Контакт

Спорт

Хамилтон до Кијану Ривс: Јави ми се, човеку, подготвен сум (видео)

Објавено пред

Шесткратниот Ф1 шампион, Луис Хамилтон очигледно планира да ги прошири своите активности надвор од патеките со настап во својот прв акциски филм.

Британецот во претходните години промовираше модна колекција со Томи Хилфигер, снимаше музика и водеше кампања за екологија, а следниот чекор е Холивуд, откако Хамилтон на Инстаграм се пофали со видео во кое стрелаше со пиштол на истото стрелиште каде што Кијану Ривс се подготвувал за филмовите „Џон Вик“.

„Секогаш сум сонувал да бидам во акциски филм. Тука Кијану се подготвуваше за филмовите со Џон Вик и дојдов тука како дел од подготовките за мојот прв филм. Ова е само почеток, поминав неколку забавни часа во заштитена атмосфера. Кијану, повикај ме, подготвен сум“, напиша Хамилтон.

Тој не откри даливеќе има договор за снимање на филм, но такви активности ќе мораат да почекаат бидејќи за две недели почнува зимското тестирање пред новата Ф1 сезона.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Чеферин најмалку бил разочаран од Барселона и Лапорта

Објавено пред

Претседателот на УЕФА, Александар Чеферин, во интервју за „24ур“, говорел за катуелната ситуација во европскиот фудбал. Фудбалскиот свет во изминатите 72 часа, „виде“ основање и пропаст на еден нов проект, наречен европска Суперлига.

Борбата со клубовите кои ја организираа оваа лига ја доби УЕФА. Чеферин рекол дека не е посомневал дека проектот нема да пропадне. Тој открил кој од клубовите најмалку го разочарал.

За потсетување европската Суперлига ја основаа Реал, Барселона, Атлетико, Интер, Милан, Јуветус, Арсенал, Челси, Тотенхем, Манчестер јунајтед, Манчестер сити, Ливерпул.

„Во понеделникот знаев дека проектот ќе пропадне. Им кажав на делегатите на Конгресот на УЕФА дека проектот ќе пропадне во рок од 24 часа. Потврда добив по завршувањето на Конгресот, кога започнаа да ме бараат од клубовите кои се водат како основачи. Верував во моќта на фудбалот“, рекол Александар Чеферин и дополнил.

„До одредена граница сите ме разочараа, најмалку ме разочара Барселона. Лапорта неодамна беше избран за претседател, два-три пати разговарав со него. Беше под голем притисок поради лошата финансиска ситуација во клубот. Тој не е виновен за финансиската ситуација, но очигледно е дека бил под голем притисок да најде пари. Сепак тој како искусен играч се обезбеди Барселона да излезе од проектот доколку наиде на противење од страна на навивачите“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Во Билбао нема да се играат натпревари на ЕУРО 2020

Објавено пред

Натпревари на ЕУРО 2020 нема да се играат на стадионот „Сан Мамес“ во Билбао. УЕФА поради санитарните пропусти ја одзеде организацијата на стадинот, на кој своите натпревари на ЕУРО 2020 требаше да ги одигра Шпанија.

УЕФА, за претсстојниот континентален собир, постави санитарни услови пред сите организатори. Овие услови регионалната влада на Баскија не била во можност да ги исполни.

Најзначајниот услов бил во градовите организатори да бидат вакцинирани најмалку 60 отсто од жителите и бројката на заразени со Ковид-19 кои леат во болниците да не биде поголем од два отсто од капацитетите на болниците.

Од Баскија истакнаа дека УЕФА самоволно ја донела оваа одлука, со најава дека ќе бараат обесштетување од УЕФА.

Медиумите шпекулираат дека организацијата УЕФА сега ќе и ја додели на Севилја,

За потсетување, Билбао, беше еден од трите градови, покрај Даблин и Минхен, кои не потврдија дека на стадионот ќе има навивачи.

ЕУРО 2020 ќе се одржи од 11.јуни до 11.јули.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пандев по рекордот: Не очекував дека ќе постигнам толку голови во Серија А

Објавено пред

Горан Пандев во Серија А – 468 меча во Серија А, 100 гола, 55 асистенции, една титула од Серија А и една од Лигата на шампиони. 37-годишниот ветеран постигна 48 гола за Лацио, 5 за Интер, 20 за Наполи, еден за Анкона и 26 за Џенова.

До бројката од 100 гола во Серија А, Пандев дојде синоќа со двата гола против Беневенто, во ремито 2:2.

37-годишниот е тема на денот во Италија.

