Контакт

Спорт

Хамилтон: Јас одлучувам кога ова ќе заврши

Објавено пред

Луис Хамилтон го налутиле приказните дека е подготвен да стави крај на својата возачка кариера.

dobivaj vesti na viber

Изминатите денови во круговите во Формула 1 имаше шпекулации дека оваа сезона би можела да биде последна за британскиот возач. Тој не мисли така.

И покрај лошиот старт и моментно седмата позиција во генералниот пласман на возачи, Хамилтон не планира да се предаде така лесно иако има 28, а лидерот Шарл Леклер има 86 бода.

Коментирајќи ги најновите написи во медиумите, Хамилтон на својот и0нстаграм-профил со фотографија од гаражата на Мерцедес напиша: „Работам на моето ремек-дело, јас ќе одлучам кога се ќе заврши“.

Наредната трка во шампионатот на Формула 1 ќе се вози на 6 мај во Мајами.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мурињо побарал во Рома да му го донесат Роналдо

Објавено пред

Кристијано Роналдо, спротивно на сите најави од „Олд Трафорд“, во летниот преоден рок би можел да го напушти Манчестер јунајтд.

dobivaj vesti na viber

Италијанските медиуми пишуваат дека Рома има сериозни намери да го донесе славниот Португалец на „Олимпико“.

Оваа информација ја пренесува највлијателниот римски весник „Ил Месаџеро“, а италијанските новинари специјализирани за трансфери сметаат дека е добар извор.

Секако, работата се уште е далеку од реализација, но … Се уште не се знае какви се плановите на Роналдо со новиот тренер на Манчестер јунајтед, Ерик тен Хаг, и покрај тоа шти новиот тренер на Јунајтед, неколку пати изјави дека Португалецот ќе остане во клубот.

Наводно, од Рома го контактирале Кристијано Роналдо за да му го претстават планот за неговото пристигнување во Рим. Тоа е желбата на Жозе Мурињо, кој на Рома и го донесе првиот европски трофеј во клупската историја, а сега сака посилен тим за следната сезона. Во договор со Дан Фридкин, сопственикот на римскиот тим, пронајдени се некои потенцијални засилувања.

Покрај Роналдо, Мурињо во својот тим сака да го има и Паоло Дибала.

Мурињо и неговиот легендарен сонародник работеа заедно во Реал Мадрид, а сега би имале малку поинаква задача при заедничката работа.

За разлика од шпанскиот великан, каде трофеите се императив, примарна цел на Рома е враќање на врвот на италијанскиот фудбал.

Иако актуелната сезона може да се опише како успешна поради трофејот во Конференциската лига, „волчицата“ ја заврши Серија А на шестото место, со 23 бода помалку од шампионот Милан.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фенер сериозно заинтересиран за Калатес

Објавено пред

Според шпанските медиуми, Фенербахче дал понуда за Нико Калатес. Грчкиот плејмејкер се уште е под договор со Барселона, но се шпекулира дека каталонскиот клуб е заинтересиран да го доведе Томаш Саторански во своите редови, па во тој случај може да дојде до разделба со Калатес.

dobivaj vesti na viber

Калатес е во Барселона од 2020 година, но според медиумите, во Барселона не биле задоволни игрите на грчкиот кошаркар, тоа би можело да биде причина за неговото заминување.

Од следната сезона нов тренер на Фенербахче веројатно ќе биде Димитрис Итудис. Калатес и Итудис во минатото соработуваа во Панатинаикос.

Калатес ја освои Евролигата во својот прв мандат во Панатинаикос, а Итудис тогаш му беше помошник на Жељко Обрадовиќ.

По првите три сезони поминати во Панатинаикос, Калатес замина во Локомотив Кубан, од каде што се пресели во НБА каде играше за Мемфис.

Тој се врати во Панатинаикос, каде помина пет години, а во 2020 година дојде во Барселона, со која двапати играше на фајналфорот на Евролигата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Де Јонг ја одбил понудата од Манчестер јунајтед

Објавено пред

Новиот менаџер на Манчестер Јунајтед, Ерик тен Хаг, го чека навистина тешка задача да ги врати „црвените ѓаволи“ на врвот на англискиот фудбал. Сезоната која на тренерската позиција ја започна Оле Гунар Солскјер, а ја заврши Ралф Рангник, Јунајтед ја заврши на шестото место. Наредната сезона „црвените ѓаволи“ ќе играат во Лига Европа.

dobivaj vesti na viber

Челниците на тимот од „Олд Трафорд“, се подготвени уште еднаш да вложат голема сума пати за да го засилат тимот. Тен Хаг има многу играчи на ум, но нема да биде лесно да се дојде до нив. Некои не сакаат да бидат во тим кој не игра во Лигата на шампионите, еден од нив е и Френки де Јонг.

Играчот од средниот ред на Барселона е една од главните желби на менаџерот на Јунајтед. Тен Хаг лично му се јавил својот поранешен играч на Ајакс, но Де Јонг ја одбил понудата.

