирусот,...

Свет1 ден

СЗО: Бројот на заразени со Ковид-19 во светот надмина 350 милиони

Вкупниот број на потврдени случаи со Ковид-19 ширум светот надмина 350 милиони, додека бројот на починати надмина 5,6 милиони, соопшти...

Регион2 дена

Возачот е виновен за автобуската несреќа на „Струма“, заклучи бугарското Обвинителство

Бугарското Обвинителство ја заврши истрагата за автобуската несреќа на автопатот „Струма“, во која загинаа 45 македонски државјани. Заменик-главниот обвинител Борислав...

Регион2 дена

Милановиќ: Хрватски војници нема да одат во Украина

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, денеска изјави дека ако дојде до ескалација, Хрватска ќе ги повлече сите свои војници од...

Досие