„Навистина никогаш не верував дека ќе постигнам толку многу голови. Јас не сум прв напаѓач, не сум класичен шпиц. Среќен сум за мојот рекорд, уште повеќе што го остварувам со дресот на најстариот клуб во Италија.Опстанокот на клубот во Серија А во моментов најважна, потоа ќе зборувам со претседателот и директорот. Навистина се чувствувам добро, но моја идеја се уште е да се пензионирам по Европското првенство“, изјавил Пнадев за италијанскиот „Скај спорт“.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа28 минути

ЕУ подготвува тужба против „Астразенека“

Европската комисија се подготвува да преземе правни активности против „Астразенека“, објави „Политико“, повикувајќи се на пет неименувани европски дипломати. Вчера...

Свет2 часа

Вакцинирани лица во старски дом во Америка масовно се заразиле со нов вид на вирусот

Случаи на Ковид-19 „експлодирале“ во март во пензионерски дом во САД каде што голем дел од корисниците биле вакцинирани, откако...

Македонија18 часа

Рашковски, од куќен притвор, ќе оди во затворот во Шуто Оризари, одлучи Кривичниот совет

Кривичниот совет ја преиначи одлуката и, наместо куќен притвор, на ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, и на сопственикот на...

Македонија18 часа

Нови 627 случаи на Ковид-19, починати се 47 лицa

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа, од направени...

Македонија20 часа

Инспекторите утврдија дека немало прекршувања за гласањето во скафандери

Не се констатирани неправилности и протоколите се обезбедни од страна на Собранието, извести Државниот инспекторат за труд по направениот вонреден...

Македонија20 часа

Владата за комплексот спроти „Холидеј ин“: Ќе се гради ако е во согласност со Законот за градење

Одобрението за градба се издава доколку се исполнети сите услови пропишани во Законот за градење, изјави владиниот портпарол Душко Арсовски, прашан...

Македонија21 час

Шилегов: Го остваруваме 40 години стариот сон на скопјани за трамвај, обезбедувајќи систем подобар од трамвајот

Со денешното потпишување на договорот за заем меѓу Град Скопје, Министерството за финансии и Европската банка за обнова и развој...

Топ22 часа

(Видео) 12-годишно девојче тепа врснички во Велес, во полиција повикан и родителот

Малолетничка од Велес нападна врсничка, а настанот беше снимен со мобилен телефон и објавен на социјалните мрежи. Видеото на кое...

Македонија23 часа

Филипче: Иако бројките на заразени се намалуваат, периодов мора да бидеме претпазливи

Мерките даваат резултати, оцени министерот за здравство, Венко Филипче, по редовната утринска координација со директорите на клиниките. На состанокот се...

Македонија24 часа

Обвинeние за Вера Иванова, за аферата со дијализа

До кривичниот суд во Скопје поднесено е обвинение против Вера Иванова поради сторени кривични дела перење пари и злоупотреба на...

Македонија1 ден

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека Богдановиќ седел во кафеана додека сите се под клуч, тој демантира

Саша Богдановиќ вчера беше во кафеана, го служеа келнери, додека сите останати се под клуч и полициски час, обвини денеска...

Регион1 ден

Рама: Мини шенгенoт е можност за отстранување на границите меѓу Албанија и Косово

Албанскиот премиер Еди Рама го гледа мини шенгенoт како можност за, како што рече, отстранување на границите меѓу Албанија и...

Топ1 ден

Детали за убиството во Струга: Ја избол сопругата до смрт додека биле на гости кај пријатели

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга синоќа изврши увид во стан во Струга каде што маж си ја...

Свет1 ден

(Видео) Дерек Човин прогласен за виновен за убиството на Џорџ Флојд, ова е моментот на изрекување на пресудата

Поротата синоќа донесе пресуда во врска со убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Полицаецот Дерек Човин е виновен по сите точки...

Свет1 ден

Зеленски му предложи на Путин да се сретнат во Донбас

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, преку видеопорака го повика рускиот претседател Владимир Путин да се сретнат каде било во Донбас....

Топ2 дена

Стружанец си ја убил сопругата со нож и се обидел да се самоубие

Стружанец ја убил својата 34-годишна жена по расправија. Убиството се случило доцна вечерва. Според првичните информации од увидот на полицијата,...

Македонија2 дена

Продолжени мерките за ограничување на движењето до 27 април

Владата донесе одлука со која постојните мерки за ограничување на движењето и за другите рестрикции и мерки за примена на...

Македонија2 дена

Бесплатни ковид-тестови за туристи што ќе престојуваат во државата

Со мерката 7 од шестиот антиковид-пакет на Владата ќе бидат обезбедени бесплатни ковид-тестови за странски туристи што ќе престојуваат во...

Спорт2 дена

Навивачите на Челси ја добија битката – клубот подготвен да ја напушти Суперлигата?

Дел од навивачите на Челси јасно го кажаа своето мислење за новата Европска Суперлига, откако го блокираа автобусот на својот...

Македонија2 дена

Филипче: Капацитетот на производство на Институтот „Торлак“ е милион дози на месечно ниво

Министерот за здравство, Венко Филипче, во рамките на денешната посета на Белград имаше предвидено и посета на Институтот „Торлак“, каде...

Досие