Де Јонг му рекол на менаџерот на Јунајтед дека нема намера да ја напушти Барселона, особено не поради тим кој не игра во Лигата на шампионите.

Сепак, Хаг нема намера да се откаже. Тој го запознал Де Јонг со проектот што планира да го спроведе на „Олд Трафорд“ и има намера да има уште неколку интервјуа со него за да го убеди да дојде во Јунајтед.

Барселона, од друга страна, наводно е подготвена да го продаде 25-годишниот фудбалер. За неговите услуги бараат меѓу 80 и 85 милиони евра, но засега Холанѓанецот е многу поблиску до останување на „Ноу Камп“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Руската црква: Му благодариме на Бога што ја прекина долгогодишната раздвоеност меѓу МПЦ-ОА и Српската православна црква

Светиот синод на Руската православна црква (РПЦ) го поздрави враќањето на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) во единство со Српската...

Македонија3 часа

Наталитетот зголемен, од почетокот на годината склучени помалку бракови во споредба со лани

Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од оваа година, живородени се 4.009 деца и во споредба...

Топ3 часа

Веднаш откако бил осуден за семејно насилство, скопјанец ја нападнал поранешната сопруга во близина на судот

На паркинг во близина на кривичниот суд, скопјанец физички ја нападнал неговата поранешна вонбрачна сопруга веднаш откако бил осуден за...

Свет4 часа

Зеленски: Донбас ќе биде наш, иако ситуацијата е многу тешка

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека Русија греши ако мисли дека Лиман или Северодоњецк ќе бидат нејзини. „Донбас ќе...

Свет4 часа

„Си-ен-ен“: Вашингтон ќе вклучи ракетни системи со долг дострел во испораките на оружје за Украина

Вашингтон има намера да вклучи ракетни системи со долг дострел во вооружената помош за Украина, објави „Си-Ен-Ен“, повикувајќи се на...

Свет5 часа

Украина негира дека во нејзина нуклерна централа биле пронајдени големи количества на плутониум

Украинскиот нуклеарен инспекторат ја обвини Меѓународната агенција за атомска енергија дека подлегнала на руската пропаганда и побара поддршка за барањето...

Македонија15 часа

Притвор за осомничените за продажба на парцели за “ЕВН електрани”

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против седум лица, од кои за двајца постои основано сомнение...

Регион15 часа

Бугарија нема да отстапи од ветото без согласност на парламентот

Го потврдивме ветувањето дека темата за Северна Македонија задолжително ќе помине преку Народното собрание, изјави портпаролката во кабинетот на премиерот...

Свет19 часа

Русија тврди: Американската војска ослободи мајмунски сипаници од своите лаборатории

Мајмунската сипаница е увезена од Нигерија, каде што работат најмалку четири американски биолошки лаборатории, изјави Игор Кирилов, началник на силите...

Европа20 часа

Путин: Притисокот од непријателските земји е практично агресија

Притисокот од непријателските држави е „практично агресија“, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. – Предноста на интеграцискиот курс сега е...

Македонија23 часа

Османи: Слободата на Северна Македонија и секоја друга европска земја денеска се брани во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина оствари средба со својот домаќин Дмитро Кулеба. Ова...

Свет23 часа

Лавров: Западот ѝ објави тотална војна на Русија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги обвини западните земји дека водат тотална војна против Русија и рускиот народ...

Македонија1 ден

(Видео) Црвенковски: Договорот со Бугарија со формулацијата „заедничка историја“ беше голема грешка

Договорот со Бугарија не само што не затвори ниту едно прашање туку, напротив, ја отвори Пандорината кутија и создаде основа...

Македонија1 ден

Во Софија вонреден коалициски совет за Северна Македонија

На вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе се соберат владините партнери. Средбата е по барање на премиерот Кирил Петков....

Регион1 ден

Русија протера петмина хрватски дипломати

Русија прогласи за непожелни пет хрватски дипломати во хрватската амбасада во Москва, а на хрватскиот амбасадор му беше врачена нота....

Свет1 ден

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на „Азовстал“ ќе ја тужи Русија

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на фабриката за челик „Азовстал“, Ринат Ахметов, вели во Мариупол дека планира да ја...

Македонија1 ден

Османи во Украина: Она што го видов ме убеди колку е оправдан нашиот став за агресијата

Во рамките на својата работна посета на Украина, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, придружуван од претставници на украинската Влада,...

Македонија1 ден

Земјотрес утрово регистриран во Тетовско

Земјотрес од 3,6 степени утрово го стресе Тетовскиот Регион, а беше почувствуван и во Скопје. Според податоците, земјотресот се случил...

Свет1 ден

Медведев: Условите на Зеленски се категорични до идиотизам

Дмитриј Медведев денеска изјави дека условите што му ги постави претседателот на Украина, Володимир Зеленски, за примирје не се остварливи....

Свет1 ден

САД подготвуваат досега најмоќно оружје против Русија

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден се подготвува да го зголеми оружјето на Украина. Администрацијата има намера да го направи...