Контакт

Спорт

Халанд со деветти гол во шест меча, Дортмунд го „прегази“ Ајнтрахт (видео)

Објавено пред

Борусија Дортмунд стигна до убедлива 4:0 победа над Ајнтрахт Франкфурт во првиот меч од 22. коло во Бундеслигата за да се искачи на второто место на табелата со само поен помалку од Баерн Минхен, кој во недела гостува на Келн.

Покрај победата, повторно вест е норвешкиот супер-талентиран напаѓач Ерлинг Халанд, кој повторно постигна гол за „милионерите“, негов деветти (!) гол во само шест меча за неговиот нов клуб.

Лукаш Пишчек го отвори резултатот на „Вестфален“ во 33. минута, но победата за домаќинот беше обезбедена во второто полувреме. Прво, Џејдон Санчо во 50. минута зголеми на 2:0, за Халанд пет минути подоцна по асистенција на Хакими да зголеми на 3:0. Рафаел Гереиро во 74. минута ги постави конечните 4:0.

Спорт

Одом: Ех да беше жив Коби да ми даде совет!

Објавено пред

Членот на шампионската генерација на Лејкерси од 2009 и 2010 година, Ламар Одом помина низ бурен период по завршувањето на кариерата.

Тој беше тежок зависник од секс, дрога и алкохол, па откако беше на работ на смртта, успеа да се ослободи од лошите навики и сега е нов човек.

Навивачите му се налутија што ги заложил двата прстени кои ги освои со Лејкерси, а тој жали што Коби Брајант не жив за да му даде совет.

„Се навикнувам на живот без братот. Коби беше меѓу првите кои ме посетија во 2015 година, кога се предозирав. Ме советуваше што да правам. Сега да можев би го прашал како да барам прошка од навивачите што ги заложив двата прстена“ – призна Одом.

Се очекува два шампионски прстени да бидат продадени за околу 100.000 долари.

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛЕ: Ветрови од 120 км. на час го одложија мечот Салцбург – Ајнтрахт

Објавено пред

Фудбалерите на австриски Салцбург и германски Ајнтрахт Франфурт денеска нема да го одиграат реванш мечот од 16-финалето од Лига Европа.

Причина не е коронавирусот кој се повеќе зема замав во Европа, туку лошото време и силните ветрови кои се очекува да достигнат брзина дури до 120 километри на час.

Мечот беше закажан за денеска од 21 часот, а за тогаш метеоролозите очекуваат вистинско невреме.

Во првиот меч одигран во Франфурт, бундеслигашот славеше убедлив триумф со 4-1. За реваншот сега се бара нов термин.

„Оваа одлука мораше да се донесе на кризен состанок, на кој учествуваа претставници на клубовите и УЕФА, заедно со локалните власти и полицијата во Салцбург. Сигурното доаѓање и заминување не е загарантирано, ниту за гледачите, ниту за луѓето кои ќе беа актери на мечот, или, пак организатори на овој натпревар. Новиот термин ќе биде одреден во најкраток рок“ се наведува во заедничкото соопштение.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фетел најбрз на лизгавата патека во Барселона

Објавено пред

Пилотот на Ферари, Себастијан Фетел беше најбрз во првиот дел од тестирањата во Барселона, пред почетокот на шампионатот во Формула 1.

Германецот оствари резултат од 1:16,841 минути, а извозе најмногу, 49 круга.

Втор на тестирањето беше Ленс Строл од Рејсинг Поинт со заостанување од 0,277 секунди.

Трето време имаше возачот на Вилијамс, Николас Латифи со заостанување од 0,472 секунди зад времето на Фетел.

Возачот на Мекларен, Ландо Норис беше четврти, Макс Ферстапен од Ред Бул петти, а како шест заврши Валтери Ботас од Мерцедес. Тој возеше само 12 круга поради честото прекинување на тестирањето.

Врнежливото време во Каталонија и лизгавата патека го прекинуваа тестирањето во неколку наврати.

Фетел и Ферстапен се извртеа на патеката и излетаа во песокот, а мали незгоди на лизгавиот асфалт имаа и Ботас, односно Џовинаци.

Новата сезона во Формула 1 официјално треба да започне на 15 март во Мелбурн, со трката за Големата награда на Австралија. Сепак, можно е да има одложување поради новиот коронавирус.

Можно е да бидат откажани првите три трки во новата сезона

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Филипче: Вкупно 12 лица се во изолација во своите домови, се чекаат резултати за еден сомнителен случај

Пациентката на Инфективната клиника, за која вчера беше објавено дека е заразена од коронавирус, се чувствува добро и нема критични...

