Контакт

Спорт

Рангник сака 4 млади Германци во Јунајтед, Вирц прв на листата!

Објавено пред

Ралф Рангник сака да направи „револуција“ во Манчестер јунајтед со трансфер на четири млади германски фудбалери кои сака да ги донесе на „Олд Трафорд“ без разлика дали ќе биде поставен како нов постојан менаџер на клубот, јавува „Сан“.

Прв на листата е тинејџерот Флоријан Вирц од Баер Леверкузен, на кого многумина му предвидуваат голема иднина како најдобриот германски фудбалер од средниот ред во последната деценија. Цената за 18-годишникот нема да биде мала, бидејќи „ѓаволите“ ќе треба да одвојат најмалку 70 милиони евра.

Вирц дебитираше пред својот 17-ти роденден за „фармацевтите“, а исто така стана најмладиот У-21 репрезентативец во историјата на Германија, а има договор со Леверкузен до 2026 година.

Другите три млади фудбалери кои ги посакува Рангник се Лука Нец, Ерик Мартел и Армел Бела-Кочап. 18-годишниот лев бек Нец, пристигна во Борусија Менхенгладбах во август по 15 настапи за Херта, 19-годишниот Мартел (игра на средина на теренот) е фудбалер на Лајпциг, а игра како позајмен во Австрија Виена, додека 20-годишниот Бела-Кочап, кој е централен бек беше еден од главните играчи на Бохум минатата сезона носејќи ги во Бундеслигата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Порто го одбија Тотенхем, ќе ја прифатат понудата од Ливерпул за Луис Дијаз

Објавено пред

Тотенхем се на добра пат да станат најголемите лузери во зимскиот преоден рок. Откако, Барселона им го расипа веќе договорениот трансфер на Адам Траоре од Вулверхемптон, истото ќе им го направи и Ливерпул со напаѓачот на Порто, Луис Дијаз.

Портоа ја одби понудата од 45.000.000 евра за Колумбиецот, но како што стојат работите позитивно ќе одговорат на понудата од Ливерпул. „Црвените“, како што тврди новинарот на „Атлетик“, Дејвид Орнштајн, нудат 60.000.000 евра за Луис Дијаз.

Јирген Клоп, долго време го следи Колумбиецот, сметал дека тој може да биде идеална замена за едена од двете големи ѕвезди, Садио Мане и Мохамед Слах. Голема е веројатноста дека еден од овие двајца по завршувањето на сезоната ќе го напушти Ливерпул.

Според Орнштајн, Луис Дијаз со задоволство би се преселил на „Енфилд“. Сметал дека со Ливерпул полесно може да ги оствари амбициите него со Тотенхем.

Преодниот рок во Англија трае до понеделник.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сигурни победи на Канада, САД и Мексико, Костарика го фати „последниот воз“

Објавено пред

Фаворизираните Канада, САД и Мексико забележаа победи во квалификациите за пласман на Светското првенство во Катар.

Во Северна и Централна Америка (КОНКАКАФ) нема многу дилеми околу конечниот пласман. Неизвесно е само кој ќе ја освои четвртата позиција.

Костарика успеа да ја намели предноста на Панама. До 12 бод во квалификациите Костарика дојде со победата над Панама со 1:0. Ветеранот Брајан Руис го постигна единствениот гол во 65.минута.Канада е лидер на табелата. Првата позција ја потврди со победата во Хндурас 2:0. Канаѓаните досега само еднаш играле на СП, во Мексико во 1986 година.

САД, со голот на Робинсон го победија Ел Салвадор со 1:0, а Мексико со пресврт ја победија Јамајка со 2.1.

Табела: 1. Канада 19, 2. САД 18, 3. Мексико 17, 4. Панама 14, 5. Костарика 12, 6. Јамакја 7, 7. Ел Салвадор 6, 8. Хондурас 3.

Прикажи повеќе...

Спорт

Австралија опен: Титулата во мешани двојки за Младеновиќ и Додиг

Објавено пред

Кристина Младеновиќ и Иван Додиг ја освоија титулата на Австралија опен, во конкуренција на мешани двојки.

Француско-хрватската комбинација, во финалето славеа против австралиската комбинација Џејми Фурлис и Џејсон Кувлер.

Младеновиќ и Додиг за 77 минути, славеа со 2:0 (6/3, 6/4).

За Кристина Младеновиќ ова е четврта гренд-слем титула во микс дубл, вкупно осма во кариерата. Додиг во Мелбурн ја освои шестатта гренд-слем титула.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Лавров: Преговорите со САД и НАТО не се завршени – нема да дозволиме рушење на нашите интереси

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави за новинарите дека Москва не сака војна, но дека нема да дозволи...

Свет3 часа

Тропска бура однесе 77 животи во Jужна Африка

Бројот на загинати во тропската бура Ана, која погоди три јужноафрикански земји – Мадагаскар, Мозамбик и Малави, се искачи на...

Свет3 часа

Бајден: Одлучно ќе одговориме ако Русија ја нападне Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден во телефонски разговор со украинскиот лидер Володимир Зеленски ја потврдил подготвеноста на Вашингтон да одговори одлучно...

Македонија17 часа

Регистрирани нови 1.861 случај на Ковид-19 и 27 починати

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет20 часа

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија21 час

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ24 часа

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа24 часа

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија1 ден

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа1 ден

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа1 ден

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Македонија2 дена

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија2 дена

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија2 дена

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија2 дена

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ2 дена

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија2 дена

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ2 дена

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија2 дена

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Топ2 дена

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Досие