Македонија1 час

Операторите од понеделник на полноќ ќе ја реемитуваат само МТВ

Здружението на информатичко-комуникациските технологии, кое ги обединува сите оператори, донесе заклучок да го прекине реемитувањето на сите домашни и странски...

Македонија3 часа

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари што граѓаните ги плаќале како данок

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари кои граѓаните ги плаќале како данок. Против...

Македонија4 часа

Вонредна дезинфекција на автобусите на ЈСП и на жичницата на Водно

ЈСП Скопје од денеска, 27 февруари, ќе почне со вонредна дезинфекција на автобусите, како и на кабините на жичницата на...

Македонија4 часа

Жената која допатува од Рим не е заразена со коронавирус

Министерството за здравство информира дека резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за коронавирус, кои штотуку пристигнале, се негативни на...

Македонија5 часа

СДСМ и Беса заедно на изборите

Лидерите на СДСМ и движењето Беса, Зоран Заев и Биљал Касами, потпишаа Декларација за заеднички настап на изборите на 12...

Македонија5 часа

(Видео) Шилегов: Се одложуваат сите екскурзии на средношкоците во Италија

Градот Скопје во рамките на своите надлежности е целосно подготвен да ги преземе сите неопходни мерки за да се спречи...

Македонија6 часа

Граѓаните кои биле во регионите со коронавирус да се јават во ЦЈЗ и да не одат на работа и на училиште

Владата ги известува сите вработени во државните и локалните институции и претпријатија, вработените во основно, средно и високо образование, како...

Топ6 часа

Притвор за гевгеличанецот кој силувал малолетно девојче

Против 23-годишникот од Гевгелија кој силувал малолетно девојче поднесена е кривична пријава и определена му е мерка притвор во траење од...

Македонија7 часа

Мијалков не се сеќава на анализата за „Монструм“

Ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков сведочеше на рочиштето за „Монструм”. Тој кажа дека откако било поднесено обвинение, биле правени анализи...

Македонија7 часа

Ветрот во Скопје со над 100 километри на час

Силниот ветер во Скопје на моменти достигна и над 100 километри на час, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. „Во...

Регион7 часа

Црногорци уапсени со пет тони кокаин на брод во Венецуела

На бродот „Ареса“ во Венецуела се запленети еден тон, а потоа уште четири тони кокаин и уапсени се црногорски државјани,...

Свет8 часа

Потврдени 433 нови случаи за еден ден, до сега се излекувани 32.495 луѓе во Кина

Во Кина вчера се регистрирани 433 нови потврдени случаи на заразени со коронавирус и 29 смртни случаи, соопштија од Националната...

Свет8 часа

(Видео) САД: Добил отказ во пиварница, се вратил со пиштол и убил петмина колеги

Поранешен вработен во пиварница на САД уби најмалку пет лица, а потоа се самоубил, јавуваат американските медиуми. Шестмина загинаа, вклучувајќи...

Европа9 часа

Петмина настрадаа во пожар во Стразбур

Пет лица настрадаа во пожар што избил во зграда во Стразбур, на североисточниот дел на Франција, соопштија локалните пожарникари. Истите...

Македонија9 часа

(Видео) Силниот ветер откорна дрвја и уриваше покриви во Скопје

Силниот ветер синоќа корнеше дрвја и уриваше покриви во главниот град. Десетици дрвја се паднати на  локации од невремето. Ветерот,...

Македонија19 часа

МОН: Дадени се препораки на образовните установи за заштита на учениците, студентите и вработените од коронавирусот

Согласно заклучоците донесени на вчерашната владина седница, а во врска со заштита на јавното здравје во услови на брзо ширење...

Македонија20 часа

(Видео) Филипче: Познати сопатниците на жената заразена со коронавирус, ќе останат во излоација 14 дена

Идентификувани се сите патници кои се возеле во комбето со жената која е заразена од коронавирусот, а која утринава допатувала...

Регион21 час

Во Хрватска потврден трет случај на коронавирус

Во Риека, Хрватска потврден е трет случај на коронавирус, пренесуваат хрватските медиуми. Како што се наведува, се работи за маж...

Македонија24 часа

Спасовски: Нема потреба од паника, сè е под контрола

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, на прес-конференција изјави дека нема потреба од паника во јавноста поради појавата на првиот случај...

Досие